Sunteți pe pagina 1din 60

m398.

Nr crt
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

CPP dup destinaie


Elemente
Cifra de afaceri net
Costul bunurilor vndute i al
serviciilor prestate (3+4+5)
Cheltuielile activitii de baz (20.000
mat prime+9.000 sal +7.000 amortiz +
4.000 combustibil)
Cheltuielile seciilor auxiliare
Cheltuielile indirecte de producie
Rezultatul brut aferent cifrei de
afaceri nete (1-2)
Cheltuielile de desfacere (2.000 sal
+2.000 amortiz + 500 combustibil
Cheltuielile generale de administraie
(2.000 sal +1.000 amortiz + 500
distribuie)
Alte venituri din exploatare
(venituri din producia stocat)
Rezultatul din exploatare (6-7-8+9)

Sume
60.000
40.000
40.000
20.000
4.500
3.500
10.000
22.000

399.
D
301 Materii prime
C
SI 5.000
125.000
SF 15.000
Achiziii materii prime:
Consum materii prime:

301=401
601=301

125.000
5.000+125.000-15.000=115.000

D
345 Produse finite
C
SI 30.000
235.000
(obinere)
SF 40.000
Obinere produse finite:
Descrcare gestiune
40.000=225.000

345=711
235.000
711=345
30.000+235.000-

D
331 Producie n curs
C
SI 25.000
SF 20.000
Anulare producie n curs 711=331
25.000
Constatare stoc final
331=711
20.000
D
711 Variaia stocurilor
C
25.000
235.000

225.000
(descrcare
gestiune)
SFC 5.000

(obinere
produse)
20.000
(constatare stoc
final

Consum materii prime

115.00
0
60.000
175.00
0
35.000

+ Salarii directe
= Total cheltuieli directe
+ Costuri indirecte variabile (25.000
salarii+10.000 materiale directe)
+ Costuri indirecte fixe (5.000
ntreinere echip +15.000
amortiz)
+ Producie neterminat la
nceputul perioadei
- Producie neterminat la sfritul
perioadei
= Cost producie

20.000
25.000
20.000
235.00
0

Nr
crt
1.

Elemente

Sume

Cifra de afaceri net

2.

Costul bunurilor vndute i al serviciilor


prestate (3+4+5)
Cheltuielile activitii de baz
- materii prime
- salarii directe

400.00
0
230.00
0
175.00
0
115.00
0
60.000
55.000
35.000
20.000
170.00
0
30.000
30.000
30.000
20.000
10.000
5.000

3.

4.
5.
6.
7.
8.
9.
10
.

Cheltuielile seciilor auxiliare


Cheltuielile indirecte de producie
- variabile
- fixe
Rezultatul brut aferent cifrei de afaceri
nete (1-2)
Cheltuielile de desfacere
- publicitate
Cheltuielile generale de administraie
- sal managerilor
- chirii i asigurri fabric
Alte venituri din exploatare
(venituri din producia stocat)
Rezultatul din exploatare (6-7-8+9)

400.

115.00
0

D
C
SI

301 Materii prime


328

1732
(consum)
SF 366

D
C
SI

331 Producie n curs


362
SF 354

D
SI

345 Produse finite


C
146
6.000 (costul
bunurilor
vndute)
SF 150

Consum materii prime


601=301
1732
Sold iniial 301+Achiziii-Consum =Sold final 301
328 +Achiziii-1732=366
Achiziii = 1770
Sold iniial 345 + Obinere produse finite-Costul bunurilor vndute =Sold final
345

146+ Obinere produse finite-6.000=150


Obinere produse finite =6004
Produse finite
obinute
+ Producie
neterminat la
nceputul perioadei
- Producie
neterminat la
sfritul perioadei
= Cost de producie
al perioadei

6004
362
354
6012

401.
a)
D
C
Si 8.000
159.000

301

Sf 27.000
Achiziie materii prime n valoare de 159.000 (preluat din contul de profit i
pierdere):
159.000 lei
301
=
401
159.000 lei

Din contul 301 rezult un consum de: 8.000 + 159.000 27.000 = 140.000 lei,
nregistrat:
140.000 lei
601
=
301
140.000 lei
Eroare 1: n contul de profit i pierdere nu figureaz achiziii materii
prime ci Cheltuieli cu materii prime 140.000 lei
b)
Anulare sold iniial producie n curs:
16.000 lei
711
=
Constatare sold final producie n curs
21.000 lei
331
=
c)
D
C
Si 40.000
303.000

331

16.000 lei

711

21.000 lei

345

Sf 60.000
Calculul costului de producie al produselor finite obinute:
Consum materii prime
140.000

+ Salarii directe
90.000
+ Amortizare echipament producie
21.000
+ Alte cheltuieli legate de producie
52.000
(60 % x 15.000 + 75 % x 4.000 + 80 % x 50.000)
= Cost de producie al produselor finite
303.000
obinute
nregistrarea costului de producie:
303.000 lei
345
=
711
303.000 lei
Din contul 345 rezult costul bunurilor vndute (descrcarea gestiunii) =
40.000 + 303.000 60.000 = 283.000 lei, nregistrate:
285.000 lei
711
=
345
285.000 lei
Situaia n contul 711:
D
C
16.000
283.000

711
21.000
303.000
Sfc 25.000

Eroare 2: n contul de profit i pierdere trebuia s figureze Variaia


stocurilor, sold creditor 25.000 lei
402.
a
Cost variabil
b Cost variabil
c
Cost fix
d Cost fix
e
f
g Cost variabil
403.
a
Cost direct
b
Cost indirect

Cost direct
Cost direct
Cost indirect
Cost indirect
-

Cost al produsului
Cost al produsului
Cost al produsului
Cost al produsului
Cost al perioadei
Cost al perioadei
Cost al perioadei

Cost al produsului
Cost al produsului

c
d
e

Cost indirect
Cost direct
-

Cost al perioadei
Cost al produsului
Cost al perioadei

404.
- Materii prime i materiale directe
10.000 pnz*10 +9.500 suporturi
*20
-Cheltuieli directe de asamblare
9.500 umbrele*15
= Cost producie

290.000
142.500
432.500

Cost unitar/umbrel = 432.500/9.500 umbrele=45,53


Cost complet =Cost de producie +Cheltuieli de desfacere=45,53+5=50,53
Venituri din vnzri: 8500 umbrele * 60 = 510.000
Obinere produse finite
345=711
432.500
vanzare produse finite
411=701
510.000
descrcare gestiune
711=345
8500*45,53=387.005
Rezultat = 510.000-8500*5 (comisioane vnzare)+45.495=512.995
405.
D
Pnz
C
SI 10.000buc*8=80.000
Achiziie 10.000buc*10
buc = 100.000

D
Suport
C
SI 5.000buc*15=75.000
Achiziie 15.000buc*20
buc = 300.000

10.000 * 8 + 10.000 *10


=9
20.000
5.000 * 15 + 15.000 * 20
CMP suport =
=15
20.000
CMP pnz =

Pnz
umbrel
Suport
umbrel
Cost
prelucrare
Cost de
producie
Cost unitar =

18.000
buc
18.000
buc
18.000
buc

1
5
1
5

= 162.00
0
= 270.00
0
= 270.00
0
702.00
0

702.000
= 39 lei/umbrel
18.000buc

Cost complet = 702.000 +16.000*7,25 = 818.000


Rezultat =Venituri Cheltuieli = 16.000 buc(60-7,25)-16.000 buc * 39 = 1.468.000

406.
D
Pnz
C
SI 10.000buc*8=80.000
Achiziie 10.000buc*10
buc = 100.000

D
Suport
C
SI 5.000buc*15=75.000
Achiziie 15.000buc*20
buc = 300.000
Pnz umbrel
Suport
umbrel
Cost
prelucrare
Cost de
producie
Cost unitar =

10.000
buc
5.000
buc
18.000
buc

+ 8.000 buc

10

= 160.000

15

+ 13.000 buc

20

= 335.000

15

= 270.000
765.000

765.000
= 42,5 lei/umbrel
18.000buc

Cost complet = 765.000 +chel vnz(16.000 buc*2,5)


Rezultat = Venituri-Cheltuieli = 16.000 buc (50-2,5) 16.000 buc * 42,5 = 80.000
407. Costul de producie=5000+4000*
408.

750
=8.000
1000

Determinarea costului de producie


Cheltuieli directe
10.000

+ Cheltuieli variabile
+ Cheltuieli fixe

= Cost de producie
al perioadei
Costul unitar=

8.000
4.000*

750
1.000
21.000

21.000
=28
750

D
345 Produse finite
C
SI 250buc*25
24.750
Intrri 750

buc*28
SF

2.500

Valoare ieiri=750 buc*28+150*25=24.750


409. Cost de producie= 10.000 (chelt directe) +8.000 (chelt variabile) +
4.000(chelt fixe) *

1.000
= 22.000
1.000

410.

Costul subactivitii= Chelt fixe(1-

Nivelreal
750
)= 4.000(1)=1.000
Nive ln ormal
1.000

411.

Costul subactivitii= Chelt fixe(1-

Nivelreal
1.500
)= 5.000(1)=1.250
Nive ln ormal
2.000

Costul subactivitii nu influeneaz costul produselor, reprezentnd o


cheltuial a perioadei.
412.
D
C
SI

301 Materii prime


1.000
6.000
SF 2.000

Achiziie materii prime


301=401
6.000
Consum materii prime=1.000+6.000-2.000=5.000

+
=
+
=

Materii prime
consumate
Salarii i amortizri
Cost de producie
Cheltuieli de desfacere
Cost complet

5.000
16.000
21.000
4.000
25.000

413.
D
C
SI

301 Materii prime


1.000
6.000

SF 2.000
Achiziie materii prime
301=401
6.000
Consum materii prime=1.000+6.000-2.000 = 5.000

+
+
=

Materii prime
consumate
Salarii i amortizri
Producie n curs la
nceputul perioadei
Producie n curs la
sfritul perioadei
Cost de producie

5.000
16.000
1.000
5.000
17.000

+ Cheltuieli de desfacere
= Cost complet

6.000
23.000

414.

a)Achiziii: 8.000 baterii x 10 = 80.000 (301 = 401)


b)Ieiri: 7.600 baterii x 10 = 76.000 (601 = 301), din care:
b1)Pentru maini utilizate de angajaii care se ocup de vnzri: 100
baterii x 10 = 1.000
b2)Pentru producie: 7.500 baterii x 10 = 75.000, din care:
b21)Produse finite: 90 % x 75.000 = 67.500 (345 = 711), din
care
b211)Vndute: 30 % x 67.500 = 20.250 (711 = 345)
b212)Nevndute: 70 % x 67.500 = 47.250
b22)Producie n curs de execuie: 10 % x 75.000 = 7.500
Deci:
1.Cost baterii materii prime (sold 301) = 4.000
2.Cost baterii producie n curs = 7.500
3.Cost baterii produse finite (sold 345) = 47.250
4.Cost baterii costul bunurilor vndute = 20.250
5.Cost baterii n costuri de distribuie = 1.000
415.

Materii prime
consumate
+ Salariile muncitorilor
+ Amortizri

8.000

+ Cheltuieli de producie
= Cost de producie

4.000
7.200 (8.0008.000*10%)
2.400 (4000*60%)
21.600

416.
Salarii personal
distribuie
+ Amortizarea vehiculelor
distribuie
+ Amortizarea vehiculelor
managerilor
+ Chirii

+ Amortizarea mainilor
productive
= Cheltuieli ale
perioadei

12.000
15.000
10.000
1.600 (4.0004.000*60%)
2.700 (18.00018.000*85%)
41.300

417.
Cheltuieli variabile 4.000
Cheltuieli fixe
1.000*80%=800
Cheltuieli indirecte de repartizat = 4.800
K=

4.800
=0,48
2.000 + 800

Chelt indirecte aferente prod A =0,48*2.000=960


Chelt indirecte aferente prod B =0,48*8.000=3.840

Cheltuieli
directe
Cheltuieli
indirecte
Cost producie

A
2.000

B
8.000

960

3.840

2.960

11.840

418.
a)
Cheltuieli indirecte de repartizat = 15.000
k=

15.000
=1,875
3.000 + 5.000

Chelt indirecte aferente prod A =1,875*3.000=5.625


Chelt indirecte aferente prod B =1,875*5.000=9.375

b)

A
B
Materii prime
3.000
5.000
Manoper
4.000
2.000
direct
Cheltuieli
5.625
9.375
indirecte
Cost producie
12.625
16.375
Cost de producie total =29.000
Cheltuieli indirecte de repartizat = 15.000
k=

15.000
=2,5
4.000 + 2.000

Chelt indirecte aferente prod A =2,5*4.000=10.000


Chelt indirecte aferente prod B =2,5*2.000=5.000
A
B
Materii prime
3.000
5.000
Manoper
4.000
2.000
direct
Cheltuieli
10.000
5.000
indirecte
Cost producie
17.000
12.000
Cost de producie total =29.000
419.
k=

7.500
=0,25
10.000 + 20.000

Chelt indirecte din atelierul 1 aferente prod A =0,25*10.000=2.500


Chelt indirecte din atelierul 1 aferente prod B =0,25*20.000=5.000
Cheltuieli
directe
Cheltuieli
indirecte
Cost producie

A
10.000

B
20.000

2.500

12.000
(5.000+7.000
chelt indirecte
atelierul 2)
32.000

12.500

420.
Cheltuieli indirecte de repartizat = 22.000-2.000=20.000
k=

20.000
=5
1.000 + 3.000

Chelt indirecte aferente prod A =5*1.000=5.000


Chelt indirecte aferente prod B =5*3.000=15.000
Cheltuieli
directe
Cheltuieli
indirecte
Producia n
curs la nceputul
perioadei
Producia n
curs la sfritul
perioadei
Cost producie

A
10.000

B
20.000

5.000

15.000

1.000

500

1.500

16.000

3.400

421.
CAcr=

53.400 * 14.554
= 36.378
21.364

Cifra de afaceri pentru care se acoper cheltuielile fixe i variabile degajnd un


rezultat nul.
Is=CA- CAcr=53.400-36.378=17.022
Cu ct poate s scad n mrime absolut cifra de afaceri pentru a nu se obine
pierderi.
422.
Coeficient de siguran dinamic =

53.400 36.378
CA CAcr
* 100 = 31,8%
* 100 =
53.400
CA

423.
Cifra de afaceri = 5.000 buc*12 = 60.000
- Cheltuieli variabile = 5.000 buc*10=50.000
= Marja costurilor variabile
10.000
CAcr=

60.000 * 5.000
= 30.000 u.m.
10.000

Is = CA- CAcr = 60.000-30.000=30.000 u.m.


424.
Cifra de afaceri
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit

= q

12

= q
= q

*
*

10
2
5.00
0
7.00
0

10

q*2-5.000=7.000
q=6.000 buc
425.
Cifra de afaceri
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe

= q

12

= q
= q

*
*

10
2
10.0
00
0

= Profit
1. q*2-10.000=0
q=5.000 buc
2. q*2-10.000=14.000
q=12.000 buc
426.
Cifra de afaceri
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit
CV=10+10%*10=11
Cifra de afaceri
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit

= 10.000 buc

12

= 120.000

= 10.000 buc
=

10

= 100.000
20.000
10.000
10.000

= q

12

= q
= q

*
*

11
1
10.0
00
10.0
00

q*1=20.000
q=20.000
Cantitatea trebuie s creasc cu 10.000 buc pentru ca profitul s rmn tot 10.000
u.m.
427.
Cifra de afaceri = 10.000 produse x 12 = 120.000 lei
-Costuri variabile = 10.000 produse x 10 = 100.000 lei
= Marja asupra costurilor variabile = 20.000 lei
-Costuri fixe = - 10.000 lei
= Profit = 10.000 lei
Se vor vinde: 10.000 produse + 10.000 produse x 5 % = 10.500 produse
Cifra de afaceri = 10.500 produse x 12 = 126.000 lei
-Costuri variabile = 10.500 produse x 10 = 105.000 lei

11

= Marja asupra costurilor variabile = 21.000 lei


-Costuri fixe = - 12.000 lei (10.000 + 2.000)
= Profit = 9.000 lei
Decizia nu e acceptabil deoarece profitul scade cu 1.000 lei
428.
Cifra de afaceri = 10.000 produse x 12 = 120.000 lei
-Costuri variabile = 10.000 produse x 10 = 100.000 lei
= Marja asupra costurilor variabile = 20.000 lei
-Costuri fixe = - 10.000 lei
= Profit = 10.000 lei
Se vor vinde: 10.000 produse + 10.000 produse x 10 % = 11.000 produse
Pre de vnzare = 12 0,5 = 11,5
Cifra de afaceri = 11.000 produse x 11,5 = 126.500 lei
-Costuri variabile = 11.000 produse x 10 = 100.000 lei
= Marja asupra costurilor variabile = 26.500 lei
-Costuri fixe = - 10.000 lei
= Profit = 16.500 lei
Decizia e acceptabil deoarece profitul crete cu 6.500 lei
429.
Cifra de afaceri = 10.000 produse x 12 = 120.000 lei
-Costuri variabile = 10.000 produse x 10 = 100.000 lei
= Marja asupra costurilor variabile = 20.000 lei
-Costuri fixe = - 10.000 lei
= Profit = 10.000 lei
Se vor vinde: 10.000 produse + 500 produse = 10.500 produse
Pre de vnzare = 12 + 0,5 = 12,5
Costuri fixe = 10.000 + 2.000 = 12.000
Cifra de afaceri = 10.500 produse x 12,5 = 131.250 lei
-Costuri variabile = 10.500 produse x 10 = 105.000 lei
= Marja asupra costurilor variabile = 26.250 lei
-Costuri fixe = - 12.000 lei
= Profit = 14.250 lei
Decizia e acceptabil deoarece profitul crete cu 4.250 lei
430.
Cifra de afaceri
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit

100.000 lei
60.000 lei
40.000 lei
20.000 lei
20.000 lei

Cifra de afaceri = 100.000 + 100.000 *10%= 110.000 lei


Cifra de afaceri
110.000 lei

- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit

60.000 lei
50.000 lei
20.000 lei
30.000 lei

12

20.000
= 66%
30.000
431.
Varianta veche
Cifra
de afaceri
= 500 buc

1.000

500.000 lei

700

350.000 lei
150.000 lei

- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit
Varianta nou
Cifra de afaceri

= 500 buc
=

= 500 buc

1.000

500.000 lei

- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit

= 500 buc
=

300

150.000 lei
350.000 lei

100.000 lei
50.000 lei

100.000 lei
250.000
lei

432.
Levierul operaional (Lo) =
Rezultat =

MCV
Re zultat

50.000
= 10.000 lei
5

Cifra de afaceri

= 500 buc

1.000

- Cheltuieli variabile =
= Marja costurilor
=
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit
X= 200.000 50.000 = 150.000 lei
Y = 50.000 10.000 = 40.000 lei
Dac CA = 250.000 lei
Cifra de afaceri
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit

200.000 lei
X lei
50.000 lei
Y lei
10.000 lei

250.000 lei
150.000 lei
100.000 lei
40.000 lei
60.000 lei

433.
Cheltuieli variabile = 105.000 + 30.000 = 135.000
Cheltuieli fixe = 30.000 + 45.000 + 20.000 = 95.000
= 15.000
* 15
=
Cifra de afaceri
buc
- Cheltuieli variabile = 15.000
* 9

13

225.000 lei
135.000 lei

buc
= Marja costurilor
=
90.000 lei
variabile
- Cheltuieli fixe
95.000 lei
= Pierdere
-5.000 lei
Pentru ca societatea s nu suporte pierderi cantitatea care trebuie s o
produc i s o vnd este q.
= q
* 15
Cifra de afaceri
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Rezultat

= q
= q

*
*

9
6
- 95.000
0

q*6-95.000 = 0 q=15.834 buc


434.

Qe =

3.800 kg
= 1,9lei
2.000buc

Abaterea de consum = (Qe Qs)* Ps= (1,9 2) * 3 * 2.000 buc = - 600 lei
Abaterea de pre = Oe *(Pe Ps) = 1,9 * 2.000 buc * (3,1- 3) = 380 lei
Abaterea de cost la materii prime = - 600 + 380 = 220 lei
unde:
Qe cantitatea efectiv
Qs cantitatea standard
Pe preul efectiv
Ps preul standard
435. Abaterea de timp = (Qe Qs)* Ts
Ts = 10 lei

6.200ore
= 2,06ore / buc
3.000buc
68.200lei
= 22,73lei / or
Te =
3.000buc
Qe =

Abaterea de timp = (2,06 - 2) * 10 lei * 3.000 buc = 1.800 lei


Abaterea de tarif = Qe * (Te Ts) = 2,06 * (22,73- 10) * 3.000 buc = 78.671,4 lei
Abaterea de cost la manoper = 1.800 + 78.671,4 = 80.471,4 lei
unde:
Qe timp efectiv
Qs timp standard
Te tarif efectiv
Ts tarif standard
436.
1.
Specificar
e
Materiale
consumabil
e
Energie

nclzire

Desen

1000 x 5 %
= 50

1000 x 5 %
= 50

5000 x 50
% = 2500

5000 x 20
% = 1000

Producie
1000 x 10
% = 100

Vnzare
cu
amnuntul
1000 x 50
% = 500

1000 x 30
% = 300

5000 x 20
% = 1000

5000 x 5 %
= 250

5000 x 5 %
= 250

14

Vnzare
angros

Servicii teri

Cheltuieli
personal
Impozite i
taxe
Amortizare

30000 x 5
% = 1500
2000 x 20
% = 400
10000 x 20
% = 2000
-

Ajustri de
valoare
Total
cheltuieli
indirecte
ataate
centru
2.

6.450

nclzire

Total 6.450

500 X 40 %
= 200
30000 x 35
% = 10500
-

10000 x 20
% = 2000
-

10000 x 20
% = 2000
-

13.750

15.100

Desen
6.450 x 20 %
= 1.290

30000 x 40
% = 12000
-

Producie
6.450 x 50 %
= 3.225

500 x 10 %
= 50
30000 x 10
% = 3000
2000 x 50
% = 1000
10000 x 20
% = 2000
5000 x 40
% = 2000
8.800

Vnzare cu
amnuntul
6.450 x 10 %
= 645

500 x 50 %
= 250
30000 x 10
% = 3000
2000 x 30
% = 600
10000 x 20
% = 2000
5000 x 60
% = 3000
9.400

Vnzare
angros
6.450 x 20 %
= 1.290

3.Cheltuieli indirecte:
Desen: 13.750 + 1.290 = 15.040
Producie: 15.100 + 3.225 = 18.325
Vnzare cu amnuntul: 8.800 + 645 = 9.445
Vnzare angros: 9.400 + 1.290 = 10.690
Costuri unitare:
Desen: 15.040 lei: 1.000 ore manoper = 15,040 lei pe or manoper
Producie: 18.325 lei : 2.000 ore main = 9,1625 lei pe or main
Vnzare cu amnuntul: 9.445 lei: 1.250 produse vndute = 7,556 lei pe produs
vndut
Vnzare angros: 10.690 lei: 2.500 produse vndute = 4,276 lei pe produs
vndut
4.
Desen: 15,040 lei pe or manoper x 200 ore = 3.008 lei
Producie: 9,1625 lei pe or main x 500 ore = 4.581,25 lei
Vnzare cu amnuntul: 7,556 lei pe produs vndut x 750 produse = 5.667 lei
Vnzare angros: 10.690 lei: 4,276 lei pe produs vndut x 1.250 produse =
5.345 lei
437.
D
C
Si 13.000
Achiziii 200.000

301

Sf 10.000
Din contul 301 rezult un consum de materii prime = 13.000 + 200.000
10.000 = 203.000 lei
Consum materii prime
203.000

+
Servicii externe producie
20.000

15

+
+
=

Salarii producie
Amortizare producie
Cost de producie global

175.000
120.000
518.000

Cost de producie unitar = 518.000 lei : 50.000 mingi = 10,36 lei pe minge
+
+
=

Cost de producie global


Cheltuieli de desfacere (50.000 + 25.000 +
5.000)
Cost complet global

518.000
80.000
598.000

Cost complet unitar = 598.000 lei : 50.000 mingi = 11,96 lei pe minge

Cifra de afaceri
Cost de aprovizionare
Cost complet global
Rezultat global

850.000
27.000
598.000
225.000

Rezultat unitar = 225.000 lei : 50.000 mingi = 4,5 lei pe minge


438.
Cost = 90.000+15.000 = 105.000 u.m.
Valoare amortizabil = 105.000 5.000 = 100.000 u.m.

100.000
= 20.000 u.m.
5ani
6
= 10.000 u.m.
AmortizareN= 20.000*
12
Amortizare anual =

AmortizareN+1= 20.000 u.m.


Amortizare cumulat = 30.000 u.m.
a) anulare amortizare cumulat
30.000 u.m.
281
=
213
30.000 u.m.
b) valoare recuperabil = max (Valoarea just minus cheltuielile cu
cedarea;valoarea de utilitate) = max (74.000, 73.000) = 74.000 u.m.
valoarea recuperabil (74.000 u.m.) < valoarea rmas (75.000 u.m.)
Pierdere din depreciere= 1.000 u.m.
1.000 u.m.
6813
=
213
1.000 u.m.
D
C
Cost
105.000

213
30.000
SF 75.000
(val rmas)

439.
Cost = 90.000+15.000 = 105.000 u.m.
Valoare amortizabil = 105.000 5.000 = 100.000 u.m.

100.000
= 20.000 u.m.
5ani
6
= 10.000 u.m.
AmortizareN= 20.000*
12
Amortizare anual =

AmortizareN+1= 20.000 u.m.

16

Amortizare cumulat = 30.000 u.m.


a) anulare amortizare cumulat
30.000 u.m.
281
=

213

30.000 u.m.

b) diferen pozitiv din reevaluare = 110.000 - 75.000 = 35.000


35.000 u.m.
213
=
105
35.000 u.m.
c) AmortizareN+2=
D
Cost 105.000
Val rmas
75.000
Dif poz
30.000

110.000
= 36.666 u.m.
3ani
213
30.000

SF 110.000 (val
just)
440.
Cost = 90.000+15.000 = 105.000 u.m.
Valoare amortizabil = 105.000 5.000 = 100.000 u.m.

100.000
= 20.000 u.m.
5ani
6
= 10.000 u.m.
AmortizareN= 20.000*
12
Amortizare anual =

AmortizareN+1= 20.000 u.m.


Amortizare cumulat = 30.000 u.m.
a) anulare amortizare cumulat
30.000 u.m.
281
=
213
30.000 u.m.
b) diferen negativ din reevaluare = 72.000 - 75.000 = -3.000
3.000 u.m.
6813
=
213
3.000 u.m.
D
C
Cost
105.000

213
30.000
SF 75.000
(val rmas)

441.
Cost 01.01.N = 16.000 u.m.
Valoare amortizabil = 16.000 1.000 = 15.000 u.m.
Amortizare anual =

15.000
= 3.000 u.m.
5ani

AmortizareN= 3.000 u.m.


a) anulare amortizare cumulat
3.000 u.m.
281
=

213

b) N+1
Valoare amortizabil = 13.000 500 = 12.500 u.m.

17

3.000 u.m.

Amortizare anual =

12.500
= 2.500 u.m. (4 ani rmai plus un an)
5ani

c) anulare amortizare
2.500 u.m.
281
D
C
Cost

213

2.500 u.m.

213
16.000

3.000 (anulare)
2.500 (anulare)

VR sf N
13.000
VR sf N+1 10.500
2.000
SF 12.500 (val
rmas)
d) n N+2 nregistrare modernizare:
2.500 u.m.
213
=
404
Valoare amortizare : 12.500 - 500 = 12.000 u.m.
Amortizare anual =
442.
D
C
Cost
16.000
VR sf N+1
10.000
Dif pozitiv
2.000
Vjust sf N+1
12.000

2.500 u.m.

12.000
= 3.000 u.m.
4ani
213
6.000 (anulare)

3.500 (anulare)
SF 8.500 (val
rmas)

Valoare amortizabil = 16.000 1.000 = 15.000 u.m.


Amortizare anual =

15.000
= 3.000 u.m.
5ani

AmortizareN= 3.000 u.m.


AmortizareN+1= 3.000 u.m.
Amortizare cumulat = 6.000 u.m.
a) anulare amortizare cumulat
6.000 u.m.
281
=

213

6.000 u.m.

b) nregistrare diferen pozitiv din reevaluare 12.000 10.000 = 2.000 u.m.


2.000 u.m.
213
=
105
2.000 u.m.
c) n N+2
Valoare amortizabil = 12.000 -1.500 = 10.500 u.m.
AmortizareN+2=

10.500
= 3.500 u.m.
3ani

anulare amortizare cumulat


3.500 u.m.
281
=

213

18

3.500 u.m.

d) n N+3
Valoare amortizabil = 8.500 1.500 = 7.000 u.m.
Ani rmai 2+majorare cu un an = 3 ani.
Amortizare =

7.000
= 2.333 u.m.
3ani

443.
Cost = 90.000+15.000 = 105.000 u.m.
Valoare amortizabil = 105.000 5.000 = 100.000 u.m.

100.000
= 20.000 u.m.
5ani
6
= 10.000 u.m.
AmortizareN= 20.000*
12
Amortizare anual =

AmortizareN+1= 20.000 u.m.


Amortizare cumulat = 30.000 u.m.
a) anulare amortizare cumulat
30.000 u.m.
281
=
213
30.000 u.m.
b) valoare recuperabil = max (Valoarea just minus cheltuielile cu
cedarea;valoarea de utilitate) = max (76.000, 73.000) = 76.000 u.m.
valoarea recuperabil (76.000 u.m.) > valoarea rmas (75.000 u.m.), deci
utilajul nu este depreciat.
444.
1.Partajul capitalurilor proprii ale societii A:
Capitaluri proprii
Total
Societate m (80
A
%)
Capital social
20.000
16.000
Rezerve
10.000
8.000
Rezultat
1.000
800
Total
31.000
24.800

Ali asociai (20


%)
4.000
2.000
200
6.200

2.Bilanul consolidat al grupului prin metoda integrrii globale:


Capital social M = 50.000
+ Rezerve (40.000 M + 8.000) = 48.000
+Rezultat (5.000 M + 800) = 5.800
= Total capitaluri proprii = 103.800
445.
Capital social M = 50.000
+Rezerve (40.000 + 10.000 x 20 % ) = 42.000
+Rezultat (5.000 + 1.000 x 20 %) = 5.200
= Total capital propriu = 97.200

446.
1.n vederea consolidrii se aduce stocul la nivelul cerut de politica grupului:
1.000 lei

607

371

1.000 lei

2.Se elimin profitul nregistrat de M din vnzarea stocului ctre BETA:


500 lei
607
=
371
500 lei

19

3.Valoarea mrfurilor n bilanul consolidat prin metoda integrrii globale este:


30.000 + 15.000 1.000 500 = 43.500
447.
M integreaz pe ALFA:
Capitaluri proprii
Total
ALFA
Capital social
30.000
Rezerve
20.000
Rezultat
5.000
Total
55.000

Societate M (70
%)
21.000
14.000
3.500
38.500

Ali asociai (30


%)
9.000
6.000
1.500
16.500

M integreaz pe BETA, partea grupului fiind 70 % x 40 % = 28 %


Capitaluri proprii
Total
Societate M (28
Ali asociai (72
BETA
%)
%)
Capital social
20.000
5.600
14.400
Rezerve
10.000
2.800
7.200
Rezultat
1.000
280
720
Total
31.000
8.680
22.320
n bilanul consolidat:
Capital social M = 60.000
+Rezerve (40.000 M + 14.000 + 2.800) = 56.800
+ Rezultat (10.000 M + 3.500 + 280) = 13.780
= Capitaluri proprii din bilan consolidat = 130.580.
448.
(a)
achiziia titlurilor
50.000le
261
i
Aciuni deinute la
entitile afiliate

5121
Conturi curente la bnci

30.000lei

2691
Vrsminte de efectuat la
entitile afiliate

20.000lei

achitarea comisionului
500 lei
622
=
5121
Cheltuieli cu
Conturi curente la bnci
comisioanele i
onorariile
(b)
vrsmintele efectuate pentru emitent
20.000
2691
=
5121
lei
Vrsminte de efectuat
Conturi curente la bnci
la entitile afiliate
ncasarea dividendelor
15.000
5121
=
7611
lei
Conturi curente la bnci
Venituri din aciuni
deinute la entitile
afiliate
(c )
reflectarea veniturilor din cedarea titlurilor la preul de cesiune
2.000 lei
461
=
7641

20

500 lei

20.000
lei
15.000
lei

2.000 lei

Venituri din imobilizri


financiare cedate

Debitori diveri
ncasarea titlurilor cedate
2.000 lei
5311
Casa n lei

461
Debitori diveri

scderea din eviden a titlurilor la valoarea de intrare


1.000 lei
6641
=
261
Cheltuieli privind
Aciuni deinute la
imobilizrile financiare
entitile afiliate
cedate

2.000 lei

1.000 lei

449.
(a)

nregistrarea titlurilor de participare n limita valorii neamortizate a


utilajului:
60.000 lei
2813
=
2131
360.000
Amortizarea instalaiilor
Echipamente
lei
mijloacelor de transport,
tehnologice
animalelor i plantaiilor
300.000 lei
263
Interese de participare
nregistrarea valorii titlurilor de participare primite care excede valoarea
neamortizat a imobilizrilor corporale (340.000 300.000):
40.000
263
=
1068
40.000
lei
Interese de participare
Alte rezerve / analitic
lei
distinct
(b)
vnzarea titllurilor:
320.000l
461
=
7641
320.000l
ei
Debitori diveri
Venituri din imobilizri
ei
financiare cedate
descrcarea gestiunii:
170.000l
6641
=
263
170.000l
ei
Cheltuieli privind
Interese de participare
ei
imobilizrile financiare
cedate
virarea rezervei la venituri:
20.000le
1068
=
7641
20.000
i
Alte rezerve / analitic
Venituri din imobilizri
lei
distinct
financiare cedate
450.
Acordarea mprumuturilor pe termen lung
50.000 lei
2671
=
5121
150.000
Sume datorate de entitile
Conturi curente la
lei
afiliate
bnci
100.000 lei
2675
mprumuturi acordate pe
termen lung

Dobnda anual de ncasat aferent mprumuturilor pe termen lung acordate

21

Dobnda anual datorat de filial = 15% * 50.000 = 7.500 lei


Dobnda anual datorat de entitatea din afara grupului = 15 % * 100.000 lei
= 15.000 lei
15.000 lei
2676
=
763
22.500 lei
Dobnda aferent
Venituri din
mprumuturilor acordate pe
creane imobilizate
termen lung
7.500 lei
2672
Dobnda aferent sumelor
datorate de entitile
afiliate
ncasarea dobnzii anuale
22.500lei
5121
=
2676
15.000 lei
Conturi curente la
Dobnda aferent
bnci
mprumuturilor acordate pe
termen lung
2672
7.500 lei
Dobnda aferent sumelor
datorate de entitile afiliate
ncasarea mprumuturilor acordate la sfritul celor 5 ani
150.000 lei
5121
=
2671
50.000 lei
Conturi curente la bnci
Sume datorate de
entitile afiliate
2675
100.000
mprumuturi
lei
acordate pe
termen lung
451.
Acordarea mprumutului
50.000le
2675
i
mprumuturi acordate
pe termen lung

5121
Conturi curente la bnci

50.000lei

nregistrarea dobnzii cuvenite n primul an la 31.12.an I (50.000 * 10% = 5.000


lei)
5.000lei
2676
=
5.000lei
763
Dobnzi aferente
Venituri din creane
mprumuturilor acordate
imobilizate
pe termen lung

ncasarea dobnzii restante n cursul anului II


5.000lei
5121
=
2676
Conturi curente la
Dobnzi aferente
bnci
mprumuturilor acordate pe
termen lung
nregistrarea dobnzii cuvenite n primul an la 31.12.an II
5.000lei
5121
=
763
Conturi curente la
Venituri din creane
bnci
imobilizate

Rambursarea mprumutului

22

5.000lei

5.000lei

50.000le
i

5121
Conturi curente la
bnci

2675
mprumuturi acordate pe
termen lung

50.000le
i

452.
Acordarea mprumutului prin banc
50.000le
2671
=
5121
i
ncasarea dobnzii n primul an 50.000*10%=5.000 lei
5.000lei
5121
=
763
Rambursarea primei rate a mprumutului 50.000:2=25.000 lei
25.000le
5121
=
2671
i
Dobnda cuvenit n anul al doilea 25.000*10%=2.500 lei
2.500 lei
2672
=
763
Includerea la pierderi a dobnzii nerecuperate
2.500 lei
663
=
453
01.01.N Recunoaterea iniial a datoriei
20.000le
265
=
i

50.000le
i
5.000lei

25.000le
i
2.500 lei

2672

2.500 lei

462

20.000le
i

31.12.N Recunoaterea valorii juste a investiiei la data bilanului


2.000lei
668
=
265

2.000 lei

30.10.N+1 Vnzarea investiiei la data bilanului


21.500le
461
=
265
i
768

18.000
lei
3.500 lei

Dac se prefer tratamentul recunoaterii diferenei de valoare pn la


valoarea just n conturile de capitaluri nregistrrile sunt urmtoarele:
31.12.N Recunoaterea valorii juste a investiiei la data bilanului
2.000lei
1068
=
265
2.000 lei
30.10.N+1 Vnzarea investiiei la data bilanului
21.500le
461
265
i
=

454.

23

18.000
lei

768

1.500 lei

1068

2.000 lei

01.09.N Recunoaterea cuponului


320.000l
265
=
462
ei
31.12.N Evaluarea venitului financiar adus de investiie n anul N
venit financiar = 300.000 * 4/12 * 10% = 10.000 lei
31.12.N Recunoaterea dobnzii la data bilanului
10.000le
5187
=
766
i

320.000l
ei

10.000le
i

455
(1)Stocuri iniiale de materii prime la nceputul perioadei: soldul iniial al
contului 301 este 3.000 lei:
D
Si
3.000
10.000 (achiziie)

301
Sf

C
9.000 lei

(2)Achiziie stocuri de materii prime:


10.000 lei
301
=
401
10.000 lei
(3)Stocuri finale: 9.000.000 lei: soldul final al contului 301 = 9.000 lei. Din
contul 301 rezult un consum egal cu 3.000 lei + 10.000 lei 9.000 lei = 4.000 lei:
4.000 lei
601
=
301
4.000 lei
(4)Stocuri iniiale de produse finite la cost producie: soldul iniial al contului
345 este 12.000 lei:
D
345
C
Si
12.000
15.000 (produse obinute)
Sf 3.000 lei
(5)Produse obinute n cost producie:
15.000 lei
345
=
711
15.000 lei
(6)Produse vndute n pre de vnzare facturate:
Pre de vnzare
20.000 lei

Reducere comercial 10 % x 20.000


2.000 lei
=
Net comercial
18.000 lei
18.000 lei
4111
=
701
18.000 lei
(7)Stoc final de produse nevndute 3.000 lei: soldul final al contului 345 este
3.000 lei. Din contul 345 rezult produse vndute n cost producie (descrcarea
gestiunii ) = 12.000 lei + 15.000 lei 3.000 lei = 24.000 lei:
24.000 lei
711
=
345
24.000 lei
(8)Amortizarea cldirilor:
700 lei
6811
=
2812
700 lei
(9)Salarii datorate:
6.000 lei
641
=
421
6.000 lei
(10)Salarii pltite:
6.500 lei
421
=
5121
6.500 lei
(11).Subvenii de exploatare:
2.000 lei
445
=
741
2.000 lei
(12)Subvenii pentru investiii virate la venituri:
3.000 lei
131
=
7584
3.000 lei
Tabloul soldurilor intermediare de gestiune:

24

- leiVenituri
707
701
711
MC
PE
VA
741

Sume

Cheltuiel
i
0 607

18.000.
-9.000.(1)

Sume

Indicator
i
0 Marja
comercial

Producia
exerciiul
ui
4.000 Valoarea
adugat
6.000 EBE

Sume

0 601
9.000
5.000 641
2.000
(1)
Contul 711 se prezint astfel:
D
711
C
24.000 (descrcarea gestiunii)
15.000 (produse obinute)
Sfd 9.000
456.

0
9.000
5.000
1.000

(1)Obinere produse finite la cost producie:


10.000 lei
345
=
711
10.000 lei
(2)Vnzarea produselor finite la pre vnzare:
Pre de vnzare
15.000 lei

Reducere comercial 10 % x 15.000 lei


1.500 lei
=
Net comercial
13.500 lei
13.500 lei
4111
=
701
13.500 lei
(3)Descrcarea gestiunii de produse finite pentru 30 % din produsele vndute,
adic 30 % x 10.000 lei =- 3.000 lei:
3.000 lei
711
=
345
3.000 lei
(4)Materii prime consumate:
1.000 lei
601
=
301
1.000 lei
(5)Salarii datorate:
1.500 lei
641
=
421
1.500 lei
(6)Salarii pltite:
1.800 lei
421
=
5121
1.800 lei
(7)Contribuia unitii la asigurri sociale:
700 lei
6451
=
4311
700 lei
(8)Contribuia unitii la fond omaj:
200 lei
6452
=
4371
200 lei
(9)Dobnzi datorate:
400 lei
666
=
1682
400 lei
(10)Amenzi datorate autoritilor romne:
600 lei
6581
=
462
600 lei
(11)nchiderea conturilor de cheltuieli:
4.400 lei
121
=
601
1.000 lei
641
1.500 lei
6451
700 lei
6452
200 lei
666
400 lei
6581
600 lei
(12)nchiderea conturilor de venituri:
13.500 lei
701
=
121
20.500 lei
7.000 lei
711

25

Rezultatul contabil = Venituri totale Cheltuieli totale = 20.500 lei 4.400 lei
= 16.100 lei
Rezultatul fiscal = Rezultatul contabil + Cheltuieli nedeductibile Deduceri
fiscale = 16.100 lei + 600 lei (amenzi datorate autoritilor romne) = 16.700 lei
Tabloul soldurilor intermediare de gestiune:
Venituri
707
701
711
MC
PE
VA
741

Sume

Cheltuieli
0 607

Sume

Indicatori
0 Marja
comercial
Producia
exerciiului
1.000 Valoarea
adugat
1.500 EBE
700
200

13.500
7.000
0 601
20.500
19.500 641
0 6451
6452

- leiSume
0
20.500
19.500
17.100

457.
Rezultatul exerciiului = Capital propriu N Capital propriu N-1 Aportul
proprietarului n cursul exerciiului + Retrageri ale proprietarilor n cursul exerciiului
Rezultatul exerciiului = 1.000 lei 600 lei 50 lei 20 lei + 10 lei = 340 lei
458.

(1).Costuri ce revin din procesul de producie al produsului principal


cuplat
700.000 lei (costuri totale ale procesului de producie cuplat (150.000 lei
preul de vnzare al produsului secundar 20.000 lei costuri pentru pregtirea i
desfacerea produselor dup nchiderea procesului de producie cuplat pentru
produsul secundar) = 570.000 lei
(2).Costurile totale ce revin produsului principal:
570.000 lei costuri ce revin din procesul de producie al produsului principal
cuplat + 70.000 lei costurile pentru pregtirea i desfacerea produselor dup
nchiderea procesului de producie cuplat pentru produsul principal = 640.000 lei
(3).Marja produsului principal:
750.000 lei veniturile din vnzarea produsului principal 640.000 lei costul
produsului principal = 110.000 lei

459. Fa =

CF
27.000.000 lei
=
= 30 %, deci Pe = 90.000.000 lei
Pe
Pe

Specificare
Cifra de afaceri
Cheltuieli variabile

Total
% din Cifra de afaceri
8.000 buc pvu
100 %
8.000 buc
70 %
2.800 lei/buc =
22.400.000 lei
Marja asupra costurilor
8.000 buc pvu
30 %
variabile
22.400.000 lei
(8.000 buc pvu 22.400.000 lei) / 8.000 buc pvu = 30 %
1 22.400.000 lei / 8.000 buc pvu = 0,3
8.000 buc pvu 22.400.000 lei = 2.400 buc pvu
5.600 buc pvu = 22.400.000 lei
pvu = 4.000 lei/buc

26

460.

Specificare
Cifra de afaceri

Cheltuieli variabile

Marja asupra costurilor


variabile
Costuri fixe totale

Total
80.000 buc
10.000 lei/buc =
800.000.000
80.000 buc
8.000 lei/buc =
640.000.000 lei
160.000.000 lei

% din Cifra de afaceri


100 %
80 %
20 %

46.000.000 lei

CF
46.000.000 lei
=
Punctul de echilibru (Pe) =
= 230.000.000 lei
MCV (%)
20 %
Coeficientul de siguran dinamic =

CA - Pe 800.000.00
0 lei - 230.000.00
0 lei
=
CA
800.000.00
0 lei

71,25 %
461.
MVC (A) = 900 lei/buc 700 lei/buc = 200 lei/buc
MCV (B) = 1.500 lei/buc 1.000 lei/buc = 500 lei/buc
MCV (C ) = 1.500 lei/buc 1.200 lei/buc = 300 lei/buc
MCV (D) = 700 lei/buc 500 lei/buc = 200 lei/buc
MCV (E ) = 2.000 lei/buc 1.500 lei/buc = 500 lei/buc
Produsele cele mai puin rentabile sunt cele care vor avea factorul de acoperire
cel mai mic, respectiv MCV cea mai mic.
Se va renuna la produsele A i D
462. MVC (A) = 600 lei/buc 450 lei/buc = 150 lei / buc
MCV (B) = 800 lei/buc 700 lei/buc = 200 lei/buc
MCV (C ) = 450 lei/buc 250 lei/buc = 200 lei/buc
MCV (D) = 500 lei/buc 450 lei/buc = 50 lei/buc
MCV (E ) = 1.000 lei/buc 800 lei/buc = 200 lei/buc
Produsul cel mai puin rentabil este cel care va avea factorul de acoperire cel
mai mic, respectiv MCV cea mai mic, deci produsul (D).
463.
Costuri variabile totale = 4,40 lei + 1,60 lei + 2,30 lei + 3,10 lei= 11,4 lei
Marja din vnzri = 10.200 Kg x 25 lei/Kg pre de vnzare 10.200 Kg x 11,4
lei / Kg cost variabil = 138.720 lei .
464.
Situaia n contul 5124:
D
5124
C
Sold iniial 10.000 Euro x 23.000 Pli 20.000 Euro x 24.300 lei/
lei/ = 230.000.000 lei
= 486.000.000 lei
ncasri: 30.000 Euro x 24.000 lei/ Pli 15.000 Euro x 23.500 lei/
= 720.000.000 lei
= 352.500.000 lei
ncasri 10.000 Euro x 23.500 lei/
= 235.000.000 lei
Total ncasri 955.000.000 lei
Total ncasri + sold iniial
Total pli 838.500.000 lei
1.185.000.000 lei

27

Sfd 15.000 Euro reprezentnd


346.500.000 lei
La data de 31.12.N soldul final de 15.000 Euro reprezint 15.000 Euro x 24.100
lei/. = 361.500.000 lei
Diferena de curs nerealizat 361.500.000 lei 346.500.000 lei = 15.000.000
lei reprezint un venit din diferene de curs valutar:
nregistrarea contabil:
15.000.000 lei
5124
=
765
15.000.000 lei
Trezoreria net = Total ncasri Total pli + Diferena de curs nerealizat =
955.000.000 lei 838.500.000 lei + 15.000.000 lei = 131.500.000 lei
465.
=

+
+
+
=
=
=
+
=
466.

Pli privind achiziia filialei (1)


Pli privind achiziia cldirilor
Flux de numerar provenit
activitatea de investiii
(1)
Valoarea se determin astfel:
Stocuri
Creane
Numerar
Terenuri i cldiri
Total activ
Datorii (1.600+1.500)
Activ net contabil
Numerar
Valoarea pltit pentru filial
sau:
Pli privind aciunile filialei
Numerar
Valoarea pltit pentru filial
D
C
SI

D
C
SI
SFC

din

1.500 lei
200 lei
2.000 lei
4.000 lei
7.700 lei
-3.100 lei
4.600 lei
-2.000 lei
2.600 lei
4.600 lei
-2.000 lei
2.600 lei

345 Produse finite


5.000
44.000

22.000
11.000
11.000
SF 5.000

348 Diferene de pre la produse finite


1.000
2.684

4.000
0

316

a) consum materii prime


25.000
601
= 301

25.000

b) consum materiale consumabile


5.000
602
= 302
5.000
c) nregistrare salarii
10.000
641
= 421

-2.600 lei
-4.200 lei
-6.800 lei

10.000

28

d) obinere produse finite


44.000
345
=
%
711
348

40.000
4.000

e) vnzare produse finite


71.400
411
=
%
701
4427

71.400
60.000
11.400

f) descrcare gestiune
22.000
711
= 345

22.000

g) produse finite acordate gratuit salariailor


11.000
421
= 701
11.000
11.000
711
= 345
11.000
2.090
635
= 446
2.090
(11.000*19%)
h) produse finite utilizate pentru aciuni de protocol
11.000
623
= 345
11.000
K=

1.000 4.000
3.000
=
= 0,061
5.000 + 44.000 49.000

Diferene de pre aferente produselor ieite= -0,061*Rulajul creditor 345=0,061*44.000 =-2.684 (diferen favorabil)
i) nregistrare diferene de pre aferente ieirilor
2.684
348
= 711
2.684
Costul produselor finite = 5.000-316 = 4.684
Evaluarea n bilan a produselor finite se face la minimul dintre cost i valoarea
realizabil net.
min(4.684, 4.000) = 4.000
nregistrare depreciere
684
6814 = 394
684
n bilan produsele figureaz la valoarea 4.684 - 684 = 4.000
Cifra de afaceri=grupa 70 + subveniile aferente cifrei de
afaceri=60.000+11.000= 71.000
Rezultatul din exploatare = Venituri-Cheltuieli
D
C
22.000
11.000

711 Variaia stocurilor


40.000
316
SF 7.316

Cheltuieli = 25.000+5.000 + 10.000 + 2.090 + 11.000 + 4.600= 57.690


Rezultatul exploatrii= 78.316-57.690 = 20.626

29

467.
D
C
Cost 01.01.N
44.000
lei
VR 31.12. N
42.000
lei
V recuperabil sf N 38.000
lei
V rmas 01.07.N+1
37.000 lei
01.07.N+1
35.000 lei
31.12.N+1
34.000 lei

213
2.000 lei (anulare)
4.000 lei
(depreciere)
1.000 lei (anulare)
2.000 lei
(depreciere)
1.000 lei
(depreciere)

a) achiziie echipament
52.360 lei
%
=
404
44.000 lei
213
8.360 lei
4426
b) valoare amortizare = 44.000 4.000 = 40.000 lei
Amortizare anual =

52.360 lei

40.000
= 2.000 lei
20ani

2.000 lei
681
=
281
2.000 lei
c) anulare amortizare cumulat
2.000 lei
281
=
213
2.000 lei
d) Valoare recuperabil (38.000 lei) < Valoarea rmas (42.000 lei),
depreciere = 4.000 lei
4.000 lei
6813
=
213
4.000 lei
e) la 01.07.N+1, odat cu clasificarea activului ca disponibil pentru vnzare,
conform IFRS 5 el trebuie evaluat la min (valoarea rmas, valoarea just-cheltuielile
de cedare)
Valoarea rmas la 01.07.N+1
Val recuperabil la 31.12.N = 38.000 lei
durat rmas 19 ani
Amortizare 01 ian 01 iulie =

38.000 6
* = 1.000 lei
19ani 12

1.000 lei
681
f) anulare amortizare cumulat
1.000 lei
281

281

1.000 lei

213

1.000 lei

min [valoarea rmas (37.000 lei), valoarea


cedare(38.000 3.000)] = 35.000 lei
depreciere = 37.000 35.000 = 2.000 lei
g) nregistrare depreciere
2.000 lei
6813
=
213
h) 31.12.N+1
min [valoarea rmas (37.000 lei), valoarea
cedare(34.000)] = 34.000 lei
depreciere = 35.000 34.000 = 1.000 lei
1.000 lei
6813
=
213
i) min (37.000, 45.000) = 37.000 lei

30

just

cheltuielile

de

2.000 lei
just

cheltuielile

1.000 lei

de

2.000 lei

213

7813

a) majorare capital social


2.400 (2.000 ac
456
*1,2) u.m.

2.000 lei
(37.000
35.000)

468.

1011
1041
ncasare aport
2.400 u.m.
512
=
456
transferare capital social nevrsat la capital social vrsat
2.000 u.m.
1011
=
1012
b) distribuire dividende
800 u.m.
129
=
457
c) ncorporare rezerve
3.000 u.m.
106
=
1012
d) reevaluare imobilizri
anulare amortizare cumulat
2.000 u.m.
281
=
213
Valoare net contabil = 6.000 -2.000 = 4.000
Valoare just = 8.000
8.000 - 4.000 = 4.000 diferen pozitiv din reevaluare
nregistrare diferen pozitiv din reevaluare,
4.000 u.m.
213
=
105
e) rscumprare aciuni
3.000 u.m.
109
=
512
anulare aciuni
3.000 u.m.
2.000 u.m.( 2.000
ac *1)
1.000u.m. (3.0002.000)
D
C
2.000 u.m.
(e)

D
C

109

1012
149

1012
SI 20.000
u.m.
2.000 u.m.(a)
3.000 u.m. (c)
SF 23.000
u.m.

D
C
3.000 u.m.
(c)

106
SI 5.000
u.m.
SF 2.000
u.m.

105

31

2.000 u.m.
400 u.m.
2.400 u.m.
2.000 u.m.
800 u.m.
3.000 u.m.
2.000 u.m.

4.000 u.m.
3.000 u.m.
(2.000
ac*1,5)
3.000 u.m.
(2.000
ac*1,5)

SI 3.000
u.m.
4.000 u.m.(d)
SF 7.000
u.m.
D
C

117
SI 1.800
u.m.
SF 1.800
u.m.

NOT S-a presupus un sold iniial al rezervelor de 5.000 u.m., ntruct se


ncorporau mai mult dect existau.
Capital social
23.000

+ Rezerve
2.000
+ Rezerve din reevaluare
7.000
+ Rezultat reportat
1.800
Repartizarea profitului
800
= Capitaluri proprii
33.000
469.

a) achiziie instalaie
90.000 u.m.
213
b) primire subvenie
50.000 u.m.
445
c) ncasare subvenie
50.000 u.m.
512
d) nregistrare amortizare 90.000*
rata amortizrii lineare =

404

90.000 u.m.

472

50.000 u.m.

445

50.000 u.m.

100
6
* 2 * = 11.250 u.m.
8ani
12

100
= 12,5%
8ani

11.250 u.m.
681
e) transfer subvenie la venituri
6.250 u.m.
472

281

11.250 u.m.

7584

6.250 u.m.

6
= 6.250 u.m.
50.000 * 12,5%*2*
12
470.
D
C
Cost
VR sf N

213
60.000 u.m.
40.000 u.m.

Vjust sf N 30.000
u.m.
VR sf N+1 22.500
u.m.
Dif poz
27.500
u.m.

20.000 u.m.
(anulare)
10.000 u.m.
7.500 (anulare)

32

Vjust sf N+1 50.000


u.m.

Cost
Amortiz cumulat (N1,N)

60.000 u.m.

Valoare rmas

40.000 u.m.

60.000
* 2 = 20.000u.m.
6ani

a) anulare amortizare
3.000 u.m.
281
=
213
3.000 u.m.
b) diferen negativ din reevaluare 30.000 u.m. 40.000 u.m.= -10.000 u.m.
10.000 u.m.
6813
=
213
10.000 u.m.
c) Amortizare N+1=

30.000
= 7.500 u.m.
4ani

nregistrare amortizare
7.500 u.m.
681

281

anulare amortizare
7.500 u.m.
281
=
d)diferen pozitiv din reevaluare
u.m.
27.500 u.m.
213
=

7.500 u.m.

213
7.500 u.m.
50.000 u.m. 22.500 u.m. = 27.500
%
7813
105

27.500 u.m.
10.000 u.m.
17.500 u.m.

471.
D
C
Cost
u.m.
Dif poz
u.m.
Vjust sf N-1
u.m.

2111
300.000
50.000
350.000

a) sfrit N-1 reevaluare teren


50.000 u.m.
2111
=
105
50.000 u.m.
b) sfrit N
valoare recuperabil (250.000 u.m.) < valoare just (350.000 u.m.)
pierdere din depreciere 100.000 u.m.
100.000
%
=
2111
100.000 u.m.
u.m.
50.000 u.m.
105
50.000 u.m.
6813
472.
D
C

1012
SI

750
130

33

(1)
X = 1.000
750-130 =120
SF

1.000

D
C

1621
SI

600

100 (4)
X = 850+100
- 600=350
SF

850

D
C

1041
SI

80

130 (1)
SF 150
1) ncorporare rezerve
130 lei
1041
=
1012
130 lei
2) ncasare capital social
120 lei
5121
=
456
120 lei
3) transferare capital subscris nevrsat la capital subscris vrsat
120 lei
1011
=
1012
120 lei
4) rambursare credit pe termen lung
100 lei
1621
=
5121
100 lei
Determinarea fluxului net de trezorerie din activitatea de finanare :
ncasri din majorarea capitalului social
120 lei

Dobnzi pltite
70 lei
Rambursare credit pe termen lung
100 lei
+ Contractare credit pe termen lung
350 lei
= Fluxul net de trezorerie din activitatea de
300 lei
finanare
473.
D
C
SI

301
20

Achiziie=62
0+45
-20=645

620

(2)

SF
D
C
Pli = 20
+767,55 +
33,32140=680,87

45
401
SI
20
767,55 (3)

34

33,32 (5)
SF
D
C
SI

140
411
17
535,5

(1)

ncasri = 17 +
535,5 +
684,25 23 =
1213,75

684,25
(6)
SF
D
C
SI

23
371

38

Achiziie=26+4
0 38 = 28

40 (4)
SF

D
C
122,55 (3)
5,32
(5)
RD 127,87
D
C

D
C

85,5 (1)
109,25
(6)
RC 194,75

SI
8
66,88 (9)

D
C

441

Pli = 2 + 25
5 = 22

127,87 (9)

4423

Pli = 8 +
66,88 5 =
69,88

SF

4426

4427

194,75 (9)

SF

26

SI
2
25 (7)

5
421

35

C
Pli = 20 +
700 40 = 680
SF

SI
20
700 (8)

40

1) vnzare mrfuri
535,5 lei
411

%
707
4427

535,5 lei
450 lei
85,5 lei

2) consum materii prime


620 lei
601
=
301
620 lei
3) achiziie materii prime
%
=
401
767,55 lei
645 lei
301
122,55 lei
4426
4) descrcare din gestiune a mrfurilor vndute
40 lei
607
=
371
40 lei
5) achiziie mrfuri
%
=
401
33,32 lei
28 lei
371
5,32 lei
4426
6) prestare servicii ctre teri
684,25 lei
411
=
%
684,25 lei
704
575 lei
4427
109,25 lei
7) nregistrare cheltuieli cu impozitul pe profit
25 lei
691
=
441
25 lei
8) nregistrare salarii
700 lei
641
=
421
700 lei
9) regularizare TVA
194,75 lei
4427
=
%
194,75 lei
4426
127,87 lei
4423
66,88 lei
Determinarea fluxului net de trezorerie din activitatea de exploatare :
ncasri de la clieni
1213,75 lei

Pli ctre furnizori


680,87 lei
Pli ctre salariai
680 lei
Pli privind TVA
69,88 lei
Pli privind impozitul pe profit
22 lei
= Fluxul net de trezorerie din activitatea de
-239 lei
exploatare
474.
D
C
SI

411
100
2380 (4) ncasri =
100+2380+
595- 700 = 2375
595 (6)
SF
700

36

D
C
Pli

421
2200

SI
4000 (7)

SF
D
C
SI

371
4250

Achiziie=3000
+ 2500 4250
=1250

2500 (2)

SF
D
C

3000

401

Pli = 4500+
535,5 +
1487,52800=3723

SI
4500
535,5 (8)

1487,5 (9)
SF

140

D
C
Pli

441
202

SI
600 (5)

SF
D
C
Pli
SF

4423
152 (11)

SI
0
152 (10)

1) plat salarii
2.200 lei
421
=
5121
2) descrcare din gestiune a mrfurilor vndute
2.500 lei
607
=
371
3) ncasare avans
892,5 lei
5121
=
%
419
4427
4)vnzare mrfuri
2.380 lei
411
=
%
707
4427
5) nregistrare cheltuieli cu impozitul pe profit

37

2.200 lei
2.500 lei
892,5 lei
750 lei
142,5 lei
2.380 lei
2.000 lei
380 lei

600 lei
6911
=
6) prestare servicii ctre teri
595 lei
411
=
7) nregistrare salarii
4000 lei
641

441

600 lei

%
704
4427

595 lei
500 lei
95 lei

421

4000 lei

8) nregistrare cheltuieli cu energia electric


%
=
401
450 lei
605
85,5 lei
4426

535,5 lei

9) achiziie mrfuri
1250 lei
237,5 lei

%
371
4426

401

1487,5 lei

10) regularizare TVA


475 lei
4427

11) plat TVA


152 lei
4423

%
4426
4423

475 lei
323 lei
152 lei

5121

152 lei

12) ncasare crean i reglare avans


2375 lei
%
=
411
2375 lei
1482,5 lei
5121
750 lei
419
142,5 lei
4427
Determinarea fluxului net de trezorerie din activitatea de exploatare :
ncasri de la clieni
2375 lei

Pli ctre furnizori


3723 lei
Pli ctre salariai
2200 lei
Pli privind TVA
152 lei
Pli privind impozitul pe profit
202 lei
= Fluxul net de trezorerie din activitatea de
-4139,5 lei
exploatare
475.

a) emitere obligaiuni
6.600 lei
%

161

5.700 lei.
461
(6.000
oblig*0,95)
900 lei
169
b)ncasare mprumut
5.700 lei
5121
=
461
c) dobnd N 6.000 oblig*1 leu*10% = 600 u.m.
600 lei
666
=
1681
d)plat dobnd
600 lei
1681
=
5121

38

6.600 lei (6.000


oblig*1,1)

5.700 lei
600 lei
600 lei

e)rambursare rata 1,
330 lei

6.600
=330 u.m.
20ani

161

900
f)amortizare prime,
= 45 lei
20ani

45 lei

6868

5121

330 lei

169

45 lei

476.
D
C
Cost
5.000
u.m.
VR sf N+3
2.000
u.m.
Dif poz
500
u.m.
Vjust sf N+3 2.500
u.m.

213
3.000 u.m. (anulare)

Cost
Amortiz cumulat (N+1,
N+2, N+3)

5.000 u.m.

Valoare rmas la sf
N+3

2.000 u.m.

5.000
* 3 = 3.000u.m.
5ani

a) anulare amortizare
3.000 u.m.
281
=
213
3.000 u.m.
b) diferen pozitiv din reevaluare 2.500 u.m. 2.000 u.m.= 500 u.m.
500 u.m.
213
=
105
500 u.m.
c) nregistrare amortizare
1.250 u.m.
681
=
281
2.500
=1.250

2ani

u.m.
d) transfer 105 la 117
250 u.m.
105

117

500
=250 u.m.
2ani

167

60.000 u.m.

2805

477.

a) primire cldire
60.000 u.m.
205
i debit 8038 60.000 u.m.
nregistrare amortizare
30.000 u.m.
6811

60.000
=30.000
2ani
u.m.

b) chirie lunar
952 u.m.
%
800 u.m.
167
152 u.m.
4426
c) plat furnizor
952 u.m.
404
d) modernizri

404

952 u.m.

5121

952 u.m.

39

3.570 u.m.
%
=
3.000 u.m.
212
570 u.m.
4426
e) amortizarea modernizrii
1.500 u.m.
6811
=
f) transmitere
60.000 u.m.
2805
3.000 u.m.
2812
credit 8038 60.000 u.m.

404

2812

=
=

3.570 u.m.

3.000
=1.500 u.m.
2ani

205
212

60.000 u.m.
3.000 u.m.

213

2.000 u.m.

%
7581
4427

2.618 u.m.
2.200 u.m.
418 u.m.

4282

2.618 u.m.

213

4.000 u.m.

478.

a) lips echipament la inventar


2.000 u.m.
%
=
400 u.m.
281
1.600 u.m.
6583
b) imputare
2.618 u.m.
4282
=
c) reinere din salarii
2.618 u.m.
421
=
d) donare utilaj
4.000 u.m.
%
=
3.200 u.m.
2813
800 u.m.
6582
Dac s-a depit cota admis de donaii
e) primire mprumut nerambursabil
4.000 u.m.
5121
=
f) lucrri desecare executate de o firm
4.760 u.m.
%
=
4.000 u.m.
211
760 u.m.
4426

se nregistreaz TVA 635=4427


167

4.000 u.m.

404

4.760 u.m.

479.
a) avans acordat antreprenorului
9.520 u.m..
%
=
404
9.520 u.m.
8.000 u.m.
232
1.520 u.m.
4426
b) lucrri facturate pt prima perioad
5.950 u.m..
%
=
404
5.950 u.m.
5.000 u.m.
231
950 u.m.
4426
c) lucrri facturate pt a doua perioad (17.000 5.000 =12.000)
14.280
%
=
404
14.280 u.m.
u.m..
12.000 u.m.
231
2.280 u.m.
4426
d) recepie la cost
17.000 u.m.
212
=
231
17.000 u.m.
e) plat furnizor cu reinere avans
datoria total = 5.950 + 14.280 = 20.230
20.230 u.m.
404
=
%
20.230 u.m.
232
8.000 u.m.

40

4426
5121

1.520 u.m.
10.710 u.m.

480.
a) Materii prime
Val realizabil net (2.000) =Val contabil (2.000), se anuleaz ajustarea pt
depreciere existent:
700 u.m.
391
=
7814
700 u.m.
b) Produse finite
Val realizabil net (4.000) <Val contabil (4.500), se constituie o ajustare
pentru depreciere = 500
500 u.m.
6814
=
394
500 u.m.
481
a)Donaie produse finite:
10.000 lei
6582

b)Produse finite folosite ca aciuni de protocol:


900 lei
623
=
c)Plus de semifabricate la inventariere:
600 lei
341
=
d)Produse reziduale distruse de incendiu
400 lei
671
=

345
348

9.000 lei
1.000 lei

345

900 lei

711

600 lei

346

400 lei

482.

a) vnzare mrfuri i ambalaje


2.580 lei
4111
=

%
707
4427
419

2.580 lei
2.000 lei
380 lei
200 lei

371

1.600 lei

4111

100 lei

708

100 lei

4427

19 lei

4111

119 lei

381

100 lei

401

5.950 lei

381

2.000 lei

1.428 lei

Descrcare gestiune
1.600 lei
607
=
b) restituire ambalaje
100 lei
419
=
c) restul de 100 este reinut de client
1) pre de facturare ambalaje
100 lei
419
=
2)TVA aferent ambalaje reinute
19 lei
4111
=
3) ncasare crean
119 lei
5121
=
4) descrcare gestiune
100 lei
608
=
483.

a) achiziie amnbalaje
5.950 lei
%
5.000 lei
381
950 lei
4426
b) descrcare gestiune
2.000 lei
608
c) vnzare ambalaje
1.428 lei
4111

41

708
4427

1.200 lei
228 lei

381

1.000 lei

a) ncasare avans
1.190 lei
5121

b) livrri semifabricate
5.950 lei
4111

%
419
4427

1.190 lei
1.000 lei
190 lei

%
702
4427

5.950 lei
5.000 lei
950 lei

i
1.000 lei

608

484.

i desccarea gestiunii
3.000 lei
711
=
341
c) ncasare crean cu reinere avans
5.950 lei
%
=
4111
1.000 lei
419
190 lei
4427
4.760 lei
5121
d) acordare avans pentru achiziia utilajului
2.380 lei
%
=
404
2.000 lei
232
380 lei
4426
plat avans
2.380 lei
404
=
5121
e) achiziie utilaj
3.570 lei
%
=
404
3.000 lei
2131
570 lei
4426
f) plat furnizor cu reinere avans
3.570 lei
404
=
%
232
4426
5121

3.000 lei
5.950 lei

2.380 lei

2.380 lei
3.570 lei

3.570 lei
2.000 lei
380 lei
1.190 lei

485.

a) valoarea contabil a imobilizrilor acordate


5.000 lei
%
=
2131
2.000 lei
2813
3.000 lei
261
b) diferena 3.500 3.000 = 500
500 lei
261
=
1068
c) ncasare dividende
400 lei
5121
=
761

486.
Cheltuieli cu materii prime

+
Cheltuieli cu salariile personalului
+
Cheltuieli cu despgubiri, amenzi i
penaliti
+
Ajustarea valorii activelor circulante
=
Total cheltuieli de exploatare

8.000 lei
14.000 lei
3.600 lei
16.400 lei
42.000 lei

42

5.000 lei

500 lei
400 lei

Cheltuieli (ct 654 +ct 6814)

Venituri (ct 754 + ct7814)


Ajustarea valorii activelor circulante
(cheltuieli venituri)

487. a)
1) primire n concesiune teren
80.000 lei
205
=
debit 8038 80.000 lei
2)nregistrare amortizare
4.000 lei
6811
=

16.000 + 2.000 =18.000


lei
1.600 lei
16.400 lei

167
2805

3) redeven anual
4.000 lei
167
=
b) achiziie brevet invenie
71.400 lei
%
=
60.000 lei
205
11.400 lei
4426
c) 1)achiziie program informatic
11.900 lei
%
=
10.000 lei
208
1.900 lei
4426
2)nregistrare amortizare
3.333 lei
6811
=

80.000
)
20ani

4.000 lei

404

71.400 lei

404

11.900 lei

d) 1) achiziie utilaj
11.900 lei
%
=
404
10.000 lei
2131
1.900 lei
4426
2)cheltuieli de transport facturate de cru
2.380 lei
%
=
401
2.000 lei
624
380 lei
4426
3) nregistrare amortizare
1.000 lei
6811
=
2813

43

4.000 lei (

5121

2808

e) 1) cheltuieli cu materiale auxiliare


4.000 lei
6021
=
2) cheltuieli cu salarii
4.550 lei
641
=
3) cldire nefinalizat
8.550 lei
231
=
f) recepie lucrri executate
7.140 lei
%
=
6.000 lei
212
1.140 lei
4426
g) 1) obinere semifabricate
800 lei
341
=
2) eliberare spre prelucrare
700 lei
711
=
h) obinere produse finite

80.000 lei

3.333 lei (

10.000
)
3ani

11.900 lei

2.380 lei

1.000 lei (

10.000
)
10ani

3021

4.000 lei

421

4.550 lei

722

8.550 lei

404

7.140 lei

711

800 lei

341

700 lei

4.000 lei
345
=
711
4.000 lei
j) 1) acordare produse finite salariailor ca plat n natur:
50 lei
421
=
701/7588
50 lei
2) descrcare gestiune
50 lei
711
=
345
50 lei
3) nregistrare TVA
9,5 lei
635
=
4427
9,5 lei
k) transfer produse finite la magazinul propriu
300 lei
371
=
345
300 lei
l) 1) minus la inventar produse finite
80 lei
711
=
345
80 lei
2) imputare gestionar
119 lei
4282
=
%
119 lei
7581
100 lei
4427
19 lei
3) ncasare numerar
119 lei
5311
=
4282
119 lei
488.
a)Dac preul de vnzare este egal cu valoarea just, orice ctig sau pierdere
va fi recunoscut imediat, deoarece dac preul de vnzare a fost stabilit la valoarea
just, a avut loc de fapt o tranzacie normal i orice ctig sau pierdere se
recunoate imediat:
6.000 lei
281
=
212
12.000 lei
40.000 lei
5121
Ctig din
34.000 lei
tranzacii de
leaseback
b)Dac preul de vnzare este mai mic dect valoarea just, orice ctig sau
pierdere va fi recunoscut() cu excepia cazului n care pierderea este compensat
prin pli de leasing viitoare cu o valoare sub preul pieei, iar profitul i pierderea va
fi amnat i amortizat proporional cu plile de leasing pe durata estimat de
utilizare a bunului.
6.000 lei
281
=
212
12.000 lei
40.000 lei
5121
Ctig din
34.000 lei
tranzacii de
leaseback
c)Dac preul de vnzare este mai mare ca valoarea just, surplusul
reprezentnd diferena dintre preul de vnzare i valoarea just va fi amnat i
amortizat pe durata estimat de utilizare a bunului.
489.

a) achiziie aciuni proprii


4.000 lei
1091

b) vnzare aciuni prorpii


2.500 lei
461
(500 ac*5)

c) anulare aciuni proprii


1.200 lei
%
600 lei (300

5121

2.500 lei

1091

2.000 lei (500ac


*4)
500 lei

7642
=

1091

1012

44

4.000 lei (1.000


ac*4)

1.200 lei (300ac *


4)

ac *2)
600 lei
149
d) vnzare aciuni proprii
800 lei
%
600 lei (300
461
ac *2)
200 lei
149

1091

%
1011
1041

800 lei (200ac * 4)

490.

a) 1) emitere aciuni
4.000 lei
456

2) ncasare mprumut
4.000 lei
5121
=
456
i transferare capital nevrsat n capital vrsat
3.000 lei
1011
=
1012
b) emitere mprumut din emisiunea de obligaiuni
7.000 lei
461
=
161
c) 1) rscumprare aciuni
500 lei
1091
=
462
2) anulare aciuni
500 lei
%
=
300 lei (100
1012
ac *3)
200 lei
149
d) 1) rscumprare 100 ac*2=200
200 lei
1091
=
2) anulare aciuni proprii
300 lei
1012
=

1091

4.000 lei
3.000 lei
1.000 lei
4.000 lei
3.000 lei
7.000 lei
500 lei (100
ac *5)
500 lei

462

200 lei

%
1091
141

300 lei
200 lei
100 lei

491.

a) produse finite acordate sub form de donaie


50.000 lei
6582
=
345
Dac cheltuiala este nedeductibil se colecteaz si TVA
9.500 lei
635
=
4427
b) 1) lips echipament la inventar
9.000 lei
%
=
2131
6.300 lei
2813
(70%*9.000
)
2.700 lei
6583
2) imputare salariat
3.570 lei
4282
=
%
7581
4427
i reinere imputaie din salariu
3.570 lei
421
=
4282
c)
donaie utilaj
20.000 lei
%
=
2131
16.000 lei
2813
(80%*20.00

45

50.000 lei
9.500 lei
9.000 lei

3.570 lei
3.000 lei
570 lei
3.570 lei
20.000 lei

0)
4.000 lei
6582
Dac cheltuiala este nedeductibil se colecteaz si TVA
760 lei
635
=
4427

760 lei

492.
D
SI
lei
Rest
lei
Sold

371
200 buc*40 = 8.000 lei
300 buc*40,5 = 12.150

C
200 buc*40 = 8.000 lei
50 buc*40,5 = 2.025 lei

250 buc*40,5 = 10.125

250 buc*40,5 = 10.125


lei
100 buc*50 = 5.000 lei

400 buc*50 = 20.000 lei


300 buc*50 = 15.000 lei

a) factura
Pre de cumprare
- Rabat 10%*13.500
=Cost de achiziie
+TVA 19%*12.150
=Total

300
buc*45=13.500
1.350
12.150
2.308,5
14.458,5

Cost de achiziie unitar =


a) achiziie mrfuri
14.458,5 lei
%
12.150 lei
371
2.308,5 lei
4426
b) vnzare mrfuri
22.312,5 lei
4111

12.150
= 40,5
300buc
=

401

%
707

14.458,5 lei

22.312,5 lei
18.750 lei.(250
buc*75)
4427
3.562,5 lei
descrcare gestiune FIFO: 200 buc*40+50buc*40,5 = 10.025 lei
10.025 lei
607
=
371
10.025 lei
c) achiziie mrfuri
Pre de cumprare
400
buc*50=20.000
- Scont 5%*20.000
1.000
=Valoare net financiar 19.000
+TVA 19%*19.000
3.610
=Total
22.610
23.610 lei
%
=
401
20.000 lei
371
3.610 lei
4426
contabilizare scont
1.000 lei
401
=
767
plata furnizorului
22.610 lei
401
=
5121
d) vnzare mrfuri
Pre de vnzare
350 buc*80=28.000

46

23.610 lei

1.000 lei
22.610 lei

-Remiz 4%*28.000
=Val net comercial
- Scont 5%*26.880
=Valoare net financiar
+TVA 19%*25.536 lei
=Total
31.731,8 lei

lei
-1.120 lei
26.880 lei
-1.344 lei
25.536 lei
4.851,8 lei
30.387,8 lei

4111

%
707
4427

31.731,8 lei
26.880 lei
4.851,8 lei

contabilizarea scontului
1.344 lei
667
=
4111
1.344 lei
descrcare gestiune FIFO: 250 buc*40,5+100buc*50 = 15.125 lei
15.125 lei
607
=
371
15.125 lei
ncasare crean
30.387,8 lei
5121
=
4111
30.387,8 lei
493.
a) nregistrare cheltuieli
2.000 lei
602
=
302
2.000 lei
3.000 lei
641
=
421
3.000 lei
1.500 lei
681
=
281
1.500 lei
500 lei
628
=
401
500 lei
b) costul reparaiei este recunoscut ca activ pentru c duce la creterea
duratei de utilitate
7.000 lei
213
=
404
7.000 lei
494.

Cheltuieli directe

+ Cheltuieli variabile
+ Cheltuieli fixe*gr de
activ
+ Producie n curs la
nceputul perioadei
- Producie n curs la
sfritul perioadei
= Cost de producie

6.000 lei
6.000 lei
2.000
*90%=1.800 lei
2.000
1.000
14.800

495.
Cost 22.000 lei
Valoare amortizabil

22.000-2.000 =20.000 lei

20.000
= 5.000 lei
Amortizare anual =
4
AmortizareN=5.000 lei
AmortizareN+1=5.000 lei
Amortizare cumulat = 10.000 lei
10.000 lei
681
=
281
anulare amortizare cumulat
10.000 lei
281
=
2131
recalculare amortizare cumulat
Valoare amortizabil = 12.000 2.500=9.500

47

10.000 lei
10.000 lei

Anii

De amortizat

Cota

N+2
N+3
N+4
N+5
N+6
N+7
N+8
N+9
Tota
l

9.500
7.125
5343,75
4007,81
3005,85

12,5%*2
12,5%*2
12,5%*2
12,5%*2

Cota =

Amortizare
anual
2.375
1781,25
1335,93
1001,95
751,46
751,46
751,46
751,46
9.500

Valoare
rmas
7.125
5343,75
4007,81
3005,85
2254,39
1502,93
751,46
0

100
= 12,5%
8ani

vnzare conform IAS 16


22.000 lei
%
9.500 lei
281
5.000 lei
5121
7.500 lei
Pierderi din
cedarea activelor

2131

22.000 lei

496.
a) casare mijloc de transport complet amortizat
16.000 lei
281
=
2133
b) dezmembrare
952 lei
%
=
401
800 lei
628
152 lei
4426
c) plat cu efect comercial
952 lei
401
=
403
d) recuperare materiale auxiliare i piese de schimb
7.000 lei
%
=
7588
5.000 lei
3021
2.000 lei
3024
e) utilizare piese de schimb
2.000 lei
6024
=
3024

16.000 lei
952 lei

952 lei
7.000 lei

2.000 lei

497.
1.Dac societatea va redeveni proprietara bunului, rezult c leasingul e
clasificat drept leasing financiar
2.Dac o tranzacie de vnzare i de leaseback are ca rezultat un leasing
financiar, orice surplus reprezentnd diferena dintre suma rezultat din vnzare i
valoarea contabil nu va fi recunoscut imediat ca venit n situaiile financiare ale
vnztorului locatar ci amnat i amortizat pe durata contractului de leasing.
3.Diferena dintre 42.171 34.000 = 8.171 este amnat i amortizat pe 4
ani
a)La semnarea contractului:
42.171 lei
5121
=
213
34.000 lei
167
8.171 lei
b)Amortizarea pe durata contractului de leasing:

48

510 lei
167
=
5121
510 lei
8.171: 4 ani = 2.042, 75 lei pe an: 12 = 170, 2 lei pe lun x 3 luni = 510 pe
trimestru.
498.
Societatea A
Pli ulterioare = 30.000 + 510.000 = 540.000 lei
Cost = 520.000 lei
Chelt cu dobnzile = 540.000 520.000 = 20.000 lei
a) achiziie utilaj
540.000 lei
%
=
404
520.000 lei
213
20.000 lei
471
b) plat imediat furnizor
30.000 lei
404
=
512
c) recunoatere chelt cu dobnzile
1.666 lei
666
=
471

540.000 lei

30.000 lei
1.666 lei (

20.000
)
12luni

d) plata final furnizor


510.000 lei
404

512

510.000 lei

Societatea B
a) vnzare produse finite
540.000 lei
4111

%
701
472

540.000 lei
520.000 lei
20.000 lei

4111

30.000 lei

766

1.666 lei (

b) ncasare imediat crean


30.000 lei
5121
=
c) recunoatere venituri din dobnzi
1.666 lei
472
=

d)ncasare final clieni


510.000 lei
5121

20.000
)
12luni
=

4111

510.000 lei

499.
Valoarea just = 20.000 +

30.000
50.000
+
= 88.595
1
(1 + 10%)
(1 + 10%) 2

a) 01.01.N vnzare mrfuri


100.000 lei

4111

%
707
472

b) 01.01.N ncasare crean


20.000 lei
5121
=
4111
c) 31.12.N ncasare crean
30.000 lei
5121
=
4111
d) 31.12.N recunoatere venituri din dobnzi
(88.595 20.000)* 10%= 6.859,5
6.859,5 lei
472
=
766

49

100.000 lei
88.595 lei
11.405 lei
20.000 lei
30.000 lei
6.859,5 lei

Valoarea creanei la 31.12.N este 50.000 lei


Valoarea cifrei de afaceri 88.595 lei
500.
Valoarea just = 60.000 +

100.000
40.000
+
= 171.111lei
1
(1 + 20%)
(1 + 20%) 2

a) 01.01.N vnzare mrfuri


200.000 lei
4111
=

%
707
472

b) 01.01.N ncasare crean


60.000 lei
5121
=
4111
c) 31.12.N ncasare crean
100.000 lei
5121
=
4111
d) 31.12.N recunoatere venituri din dobnzi
(171.111 60.000)* 20%= 22.222 lei
22.222 lei
472
=
766
e) achiziie obligaiuni
12.000 lei
506
=
5121
f) ncasare dobnd anual
2.000 lei
5121
=
%
(1.000
oblig*10*20
%)
766
506

200.000 lei
171.111 lei
28.889 lei
60.000 lei
100.000 lei
22.222 lei
12.000 lei
2.000 lei

1.000 lei
(2.000*6/12)
1.000 lei
(2.000*6/12)

Venituri din dobnzi = 22.222 + 1.000 = 23.222 lei


501.

a) emitere obligaiuni
10.000 lei
%
=
9.000 lei
461
1.000 lei
169
b) rscumprare obligaiuni
2.750 lei
506
=

c) anulare obligaiuni
2.750 lei
%
=
2.500 lei (250
161
oblig*10)
250 lei
6642
d) rscumprare obligaiuni
2.000 lei
506
=
e) anulare obligaiuni
2.500 lei
161
(250
oblig*10)
f) rambursare rest
5.000 lei
161

50

161

10.000 lei

5121

2.750 lei (250


oblig*11)

506

2.750 lei

5121

2.000 lei (250


oblig*8)

2.500 lei

506
7642

2.000 lei
500 lei

5121

5.000 lei (500

oblig*10)
502.
Societatea

Relaia

Procentaj
control

SM n A

55 %

SM n B

80 %

SM n C

35 %

SM n D

15 %

SM n A n E

45 %

SM n E
Total
SM n B n F

20 %
65 %
70 %

SM n C n F

30 %

Total

100 %

Metod
consolidare
Integrare
global
Integrare
global
Integrare
proporional
Punere
n
echivalen
Integrare
global
Integrare
global

Procentaj
interes
55 %
80 %
35 %
15 %
55 % x 45 % =
24,75 %
20 %
44,75 %
80 % x 70 % =
56 %
35 % x 30 % =
10,5 %
66,5 %

503.
1.n bilanul individual prezentat de F la 31.12 cldirile au o valoare net de
40.000. Rezult o diferen pozitiv din reevaluare = 55.000 40.000 = 15.000
Reevaluarea:
20.000 lei
281
=
212
20.000 lei
i
15.000 lei
212
=
105
15.000 lei
Valoare contabil construcii (din situaiile financiare consolidate) = 55.000
Baza fiscal (din situaiile financiare individuale F) = 40.000
Datorie de impozit amnat = 15.000 x 16 % = 2.400
2.400 lei
105
=
Impozit
2.400 lei
amnat
2.n anul N amortizarea n conturile individuale ale lui F este de 40.000 x 25 %
= 10.000
Conform politicii grupului amortizarea n anul N trebuie s fie de 40.000 x 37,5
% = 15.000
n vederea consolidrii se aduce amortizarea la nivelul cerut de grup:
5.000 lei
681
=
281
5.000 lei
Valoare contabil amortizare (din situaiile financiare consolidate) = 15.000
Baza fiscal (din situaiile financiare individuale F) = 10.000
Crean de impozit amnat = 5.000 x 16 % = 800
800 lei
Impozit
=
Venituri din
2.400 lei
amnat
impozit
amnat

51

3.n N n contabilitatea individual F a contabilizat o amortizare de 60.000 x


2.000: 10.000 = 12.000
Pentru situaiile financiare consolidate se face testul de depreciere:
Valoarea contabil: 60.000 12.000 = 48.000
Valoarea recuperabil = max (44.000 2.000 i 40.000) = 42.000
Pierdere de valoare = 48.000 42.000 = 6.000, nregistrat:
6.000 lei
6813
=
213
6.000 lei
Valoare contabil utilaj (din situaiile financiare consolidate) = 42.000
Baza fiscal (din situaiile financiare individuale F) = 48.000
Crean de impozit amnat = 6.000 x 16 % = 960
960 lei
Impozit
=
Venituri din
960 lei
amnat
impozit
amnat
4.n situaiile financiare individuale ntocmite de F n N terenul are o valoare de
44.000
Pentru situaiile financiare consolidate se recunoate o pierdere de valoare de
44.000 32.000 = 12.000 contabilizat astfel: 7.000 pe seama rezervei din
reevaluare i restul de 5.000 pe seama cheltuielilor:
7.000 lei
105
=
211
7.000 lei
i
5.000 lei
6813
=
291
5.000 lei
Valoare contabil teren (din situaiile financiare consolidate) = 32.000
Baza fiscal (din situaiile financiare individuale F) = 44.000
Crean de impozit amnat = 12.000 x 16 % = 1.920
1.920 lei
Impozit
=
105
1.120 lei
amnat
(7.000 x 16 %)
Venituri din
800 lei (5.000
impozit
x 16 %)
amnat
5.n vederea consolidrii se aduce stocul la nivelul cerut de politica grupului:
(45.000 34.000 = 11.000)
11.000 lei
607
=
371
11.000 lei
Valoare contabil stoc (din situaiile financiare consolidate) = 34.000
Baza fiscal (din situaiile financiare individuale F) = 45.000
Crean de impozit amnat = 11.000 x 16 % = 1.760
1.760 lei
Impozit
=
Venituri din
1.760 lei
amnat
impozit
amnat
504.
Pre de cumprare
+ Taxa vamal
+ Cheltuieli de montaj
+ Cheltuieli demontare i
mutare activ
= Cost
achiziie instalaie
75.950 lei
213

55.000 lei
4.950 lei
2.000 lei
14.000 lei
75.950 lei
=

%
446
1513
404

52

75.950 lei
4.950 lei
14.000 lei
57.000 lei

Amortizare anual =

75.950
= 15.190 lei
5ani

AmortizareN+1 = 15.190 lei


AmortizareN+2 = 15.190 lei
AmortizareN+3 = 15.190 lei
45.570 lei
681
vnzare conform IAS 16
77.570 lei
%
45.570 lei
281
32.000 lei
5121

2813

%
213
Ctig din cedarea
activelor
actualizare provizion pentru dezafectare
2.000 lei
666
=
1513
anulare provizion pentru dezafectare
16.000 lei
1513
=
7812

505.
99.960 lei

411

nregistrare amortizare
13.510 lei
6811
D
C
SI

45.570 lei
77.570 lei
75.950 lei
1.620 lei
2.000 lei
16.000 lei

%
70X
4427

99.960 lei
84.000 lei
15.960 lei

281

13.510 lei

301
4.100
23.850

X= 4.100+
23.850- 5.320
=
22.630
SF 5.320
consum materii prime
22.630 lei
601
=
301
descrcare gestiune produse finite vndute
75.800 lei
711
=
345
subvenii aferente exploatarii
4.700 lei
5121
=
7411
sconturi primite
5.300 lei
401
=
767
impozit pe profit
2.710 lei
691
=
441
achiziie materii prime
2.8381,5 lei
%
=
401
23.850 lei
301
4531,5 lei
4426
obinere produse finite
81.400 lei
345
=
711
nregistrare depreciere titluri de plasament
1.800 lei
6864
=
591
nregistrare servicii prestate de teri
2.370 lei
628
=
401
plat salarii
19.800 lei
421
=
5121

53

22.630 lei
75.800 lei
4.700 lei
5.300 lei
2.710 lei
2.8381,5 lei

81.400 lei
1.800 lei
2.370 lei
19.800 lei

D
C
Pli = 19.800
SF 5.000

421
SI
6.100

Salarii datorate = 5.000 + 19.800 6.1000 = 18.700 lei


18.700 lei
641
=
421
D
C
75.800
SFC 5.600

+
+
=

+
+
+
=

18.700
lei

711
81.400

Grupa 70
Variaia stocurilor (SFC )
Venituri din subvenii aferente cifrei de exploatare
(ct 7411)
Total venituri de exploatare
Cheltuieli cu amortizarea
Cheltuieli cu materii prime
Cheltuieli cu serviciile executate de teri
Cheltuieli cu salariile
Total cheltuieli de exploatare

84.000 lei
5.600 lei
4.700 lei
94.300 lei
13.510 lei
22.630 lei
2.370 lei
18.700 lei
57.210 lei

Rezultatul din exploatare = Venituri de exploatare Cheltuieli de exploatare


= 94.300 lei 57.210 lei = 37.090 lei
Cifra de afaceri net = grupa 70 (84.000 lei) + ct 7411 (4.700 lei) = 88.700
lei
506.

a) subvenii de exploatare
15.500 lei
5121

%
7411
7418

b) nregistrare amortizare
11.200 lei
6811
=
281
c) reluare provizioane
5.200 lei
151
=
7812
d) acordare sconturi
8.100 lei
667
=
4111
e) achiziie mrfuri
41.500 lei
371
=
401
f) nregistrare cheltuieli cu telecomunicaiile
7.800 lei
626
=
401
g) vnzare produse finite
105.000 lei
411
=
701
h) descrcare gestiune produse finite
106.800 lei
711
=
345
i) nregistrare dobnzi
6.600 lei
666
=
1682

54

15.500 lei
9.500 lei
6.000 lei
11.200 lei
5.200 lei
8.100 lei
41.500 lei
7.800 lei
105.000 lei
106.800 lei
6.600 lei

j)
D
C
SI

345
5.500

106.800
SF 3.700
SI + Obinere Descrcare gest = SF
5.500 + Obinere 106.800 = 3.700
Obinere = 105.000
105.000 lei
345
=
k) prestri servicii terilor
14.700 lei
4111
=
l) descrcare gestiune mrfuri vndute
D
371
C
SI
2.700
41.500
SF 4.100

711

105.000 lei

704

14.700 lei

SI + Achiziie Descrcare gest = SF


2.700 + 41.500 Descrcare gest = 4.100
Desccare gest = 40.100
40.100 lei
607
=
371
m) venituri din cedarea activelor
21.500 lei
461
=
7583
n) descrcare gestiune active vndute
45.000 lei
%
=
2XX
17.000 lei
281
28.000 lei
6583

+
+
+
=

+
+
+
=

Venituri din prestri servicii


Venituri din vnzri de produse finite
Variaia stocurilor (SFD )
Venituri din subvenii aferente cifrei de afaceri
Alte venituri din exploatare (7583)
Total venituri de exploatare
Cheltuieli cu amortizarea
Cheltuieli cu telecomunicaiile
Cheltuieli cu mrfurile
Cheltuieli cu cedarea activelor
Ajustri privind provizioanele (Venituri din reluarea
provizioanelor)
Total cheltuieli de exploatare

40.100 lei
21.500 lei
45.000 lei

14.700 lei
105.000 lei
1.800 lei
9.500 lei
21.500 lei
152.500 lei
11.200 lei
7.800 lei
40.100 lei
28.000 lei
5.200 lei
81.900 lei

Rezultatul din exploatare = Venituri de exploatare Cheltuieli de


exploatare = 152.500 lei 81.900 lei = 70.600 lei
Cifra de afaceri net = ct 704 (14.700 lei) + ct 701 (105.000 lei)+ ct 7411
(9.500 lei) = 129.200 lei
507.
Rezultat naintea impozitrii

Venituri din provizioane


Rezultatul din cesiunea imobilizrilor
+ Pierdere din cesiunea titlurilor de participare

55

200 lei
20 lei
140 lei
5 lei

+
+
=
+
+
=

Cheltuieli cu dobnzile
Cheltuieli cu amortizarea
Venituri din dividende
Rezultat din exploatare naintea deducerii variaiei
necesarului de fond de rulment din exploatare
Scderea creanelor clieni
Creterea stocurilor
Scderea furnizorilor
Impozit pe profit pltit
Incasri din vnzarea titlurilor pe termen scurt
Fluxul net de trezorerie din activitatea de
exploatare
68 lei

+
+
+
=

5121

Pli = 210
+142,870=282,8
SF 70

+
=

X=90+100100= 90
SF 100

68 lei
60 lei
8 lei
30 lei
282,8 lei
35 lei
226,1 lei
8,3 lei

404
SI
142,8

210

ncasri din mprumuturi din emisiuni de


obligaiuni
Contractare credite pe termen lung
Rambursare credite pe termen lung
Dobnzi pltite
Fluxul net de trezorerie din activitatea de
finanare
D
C

23 lei
14 lei
12 lei
12 lei (2+17-7)
68 lei
158 lei

%
503
7642

ncasri din cesiunea titlurilor


Pli ctre furnizorii de imobilizri
Dividende ncasate
ncasri din vnzarea utilajelor
Fluxul net de trezorerie din activitatea de
investiii
D
C

55 lei
40 lei
35 lei
105 lei

120 lei
100 lei
90 lei
55 lei
75 lei

162
SI
100

90

508.
Rezultat naintea impozitrii

+ Cheltuieli cu amortizarea
Venituri din subvenii pentru investiii
+ Cheltuieli cu dobnzile
Rezultatul din cesiunea imobilizrilor
= Rezultat din exploatare naintea deducerii variaiei

56

1.900.000 lei
120.000 lei
40.000 lei
100.000 lei
50.000 lei
2.030.000 lei

+
-

necesarului de fond de rulment din exploatare


Creterea stocurilor
Creterea datoriilor din exploatare
Impozit pe profit pltit

50.000 lei
220.000 lei
600.000 lei
(350,000
+500.000250.000)
400.000 lei
320.000 lei
880.000 lei

Creterea creanelor din exploatare


Scderea veniturilor n avans
Fluxul net de trezorerie din activitatea de
exploatare

509.
1.Partajul capitalurilor proprii ale lui F i eliminarea titlurilor deinute de M la F:
Capitaluri proprii
Total
M (76 %)
Interes minoritar
F
(24 %)
Capital social
250.000
190.000
60.000
Rezerve
210.000
159.600
50.400
Total
460.000
349.600
110.400
250.000 lei
210.000 lei

Capital social
F
Rezerve F

2.Bilan grup:
Active diverse (390.000 + 660.000)
Total active
Capital social M
Rezerve (30.000 + 159.600)
Rezultat
Total capital propriu
Interese minoritare
Datorii (300.000 + 200.000)
Total capital propriu i datorii

Titluri de
participare
Rezerv F ce
revine lui M
Interese
minoritare

190.000 lei
159.600 lei
110.400 lei

1.050.000
1.050.000
200.000
189.600
50.000
439.600
110.400
500.000
1.050.000

510.
Societatea

Relaia

Procentaj control

Procentaj interes
75 %
90 %
45 %
45 % x 35 % =
15,75 %
25 %
40,75 %
75 % x 55 % =
41,25 %

F1
F2
F3
F4

SM n F1
SM n F2
SM n F3
SM n F3 n F4

75 %
90 %
45 %
35 %

F5

SM n F4
Total
SM n F1 n F5

25 %
60 %
55 %

57

F6

SM n F5
Total
SM n F1 n F6

30 %
85 %
10 %

SM n F2 n F6

60 %

SM n F3 n F6

30 %

Total

100 %

30 %
71,25 %
75 % x 10 % = 7,5
%
90 % x 60 % = 54
%
45 % x 30 % = 13,5
%
75 %

511.
1.Partaj capitaluri proprii societate F:
Capitaluri proprii
Total
M (80 %)
F
Capital social
70.000
56.000
Rezerve
30.000
24.000
Total
100.000
80.000

Interes minoritar
(20 %)
14.000
6.000
20.000

2.Capitalurile proprii ale lui F sunt mprite n 2 componente:


a)Partea ce revine societii mam compus din:
a1)capitaluri proprii achiziionate ce au n contrapartid titlurile
achiziionate nscrise n bilan 80.000 lei
a2)capitaluri proprii acumulate (rezerve) din momentul intrrii lui F n
perimetrul de consolidare 24.000 lei
Capitalurile proprii acumulate ce revin societii mam mbrac forma de
rezerv consolidat i rezultat consolidat. Relaiile de calcul sunt:
1.Parte din capitalurile filialei ce particip la rezerva consolidat = Procentaj
interes x (capital social filial + rezerv filial) Cost istoric titluri = 80 % x (70.000 +
30.000) 80.000 = 0
2.Parte din rezultat filial ce particip la rezultatul consolidat = Procentaj
interes x Rezultat filial = 80 % x 0 = 0
b)Partea ce revine acionarilor minoritari = Procentaj interese minoritare x
Total capitaluri proprii filial = 20 % x 100.000 = 20.000 lei
70.000 lei

Capital F

30.000 lei

Rezerv F

3.Bilan consolidat:
Active necurente (170.000 + 600.000)
Active curente (80.000 + 300.000)
Total active
Capital social M
Rezerve consolidate (180.000 + 0)
Interes minoritar
Datorii (150.000 + 400.000)
Total capitaluri proprii i datorii

Titluri de
participare
Interese
minoritare

80.000 lei
20.000 lei

770.000
380.000
1.150.000
400.000
180.000
20.000
550.000
1.150.000

512.
n anul N amortizarea n conturile individuale ale lui F este de 100.000 lei: 10
ani = 10.000 lei

58

Conform politicii grupului, amortizarea ar trebui s fie (100.000 lei 5.000 lei):
5 ani = 19.000 lei
n vederea consolidrii se aduce amortizarea la nivelul cerut de grup:
9.000 lei
681
=
281
9.000 lei
Valoare contabil (din situaiile financiare consolidate) = 19.000 lei
Baz fiscal (din situaii financiare individuale F) = 10.000 lei
Crean de impozit amnat = 9.000 lei x 16 % = 1.440 lei
1.440 lei
Impozit
=
Venituri din
1.440 lei
amnat
impozit
amnat
n anul N+1, conform metodei pe fluxuri se nregistreaz:
9.000 lei
681
=
281
i
1.440 lei
Impozit
=
Venituri din
amnat
impozit
amnat

9.000 lei
1.440 lei

513.

I.n anul N n bilan:


a)Se elimin cheltuielile de constituire capitalizate la nceputul anului:
50.000 lei
121
=
201
50.000 lei
b)Se elimin amortizarea cumulat nregistrat 50.000 lei : 5 ani = 10.000 lei
10.000 lei
2801
=
121
10.000 lei
II.n anul N n contul de profit i pierdere:
50.000 lei
6xx
=
121
50.000 lei

10.000 lei
121
=
6811
10.000 lei
Consecine asupra impozitului amnat:
Valoare contabil cheltuieli de constituire (din situaii financiare consolidate ) =
0 lei
Baz fiscal (din situaii financiare individuale) (50.000 10.000 amortizarea)
= 40.000 lei
Activ de impozit amnat = 40.000 lei x 16 % = 6.400 lei
n bilan:
6.400 lei
Impozit
=
121
6.400 lei
amnat
n contul de profit i pierdere:
6.400 lei
121
=
Venituri din
6.400 lei
impozitul
amnat
II.n anul N+1
Se elimin amortizarea:
10.000 lei
121
=
6811
10.000 lei
Valoare contabil cheltuieli de constituire (din situaii financiare consolidate) =
0 lei
Baz fiscal (din situaii financiare individuale) (50.000 20.000 amortizarea)
= 30.000 lei
Activ de impozit amnat = 30.000 lei x 16 % = 4.800 lei
n bilan:
4.800 lei
Impozit
=
121
4.800 lei
amnat
n contul de profit i pierdere:
4.800 lei
121
=
Venituri din
4.800 lei

59

impozitul
amnat
514.
Capitaluri proprii SA
Capital social
Rezultat
Total
52.000 lei

Total
100.000
30.000
130.000

Titluri puse
n
echivalen

M (40 %)
40.000
12.000
52.000

60

Titluri de
participare

40.000 lei

Cota parte n
rezultatul
societilor
puse n
echivalen

12.000 lei