Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:22.02.2007 Obiectul:Consiliere/psihoterapie Subiectul:Ce spun despreconsumul de alcool,tutun,droguri Clasa/grupa:_____S.A.M. Scopul:Identificarea unor comportamente
indezirabile,descrierea i identificarea propriilor comportamente

I.Obiective de referin: 1.Achiziionarea unui set de informaii despre comportamentele de risc/consumul de tutun/alcool 2.ntrirea comportamentelor sntoase i scderea frecvenei comportamentelor de risc-fumatul II.Obiective operaionale-capaciti-competene: A.Cognitive: 1.Identificarea comportamentelor de risc(consum de, tutun,alcool/droguri,cafea,etc) 2.S defineasc n cuvinte proprii starea de sntate 3.S vizioneze filmele Drogurilei Vrtejul 4.S identifice efectele nocive ale consumului de droguri/alcool n materialul prezentat/s rspund la ntrebri 5.S citeasc afirmaii despre comportamente indezirabile 6.S enumere consecinele consumului de droguri/alcool 7.S enumere motivele posibile care duc la consumul de substane toxice

Tipul leciei:terapie de grup Resurse: materiale:fie individuale,pliante,


Film educativ A.S.P.Timi-TVRTimioara,calculator

metodologice:anamneza,explicaia, conversaia,chestionarea,exerciiul,
observaia dirijat,descrierea/inventarierea comportamentului

bibliografice: 1. Programa cadru pentru consiliere,


asisten psihopedagogic,2000 2.Anucua,P.-Pedagogie,Ed.Augusta,Timioara,1997 3.Bban,A.-Consiliere educaional,Cluj Napoca,2001 4.Lemeni,G.Miclea,M.-Consiliere i orientare,Cluj,2004

8.S completeze fiele de lucru

B.Psihomotrice: 9.Adoptarea unei inute corecte n timpul activitii C.Afective:

10.Facilitarea promovrii unui optim al stilului de via 11.Trezirea interesului pentru comportamente dezirabile

Subiecii: 1.____________________________, 2.____________________________, 3.____________________________, 4.____________________________, 5.____________________________, 6.____________________________.

Timp

Etapele

Obi

Coninutul activitii

Forma

Metode,

Material didactic

(min. ) 1

activitii

ectiv e

Activitatea psihologului

Activitatea subiectului/grupei

de organiza re grup

tehnici, procedee conversaia film: Drogurile, Vrtejul, Aurolac plane, fie individuale

1.Moment organizatoric

Pregtirea materialelor necesare desfurrii activitii Angajeaz o conversaie cu scopul familiarizrii copiilor cu mediul specific cabinetului

pregtirea pentru desfurarea activitii n cabinet rspund la ntrebrile adresate de psiholog

2.Captarea ateniei

O1

3.Identificarea problemei

O 1,2

se pun ntrebri referitoare la importana sntii,a unui stil de via sntos:Ce este sntatea?,Ce credei c presupune un stil de via sntos? Enumerai cteva comportamente nocive pentru sntate Se pun ntrebri ajuttoare:Fumatul este bun pentru organism?dai exemple de alte substane duntoare (care fac ru) organismului

sunt ateni la ntrebrile adresate rspund la ntrebri individual conversaia

enumer comportamente:consumul de tutun,alcool,droguri individual grup

conversaia euristic

4.Anunarea temei i obiectivele activitii

O1 O4

Timp

Etapele

Obi

Astzi ncercm s aflm ct ru pot sunt ateni la explicaie s fac anumite substane (droguri,alcool,tutun) Trebuie s cunoatem de ce nu este bine s se consume aceste substane i de ce sunt interzise prin lege;este bine s tim pentru a putea s evitm consumul acestora n necunotin de cauz,existnd pericolul de moarte Coninutul activitii

explicaia observaia

Ultima igar -film educativ, calculator

Forma

Metode,teh

Material didactic

(min. ) 30

activitii 5.Contientizarea efectelor comportamentelor indezirabile

ectiv e O 3,4

Activitatea psihologului se prezint filmul Drogurile,se explic ce sunt acestea:substane(prafuri,lichide)care duneaz,fac ru organismului,ducnd,la o dependen fizic i psihologic i n final la moarte pe parcursul activitii sunt reluate anumite cadre care subliniaz efectul nociv al consumului de droguri

Activitatea subiectului/grupei rspund la eventualele ntrebri urmresc filmul pun ntrbri referitoare la materialul prezentat urmresc materialul

de nici, organiza procedee re grup conversaia observaia dirijat individual grup expunerea

pliantul Stil de via sntos Drogurile

O5

Timp

Etapele

se prezint filmul Vrtejul-povestea subiectului i consecinele faptelor sale (consumul ocazional de droguri); se reiau cadrele care subliniaz efectul consumului de droguri asupra sntii (moartea);nclcarea legii (arestul) se utilizeaz plana demonstrativ pentru a indica efectele nocive asupra creierului,aparatului cardiovascular;simptomele care apar sunt n legtur i cu tipul de substan consumat:-deteriorarea O4 ntregului organism,n special a sistemului nervos,dependena fizic i psihologic,stare halucinogen,depresie,alte probleme psihice,oboseal muscular,hepatit,hemoragii cerebrale-toate duc la moarte O5,6 Toxicomania-obiceiul de a consuma droguri conduce la o stare de subordonare,care condiioneaz comportamentul,relaiile familiale i sociale;lipsa banilor pentru droguri-fapte antisociale (ceretorie,furt,neltorie,omoruri) pedepsite de lege-se intr ntr-un cerc vicios din care se iese greu,poate deloc-depinde de motivaia,voina celui n cauz i de suportul celor din jur:familie,societate Motivele care duc la consumul de substane: Obi Coninutul activitii

conversaia

Vrtejul

sunt ateni la plana demonstrativ urmresc materialul,pun ntrebri

grup

observaia dirijat

plana

grup individual

conversaia expunerea

Forma

Metode,teh

Material didactic

(min. )

activitii

ectiv e

Activitatea psihologului

Activitatea subiectului/grupei sunt ateni la prezentarea planei Motive rspund la ntrebrile puse

de organiza re grup grup individual

nici, procedee explicaia conversaia plana demonstrativ

O7

a)curiozitatea (poate fi doz mortal din prima folosire-la droguri puternice,alcool) b)teribilismul-se poate iesi n eviden i n alte moduri c)presiunea grupului-e dreptul tu s spui NU... d)probleme (n familie,la coal-false)-folosirea drogurilor rezolv doar aparent i temporar problema,ea continund s existe i s se agraveze se prezint fia nr.1 Drogurile i dependena de droguri,se angajeaz o conversaie prin discutarea fiecrei afirmaii n parte se distribuie fiele Ce faci dac...?,menionnduse modul de completare se apreciaz activitatea i rspunsurile elevilor

6.Asigurarea feed-back-ului

O8

citesc afirmaiile,pun ntrebri sunt ateni la explicaiile pentru completarea fiei pentru activitatea urmtoare

individual

explicaia conversaia

fie individuale

7.ncheierea activitiiaprecieri

O10

grup individual

problemati zarea evaluare

fie individuale

S-ar putea să vă placă și