Sunteți pe pagina 1din 3

FACULTATEA de ISTORIE si FILOSOFIE, CHIINU MOLDOVA-INSTITUT LEIPZIG

WORKSHOP

The Memory of the Soviet-Era Deportations in the Republic of Moldova Victims Lives: Traumatic, Forgotten, Mythologized?
Chiinu, 17 Septembrie 2012

Coordinatori de proiect in Moldova: Conf.. Dr. Igor arov e-mail: igorsarov@yahoo.com GSM: 079410984 Conf. Dr. Svetlana Suveic e-mail: ssuveica@yahoo.com GSM: 069839191 Conf.Dr. Andrei Cuco e-mail: andreicusco@yahoo.com GSM: 068242618

Acest proiect este realizat n cadrul programului ATELIERUL DE ISTORIE EUROPA cu sprijinul financiar al fundaiei MEMORIE, RESPONSABILITATE I VIITOR

PROGRAM
Locul: or. Ghiinu, Klassik Hotel, str. Kogalniceanu, 6 Data: 17 septembrie 2012 09:00-09:30 Cuvnt de salut: Igor arov i Vasile Dumbrava Cuvnt introductiv: Svetlana Suveic i Andrei Cuco Sesiunea I Comemorarea deportrilor n Republica Moldova. Monumente 09.30-10.30 Reflectarea comemorrii victimelor deportrilor n presa local din r-n Taraclia Ivan Duminic Comemorarea evenimentelor din 5-6 iulie 1949 n mun. Bli Vitalie Bblu Dezvelirea monumentului dedicat victimelor deportrilor din or. oldneti Petru Golban 10.30-11.00 Pauz de cafea 11.00-12.15 6 iulie 2012 n raionul Sngerei Victoria Cojocari Pietre comemorative i comemorare n or. Chiinu Orest Dabija Comemorarea victimelor represiunilor staliniste din Ceadr-Lunga Marina Iabanji Monumente nedezvelite, muzee-proiecte Artemis Balan i Alexandru Ghean

12.15-13 Dezbateri 13.00 14.15 Masa de prnz Sesiunea II Interview-ul ca metod oral de valorificare a trecutului: Deportrile din RSS Moldoveneasc 14.15 16.00 Care o murit o murit, daca esti jiu da-le drumul acasa: calvarul unei duble deportri din oldneti Petru Golban Pe noi cei care am trecut peste asta nu ne mai ajut nimic: deportaii din s. Pepeni Victoria Cojocari Tinerii trebuie s cunoasc despre aceste chinuiri pe care le-am suferit noi: deportrile din Taraclia Ivan Dumnic Eu m gndeam c o s ne duc la Nistru: interview-ul realizat n s. Mereni Alexandru Ghean 16.00 Acest proiectde cafea 16.15 Pauz este realizat n cadrul programului ATELIERUL DE ISTORIE EUROPA
cu sprijinul financiar al fundaiei MEMORIE, RESPONSABILITATE I VIITOR

16.15 18.00 Deportaii din r-nele Soroca i Drochia: portrete Vitalie Bblu Chiar la CEDO m-a duce, dac cineva m-ar ajuta: fotii deportai soroceni despre problemele de ieri i de azi Mariana Zeam Ne-am transformat n chiaburi adevrai : deportaii din Ceadr-Lunga Marina Iabanji 18.00-18.30 Dezbateri Sesiunea III 18.30-19.15 Totalurile proiectului. Concluzii finale 19.30 Cina

Lista participanilor 1. 2. 3. 4. Vasile Dumbrava: dumbrava@uni-leipzig.de


Igor arov: igorsarov@yahoo.com

Svetlana Suveic: ssuveica@yahoo.com


Andrei Cuco: andreicusco@yahoo.com

Studeni: 1. Marina Guu: iabanji_marina@yahoo.com 2. Ion Duminic: duminicaivan@yandex.ru 3. Vitalie Bblu: vbabalau@gmail.com 4. Alexandru Ghean: ghetanalex@yahoo.com 5. Orest Dabija: orest.dabija@gmail.com 6. Victoria Cojocari: victoria.cojocari@yahoo.com 7. Artemis Balan: balan_artemis@mail.ru 8. Petru Golban: petrugolban@mail.ru 9. Mariana Zeam: mariana_z27@yahoo.com Experi:
1. Conf.Dr. Gheorghe Palade, USM: palade.gheorghe@yahoo.com 2. Dr. Viorica Olaru-Cemrtan: olaru.viorica@gmail.com 3. Prof.Dr.hab. Ion Eremia: ion_eremia_2007@yahoo.com

Acest proiect este realizat n cadrul programului ATELIERUL DE ISTORIE EUROPA cu sprijinul financiar al fundaiei MEMORIE, RESPONSABILITATE I VIITOR