Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lectie

Institutia de invatamant: Liceul Economic Clasa: a XI-a Data: 4 mai 2011 Disciplina: Contracte economice Subiectul lectiei: Contractul de vanzare-cumparare Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi Timp: 50 min. Competenta specifica: Obiective operationale: O1:elevii sa identifice partile contractante O2:elevii sa prezinte obiectul contractului de vanzare- cumparare O3:elevii sa identifice obligatiile vanzatorului si cumparatorului O4:elevii sa isi insuseasca limbajul specific domeniului O5:elevii sa utilizeze cu usurinta formularul de contract de vanzare-cumparare Strategia didactica: Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitii aplicative Mijloace de invatamant: manualul, tabla, formulare tipizate de contracte de vanzare cumparare Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe.

Desfasurarea lectiei

Etapele lectiei 1.moment organizatoric 2-3 min 2. Captarea atentiei 1-2 min 3.Actualizarea cunostintelor teoretice

Activitatea prof. Asigura linistea si ordinea pentru inceperea orei; noteaza elevii absenti anunta titlul lectiei curente si a obiectivelor Prof. ii intreaba pe elevi ce este contractual de vanzare-cumparare?, care sunt obligatiile vanzatorului?, care sunt obligatiile cumpratorului?; cere elevilor sa enumere caracterele contractului de vanzare-cumparare

Activitatea elevilor pregatesc cele necesare lectiei

Metode si procedee dialogul

Observatii

sunt atenti la cuvintele profesorului raspund la solicitarile profesorului; contractual de vanzare-cumparare este contractual prin care una din partivanzatorul- transfera proprietatea unui bun al sau celeilalte parti-cumparatorul-, acesta din urma obligandu-se sa plateasca vanzatorului pretul bunui vandut. Vanzatorul este obligat sa predea lucrul vandut si sa raspunda de dansul, adica sa garanteze contra evictiunii si contra viciilor ascunse. Cumparatorul are obligatia de plata, de luare in primire a lucrului vandut si de suportare a cheltuielilor vanzarii. Contractul de vanzare-cumparare este un contract consensual, bilateral (sinalagmatic), cu titlu oneros,

conversatia euristica

4.Prezentarea continutului nou si dirijarea invatarii

5. Obtinerea si evaluarea performantei

6.Intensificarea retentiei si asigurarea transferului

Prof. imparte fiecarui elev cate un formulat de contract de vanzare-cumparare si le solicita sa-l analizeze; explica ce urmeaza a se complete in fiecare spatiu liber al contractului si de unde vor lua datele necesare. Prof. urmareste pe fiecare elev cum completeaza contractul. Prof.recomanda elevilor sa faca schimb de fise de lucru si contracte de vanzarecumparare cu colegul de banca pentru evaluarea incrucisata si vor acorda notele meritate. Daca contractul a fost completat corect se acorda punctajul maxim, iar in caz contrar se va acorda nota meritata. Prof comenteaza modul de completare, daca au fost ompletate correct toate spatiile libere ale contractului de vanzare-cumparare. Prof. le da tema pentru acasa si anunta subiectul lectiei viitoare.

comutativ si translativ de proprietate. sunt atenti la explicatiile acordate de profesor pentru completarea contractului; adreseaza intrebari daca au nelamuriri. Elevii lucreaza independent la completarea contractului de vanzare-cumparare.

Explicatia, conversatia, demonstratia

Elevii schimba intre conversatii ei fisele de lucru si dirijate contractile pentru evaluarea incrucisata si vor acorda notele; asculta aprecierile facute de profesorcu privire la modul de completare.

Elevii sunt atenti si noteaza in caiete tema

Explicatia

S-ar putea să vă placă și