Sunteți pe pagina 1din 11

UNIVERSITATEA PETROL GAZE DIN PLOIETI MODULUL PSIHOPEDAGOGIC

PROIECT DIDACTIC

PROF. UNIV. PESCARU ADINA

NUMELE I PRENUMELE TERZEA ELENA SIMONA

PLOIETI 2012

PROIECT DIDACTIC DATA:15.01.2012 COALA: GRUPUL COLAR MNECIU UNGURENI CLASA : a XI-a DISCIPLIN: ECONOMIE TITLUL LECIEI: INFLAIA SCOP: Antrenarea ateniei voluntare; dezvoltarea limbajului economic; familiarizarea cu termenii economici. OBIECTIVE OPERAIONALE: O1 S defineasc noiunea de inflaie pe baza analizei unui studiu de caz ce conine conceptul de inflaie; O2 S prezinte cel puin trei dintre mprejurrile generatoare de inflaie pe baza nsuirii anterioare a acestora; O3 S enumere cel puin dou cauze ale inflaiei pe baza studierii anterioare a acestora; O4 S identifice efectele negative ale inflaiei pe baza prezentrii anterioare a unui studiu de caz; O5 S identifice cel puin o msur de protecie a agenilor economici mpotriva inflaiei pe baza studierii anterioare a acestor msuri; O6 S enumere cel puin patru politici antiinflaioniste pe baza analizei unei clasificri a acestor politici antiinflaioniste; O7 S rezolve cel puin o problem cu ajutorul formulelor de calcul pentru rata inflaiei, indicele preurilor i indicele puterii de cumprare a banilor pe baza nsusirii anterioare a acestora; METODE I PROCEDEE DIDACTICE: explicaia, conversaia, observaia , studiul de caz, dezbaterea, execiiul, demonstaria, descrierea. MIJLOACE DE NVMNT: tabl, cret, manual, dicionar economic. FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri. TIPURI DE EVALUARE: evaluarea formativ. BIBLIOGRAFIE : Libertatea de a alege Milton si Rose Frideman Dicionar de economie Dobrot Ni, Editura Economic, Bucureti, 1999; Economie manual pentru clasa a XI-a, Ilie Gavril, Paul Tnase Ghi, Dan Niescu, Constantin Popescu , Editura Economic.

SCENARIU DIDACTIC

NR. CRT.

EVENIMENTELE INSTRUIRII

OBIECTIVE OPERAIONALE

TIMP 1 min

DESFURAREA LECIEI

METODE I PROCEDEE

OBSERVAIE

- Se pregateste materialul didactic - Conversaia pentru lecie; Se verific existena cretei i a

MOMENTUL ORGANIZATORIC

buretelui.

5 min

- Elevilor li se prezinta o cartea cu - Descriere titlul: Libertatea de a alege Milton - Dezbaterea si Rose Frideman; din ea se vor citi - Conversaia

CAPTAREA ATENIEI

cateva randuri pentru ca elevii sa observe principalele idei ale autorilor despre inflaie.

5 min 3 VERIFICAREA TEMEI

- Se verific dac elevii au efectuat - Conversaia activitatea suplimentar ce const n - Exerciiul rezolvarea unor exerciii bazate pe - Explicaia cunotinele anterioare. - Scurta recapitulare a cunotinelor - Conversaia dobndite anterior despre CRETEREA I DEZVOLTAREA -

REACTUALIZAREA 4 CUNOTINELOR ANTERIOARE NECESARE NOII NVRI PREDAREA PROPRIU ZIS A NOULUI CONINUT O1

1 min

ECONOMIC. 15 min - Profesor va citi studiul de caz (anexa - explicaia 2) i va solicita elevilor s formuleze - conversaia o definiie a inflaiei. Apoi le va dicta - observaia definiia din dicionarul economic; - studiul de caz de - demonstaria - Se prezint de ctre profesor - descoperirea

O2

mprejurrile inflaie(anexa 1);

generatoare

- Se enumer principalele cauze ale O3 O4 inflaiei(anexa 1); - Efectele negative ale inflaiei vor fi identificate de profesor mpreun cu elevii prin analiza studiului de caz(anexa 2); - Se prezint msurile le protecie a

O5

agenilor

economici

mpotriva

inflaie(anexa 1); - Se schieaz de ctre profesor pe O6 tabl clasificarea politicilor antiinflaioniste(anexa 1); - Profesor scrie pe tabl formulele de O7 calcul pentru rata inflaiei, indicele preurilor formule 3 min i vor indicele fi puterii de cumprare a banilor. Apoi aceste aplicate pentru noiunile - conversaia rezolvarea unei aplicaii. - Profesorul explic

prezentate anterior i adreseaz prin - explicaia 6 FIXAREA CUNOTINELOR sondaj o serie de ntrebri pentru a vedea ct de bine au neles i mai apoi nsuit elevii cunotinele. 10 min - Elevilor li se prezint pentru - Exerciiul rezolvare fisa de evaluare cu caracter 7 EVALUAREA independent. In timpul propus este necesar va elevii s rspund la 2 din cele 5 ntrebri existente(anexa 3). -

- Profesor mpreun cu elevii vor - Conversaia rspunde la toate ntrebrile existente - Explicaia 8 VERFICAREA EVALURII n fia de evaluare. Astfel elevii vor afla care dintre rspunsuri sunt corect i care nu. - Elevilor li se face cunoscut tema - Descrierea 9 TEMA PENTRU ACAS pentru acas. -

ANEXA 1 SCHEMA LECIEI Definiie: Inflaia este un dezechilibru de ansamblu al economiei, care poate fi sesizat prin dou tendine majore i anume: creterea generalizat, sensibli a preurilor i scderea puterii de cumprare a banilor. Principalele mprejurri generatoare de inflaie sunt: Crete cantitatea de bani, iar cea de bunuri este constant; Scade cantitatea de bunuri, iar cea de bani este constant; Cresc cantitile celor doi termeni, dar banii mai mult dect mrfurile; Crete cantitatea de bani, scade cea a marfurilor; Scad cantitile celor doi termeni, dar banii mai puin.

Inflaia ca orice fenomen complex,este explicat prin cauze multiple, cum sunt: creterea excesiv a creditului, acoperirea deficitelor bugetare i balanelor de pli externe, creterea costurilor, creterea salariilor, fr acoperire n sporirea productivitii muncii, scderea produciei de bunuri materiale i servicii sau rmnerea n urm a acesteia fa de evoluia masei monetare. Principalele efecte ale inflaiei: Un prim efect, care are fapt generator inflatia, consta in diminuarea puterii de cumparare a monedei, proces ce afecteaza in mod diferit si neegal agentii economici. Prin deprecierea banilor se elimina o parte a resurselor materiale acumulate si, in acest fel, se asigura folosirea la o rata diminuata a capacitatilor din cadrul circuitului economic. Inflatia deblocheaza (sau in unele cazuri poate bloca) mecanismul economic. Eliminnd unitatile parazit sau capacitatile uzate moral, procesul inflationist favorizeaza adaptarea unitatilor ramase la exigentele impuse de progresul tehnic si mecanismele economiei de piata. Inflatia redistribuie avutiile existente si schimba sensurile utilizarii lor; ea favorizeaza inclinatia spre consum si pe debitori si restrictioneaza inclinatia spre economii si pe creditori. In acest fel, procesul antreneaza fuga de lichiditati si preferinta exagerata pentru plasamente in bunuri de folosinta indelungata, neproductive. In conditiile unei deprecierii inflationiste a bunurilor (egala sau mai mare dect rata reala a dobnzii) cei care-si desfasoara activitatea cu resurse mprumutate ajung sa foloseasca aceste credite in mod gratuit. Restituirea creditelor se realizeaza in bani devalorizati dupa ce sa incasat un beneficiu real. In aceiasi termeni, se pune si problema inprumuturilor de stat, populatia care a creditat statul ramnnd cu obligatiunile de stat devalorizate. Inflatia indeparteaza din circuitul activ o parte importanta a masei monetare, concomitent cu scaderea puterii de cumparare a banilor. Acest efect se constata numai in termeni reali, deoarece nominal are loc o crestere a cantitatii de bani la populatie.

Ca si recesiunea economica, inflatia pune de acord capacitatile de productie existente cu nevoile reale de consum. Ea realizeaza acest lucru prin presiunea permanenta pe care o exercita, in avans, asupra resurselor. Specialistii sustin ca hiperinflatia (situatie in care s-a aflat si tara noastra) cu trecut crescator si de durata, daca este insuficient controlata reprezinta un factor care poate duce la dezorganizarea intregii economii. Hiperinflatia viciaza corelatiile dintre preturile diferitelor marfuri, ingreunnd posibilitatea efectuarii calculelor de eficienta si rentabilitate.

Msurile de aprare sau protecie a agenilor economici fa de efectele negative ale inflaiei sunt : indexarea, creterea dobnzilor pltite pentru economiile pstrate la instituii financiare, acordarea de compensaiide ctre stat i ntreprinderi pentru salariai, pensionari i alte categorii ale populaiei, subvenionarea preurilor unor produse pentru a le menine constante sau pentru a crete mai lent etc. Politicile antiinflationiste se clasifica dupa mai multe criterii: A. Dupa intensitatea si sensul procesului

Politici de lupta cu criza inflationista Politici de prevenire a hiperinflatiei si de mentinere a inflatiei moderate sub controlul factorilor responsabili

B. Dupa doctrina social-eonomica ce sta la baza lor


Politicile de combatere a inflatiei de control a cererii agregate Politici de stimulare a ofertei agregate

C. Dupa metodele si instrumentele folosite Politicile cererii agregate se deruleaza cu folosirea preponderenta fie a instrumentelor fiscale, fie a celor monetare. Politicile fiscale de combatere a inflatiei presupun modificarea cheltuielilor publice si/sau a veniturilor din impozite si taxe. Cererea agregata poate fi redusa prin diminuarea si temporizarea cheltuielilor guvernamentale sau prin ridicarea nivelului impozitelor si taxelor. Politicile monetare se bazeaza fie pe modificarea ofertei de moneda, fie pe cea a ratei dobanzii. Dimensiunile inflatiei Pentru un bun economic, indicele preului se calculeaz ca un raport procentual ntre preul su actual (p1) i cel existent la un anumit moment din trecut(p0). Ip= Creterea procentual a preurilor respective(ritmul creterii indicelui general mediu al preurilor) pe o anumit perioad, de regul un an, este denumit rata inflaiei. RI = I.G.P. 100

Scderea puterii de cumprare a banilor, cealalt faet a infltiei, are loc concomitent cu creterea preurilor i const, n esen, n scderea cantittii de bunuri ce poate fi cumprat cu o unitate monetar i se exprim sub forma indicelui puterii de cumprare a banilor(I.P.C.B). I.P.C.B in t1 =

ANEXA 3

FI DE LUCRU INDIVIDUAL

1. Definii termenul de inflaie? 2. Care sunt cauzele inflaiei? 3. Cnd pot afirma c pe piaa monetar se manifest fenomenul de inflaie? 4. Cum poate fi gestionat inflaia? 5. Care sunt msurile active care duc la reducarea inflaiei?

ANEXA 4

TEMA PENTRU ACAS

1. Redactai o scurt prezentare a inflaiei din Romnia folosindu-v de cel mai recent raport BNR asupra inflaiei.
2. Pornind de la informaiile prezentate ntr-o revist de specialitate (ex.

Tribuna Economic) enumerai cteva dintre metodele propuse de specialiti pentru stabilizarea inflaiei.