Sunteți pe pagina 1din 17

APLICAII PRACTICE , 1.

Indicatori de analiz a cheltuielilor publice Definiie: Cheltuielile publice exprim relaii economico-sociale n form bneasc, ce se manifest ntre stat, pe de o parte i persoane fizice sau juridice, pe de alt parte, cu ocazia repartizrii i utilizrii resurselor financiare ale statului, n scopul ndeplinirii funciilor sale. Pentru analiza cheltuielilor publice se pot utiliza 3categorii de indicatori: 1. Indicatori privind nivelul cheltuielilor publice a) cheltuieli publice totale n mrime nominal, (Chpn), al cror nivel este exprimat n preuri curente; b) cheltuieli publice totale n mrime real, (Chpr), al cror nivel este exprimat n preuri constante:

Chp r =

Chp n Ip g=

unde: Ip reprezint indicele preurilor.

c) ponderea cheltuielilor publice n PIB: Respectiv

Chp 100 Chp volumul total al Cpb; PIB . PIB

Chpi 100 , unde: Chpi reprezint volumul cheltuielilor publice de tipul i. PIB Chp d) nivelul cheltuielilor publice pe locuitor: cl = unde: N l reprezint numrul de locuitori. Nl Chpi 100 2. Indicatori privind structura cheltuielilor publice - greutatea specific : g s = Chp gi =
3. Indicatori privind dinamica cheltuielilor publice: a) dinamica nominal a cheltuielilor publice, care poate fi exprimat n dou moduri i anume:
n n n n - n mrimi absolute: Chp1 / 0 = Chp 1 Chp 0 ; relative : Chp1 / 0 =

Chp n1 Chp n 0 100 Chp n 0


curent;

unde: Chp n1 reprezint volumul cheltuielilor publice totale, n mrime nominal, n perioada
n

Chp 0 reprezint volumul cheltuielilor publice totale, n mrime nominal, n perioada de baz. b) dinamica real a cheltuielilor publice:
r r r r - n mrimi absolute : Chp1 / 0 = Chp 1 Chp 0 , relative : Chp1 / 0 =

Chp r 1 Chp r 0 100 Chp r 0

unde: Chp r 1 reprezint volumul cheltuielilor publice totale, n mrime real, n perioada curent;

Chp r 0 reprezint volumul cheltuielilor publice totale, n mrime real, n perioada de baz. Chp0 Chp1 100 100 c) modificarea ponderii cheltuielilor publice n PIB: g = g1 g 0 = PIB1 PIB0 Chp1 Chp 0 d) modificarea nivelului cheltuielilor publice pe locuitor: cl = cl1 cl 0 = N l1 Nl0 Chpi1 Chpi 0 100 100 e) modificarea structurii cheltuielilor publice: g s = g s1 g s 0 = Chp1 Chp0 Chp1 Chp0 Chp1 IChp1 / 0 Chp0 Chp0 = f) coeficientul de devansare: Kd = g) de elasticitate: e = PIB1 PIB1 PIB0 IPIB1 / 0 PIB0 PIB0 - Kd < 1, ceea ce reflect faptul c PIB a crescut mai mult dect au crescut cheltuielile publice; - Kd = 1, ceea ce arat o cretere proporional a cheltuielilor publice i a PIB; - Kd > 1, ceea ce nseamn c PIB a crescut ntr-o msur mai mic dect cheltuielile publice.
Interpretarea mrimii acestui coeficient este urmtoarea: - e < 1 arat faptul c cheltuielile publice sunt inelastice n raport cu PIB, respectiv la creterea PIB cu o unitate, creterea cheltuielilor publice va fi mai mic de o unitate; - e = 1 arat o elasticitate unitar sau proporional, ceea ce reflect o cretere a PIB i a cheltuielilor publice n aceeai proporie;

- e > 1 indic elasticitatea cheltuielilor publice n raport cu PIB, adic o cretere a PIB cu o unitate determin o cretere a cheltuielilor publice cu peste o unitate. Aplica ia nr. 1 S se determine indicatorii de analiz a cheltuielilor publice pe baza urmtoarelor date: (-mld. lei-) Specificaia N0 N1 Total cheltuieli publice, din care: a) servicii generale i administraie public b) aprare i ordine c) nvmnt d) sntate e) activiti i servicii economice f) alte cheltuieli 333,99 54,25 69,25 64,04 10,31 92,30 43,84 441,63 47,15 104,35 75,15 13,42 94.55 107,01

1. Indicatori privind structura cheltuielilor publice - greutatea specific : g s =

Chpi 100 Chp

54,25 100 = 16,24% 333,99 69,25 g s b0 = 100 = 20,73% 333,99 64,04 g s c0 = 100 = 19,17% 333,99 10,31 gsd0 = 100 = 3,09% 333,99 92,30 g s e0 = 100 = 27,64% 333,99 43,84 gs f 0 = 100 = 13,13% 333,99 g s a0 =

g s a1 =

47,15 100 = 10,68% 441,63 104,35 g s b1 = 100 = 23,63% 441,63 75,15 g s c1 = 100 = 17,01% 441,63 13,42 g s d1 = 100 = 3,03% 441,63 94,55 g s e1 = 100 = 21,41% 441,63 107,01 gs f 1 = 100 = 24,24% 441,63

2. Indicatori privind dinamica cheltuielilor publice: - dinamica nominal a cheltuielilor publice, care poate fi exprimat n dou moduri i anume:

Chp n1 Chp n 0 100 Chp n 0 441,63 333,99 n n 100 = 32,22% - Chp1 / 0 = 441,63 333,99 = 107,64 mld. Lei - Chp1 / 0 = 333,99 Chpi1 Chpi 0 100 100 - modificarea structurii cheltuielilor publice: g s = g s1 g s 0 = Chp1 Chp0 g s a = 10,68% 16,24% = 5,56% g s b = 23,63% 20,73% = 2,9% g s c = 17,01% 19,17% = 2,16% g s d = 3,03% 3,09% = 0,06% g s e = 21,41% 27,64% = 6,23% g s f = 24,24% 13,13% = 11,11%
n n n n - n mrimi absolute: Chp1 / 0 = Chp 1 Chp 0 , relative : Chp1 / 0 =

Aplica ia nr. 2 S se determine indicatorii de analiz a cheltuielilor publice pe baza urmtoarelor date: Specificaia N N +1 Cheltuieli publice totale n preuri curente (mld. u.m.) Indicele preurilor (fa de N-1) PIB (mld. u.m.) Populaia (mil. locuitori) 1. Indicatori privind nivelul cheltuielilor publice
r - Chp =

260,56 11,64 1291,39 172,01

387,20 14,39 2044,80 175,30

260,56mld .u.m. Chp n r = 22,38mld .u.m. , Chp 0 = 11,64 Ip

Chp r 1 =

387,20mld .u.m. = 26,9mld .u.m. 14,39

- ponderea Chp n PIB: g =

Chp 100 PIB g1 = Chp Nl cl 1 = 387,20mld .u.m. = 2.208,78u.m. / loc. 175,30mil.loc. Chp n1 Chp n 0 100 Chp n 0 387,20 260,56 = 100 = 46,6% 260,56 387,20 100 = 18,93% 2044,8

g0 =

260,56 100 = 20,17% 1291,39

- nivelul cheltuielilor publice pe locuitor: cl =

cl 0 =

260,56mld .u.m. = 1.514,79u.m. / loc. 172,01mil.loc.

2. Indicatori privind dinamica cheltuielilor publice: - dinamica nominal a cheltuielilor publice, care poate fi exprimat n dou moduri i anume:
n n n n - n mrimi absolute: Chp1 / 0 = Chp 1 Chp 0 , relative : Chp1 / 0 = n - Chp1 / 0 = 387,20 260,56 = 126,64 mld.u.m. n - Chp1 / 0

- dinamica real a cheltuielilor publice:

Chp r 1 Chp r 0 100 Chp r 0 26,9 22,38 r r 100 = 20,2% - Chp1 / 0 = 26,9 22,38 = 4,52 mld.u.m. - Chp1 / 0 = 22,38 Chp0 Chp1 100 100 - modificarea ponderii cheltuielilor publice n PIB: g = g1 g 0 = PIB1 PIB0 g = 18,93% 20,17% = 1,24% Chp1 Chp 0 - modificarea nivelului cheltuielilor publice pe locuitor: cl = cl1 cl 0 = N l1 Nl0 cl = 2.208,78 1.514,79 = 693,99u.m. / loc. Chp1 387,20 IChp1 / 0 Chp0 260,56 = = 0,94 - coeficientul de devansare: Kd = , Kd = PIB1 2.044,8 IPIB1 / 0 1.291,39 PIB0 - Kd < 1, ceea ce reflect faptul c PIB a crescut ntr-o msur mai mare dect au crescut cheltuielile publice; Chp1 Chp0 387,20 260,56 Chp0 260,56 = 0,83 - coeficientul de elasticitate: e = , e= PIB1 PIB0 2.044,8 1.291,39 1.291,39 PIB0
r r r r - n mrimi absolute : Chp1 / 0 = Chp 1 Chp 0 , relative : Chp1 / 0 =

- e < 1 arat faptul c cheltuielile publice sunt inelastice n raport cu PIB, respectiv la creterea PIB cu o unitate, creterea cheltuielilor publice este mai mic de o unitate; Aplica ia nr. 3 S se determine modificarea absolut i relativ a cheltuielilor curente, n anul N fa de N-1 i n N+1 fa de N, pe baza urmtoarelor date: (-mil. lei-) Denumire indicator N-1 N N+1 Cheltuieli de personal 35.003 54.500 72.500 Cheltuieli materiale i servicii 16.372 19.500 28.500 Cheltuieli de capital 1.704 11.500 14.500 - cheltuieli de personal:

n Chp N / N 1 = Chp n N Chp n N 1 = 54.500 35.003 = 19.497 mil.lei n Chp N +1 / N = Chp n N +1 Chp n N = 72.500 54.500 = 18.000mil.lei 3

n Chp N / N 1 = Chp N +1 / N
n

Chp n N Chp n N 1 54.500 35.003 100 = 100 = 55,7% n 35.003 Chp N 1

Chp n N +1 Chp n N 72.500 54.500 = 100 = 100 = 33,03% n 54.500 Chp N

- cheltuieli materiale i servicii:

n Chp N / N 1 = Chp n N Chp n N 1 = 19.500 16.372 = 3.128mil.lei n Chp N +1/ N = Chp n N +1 Chp n N = 28.500 19.500 = 9.000mil.lei n Chp N / N 1 = Chp N +1/ N
n

Chp n N Chp n N 1 19.500 16.372 100 = 100 = 19,11% n 16.372 Chp N 1

Chp n N +1 Chp n N 28.500 19.500 = 100 = 100 = 46,15% n Chp N 19.500

- cheltuieli de capital:

n Chp N / N 1 = Chp n N Chp n N 1 = 11.500 1.704 = 9.796mil.lei n Chp N +1 / N = Chp n N +1 Chp n N = 14.500 11.500 = 3.000mil.lei n Chp N / N 1 = n Chp N +1 / N = Chp n N Chp n N 1 11.500 1.704 100 = 100 = 574,88% n 1.704 Chp N 1 Chp n N +1 Chp n N 14.500 11.500 100 = 100 = 26,09% n Chp N 11.500

Aplica ia nr. 4 S se determine creterea relativ a cheltuielilor fondului de asigurri sociale de sntate, pe total i pe fiecare nivel al clasificaiei funcionale, pe baza urmtoarelor date ipotetice: ( -mld. lei-) Denumire indicator N0 N1 Total cheltuieli, din care: 46.796 - cheltuieli social-culturale 45.406 - alte aciuni 1.390 - creterea relativ a cheltuielilor cu asigurrile sociale de stat: 55.342 53.723 1.619

n Chp1 / 0 =

Chp n1 Chp n 0 55.342 46.796 100 = 100 = 18,26% n 46.796 Chp 0

Pe baza rezultatului obinut se observ c, cheltuielile cu asigurrile sociale de stat au nregistrat o cretere n perioada curent fa de perioada de baz cu 18,26%. - creterea relativ a cheltuielilor social-culturale:

n Chp1 / 0 =

Chp n1 Chp n 0 53.723 45.406 100 = 100 = 18,32% n Chp 0 45.406 Chp n1 Chp n 0 1.619 1.390 100 = 100 = 16,47% n 1.390 Chp 0

- creterea relativ a cheltuielilor privind alte aciuni:

n Chp1 / 0 =

Aplica ia nr. 5 Pe baza urmtoarelor date ipotetice s se determine cheltuielile publice medii pe locuitor, n anii N-1, N i N+1, exprimate n USD pe locuitor: Indicatori U.M. N-1 N N+1 Cheltuieli publice totale mld. lei 389.320,60 501.517,40 611.976,70 Populaia mil. 22,41 22,38 22,35 Curs de schimb leu/USD 29.060,86 33..055,46 36.361,01 Rezolvare: - cheltuielile publice medii pe locuitor, n anul N-1, exprimate n USD pe locuitor:

cl N 1 = cl N =

Chp N 1 389.320,60mld .lei = = 17.372.628,29lei / loc Nl N 1 22,41mil.loc

, Respectiv

cl N 1 = 598USD / loc

- cheltuielile publice medii pe locuitor, n anul N, exprimate n USD pe locuitor:

Chp N 501.517,40mld .lei = = 22.409.177,84lei / loc , Respectiv Nl N 22,38mil.loc

cl N = 678USD / loc

- cheltuielile publice medii pe locuitor, n anul N+1, exprimate n USD pe locuitor:

cl N +1 =

Chp N +1 611.976,70mld .lei = = 27.381.507,83lei / loc , Respectiv cl N +1 = 753USD / loc Nl N +1 22,35mil.loc

Aplica ia nr. 6 Indicatori Uniti de msur N N+1 Cheltuieli ale bugetelor locale mld. lei 88.990,30 116.582,80 Indicele preurilor de consum (fa de N-1) N-1=100 130,30 174,98 S se determine modificarea absolut, n expresie nominal i real, i modificarea relativ, n expresie nominal i real, a cheltuielilor bugetelor locale, n cei doi ani.
r - cheltuieli publice totale n mrime real: Chp =

Chp n Ip

Chp r N =

Chp n N 88.990,30mld .lei = = 682,96mld .lei Ip N 130,30 Chp n N +1 116.582,80mld .lei = = 666,26mld .lei Ip N +1 174,98

Chp r N +1 =

- modificarea absolut, n expresie nominal i real:

n Chp N +1 / N = Chp n N +1 Chp n N = 116.582,8 88.990,3 = 27.592,5mld .lei r Chp N +1 / N = Chp r N +1 Chp r N = 666,26 682,96 = 16,7mld .lei
- modificarea relativ, n expresie nominal i real:

n Chp N +1 / N = Chp N +1 / N
r

Chp n N +1 Chp n N 116.582,8 88.990,3 100 = 100 = 31% n Chp N 88.990,3

Chp r N +1 Chp r N 666,26 682,96 = 100 = 100 = 2,45% r Chp N 682,96

2. Indicatori de eficien a cheltuielilor pentru aciuni i obiective economice Eficiena cheltuielilor efectuate pentru aciuni i obiective economice poate fi apreciat prin intermediul urmtoarelor categorii de indicatori: - Indicatori de efort; de efect; de eficien propriu-zii. 2.1. Indicatori de efort: a) investiia specific: I s =

I unde: I suma investiiei efectuate; q

q volumul fizic al produciei obinute n urma efecturii investiiei. Investiia Definiie:

Reprezint schimbarea unei sume de bani prezent i cert, n sperana obinerii unor venituri viitoare superioare, dar probabile: achiziionarea unei maini pentru creterea productivitii muncii, construcia unei uzine pentru creterea produciei, asimilarea unui brevet pentru fabricaia de produse noi, etc. (n sens financiar) desemneaz alocarea unei trezorerii disponibile pentru procurarea unui activ fix care va desemna fluxuri financiare de venituri i cheltuieli de exploatare (n sens contabil). I , Pa profitul anual obinut ca urmare a efecturii investiiei. Pa

Investiia specific : exprim n fond investiia necesar pentru obinerea fiecrui produs nou. b) durata de recuperare a investiiei: Dr =

2.2. Indicatori de efect a) producia la 1000 u.m. capital utilizat: Q1000u .m.C = Respectiv -producia la 1000 u.m. capital fix utilizat: Q1000u .m.CF = - producia la 1000 u.m. capital circulant utilizat: Q1000u .m.CC = unde: Q valoarea produciei obinute; C mrimea capitalului total utilizat; b) profitul la 1000 u.m. capital utilizat: P u .m.C = 1000

Q 1000 C

Q 1000 CF

Q 1000 CC
CF - mrimea capitalului fix utilizat; CC - mrimea capitalului circulant utilizat.

P 1000 C P 1000 CF

Respectiv: profitul la 1000 u.m. capital fix utilizat: P u .m.CF = 1000 - profitul la 1000 u.m. capital circulant utilizat: P u .m.CC = 1000

P 1000 unde: P profitul obinut. CC Q Q0 1000 c) sporul de producie la 1000 u.m. investiii: Q1000u .m. = 1 I P P0 1000 d) sporul de profit la 1000 u.m. investiii: P u .m. = 1 1000 I P 100 2.3. Indicatori de eficien propriu-zii: - rata rentabilitii: Rr = Ch
unde: Ch suma cheltuielilor efectuate pentru obinerea profitului respectiv. Aplicaia nr. 1 O ntreprindere cu capital de stat prezint urmtoarea situaie: INDICATORI U.M. VALOARE Producia obinut buc. 30.000 Pre unitar u.m./buc. 50 Capital total u.m. 2.000.000 Capital fix u.m. 1.500.000 S se determine indicatorii de eficien a cheltuielilor efectuate. Rezolvare - producia la 1000 u.m. capital utilizat:

Q1000u .m.C =

Q 1000 C

Q = 30.000 buc. 50 u.m./buc. = 1.500.000 u.m. Q1000u .m.C =

Q 1000 Q1000u .m.CF CF Q 1000 - producia la 1000 u.m. capital circulant utilizat: Q1000u .m.CC = CC 1.500.000 1000 = 3.000 CC = C CF = 2.000.000 u.m. 1.500.000 u.m. = 500.000 u.m. , Q1000u .m.CC = 500.000
- producia la 1000 u.m. capital fix utilizat: Q1000u .m.CF = Aplicaia nr. 2 Se cunosc urmtoarele date : - capital total: C = 2.500.000 u.m. - producia la 1000 u.m. capital fix: Q1000u .m.CF = 200 - capital circulant: CC = 1.800.000 u.m. ; - pre de vnzare: p = 50 u.m./buc. S se determine cantitatea de produse fabricat (q). Rezolvare

1.500.000 1000 = 750 2.000.000 1.500.000 = 1000 = 1.000 1.500.000

Q = q p

q=

Q Q 1000 => Q1000u .m.CF = 200 , Q1000u .m.CF = p CF

CF = C CC = 2.500.000 u.m. 1.800.000 u.m. = 700.000 u.m.

200 =

Q 1000 700.000

Q = 140.000 u.m. q =

Q p

, q=

140.000u.m = 2.800buc. 50u.m. / buc.

Aplicaia nr. 3 n urma efecturii unei investiii n valoare de 2.500.000 u.m., valoarea produciei a crescut de la 150.000 u.m. la 250.000 u.m., iar profitul suplimentar obinut a fost de 75.000 u.m. S se determine indicatorii de eficien a cheltuielilor efectuate. Rezolvare - sporul de producie la 1000 u.m. investiii:

250.000 150.000 1000 = 50 2.500.000 P P0 75.000 1000 , P u .m. = 1000 = 30 - sporul de profit la 1000 u.m. investiii: P u .m. = 1 1000 1000 I 2.500.000 Q1000u .m. = Q1000u .m. =
Aplicaia nr. 4 Despre o ntreprindere cu capital de stat se cunosc urmtoarele date: - investiii totale: I = 1.000.000 u.m. - profitul anual estimat: Pa = 250.000 u.m. - producia proiectata: q = 500 buc. Indicatori, cum i interpretai? - investiia specific: I s =

Q1 Q0 1000 , I

I 1.000.000u.m. = = 2.000u.m. / buc. q 500buc.

Deci, pentru obinerea fiecrui produs nou, s-a efectuat o investiie n valoare de 2.000 u.m. - durata de recuperare a investiiei: Dr =

I 1.000.000u.m. = = 4ani Pa 250.000u.m. / an

n condiiile n care se va obine un profit anual de 250.000 u.m., investiia efectuat va fi recuperat n termen de 4 ani. Aplicaia nr. 5 Pe baza urmtoarelor date, s se determine indicatorii de eficien a cheltuielilor efectuate: - producia: 2.000 buc., din care 350 buc. obinute n urma efecturii unor investiii; - cheltuieli fixe: 350.000 u.m.; - profit total obinut: 200.000 u.m.; - cheltuieli variabile: 700 u.m./buc.; - capital total utilizat: 2.000.000 u.m. - investiii: 2.100.000 u.m.; Rezolvare: - profitul la 1000 u.m. capital utilizat: P u .m.C = 1000 - investiia specific: I s =

I 2.100.000u.m. P = = 6.000u.m. / buc. , - rata rentabilitii: Rr = 100 q 350buc. Ch Ch = Chf + Chv = 350.000 u.m. + 700 u.m./buc. 2.000 buc. = 1.750.000 u.m. P 200.000 Rr = 100 = 100 = 11,42% Ch 1.750.000
Aplicaia nr. 6 Se cunosc urmtoarele date: - durata de recuperare a investiiei 6 ani; - suma investiiilor efectuate 3.000.000 u.m.; - investiia specific 2.000 u.m./buc. S se determine profitul anual obinut i producia prevzut (q). - profitul anual obinut se determin pornind de la relaia:

P 200.000 1000 = 1000 = 100 C 2.000.000

Dr = Is =

I I Pa = Pa Dr

Pa =

3.000.000u.m. = 500.000u.m. / an 6ani

- producia prevzut se determin pornind de la relaia:

I I 3.000.000u.m. q= = 1.500buc , q= q Is 2.000u.m. / buc

Se cunosc urmtoarele date: - producia obinut 100.000 buc; - capital total 1.500.000 u.m.;

Aplicaia nr. 7 - profitul obinut 150.000 u.m.; - profitul suplimentar 15.000 u.m.; - suma investiiei efectuate 500.000 u.m.

S se determine indicatorii de eficien a cheltuielilor efectuate. Rezolvare

P 150.000u.m. 1000 , P u .m.C = 1000 = 100 1000 C 1.500.000u.m. P P0 15.000u.m. 1000 , P u .m. 1000 = 30 - sporul de profit la 1000 u.m. investiii: P u .m. = 1 1000 1000 I 500.000u.m.
- profitul la 1000 u.m. capital utilizat: P u .m.C = 1000 3. Indicatori de analiz a resurselor financiare publice Definiie: Resursele financiare sunt mijloace bneti necesare pentru realizarea unor anumite obiective ntr-un anumit domeniu. Resursele financiare ale societ ii includ i resursele financiare publice. Principalii indicatori de analiz a resurselor financiare publice sunt: a) Nivelul resurselor financiare publice: RFT = RBS + RBASS + RBL + RFS RBS - resursele bugetului de stat; RBL - resursele bugetelor locale; RBASS res. bugetului asigurrilor sociale de stat; RFS - resursele fondurilor speciale b) Nivelul resurselor bugetului de stat: VC = VF + VN RBS = VC + VK VF = VID + VII VC venituri curente; VN venituri nefiscale; VK venituri din capital; VID venituri din impozite directe; VF venituri fiscale; VII venituri din impozite indirecte. c) Ponderea resurselor financiare n PIB:

RBS VC 100 c2 ) ponderea ven. curente n PIB: gVC = 100 PIB PIB VF VN c3 ) fiscale n PIB: gVF = 100 c4 ) nefiscale n PIB: gVN = 100 PIB PIB VID VII c5 ) din imp directe n PIB: gVID = c6 ) din imp indirecte n PIB: gVII = 100 100 PIB PIB VK c7 ) ponderea veniturilor din capital n PIB: gVK = 100 PIB c1 ) ponderea resurselor bs n PIB: g RBS =
d) Structura resurselor bs:

d1 ) greutatea specific a veniturilor curente: gsVC = VF 100 RBS VID d 4 ) a ven. din imp directe: gsVID = 100 RBS d 2 ) a ven. fiscale: gsVF =

VC VK 100 d 6 ) a ven. din capital: gsVK = 100 RBS RBS VN d 3 ) a ven. nefiscale: gsVN = 100 RBS VII d 5 ) a ven din imp. indirecte: gsVII = 100 RBS

Aplicaia nr. 1 - venituri din impozite directe: VID = 256 mld. - venituri nefiscale: VN = 56 mld. u.m.; venituri din impozite indirecte: VII = 278 mld. u.m.; - PIB = 1.550 mld. u.m. - venituri din capital: VK = 134 mld. u.m.; S se determine indicatorii de analiz a resurselor bugetare. - Nivelul resurselor bugetului de stat: VF = VID + VII VF = 256 + 278 = 534 mld. u.m. VC = VF + VN VC = 534 + 56 = 590 mld. u.m. RBS = VC + VK RBS = 590 + 134 = 724 mld. u.m. - Ponderea resurselor financiare n PIB:

RBS 724 100 = 100 = 46,7% PIB 1.550 VC 590 100 = 100 = 38,06% b) ponderea veniturilor curente n PIB: gVC = PIB 1.550 VF 534 100 = 100 = 34,45% c) ponderea veniturilor fiscale n PIB: gVF = PIB 1.550
a) ponderea resurselor bugetului de stat n PIB: g RBS =

d) ponderea veniturilor nefiscale n PIB: gVN =

VN 56 100 = 100 = 3,61% PIB 1.550

e) ponderea veniturilor din impozite directe n PIB:

VID 256 100 = 100 = 16,51% RBS 1.550 f) ponderea veniturilor din impozite indirecte n PIB: VII 278 gVII = 100 = 100 = 17,93% PIB 1.550 VK 134 100 = 100 = 8,64% g) ponderea veniturilor din capital n PIB: gVK = PIB 1.550 gsVID =
- Structura resurselor bugetului de stat:

VC 590 100 = 100 = 81,49% RBS 724 VF 534 100 = 100 = 73,75% b) greutatea specific a veniturilor fiscal: gsVF = RBS 724 VN 56 100 = 100 = 7,73% c) greutatea specific a veniturilor nefiscale: gsVN = RBS 724 VID 256 100 = 100 = 35,36% d) greutatea specific a veniturilor din impozite directe: gsVID = RBS 724 VII 278 100 = 100 = 38,4% e) greutatea specific a veniturilor din impozite indirecte: gsVII = RBS 724 VK 134 100 = 100 = 18,51% f) greutatea specific a veniturilor din capital: gsVK = RBS 724
a) greutatea specific a veniturilor curente: gsVC = Aplicaia nr. 2 Se cunosc urmtoarele date privind veniturile bugetului de stat ( mld. lei): - impozit pe profit: 39.396; - sume defalcate din tva pentru bugetele locale: - impozit pe venit: 59.154; 34.350,9; - cote i sume defalcate din imp. pe venit - accize: 45.880; pentru bugetele locale: 56.582,8; - taxe vamale: 8.163; - taxa pe valoarea adugat: 90.221,1; - alte impozite indirecte: 28.816; - alte impozite indirecte: 8.522; - venituri nefiscale: 16.877,2; - taxa pe valoarea adugat ncasat: 124.572; - venituri din capital: 551; - ncasri din ramb. mprum.acordate: 238 S se determine: a) valoarea impozitelor directe, a impozitelor indirecte, a veniturilor fiscale, a veniturilor curente i a veniturilor totale; b) structura veniturilor totale, precum i a veniturilor fiscale, a impozitelor directe i a impozitelor indirecte. Rezolvare a) Pentru a determina veniturile aferente bugetului de stat, sumele defalcate ctre bugetul local se scad din impozitul pe venit i respectiv din taxa pe valoarea adugat ncasat. - Impozite directe (ID) = impozit pe profit + impozit pe venit + alte impozite directe Impozite directe = 39.396 + (59.154 56.582,8) + 8.522 = 50.489,2 mld. lei Impozite indirecte (II) = TVA + A + TV + AII Impozite indirecte = 90.221,1 + 45.880 + 8.163 + 28.816 = 173.080,1 mld. lei - Venituri fiscale (VF) = ID + II - Venituri fiscale = 50.489,2 + 173.080,1 = 223.569,3 mld. lei - Venituri curente (VC) = VF + VN - Venituri curente = 223.569,3 + 16.877,2 = 240.446,5 mld. lei - Venituri totale (VT) = VC + VK + RS - Venituri totale = 240.446,5 + 551 + 238 = 241.235,5 mld. lei b) - Structura VT: - gsVC

240.446,5 551 238 100 = 99,67% - gsVK 100 = 0,23% - gs IRSI 100 = 0,10% 241.235,5 241.235,5 241.235,5

- Structura VF: - gs ID

50.489,2 100 = 22,58% 223.569,3


- gsTVA

- gs II - Structura II:

173.080,1 100 = 77,42% 223.569,3

- Structura ID:

39.396 100 = 78,03% - gs IP 50.489,2


- gs IV

90.221,1 100 = 52,13% 173.080,1

2.571,2 100 = 5,08% 50.489,2 8.522 100 = 16,89% 50.489,2

- gs A

45.880 100 = 26,51% 173.080,1 8.163 100 = 4,72% 173.080,1

- gs AID

- gsTV

- gs AII

28.816 100 = 16,64% 173.080,1

Aplicaia nr. 3 gradul de colectare a veniturilor propuse prin Legea bugetului de stat, pe baza urm. date: (- mld. lei -) Indicatori Propus Lege buget Realizat Venituri totale 153.092,4 148.203,1 Venituri curente 151.740,4 146.845,4 Venituri fiscale 144.668,9 137.271,0 Venituri nefiscale 7.071,5 9.574,4 Venituri din capital 146,0 85,8 Gradul de colectare (ncasare) se determin ca raport procentual ntre valorile realizate i cele propuse prin Legea bugetului: Gi = - GiVT - GiVC - GiVF

realizat 100 propus 148.203,1 = 100 = 96,8% 153.092,4 146.845,4 = 100 = 96,77% 151.740,4 137.271 = 100 = 94,88% 144.668,9

- GiVN = - GiVK

9.574,4 100 = 135,39% 7.071,5 85,8 = 100 = 58,76% 146

Aplicaia nr. 4 Se cunosc urmtoarele date privind execuia bugetar pentru anii N 0 i N1 : (- mld. lei -) Indicatori Valori anul N1 Valori anul N 0 Veniturile bugetului de stat 148.203,1 179.205,5 Veniturile bugetelor locale 71.042,6 93.022,3 Veniturile BASS 76.231,2 97.124,5 creterea nominal absolut i relativ a a)veniturilor bugetului de stat; b) veniturilor bugetelor locale; c) veniturilor BASS. Rezolvare n n n nVenBS 1/ 0 = 179.205,5 148.203,1 = 31.002,4mld .lei - n mrimi absolute: VenBS 1/ 0 = Ven 1 Ven 0 , - n mrimi relative : nVenBS 1/ 0 =

179.205,5 148.203,1 Ven n1 Ven n 0 n 100 = 20,92% 100 , VenBS 1/ 0 = n 148.203,1 Ven 0

b) creterea nominal absolut i relativ a veniturilor bugetelor locale: n n n nVenBL1/ 0 = 93.022,3 71.042,6 = 21.979,7 mld .lei - n mrimi absolute: VenBL1/ 0 = Ven 1 Ven 0 ,

10

- n mrimi relative : nVenBL1/ 0 =

93.022,3 71.042,6 Ven n1 Ven n 0 n 100 = 30,94% 100 , VenBL1/ 0 = 71.042,6 Ven n 0 Ven n1 Ven n 0 100 Ven n 0 97.124,5 76.231,2 = 100 = 27,41% 76.231,2

c) creterea nominal absolut i relativ a veniturilor BASS:


n n n - n mrimi absolute: VenBASS 1/ 0 = Ven 1 Ven 0 ,

relative : nVenBASS 1/ 0 =

n nVenBASS 1/ 0 = 97.124,5 76.231,2 = 20.893,3mld .lei , VenBASS 1/ 0

4. Impozitele directe 4.1. Impozitul pe veniturile persoanelor juridice (impozitul pe profit) Impozitul pe profit se determin astfel :

I p = Pi k i

Pi = Vi Chd + Chnd Vi = Vt Vn unde: Pi - profitul impozabil; k i - cota de impunere;

Vi - venituri impozabile; Chd cheltuieli deductibile; Chnd cheltuieli nedeductibile; Vt - venituri totale; Vn - venituri neimpozabile.

Cheltuielile deductibile sunt cheltuielile aferente realizrii profitului, care se nscriu n limitele legale. n categoria cheltuielilor nedeductibile intr: - cheltuielile cu impozitul pe profit i impozitele pltite n strintate; - amenzi, penaliti, majorri de ntrziere; - cheltuieli nregistrate n avans. Urmtoarele cheltuieli cu deductibilitate limitat: a) cheltuielile de protocol n limita unei cote de 2% aplicat asupra diferenei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile i totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele dect cheltuielile de protocol i cheltuielile cu impozitul pe profit; b) suma cheltuielilor cu indemnizaia de deplasare acordat salariailor pentru deplasri n Romnia i n strintate, n limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituiile publice; c) cheltuielile sociale, n limita unei cote de pn la 2%, aplicat asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului. Intra sub incidena acestei limite, cu prioritate, ajutoarele pentru natere, ajutoarele pentru nmormntare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile i protezele, precum i cheltuielile pentru func ionarea corespunztoare a unor activiti ori uniti aflate n administrarea contribuabililor: grdinie, cree, servicii de sntate acordate n cazul bolilor profesionale i al accidentelor de munc pn la internarea ntr-o unitate sanitar, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cmine de nefamiliti, pentru colile pe care le au sub patronaj, precum i alte cheltuieli efectuate n baza contractului colectiv de munc. n cadrul acestei limite, pot fi deduse i cheltuielile reprezentnd: tichete de cre acordate de angajator n conformitate cu legisla ia n vigoare, cadouri n bani sau n natur oferite copiilor minori i salaria ilor, cadouri n bani sau n natur acordate salariatelor, costul prestaiilor pentru tratament i odihn, inclusiv transportul pentru salariaii proprii i pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariaii care au suferit pierderi n gospodrie i contribuia la fondurile de intervenie ale asociaiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din coli i centre de plasament. d) perisabilitile, n limitele stabilite de organele de specialitate ale administraiei centrale, mpreun cu instituiile de specialitate, cu avizul Ministerului Finanelor Publice; e) cheltuielile reprezentnd tichetele de mas acordate de angajatori, potrivit legii; f) cheltuielile cu provizioane i rezerve, n limita prevzut de lege; g) cheltuielile cu dobnda i diferen ele de curs valutar, n limita prevzut de lege; h) amortizarea, n limita ; i) cheltuielile efectuate n numele unui angajat, la schemele de pensii facultative, n limita unei sume reprezentnd echivalentul n lei a 400 euro ntr-un an fiscal, pentru fiecare participant; j) cheltuielile cu primele de asigurare voluntar de sntate, n limita unei sume reprezentnd echivalentul n lei a 250 euro ntr-un an fiscal, pentru fiecare participant; k) cheltuielile pentru funcionarea, ntreinerea i repararea locuinelor de serviciu situate n localitatea unde se afl sediul social sau unde societatea are sedii secundare, deductibile n limita corespunztoare suprafeelor construite prevzute conform legii;

11

l) cheltuielile de funcionare, ntreinere i reparaii aferente unui sediu aflat n locuina proprietate personal a unei persoane fizice, folosit i n scop personal, deductibile n limita corespunzatoare suprafe elor puse la dispoziia societii n baza contractelor ncheiate ntre pri, n acest scop; m) cheltuielile de funcionare, ntreinere i reparaii, exclusiv cele privind combustibilul, aferente autoturismelor folosite de persoanele cu funcii de conducere i de administrare ale persoanei juridice, deductibile limitat la cel mult un singur autoturism aferent fiecrei persoane cu astfel de atribuii. Veniturile neimpozabile sunt reprezentate de: a) dividendele primite de la o persoana juridic romn. Sunt, de asemenea, neimpozabile, dup data aderrii Romniei la Uniunea European, dividendele primite de la o persoan juridic strin, din statele Uniunii Europene, dac persoana juridic romn deine minimum 25% din titlurile de participare la persoana juridic strin, pe o perioad nentrerupt de cel puin 2 ani, care se ncheie la data plii dividendului; b) diferenele favorabile de valoare a titlurilor de participare, nregistrate ca urmare a ncorporrii rezervelor, beneficiilor sau primelor de emisiune la persoanele juridice la care se dein titluri de participare, precum i diferenele de evaluare a investiiilor financiare pe termen lung. c) veniturile din anularea cheltuielilor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, precum i veniturile din recuperarea cheltuielilor nedeductibile; d) veniturile neimpozabile, prevzute expres n acorduri i memorandumuri aprobate prin acte normative. Cota general de impozitare a profitului este de 16%. Aplicaia nr. 1 Un agent economic realizeaz venituri totale n sum de 50.000 lei, din care 10.000 lei reprezint dividende primite de la o alt persoan juridic. Cheltuielile aferente desfurrii activitii sunt n sum de 35.000 lei, 500 lei reprezint amenzi, iar 1.000 lei reprezint cheltuieli nregistrate n avans. S se determine impozitul pe profit. Rezolvare

I p = Pi k i

Pi = Vi Chd + Chnd Vi = Vt Vn

Vi = 50.000 10.000 = 40.000lei Pi = 40.000 35.000 + (500 + 1.000) = 6.500lei I p = 6.500 16% = 1.040lei

Aplicaia nr. 2 O societate comercial prezint urmtoarea situaie financiar: - venituri totale = 750.000 lei; - cheltuieli totale = 550.000 lei, din care nedeductibile 25%. La formarea capitalului particip cinci acionari, proporiile de participare fiind urmtoarele: - 1-10%; - 2-13%; - 3-14%; - 4-35%; - 5-28%. n Adunarea General a Acionarilor, se stabilete ca profitul societii s se repartizeze astfel: 80% pentru societate i 20% pentru ac ionari. Cota de impunere pentru societate este de 16%, iar pentru ac ionari de 5%. S se determine: a) obligaia fiscal a societii la sfritul anului; b) impozitele datorate de acionari la sfritul anului n cazul n care nti se pltete impozitul pe profit, i ceea ce rmne dup onorarea obligaiei se repartizeaz acionarilor. Rezolvare a) impozitul pe profit datorat de societatea comercial:

I p = Pi ki = 337.500 16% = 54.000lei

Pi = Vi Chd + Chnd = 750.000 550.000 + 550.000 25% = 337.500lei Vi = Vt Vn = 750.000 0 = 750.000lei


b) impozitele datorate de acionari: Profitul net = Profitul brut Impozitul pe profit Profitul net = (750.000 550.000) 54.000 Profitul net = 146.000 lei P. net al acionarilor=146.000 20% = 29.200l.

12

Acionari

Proporii participare (%) 1 10% 2 13% 3 14% 4 35% 5 28% 1 = 29.200 10% = 2.920 lei 2 = 29.200 13% = 3.796 lei 3 = 29.200 14% = 4.088 lei

de

Dividende (lei) 2.920 3.796 4.088 10.220 8.176

Impozitul pe dividende (5%) 146,0 189,8 204,4 511,0 408,8 4 = 29.200 35% = 10.220 lei 5 = 29.200 28% = 8.176 lei

4.2. Impozitul pe veniturile persoanelor fizice (impozitul pe salariu) Impozitul pe salariu se determin astfel: Impozitul lunar = Venitul impozabil 16% Venitul impozabil = Venitul brut Deduceri Contribuii Deducerea personal lunar (D) se stabilete n func ie de venitul brut lunar din salarii i de numrul persoanelor aflate n ntreinere. Astfel: - pentru un VBL din salarii < 1.000 lei deducerea este: - 250 lei fr persoane n ntreinere; - 350 lei pentru o persoan aflat n ntreinere; - 450 lei pentru dou persoane aflate n ntreinere; - 550 lei pentru trei persoane aflate n ntreinere; - 650 lei pentru patru i mai multe persoane aflate n ntre inere. - 3000 lei > VBL < 1000 lei, deducerea se calculeaz astfel: - 250 [1-( VBL-1.000) /2.000] fr persoane n ntreinere; - 350 [1-( VBL-1.000) /2.000] pentru o persoan aflat n ntreinere; - 450 [1-( VBL-1.000) /2.000] pentru dou persoane aflate n ntreinere; - 550 [1-( VBL-1.000) /2.000] pentru trei persoane aflate n ntreinere; - 650 [1-( VBL-1.000) /2.000] pentru patru i mai multe persoane aflate n ntre inere. - pentru un VBL din salarii > 3.000 lei deducerea este 0. Contribuiile personale (C) sunt: a) contribuia la asigurrile sociale CAS = 10,5% din venitul brut; b) contribuia la asigurrile sociale de sntate CASS = 5,5% din venitul brut; c) contribuia la fondul de omaj CFS = 0,5% din venitul brut. Aplicaia nr. 1 S se determine impozitul pe salariu i salariul net n cazul unui angajat cu un salariu de ncadrare de 610 lei i un spor de vechime de 25%, care are n ntreinere un copil. Rezolvare Impozitul lunar = Venitul impozabil 16% Venitul impozabil = Venitul brut Deduceri Contribuii Venitul brut = Salariu ncadrare + Spor vechime = 610 + 25% 610 = 762,5 lei D = 350 lei C = CAS + CASS +CFS = 10,5% 762,5 + 5,5% 762,5 + 0,5% 762,5 = 125,81 lei Venit impozabil = 762,5 350 125,81 = 286,69 lei Impozit lunar = 286,69 16% = 45,87 lei Impozit lunar = 45,87 lei Salariul net = Venit brut Contribuii Impozit lunar = 762,5 125,81 45,87 = 590,82 lei Salariul net = 590,82 lei Aplicaia nr. 2 S se determine impozitul pe salariu i salariul net n cazul unui angajat cu un salariu de ncadrare de 1.610 lei i un spor de vechime de 25%, care are n ntreinere trei copii. Rezolvare Impozitul lunar = Venitul impozabil 16% Venitul impozabil = Venitul brut Deduceri Contribuii

13

Venitul brut = Salariu ncadrare + Spor vechime = 1.610 + 25% 1.610 = 2.012,5 lei D = 550 [1-( VBL-1.000) /2.000] D = 550 [1-( 2.012,5-1.000) /2.000] = 271,56 lei adic, prin rotunjire la 10 lei, n sensul c fraciunile sub 10 lei se majoreaz la 10 lei, D = 280 lei C = CAS + CASS + CFS = 10,5% 2.012,5 + 5,5% 2.012,5 + 0,5% 2.012,5 = 332,06 lei Venit impozabil = 2.012,5 280 332,06 = 1.400,44 lei Impozit lunar = 1.400,44 6% = 224,07 lei 1 Impozit lunar = 224,07 lei Salariul net = Venit brut Contribuii Impozit lunar = 2.012,5 332,06 224,07 = 1.456,37 lei Salariul net = 1.456,37 lei 5. Impozitele indirecte 5.1. Taxa pe valoarea adugat Taxa pe valoarea adugat (TVA) este un impozit indirect suportat de consumatorul final al bunului/serviciului respectiv. TVA se aplic asupra livrrilor de bunuri mobile, transferului proprietii bunurilor imobile ntre agenii economici, prestrilor de servicii i importului de bunuri. TVA se determin astfel:

TVA = Bi ki unde: Bi baza de impozitare, ki cota de impunere.

Baza de impozitare este reprezentat de: a) preul negociat ntre vnztor i cumprtor, cuprinznd, dup caz, accizele i cheltuielile de livrare; b) preul de pia sau costul bunurilor executate de agenii economici pentru folosina proprie; c) tarifele negociate pentru prestrile de servicii; d) valoarea n vam, incluznd taxele vamale, accizele i, dac este cazul, cheltuielile de transport, ncrcaredescrcare i asigurare pe parcursul extern pentru bunurile i serviciile din import. n Romnia sunt n vigoare 3 cote de TVA:- cota standard: 24%- cote reduse: 9% i 5%. Aplicaia nr. 1 n cursul lunii octombrie, un agent economic nregistreaz urmtoarele operaiuni: a) achiziionare de materii prime n valoare de 10.000 lei; b) vnzare de mrfuri n valoare de 9.000 lei; c) vnzare de produse finite n valoare de 20.000 lei; d) achiziionare de mijloace fixe n valoare de 50.000 lei; e) prestri de servicii ctre o alt societate n valoare de 15.000lei. S se determine TVA deductibil, TVA colectat i TVA de plat sau de recuperat. Rezolvare TVA deductibil = (10.000 lei + 50.000 lei) 24% = 14.400 lei TVA colectat = (9.000 lei + 20.000 lei + 15.000 lei) 24% = 10.560 lei TVA deductibil > TVA colectat TVA de recuperat = 14.400 10.560 = 3.840 lei Aplicaia nr. 2 O societate comercial achiziioneaz pe baz de factur materii prime n valoare de 8.000 lei, TVA neinclus. Contravaloarea serviciilor prestate de ctre o alt firm este de 2.000 lei, exclusiv TVA. n luna respectiv, societatea achit integral contravaloarea serviciilor i 30% din contravaloarea materiilor prime i vinde mrfuri n valoare de 15.000 lei, TVA inclus. S se determine TVA de plat la bugetul statului. Rezolvare TVA deductibil = (8.000 lei + 2.000 lei) 24% = 2.400 lei TVA deductibil = 2.400 lei Valoarea total = Baza de impozitare + TVA colectat Valoarea total = Baza de impozitare + Baza de impozitare 24% 100 Valoarea total = 100 Baza de impozitare + 24 Baza de impozitare 100 Valoarea total = 124 Baza de impozitare Baza de impozitare = Valoarea total Baza de impozitare = 15.000

100 124

Valoarea total = Baza de impozitare + TVA colectat 15.000 = 12. 097 + TVA colectat TVA colectat = 15.000 12.097

100 Baza de impozitare = 12.097 lei 124

14

TVA colectat = 2. 903 lei TVA de plat = 2.903 lei 2.400 lei = 503 lei 5.2. Taxele vamale Taxele vamale sunt sumele percepute de organele vamale pentru importul, exportul sau tranzitul de mrfuri . Dup modul de calcul, taxele vamale pot fi: a) taxe vamale ad-valorem, exprimate sub form de cot procentual aplicat asupra bazei de impozitare: TV = Bi ki , unde: Bi baza de impozitare; ki cota de impunere. Baza de impozitare este reprezentat de valoarea n vam a mrfurilor, exprimat n lei, respectiv preul efectiv pltit sau de pltit, la care se mai pot aduga cheltuieli de transport, manipulare i asigurare pe parcursul extern. b) taxe vamale specifice, exprimate n sum fix pe unitatea de msur a cantitii de produse: unde: Q cantitatea de produse; K taxa vamal corespunztoare unei uniti de produs. TV = Q K c) taxe vamale mixte (compuse), formate dintr-o component ad-valorem i o component specific:

TV = Bi ki + Q K

Aplicaia nr. 1 Un agent economic import 10.000 kg fructe la un pre de 1 USD/kg. Factura mai cuprinde i cheltuieli de transport pe parcursul extern n valoare de 50 USD. S se determine taxa vamal tiind c procentul de impozitare este de 30%, iar cursul valutar este de 3,27 lei/USD.

Bi = 10.000kg 1USD / kg + 50USD = 10.050USD Bi = 10.050USD 3,27lei / USD = 32.863,5lei

TV = Bi ki TV = 32.863,5 30% = 9.859,05lei

Aplicaia nr. 2 Un agent economic import 150 kg materii prime la un pre de 9,5 lei/kg. Taxa vamal este de 2 lei/kg. S se determine suma pe care agentul economic trebuie s o plteasc n vam. Rezolvare TV = Q K , TV = 150kg 2lei / kg = 300lei Aplicaia nr. 3 Un agent economic import 300 buci produse electronice la un pre de 500 lei/buc. Cheltuielile cu asigurarea pe parcursul extern sunt de 3.500 lei, iar taxa vamal este de 30% + 5 lei/buc. S se determine suma pe care trebuie s o plteasc agentul economic. Rezolvare

TV = Bi ki + Q K TV = (300buc 500lei / buc + 3.500lei ) 30% + 300buc 5lei / buc = 47.550lei

5.3. Accizele Accizele sunt impozite indirecte care ndeplinesc funcia de reglementare a consumului, n sensul limitrii sau redirecionrii acestuia, precum i de protecie a produciei interne mpreun cu taxele vamale de import. Dup modul de calcul, accizele pot fi: a) ad-valorem: A = Bi k i b) specifice: A = Q K c) mixte: A = Bi k i + Q K Aplicaia nr. 1 Un agent economic import din Italia 3.000 l coniac cu o concentraie alcoolic de 45%, n valoare de 15.000 lei. Acciza aplicat este de 180 la 1 hl alcool pur. Cursul de schimb este de 3,27 lei/. S se determine acciza pe care trebuie s o plteasc agentul economic. Rezolvare

A = Q K Q = 3.000l 45% = 1.350lalcoolpur = 13,5hlalcoolpur A = 13,5hl 180 3,27lei / = 7.946,1lei

Aplicaia nr. 2 Un agent economic obine din producie proprie 10.000 pachete igarete a 20 igarete fiecare, iar preul de vnzare cu amnuntul este de 3,5 lei/pachet. Acciza reprezint 2 /1.000 igarete + 25%, iar cursul de schimb este de 3,27 lei/. S se determine acciza pe care trebuie s o achite agentul economic. Rezolvare

A = Bi k i + Q K Bi = 10.000 pachete 3,5lei / pachet = 35.000lei

15

ki = 25% 10.000 pachete 20tigarete / pachet Q= = 200tigarete 1000 A = 35.000 25% + 200 2 3,27lei / = 10.058lei
Aplicaia nr. 3 Un agent economic import 500 kg cafea verde n vederea prjirii i comercializrii. Procentul de sczmnt rezultat n urma prjirii cafelei este de 10%. Acciza pentru cafeaua verde este de 775 /t, iar pentru cafeaua prjit este de 1.035 /t. S se determine acciza pe care o va plti agentul economic n vam i acciza pe care o va plti ca urmare a comercializrii cafelei tiind c 1 = 4,3 lei. Rezolvare - acciza de pltit n vam pentru cafeaua verde: A1 = Q K A1 = 0,5t 775 / t 4,3lei / = 1.666,25lei - acciza pentru cafeaua prjit:

A2 = Q K Q = 0,5t 0,5t 10% = 0,45t A2 = 0,45t 1.035 / t 4,3lei / = 2.002,72lei - acciza de pltit pentru cafeaua comercializat: A = A2 A1 = 2.002,72 1.666,25 = 336,47lei

Aplicaia nr. 4 Un agent economic import 100 de televizoare la un pre de 150 /buc. Cheltuielile de transport i asigurare pe parcursul extern sunt de 100 , taxa vamal este de 20%, comisionul vamal este de 0,5%, iar acciza este de 15%. Cursul de schimb este de 4,3 lei/. S se determine TVA. Rezolvare Valoarea n vam (VV) = (100 buc 150 /buc. + 100 ) 4,3 lei/ = 64.930 lei TV = Bi ki = 64.930 lei 20% = 12.986 lei CV = VV ki =64.930 lei 0,5% = 324,65 lei A = Bi ki Bi = VV + TV + CV = 64.930 lei + 12.986 lei + 324,65 lei = 78.240,65 lei A = 78.240,65 lei 15% = 11.736,09 lei TVA= Bi ki Bi = VV + TV + CV +A = 64.930 lei + 12.986 lei + 324,65 lei + 11.736,09 lei = 89.976,74 lei TVA = 89.976,74 lei 24% = 21.594,42 lei 6. Datoria public Pentru caracterizarea datoriei publice se pot utiliza urmtorii indicatori: a) gradul de ndatorare: Gi =

Dp 100 PIB

unde: Dp suma datoriei publice.

b) ponderea datoriei publice interne, respectiv externe n total datorie public:

Dpi % =

Dpi 100 Dp

Dpe % =

Dpe 100 Dp

unde: Dpi suma datoriei publice interne; c) ponderea datoriei publice externe n volumul exporturilor: Dpe % d) nivelul datoriei publice pe locuitor: Dpl =

Dp , Nl numrul de locuitori. Nl

Dpe suma datoriei publice externe. Dpe = 100 , E volumul exporturilor. E

e) serviciul datoriei publice (efortul financiar al statului pe o anumit perioad de timp):

SDp = Dob + Rs

Dob suma dobnzilor pltite ntr-o per.de timp;


f) ponderea serviciului datoriei publice n PIB: SDp% = g) serviciul datoriei publice pe locuitor: SDpl =

Rs - suma ratelor scadente. SDp 100 PIB

SDp Nl

16

Aplicaia nr. 1 - datoria public: 680 mld. u.m., din care: - PIB: 2.612 mld. u.m. - intern: 437 mld. u.m.; - volumul exporturilor: 766 mld. u.m. - extern: 243 mld. u.m. S se determine indicatorii adecvai de caracterizare a datoriei publice.

Dp 680mld .u.m. 100 , Gi = 100 = 26,03% PIB 2.612mld .u.m. Dpi 100 , - ponderea datorieiPB interne ,externe n total datorie public: Dpi % = Dp
- gradul de ndatorare: Gi =

Dpe % =

Dpe 100 Dp

Dpi % =

437 mld .u.m. 100 = 64,26% 680mld .u.m.

Dpe % =

- ponderea datoriei publice externe n volumul exporturilor: Dpe %

Dpe % =

243mld .u.m. 100 = 31,72% 766mld .u.m.

243mld .u.m. 100 = 35,74% 680mld .u.m. Dpe = 100 E

Indicatorii de caracterizare a datoriei publice: - datoria public: 750 mld. u.m.; - dobnzi aferente datoriei publice: 175 mld. u.m.; - gradul de ndatorare: Gi =

Dp 750mld .u.m. 100 , Gi = 100 = 23,44% PIB 3.200mld .u.m. Dp 750mld .u.m. = 13.392,86u.m. / loc - nivelul datoriei publice pe locuitor: Dpl = , Dpl = Nl 56mil. - serviciul datoriei publice: SDp = Dob + Rs SDp = 175mld .u.m. + 320mld .u.m. = 495mld .u.m. SDp 495mld .u.m. 100 , SDp% = 100 = 15,47% - ponderea serviciului datoriei publice n PIB: SDp% = PIB 3.200mld .u.m. SDp 495mld .u.m. = 8.839,29u.m. / loc - serviciul datoriei publice pe locuitor: SDpl = , SDpl = Nl 56mil

Aplicaia nr. 2 - pli n cadrul datoriei publice: 320 mld. u.m.; - PIB: 3.200 mld. u.m.; - numr de locuitori: 56 mil.

17