Sunteți pe pagina 1din 2

CO. Reglementare.

Modificare CIM
Gabriela Dita, valabil la 06-Oct-2010 Tags: Codul muncii, concediu de odihna, Intrebare: Pentru intrebarea : Daca in contractul de munca este mentionat dreptul la 21 zile de concediu de odihna pe an, angajatorul poate acorda mai mult in cazul in care doreste acest lucru?`Am primit rasp dvs. `Daca doriti reglementarea acestui aspect in cadrul unitatii dvs., puteti face acest lucru prin incheierea unui contract colectiv la nivel de unitate sau prin introducerea unei clauze in regulamentul intern aplicabil. Totusi nu imi este clar daca este suficient sa fac acea clauza in regulamentul intern, sau trebuie sa modific si fiecare contract individual de munca (la ITM contractele figureaza cu 21 zile concediu de odihna anual) in asa fel sa fie concordanta intre clauzele contractului de munca cu privire la nr de zile de concediu acordate si regulamentul intern? Sau pot sa am un contract de munca inregistrat la ITM in care declar 21 zile de concediu de odihna anual, si totusi stabilesc o clauza in regulament intern ca acord de exemplu 40 zile concediu odihna ? Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalCodulMuncii.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii. Raspuns: In intrebarea dvs. adresata anterior nu ati precizat ca doriti reglementarea unui numar mai mare de zile de concediu de odihna, ci doreati numai sa stiti daca puteti acorda mai multe zile de concediu de odihna decat cele mentionate in contractul de munca. 21 de zile de concediu de odihna este perioada minima stabilita de contractul colectiv de munca unic la nivel national pentru anii 2007 2010. Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior. Contractul individual de munca nu poate contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective incheiate la nivel de unitate, respectiv ramura, dupa caz. Asadar, daca angajatorul doreste acordarea unui numar mai mare de zile de concediu de odihna numai in anul 2010, aceasta reglementare nu va face obiectul modificarii contractului individual de munca ci poate fi realizata printr-o decizie de modificare a Regulamentului Intern, modificare ce urmeaza sa isi produca efectele strict in anul 2010. Insa, daca angajatorul doreste reglementarea concediului de odihna si modificarea lit. I din contractul individual de munca o poate face numai prin act aditional la contractul

individual de munca cu respectarea dispozitiilor art. 17 din Legea nr. 53/2003 Codul muncii. Angajatorul trebuie sa aiba in vedere ca odata modificat contractul individual de munca prin act aditional si stabilit un numar mai mare de zile de concediu de odihna nu va mai putea reveni la 21 de zile de concediu de odihna anual fara acordul salariatului.