Sunteți pe pagina 1din 4

MODURILE I TIMPURILE VERBALE

I. MODURILE PERSONALE (PREDICATIVE) 1. MODUL INDICATIV


PREZENT A CNTA EU cnt TU cni EL/EA cnt NOI cntm VOI cntai EI/ELEcnt A VEDEA vd vezi vede vedem vedei vd A FACE fac faci face facem facei fac A AVEA am ai are avem avei au IMPERFECT cntam cntai cnta cntam cntai cntau vedeam vedeai vedea vedeam vedeai vedeau fceam fceai fcea fceam fceai fceau aveam aveai avea aveam aveai aveau hotram hotrai hotra hotram hotrai hotrau
eram

A HOTR hotrsc hotrti hotrte hotrm hotri hotrsc

A FI sunt eti este suntem suntei sunt

erai era eram erai erau

PERFECTUL SIMPLU
avusei; avui cntai vzui fcui hotri avusei; avui cntai vzui fcui hotri avuse; avu cnt vzu fcu hotr avuserm; avurm hotrrm cntarm vzurm fcurm avuseri; avuri cntari vzuri fcuri hotrri avuser; avur cntar vzur fcur hotrr *a citi perfect simplu: eu citii, tu citii, el citi, noi citirm, voi citiri, ei citir

fusei; fui fusei; fui fuse; fu fuserm; furm fuseri; furi fuser; fur

PERFECTUL COMPUS am cntat ai cntat a cntat am cntat ai cntat au cntat am vzut ai vzut a vzut am vzut ai vzut au vzut am vzut ai vzut a vzut am vzut ai vzut au vzut
am avut ai avut a avut am avut ai avut au avut

am hotrt ai hotrt a hotrt am hotrt ai hotrt au hotrt

am fost ai fost

a fost am fost ai fost au fost

MAI MULT CA PERFECTUL cntasem cntasei cntase cntaserm cntaseri cntaser vzusem vzusei vzuse vzuserm vzuseri vzuser fcusem fcusei fcuse fcuserm fcuseri fcuser
avusem avusei avuse avuserm avuseri avuser

hotrsem hotrsei hotrse hotrserm hotrseri hotrseri

fusesem fusesei fusese fuseserm fuseseri fuseseri

VIITOR I voi cnta vei cnta va cnta vom cnta vei cnta vor cnta Voi vedea Vei vedea Va vedea Vom vedea Vei vedea Vor vedea Voi face Vei face Va face Vom face Vei face Vor face
voi avea

Vei avea Va avea Vom avea Vei avea Vor avea

Voi hotr Vei hotr Va hotr Vom hotr Vei hotr Vor hotr

Voi fi Vei fi Va fi Vom fi Vei fi Vor fi

VIITOR II (viitorul anterior) Voi fi cntat Vei fi cntat Va fi cntat Vom fi cntat Vei fi cntat Vor fi cntat Voi fi vzut Voi fi fcut Eu voi fi avut Voi fi hotrt Voi fi fost Vei fi fost Va fi fost Vom fi fost Vei fi fost Vor fi fost

VIITOR I POPULAR O s cnt O s cni O s cnte O s vd O s vezi O s vad O s fac O s faci O s fac O s am O s ai O s aib O s avem O s avei O s aib O s hotrsc O s hotrti O s hotrasc O s fiu O s fii O s fie O s fim O s fii O s fie

2. MODUL CONJUNCTIV
PREZENT s cnt s cni s cnte S cntm S cntai S cnte S vd S vezi S vad S vedem S vedei S vad S fac S faci S fac S facem S facei S fac S am S ai S aib S avem S avei S aib PERFECT S hotrsc S hotrti S hotrasc S hotrm S hotri S hotrasc S fiu S fii S fie S fim S fii S fie

S fi cntat s fi cntat S fi cntat S fi cntat S fi cntat S fi cntat

S fi vzut

S fi fcut

S fi avut

S fi hotrt

S fi fost

3. MODUL CONDIIONAL-OPTATIV
PREZENT A cnta Ai cnta Ar cnta Am cnta Ai cnta Ar cnta A vedea Ai vedea Ar vedea Am vedea Ai vedea Ar vedea A face Ai face Ar face Am face Ai face Ar face A avea Ai avea Ar avea Am avea Ai avea Ar avea PERFECT A fi cntat Ai fi cntat Ar fi cntat Am fi cntat Ai fi cntat Ar fi cntat A fi vzut Ai fi vzut Ar fi vzut Am fi vzut Ai fi vzut Ar fi vzut A fi fcut Ai fi fcut Ar fi fcut Am fi fcut Ai fi fcut Ar fi fcut A fi avut Ai fi avut Ar fi avut Am fi avut Ai fi avut Ar fi avut
A fi hotrt Ai fi hotrt Ar fi hotrt Am fi hotrt Ai fi hotrt Ar fi hotrt

A hotr Ai hotr Ar hotr Am hotr Ai hotr Ar hotr

A fi Ai fi Ar fi Am fi Ai fi Ar fi

A fi fost Ai fi fost Ar fi fost Am fi fost Ai fi fost Ar fi fost

4. MODUL IMPERATIV *acest mod se conjug numai la persoana a II a sg, pl


Tu cnt! Voi cntai!

Vezi! Vedei!

F! Facei!

ai avei

hotrte hotri

fii fii

* forma negativ: tu nu cnta! Voi nu cntai!

II. MODURI NEPERSONALE (NEPREDICATIVE) 1. MODUL INFINITIV


A cnta A vedea PREZENT A face A avea PERFECT A fi cntat A fi vzut A fi fcut A fi avut A fi hotrt A fi fost A hotr A fi

2. MODUL GERUNZIU
cntnd vznd fcnd avnd hotrnd fiind

3. MODUL PARTICIPIU Sg. cntat () Pl.cntai (e) Vzut () Vzui (e) Fcut () Fcui (e) Avut () Avui (e) Hotrt () Hotri (e) Fost () Foti , foste

4. MODUL SUPIN
De cntat De vzut De fcut De avut De hotrt -