Sunteți pe pagina 1din 5

ADP: Intalnirea de dimineata Facem cunotin cu musafirul nostru Iepuraul de Pate Bun dimineaa iepurailor!

Pentru c se apropie Patele, o mare srbtoare, astzi vom face cunotin cu Iepuraul de Pate.Ce ne-a adus iepuraul n coule?(ou roii)i iepurai de ciolcolat pentru copiii cumini i activi!(convorbire mprtirea ideilor)

Invit iepuraul nuntru, l salutm i stm de vorb cu

acesta.Iepuraul i ntreab pe copiii cum este vremea. (calendarul naturii) Ne jucm jocul Iepuraul n iarb-joc de micare Cine e la grdini?(prezena) Fiecare copil i recunoate chipul i aeaz poza n copacul copiilor prezeni , iar iepuraul le nmneaz frumosul costum de buctar pentru activitatea gospodreasc. Noutatea zilei: Astzi vom pregti covrigei pentru masa de pati mpreun cu iepuraul. Rutine: Singurel ma ingrijesc(suflecarea mnecilor i splarea pe mini pentru pregtirea covrigeilor) PROIECT DIDACTIC PENTRU SECVENA ADE
PROPUNTOR:DOLCA GABRIELA GRUPA: MIC CATEGORIA DE ACTIVITATE:ADE- Elemente de activitate casnic MIJLOC DE REALIZARE: ACTIVITATE PRACTIC TEMA: Ce i cum exprimm ceea ce simim? SUBIECTUL: COVRIGEI PENTRU MASA DE PATI TIPUL ACTIVITII: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI SCOPUL ACTIVITII: Formarea i dezvoltarea priceperilor i deprinderilor

practic- gospodreti.
OBIECTIVE OPERAIONALE: a) Cognitive: - s identifice i s denumeasc ingredientele folosite la prepararea covrigilor; - s identifice i s numeasc materialele puse la dispoziie pentru pregtirea covrigilor; - s respecte regulile de igien la prepararea covrigilor; - s descrie modul de lucru i etapele parcurse pentru realizarea temei practice; - s modeleze prin micri translatorii bastonae lungi; - s mpreuneze capetele prin lipire; - s realizeze preparate culinare simple( covrigei cu mac, sare i susan) b) Psiho-motorii: - s mnuiasc materialele puse la dispoziie; - s participe la prepararea covrigeilor cu mac,sare i susan ;

c)Afective:
- s participe activ i afectiv alturi de aduli la efectuarea unor treburi gospodreti; - s triasc emoii pozitive ca urmare a ndeplinirii sarcinilor gospodreti STRATEGII DIDACTICE: a) Metode i procedee:, conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul practic; .b) Mijloace de nvmnt: 2

c) Forme de organizare a activitii: frontal, individual umane: copiii grupei, educatoarea d) Resurse temporale: 15-20 de minute e)Material didactic:oruri,planete , aluat pentru covrigi , fin,tvi unse cu ulei, mac, susan i sare. e) Bibliografie:Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6/7 ani)M.E.d.C.T.,2008 Revista nvmntului precolar 1-2/2009 Georgeta Botez, Dana Solovstru Atlas de elemente de limbaj plastic, ndrumtor pentru educatoareEditura Aramis,2005 Evenimentul didactic I. Moment organizatoric Coninutul tiinific Strategii didactice Evaluare Observarea comportamentului Copiilor.

Asigurarea condiiilor optime pentru desfurarea activitii: -aerisirea slii de grup; -pregtirea materialului didactic; - aranjarea msuelor pe trei echipe; - asigurarea ordinii i disciplinei(copiii se vor aeza n linite la msue). II. Copiii vor avea surpriza de a pregti cu iepuraul , Surpriza Desfurarea covrigei pentru masa de pati.Copiii vor fi mprii conversaia activitii n trei echipe cu jocul Mna oarb.Fiecare copil i 1.Introducerea alege un ou n una dincele trei culori (rou, alb i n activitate albastru)i se aeaz la msua corespunztoare.

Observarea comportamentului Copiilor.

2.captarea ateniei 3.Anunarea temei i a obiectivelor Astzi musafirul nostru ne va ajuta s pregtim covrigei cu mac, sare i susan pentru c vine Patele.Echipa care va pregti mai muli covrigi, lucreaz curat la msue,nu fac glgie , iepuraul l va rsplti cu o surpriz. Conversaia explicaia Observarea comportamentului Copiilor.

4.Dirijarea nvrii

Intuirea materialelor:Le cer copiilor s identifice i s denumeasc materialele de pe msue (aluat, planete, fin , mac, susan, sare). Le prezint copiilor un covrigel model i le Explicaia demonstrez modul de lucru i precizez pentru fiecare echip c va presra pe deasupra ,unii mac, alii susan i ceilali sare.Insist asupra regulilor de igien care trebuie respectate la masa de lucru. Demonstraia M asigur c copiii au neles modul de lucru, solicitnd un copil s explice toi paii. Copiii pregtesc covrigii pentru masa de pati n Exerciiul linite iar iepuraul se plimb pe la fiecare echip ,ajutndu-i s duc sarcina la bun sfrit.

5.Consolidarea Copiii i iepuraul vor trece pe la fiecare echip i cunotinelor vor face aprecieri privind produsul final i curenia de la masa de lucru.

Conversaia

6.Evaluare

Un copil de la fiecare echip va prezenta produsul pe care l-a pregtit, preciznd ingredientul cu care a fost presrat pe deasupra.

Conversaia

Evaluare oralcunoaterea unor ingrediente.

7.ncheierea activitii

Se apreciaz modul de lucru i comportamentul copiilor din timpul activitii.Ca rsplat fiecare dintre ei va primi din partea iepuraului cte un iepure de ciocolat, n timp ce covrigeii vor fi dui la buctrie pentru a fi copi.

Conversaia Recompensa figurina de ciocolat

Itemi: Aprecieri pozitive