Sunteți pe pagina 1din 1

IUBESC LIMBA ROMANA !

Ca vorbitor nativ de limba romn, neleg i m angajez s respect urmtoarele principii atunci cnd folosesc limba romn: 1. Voi scrie ntotdeauna notri i votri, cu un singur i. 2. Voi scrie ntotdeauna creeaz, agreeaz, cu doi e. 3. Voi scrie ntotdeauna Nu fi ! , cu un singur i. 4. Voi scrie fii, cu doi i, doar la imperativ afirmativ (Fii !) i la conjunctiv prezent (tu s fii, tu s nu fii). n rest, pe fi l voi scrie cu un singur i:nu fi!, vei fi, poi fi, ai fi, ai fi fost, s fi fost. 5. Voi scrie ntotdeauna o zi, Zi ! i Nu zice !. Voi folosi doi i doar n Zi-i (lui/ei)! i doar cu cratim. 6. Pe -i l voi separa de verb cu liniu doar dac pot s-i adaug un tu ie / al tu: (Tu) trimite-i copiii (ti) la coal! (Tu) pune-i semntura (ta)!. 7. Verbele terminate la infinitiv n -i le voi scrie cu un singur -i i la viitor i la condiional. Voi scrie ntotdeauna voi fi, a fi, pot fi; vei ti, ai ti,poi ti; vei reui, ai reui, poi reui. Sunt contient de faptul c, n afar de verbele a pustii, a se sfii, a prii, a nmii, toate celelalte verbe terminate n -i se scriu cu un singur -i la infinitiv, viitor i condiional. 8. Voi scrie minitrii, cu doi i, numai dac minitrii poate fi nlocuit n acelai context cu ministrele sau doamnele. Prin urmare, voi scrie ntotdeauna ambii minitri, ceilali minitri, cei 15 minitri ai cabinetului. 9. Voi scrie membrii, cu doi i, numai dac membrii poate fi nlocuit n acelai context cu membrele. Prin urmare, voi scrie ntotdeauna ambii membri, ceilali membri, cei 15 membri. 10. Voi scrie mndrii, cu doi i, numai dac mndrii poate fi nlocuit n acelai context cu mndrele. Prin urmare, voi scrie ntotdeauna Fii mndri !, suntem mndri. 11. Voi scrie ntotdeauna mi, i, i, ntr-un cuvnt. 12. Voi scrie ntotdeauna nal, aaz, cu -a-, i greeal, cu -ea-. 13. Voi scrie ntotdeauna vreun, vreo, ntr-un cuvnt. Punctele 14 si 15 sunt de la mine: daca dorim sa evidentiem literele , , , , atunci le scriem in aceasta forma, si NU folosind sh, th, tz etc. In plus, limba romana dispune de suficient de multe litere in asa fel incat sa formam cuvinte intregi si inteligibile. NU scriem: poy n loc de pi, fak n loc de fac, nijte n loc de nite, lma in loc de La multi ani, cplm (imi rezerv dreptul de a nu traduce), xoxo in loc de pupici, t bezk in loc de te iubesc etc