Sunteți pe pagina 1din 3

1

PROIECT DE LEC IE
OBIECTUL: ALGEBR
CLASA: a VII-a
SUBIECTUL: Formule de calcul prescurtat: , )
2
2 2
, a b a b
TIPUL LEC IEI: de dobndire de noi cunotine
SCOPUL LEC IEI: - nsuirea de ctre elevi a algoritmului de scriere a formulelor indicate
mai sus
OBIECTIVE OPERA IONALE: La sfritul orei, elevii vor ti:
O1) S calculeze ptratul unui binom ca produs de dou binoame
O2) S scrie sub form de formul rezultatul obinut
O3) S aplice formulele de calcul prescurtat n rezolvarea exerciiilor
METODE I PROCEDEE: conversaia, exerciiul, algoritmizarea, descoperirea de noi
cunotine, munca independent
MATERIAL DIDACTIC: Plane cu formule de calcul prescurtat
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
I) Viorica i Constantin Crbunaru, Culegere de probleme pentru clasele VI-VIII,
Matematic Editura Conviocarb 1997
II) Petric i colaboratorii, Probleme de matematic pentru gimnaziu, Editura
Pedagogic, Bucureti, 1985
III) Anton i Maria Negril, Mate 2000+8/9, Algebr-Geometrie, Editura PARALELA
45, Piteti, 2008
STRATEGIA DIDACTIC: semialgoritmic, dirijat
DESFURAREA LEC IEI:
1. Moment organizatoric:
- se asigur condiiile organizatorice i psihologice necesare pentru desfurarea
eficient a leciei
- se pregtesc crile, culegerile i caietele necesare desfurrii leciei
2. Captarea aten iei:
Se propun spre rezolvare exerciiile:
S se calculeze: , ) , ) 2 3 x x + + ; , ) , ) 2 3 x x ; , ) , ) 2 3 x x + ;
Ce se ntmpl dac efectum produsele: , ) , ) 2 2 x x + + ; , ) , ) 3 3 x x ; , ) , ) 2 2 x x + ;
, ) , ) 3 3 x x + ?
3. Anun area titlului lec iei noi i a obiectivelor opera ionale:
Formule de calcul prescurtat: , )
2
2 2
, a b a b
- Se deduc aceste formule
- Se folosesc formulele n rezolvarea unor exerciii
2
4. Dirijarea nv rii:
Din , ) , ) 2 2 x x + + se obine
2
4 4 x x + + , ceea ce reprezint , )
2
2
2 2 2 x x + +
Generaliznd, obinem: , )
2
2 2
2 a b a a b b + = + +
Din , ) , ) 3 3 x x se obine
2 2
2 3 3 x x +
Generaliznd, obinem: , )
2
2 2
2 a b a a b b = +
Ce se ntmpl dac se nmulesc binoamele: , ) , ) 2 2 a a +
Se va obine: , ) , )
2 2 2
2 2 2 2 2 4 a a a a a a + = + =
Generaliznd, obinem: , ) , )
2 2
a b a b a b + =
n concluzie, aceast lecie ne ajut la uurarea calculelor. Spre exemplificare se calculeaz
mintal 21 , 49 sau 101 99.
5. Asigurarea feed-back-ului:
1. Se distribuie elevilor fie de evaluare pentru completarea crora au la dispoziie 5 minute (vezi
anexa 1)
2. Se rezolv la tabl cte un sub-punct din fiecare exerciiu pe care l vor primi ca tem elevii:
1/59 Efectuai, utiliznd formulele de calcul:
, ) , ) , ) , ) , ) , )
2 2
3 4 ; 7 ; 3 7 3 7 ; 3 3 x y x y x x x y x y + + +
, )
2
2 1 3
3 2 ;
3 2
x y x
| |

|
\
2/59 Utilizai formulele de calcul prescurtat n exerciiile urmtoare:
, ) , ) , ) , )
2 2
2 1 6 6 3 2 x x x x + +
, ) , ) , ) , )
2 2
5 3 15 3 3 3 2 3 3 2 x x x x + + +
, ) , ) , ) , )
2 2
3 2 5 3 3 2 3 x x x x + +
3/59 Efectuai:
2 2
1 3 1 3 1
3 3
3 2 3 2 3 2
x x x
x
| | | || | | |
+ + +
| | | |
\ \ \ \
4/59 Efectuai:
, ) , ) , ) , )
2 2
5 3 15 3 3 3 2 3 3 2 x x x x + + +
6. Tema pentru acas:
exerciiile: 1,2,3,4 pagina 59, Culegerea Mate, Mate 2000+8/9, Anton i Maria Negril
3
ANEXA 1
Prof. IGNTESCU VIOREL OVIDIU
COALA CU CLASELE I-VIII FLORICA
CLASA a VII-a
Numele:________________
Prenumele:______________
FI DE EVALUARE
1. Completa i spa iile libere:
a) (x+2)=x+4x+.
b) (2-x)=x - .+ 4
c) (x+2)(x-2)=x - .
2. ncercui i valoarea de adevr:
a) (x+2)=x+2 A F
b) (x-y)= (y-x) A F
c) (3 + 1)=9 + 2*3 + 1 A F