Sunteți pe pagina 1din 4

IMPOZIT PE PROFIT

1. Intrebare: In urma reevaluarii unei cladiri valoarea reevaluata este sub valoarea contabila. Este deductibila cheltuiala rezultata din reevaluarea cu minus a mijloacelor fixe? Raspuns: In conformitate cu prevederile art. 21 alin. (4) lit. s) din Legea nr 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare nu sunt deductibile cheltuielile reprezentand valoarea deprecierilor mijloacelor fixe, in cazul in care, ca urmare a efectuarii unei reevaluari, se inregistreaza o descrestere a valorii acestora. Asadar, in situatia prezentata fiind vorba de o micsorare a valorii mijloacelor fixe, cheltuiala inregistrata cu aceasta este nedeductibila la calculul impozitului pe profit.

2. Intrebare: Veniturile din subventii agricole la o societate comerciala se impoziteaza cu 16% ? Raspuns: Potrivit prevederilor art. 20 lit. d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare, sunt considerate venituri neimpozabile, la calculul profitului impozabil, cele prevazute expres in acorduri si memorandumuri. Avand in vedere ca in cuprinsul O.U.G. nr. 125/2006 pentru aprobarea schemelor de plati directe si plati nationale directe complementare, care se acorda in agricultura incepand cu anul 2007 si pentru modificarea art. 2 din Legea nr. 36/1991 privind societatile agricole si alte forme de asociere in agricultura, cu modificari si completari ulterioare, nu se prevede ca veniturile sub forma subventiilor acordate producatorilor agricoli sunt venituri neimpozabile, in opinia noastra, subventiile la care face-ti referire nu se incadreaza in prevederile art. 20 lit. d) din Codul fiscal si ca urmare sunt venituri impozabile.

3. Intrebare: Este deductibil fiscal amortismentul aferent vehiculelor rutiere motorizate la care prin articolul 21 alin. (4) lit. t) din Codul fiscal a fost eliminata deductibilitatea pentru cheltuielile privind combustibilul?

intrebari si raspunsuri

IMPOZIT PE PROFIT

Raspuns: Amortizarea mijloacelor fixe reprezint o cheltuial cu deductibilitate limitat, conform art. 21 alin. (3) lit. i) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal cu modificrile i completrile ulterioare, n limitele prevederilor art. 24 din aceeasi lege, respectiv: (1) Cheltuielile aferente achiziionrii, producerii, construirii, asamblrii, instalrii sau mbuntirii mijloacelor fixe amortizabile se recupereaz din punct de vedere fiscal prin deducerea amortizrii potrivit prevederilor prezentului articol. (2) Mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporal care ndeplinete cumulativ urmtoarele condiii: a) este deinut i utilizat n producia, livrarea de bunuri sau n prestarea de servicii, pentru a fi nchiriat terilor sau n scopuri administrative; b) are o valoare de intrare mai mare dect limita stabilit prin hotrre a Guvernului; c) are o durat normal de utilizare mai mare de un an. (3) Sunt, de asemenea, considerate mijloace fixe amortizabile: a) investiiile efectuate la mijloacele fixe care fac obiectul unor contracte de nchiriere, concesiune, locaie de gestiune sau altele asemenea; b) mijloacele fixe puse n funciune parial, pentru care nu s-au ntocmit formele de nregistrare ca imobilizare corporal; acestea se cuprind n grupele n care urmeaz a se nregistra, la valoarea rezultat prin nsumarea cheltuielilor efective ocazionate de realizarea lor; . (15) Pentru mijloacele fixe amortizabile, deducerile de amortizare se determin fr a lua n calcul amortizarea contabil . Facem precizarea c, de la data intrrii n vigoare a O.U.G. nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetar pe anul 2009 i reglementarea unor msuri financiar-fiscale, rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe efectuat dup data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul impozitului pe profit prin intermediul amortizrii fiscale, se impoziteaza concomitent cu deducerea amortizrii fiscale, conform art. 22 alin. 51 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal.

4. Intrebare: Care sunt obligatiile de plata si declarative in cazul rascumpararii actiunilor proprii la o societate pe actiuni?

intrebari si raspunsuri

IMPOZIT PE PROFIT

Raspuns: Conform art.66 alin. (1) i alin (4) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal cu modificrile i completrile ulterioare, la stabilirea venitului din investiii ctigul/pierderea din transferul titlurilor de valoare, altele dect titlurile de participare la fondurile deschise de investiii i prile sociale, reprezint diferena pozitiv/negativ dintre preul de vnzare i preul de cumprare pe tipuri de titluri de valori, diminuat, dup caz, cu costurile aferente tranzaciei i se calculazaz la data ncheierii tranzaciei, pe baza contractului ncheiat intre pri. Pentru ctigurile determinate din transferul valorilor mobiliare, n cazul societilor nchise, obligaia calcululrii, reinerii i virrii impozitului, revine dobnditorului, aa cum este prevazut n art. 67 alin. (3) pct. 2. lit. b) din Codul fiscal: calculul i reinerea impozitului de ctre dobnditor se efectueaz la momentul ncheierii tranzaciei, pe baza contractului ncheiat ntre pri. Impozitul se calculeaz prin aplicarea cotei de 16% asupra ctigului, la fiecare tranzacie, impozitul fiind final. Transmiterea dreptului de proprietate asupra valorilor mobiliare sau a prilor sociale trebuie nscris n registrul comerului i/sau n registrul asociailor/acionarilor, dup caz, operaiune care nu se poate efectua fr justificarea virrii impozitului la bugetul de stat. Termenul de virare a impozitului este pn la data la care se depun documentele pentru transcrierea dreptului de proprietate asupra prilor sociale sau a valorilor mobiliare la registrul comerului ori n registrul acionarilor, dup caz, indiferent dac plata titlurilor respective se face sau nu ealonat. Persoanele juridice strine, pentru veniturile obinute din vnzareacesionarea titlurilor de participare deinute la o persoan juridic romn datoreaz impozit pe profit iar obligaia de a calcula, reine, declara i vira impozitul pe profit revine cumprtorului atunci cnd cumprtorul este o persoan juridic romn sau o persoan juridic strin care are un sediu permanent nregistrat fiscal n Romnia la momentul tranzaciei (conform art.30 alin.(1) ,(3) si (4) din Codul fiscal). Pentru situaia prezentat, dobnditorul (respectiv societatea care i rscumpr aciunile) are obligaia depunerii urmatoarelor declaraii: - declaraia 100 Declaraie privind obligaiile de plat la bugetul de stat n cadrul creia se evideniaz la rndul 13 impozitul pe ctigul din transferul dreptului de proprietate asupra titlurilor de valoare, - declaraia 100 Declaraie privind obligaiile de plat la bugetul de stat n care se evideniaz la rndul 3 Impozit pe profit datorat de persoane juridice strine, altele dect cele de la pct.1 art.13 lit.c) i d) i art.34 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificrile i completrile ulterioare,
intrebari si raspunsuri 3

IMPOZIT PE PROFIT

- declaraia 205 Declaraie informativ privind impozitul reinut pe veniturile cu regim de reinere la surs, pe beneficiari de venit" conform art. 93 din Codul fiscal.

5. Intrebare: Rascumparea actiunilor urmata de diminuarea capitalului social poate fi asimilata cu distribuirea de dividende? Raspuns: Situaia prezentat de dumneavoastr, n opinia noastr reprezinta o distribuire n bani sau n natur, efectuat cu ocazia reducerii capitalului social i nu poate fi asimilat cu distribuirea de dividende deoarece se ncadreaz la excepia prevazut n art.7 alin.1 pct.12 lit. d) din Codul fiscal, respectiv: dividend - o distribuire n bani sau n natur, efectuat de o persoan juridic unui participant la persoana juridic, drept consecin a deinerii unor titluri de participare la acea persoan juridic, exceptnd urmtoarele: d) o distribuire n bani sau n natur, efectuat cu ocazia reducerii capitalului social constituit efectiv de ctre participani;

intrebari si raspunsuri