Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Liceul Pedagogic D. P. Perpessicius Braila Disciplina de studiu: Economie Clasa : a XI a C Tema lectiei : Nevoi si bunuri Profesor : Aurica Nistor Data: 18.09.2012 Competenta specifica 1.1: Identificarea i caracterizarea rolului de consumator pe care l ndeplinete orice persoan Obiective operationale : O1 : elevii sa fie capabili sa defineasca nevoile si bunurile economice. O2 : elevii sa fie capabili sa clasifice nevoile si bunurile economice. O3 : elevii sa fie capabili sa exemplifice 2-3 tipuri de nevoi si bunuri. Metode de invatamant : conversatie, dialog, expunere, lectura. Mijloace de invatamant :creta, tabla, manualul Tipuri de activitati pe care le desfasor in clasa : individuala, frontala, pe grupuri. Bibliografie : Manual de Economie pentru clasa a XI a, Ilie Gavrila, Paul Tanase Ghita, Dan Nitescu, Constantin Popescu, Editura Economica, 2000, pag 10-12 Teste , probleme, raspunsuri de economie, volumul I, Ilie Gavrila, Paul Tanase Ghita, Dan Nitescu, Constantin Popescu, Micea Cosea, Editura Economica,1997, pag 13-21 Economie sinteza si aplicatii, Elena Balan, Angela Tesileanu, Editura Badea Profesional Consulting, 2003, pag 8-17

SCENARIU DIDACTIC
Nr. Obiective Crt. operationale 1. 2. 3. 4. O1 O2 O3 Evenimentele instructive Momentul organizatoric Captarea atentiei Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor Comunicare de noi cunostiinte : a) definirea notiunilor de nevoi si bunuri b) exemplificarea acestor notiuni clasificarea nevoilor si a bunurilor Obtinerea feed- back-ului Evaluarea Fixarea cunostintelor Stabilirea temei pentru acasa Timp alocat 5 minute 8 minute 5 minute 10 minute Activitatea desfasurata Metode si mijloace de invatare Profesorul intra in clasa, se prezinta Conversatie si isi aranjeaza materialele didactice Scurta dezbatere despre nevoi si Expunerea bunurile economice reprezinta ele. Dialogul Profesorul prezinta titlul lectiei si Conversatie obiectivele. Se prezinta definitia nevoii, si a Conversatie, bunurilor. explicatia, Se clasifica dupa anumite criterii problematizar bunurile si nevoile. Vezi anexa 1. ea Evaluarea -

Orala Evaluare pe parcurs

5. 6. 7. 8.

10 minute 5 minute 5 minute

Se asteapta un feed-back pozitiv Conversatie din partea elevilor. Elevii vor primi o fisa de evaluare care va contine 6 intrebari si 4 probleme de rezolvat. Anexa 2 Se vor fixa cunostiintele cu ajutorul Conversatie intrebarilor ajutatoare si prin exemple, Se vor da 3 exercitii din manual. Conversatie Vezi Anexa 3

Evaluare finala -

Anexa 1 Viata omului este o lupta permanenta pt a-si satisface dorintele, aspiratiile, nevoile. Privit din acest unghi de vedere, omul este un permanent consumator. Dar el nu gaseste in natura toate acele bunuri care-i sunt necesare pt satisfacerea nevoilor sale, care sunt nelimitate. De aceea, el trebuie sa produca aceste bunuri. Activitatea (activitatile) prin care omul produce bunurile necesare existentei se numeste activitate economica, sau economie. Din punct de vedere stiintific, studiul economiei incepe cu clarificarea a doua notiuni fundamentale : nevoi si bunuri. Nevoile reprezinta cerinte sau conditii proprii oamenilor, ca fiinte naturale si membri ai societatii, fara satisfacerea carora ei nu pot exista. Sunt percepute ca o stare dezagreabila (neplacuta), ca o neimplinire sau ceva ce trebuie realizat neaparat pentru a atinge o stare normala. Exemple : foamea, setea, frigul, durerea, oboseala. Clasificarea nevoilor : 1. dupa importanta : -vitale sau de subzistenta -elevate sau de varf 2. dupa natura subiectului purtator: -individuale -colective (de grup) -social-colective. 3. dupa gradul de complexitate: -elementare -complexe. Caracteristicile nevoilor : 1. caracter nelimitat 2. caracter dinamic

Nevoile sunt satisfacute prin consumul de bunuri si servicii. Bunurile sau utilitatile cum li se mai spune, reprezinta tot ceea ce foloseste sau satisface nevoile vietii si activitatii oamenilor. Clasificarea bunurilor : 1. Bunuri libere-se gasesc in natura: apa, aer, caldura solara-accesul la ele este liber, consumul se face dupa nevoi. 2. Bunuri economice-provin din activitatea economica, sunt produse de om. Caracteristica dominantararitatea-sunt limitate, insuficiente pt acoperirea tuturor nevoilor, se obtin in urma unui efort (resurse umane, banesti etc). Bunurile economice pot fi: -bunuri materiale: -servicii-satisfac nevoile directe ale oamenilor sau ale producerii altor bunuri (transport, telefon, internet , invatamant, sanatate etc) ; Atat bunurile materiale cat si serviciile pot fi : - de productie-destinate producerii altor bunuri - de consum direct .

Anexa 2 Fisa de evaluare : 1.Ce sunt nevoile ? 2.Care sunt caracteristicile nevoilor si cum se explica acestea ? 3.Cine sunt purtatorii nevoilor ? 4.Ce sunt bunurile sau utilitatile ? 5.Care sunt principalele categorii de bunuri ? 6. Prin ce se deosebesc bunurile economice de bunurile libere ? Probleme : Dati zece exemple de nevoi ale familiei dumneavoastra. Dati trei exemple de bunuri economice care se folosesc la producerea altor bunuri. Alegeti raspunsul corect : Gruparea nevoilor in individuale, de grup si sociale se intemeieaza pe criteriul : gradul de complexitate conditiilor care le genereaza subiectului purtator. gradului de generalitate modalitatii de satisfacere

Anexa 3 Tema pentru acasa Enumerati 5 nevoi al caror purtator este economia nationala a Romaniei in prezent. Dati trei exemple de bunuri si servicii de consum personal. Dati exemple de cinci nevoi concretizate pe care le considerati elevate (avansate) din punctul dumneavoastra de vedere. Alegeti raspunsul corect : Bunurile libere si cele economice au in comun : faptul ca satisfac trebuintele. faptul ca actiunea asupra lor este numai prin consum faptul ca se caracterizeaza prin raritate faptul ca obtinerea lor presupune un efort faptul ca accesul la ele este liber Nevoia de informare in functie de subiectul purtator este : a) biologica b) individuala. c) de subzistenta d) sociala