Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 12 decembrie 2012 coala: Titu Maiorescu, nr. 23 Clasa: a III-a D Propuntor: Trofin Anioara Adina Aria curricular: Limb i comunicare Disciplina: Limba romn Unitatea de nvare: ntrebri i rspunsuri n comunicare Titlul leciei: Adjectivul Tipul leciei: Consolidare Scopul leciei: - exersarea capacitilor i a deprinderilor de a recunoate i utiliza
adjectivul n propoziii/ texte; - consolidarea cunotinelor dobndite despre adjectiv;

Obiective operaionale: La sfritul leciei elevii vor fi capabili: O1: - s defineasc (corect) adjectivul; O2: - s identifice adjectivele n propoziiile / textele date: O3: - s precizeze locul adjectivului n propoziii date; O4: - s fac acordul adjectivului cu substantivul a carui nsuiri le arat; O5: - s analizeze adjective din propoziii date (preciznd numrul, genul i substantivul a
carui nsuiri le arat);

Strategia didactic:
a) Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, jocul didactic, observaia; b) Mijloace didactice: fie de lucru, plan (rebus), manual pentru clasa a IIIa; c) Forma de organizare: frontal, individual;

Resurse :
-

- umane: 30 elevi;

temporale: 50 minute;

- bibliografice : Ioan erdean, Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1985; Desfurarea leciei
Strategia didactic Nr. Crt . Moment 1. organizatoric Secvenele leciei Ob . op. M asigur c am la ndemn toate materialele didactice necesare desfurrii leciei. Adresez elevilor ntrebri referitoare Reactualizarea cunotinelor nsuite anterior la lecia Conversaia Tabla Frontal Evaluez cunotinele despre adjectiv asimilate anterior. studiat anterior. Coninut instructiv-educativ Metode i procede e Mijloac e didactic e Forma de organizar e Evaluare

2.

O1

- ce este adjectivul? - de cte feluri poate fi adjectivul (cte feluri de nsuiri ale substantivului cunoatei?) mpart elevilor cteva

Evaluez capacitatea Tabla Bileele Frontal elevilor de a identifica adjectivele dintr-o propoziie dat. Tabla Frontal

3. Captarea ateniei

biletele pe care sunt scrise Converproverbe. Voi cere saia elevilor s scrie pe tabl adjectivele identificate n fiecare proverb (proverbele din anexa 1) . - Astzi vom continua s a vorbim despre adjectiv, Converdespre locul adjectivului saia n propoziie . Voi scrie pe tabl data i titlul leciei.

O2

4.

Anunarea temei i obiectivelor

Dirijarea 5. nvrii

Anexa 1 Proverbe

Prietenul bun se cunoate la zile negre.

Prietenul adevrat nu se supr cnd i spui adevrul.

Cartea e o comoar nepreuit.

Vorba dulce mult aduce!

La pomul ludat s nu te duci cu sacul !