Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor coordonator: Ungureanu Mihaela Profesor metodist: Coman Dana nvtor metodist: Mustea Silvia Propuntor: Simion Andreea Simona

Data: 22.10.2012 Clasa: a IV-a B Denumirea activitii: Geografie Subiectul: Cracteristici geografice ale orizontului local Scopul leciei: Formarea priceperilor i deprinderilor de a
caracteriza orizontul local

Obiective: O1: S defineasc orizontul, innd cont de cunotinele


acumulate in leciile anterioare; O2: S analizeze imaginile din manual, preciznd fenomenele si elementele ilustrate; O3: S identifice din imaginile date elementele create de om i cele create de natur; O4: S caracterizeze orizontul local, evideiind elementele create de om i cele create de natur.

Strategii didactice: Metode i procedee: conversaia; explicaia; demonstraia;


exerciiul.

Mijloace didactice: manual, video proiector Durata: 50 minute

Secvenele activitii
1.Moment organizatoric

Coninutul instructiveducativ
Creez condiiile organizatorice i climatul de ordine i disciplin necesare desfurrii activitii in bune condiii.

Metode i Evaluare procedee

Elevii i pregtesc instrumentele necesare pentru lucru. 2.Verificarea -rezemai de scaune, cu spatele drept; temei i -Ce am fcut ora tecut la reactualizarea geografie?(Orizontul local) Conversaia cunotinelor -Ce tem ai avut?(...........) n timp ce eu corectez tema din punct de vedere cantitativ si calitativ, elevii vor urmri un filmule cu o mica prezentare a Iaului 3.Anunarea temei -Comunic, n limbaj accesibil elevilor, i a obiectivelor coninutul invrii: Copii, eu v-am prezentat acest fimule, deoarece astzi vom parcurge o lecie foarte Conversaia interesant. Lecia noastr de astzi se numete Caracteristici geografice ale orizontului local . -voi scrie data i titlul leciei la tabl, iar elevii vor scrie in caiete. 4.Actualizarea cunotinelor -Cine mi spune ce este geografia i cu ce se ocup aceasta? Ridicm mna pentru a raspunde si nu vorbim nentrebai. (Geografia este tiina care se ocup cu studiul suprafeei terestre) -Spunei-mi , v rog, ce semnific orizontul?(Orizontul este limita pn la care se poate privi dintr-un anumit punct) -Ce credei voi c reprezint orizontul local?(Orizontul local reprezint limita pn la care poate fi vzut suprafaa Pmntului de ctre un privitor situat ntr-o anumit localitate) -Deschidei manualul la pagina 20.Citim de la Observaii.(voi numi un elev). -Numesc trei elevi pentru a analiza i discuta cele trei imagini din manual, apoi le voi prezenta i alte imagini care

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale Conversaia

5.Dirijarea nvrii

Conversaia Aprecieri verbale

vor fi discutate si caracterizate. -Copii, toate aceste caracteristici alctuiesc un peisaj. Acesta cuprinde elemente create de om i elemente Explicaia create de natur. Scriem n caiete urmtoarele lucruri: Peisajul este aspectul exterior al unui anumit teritoriu. Peisajul cuprinde: elemente create de om si elemente create de natur. -le voi prezenta diferite peisaje, iar ei mi vor spune care elemente sunt create Demonstraia de om si care elemente sunt create de natur. -Mai departe, vreau ca unul dintre voi s-mi caracterizeze din punct de vedere geografic, parcul in care merge cu familia.(voi numi un elev care ne va spune tot ce a vzut el n acel parc). Conversaia -Acum vreau ca un copil s-mi caracterizeze cartierul n care locuiete, iar apoi, mpreun vom identifica asemnrile si deosebirile dintre un parc i un cartier. 6.Anunarea temei -Copii, ca tem avei de caracterizat in pentru acas cateva rnduri oraul in care locuii, aa cum am fcut n clas; v rog sa scriei tema n caiete. 7.Aprecieri ale -Mi-a plcut cum ai rspuns astzi i vactivitii ai descurcat minunat. -Bun ziua! Convesaia

Observarea comprtamentului nonverbal al elevilor

-Conversaia

S-ar putea să vă placă și