P. 1
Proiect didactic

Proiect didactic

|Views: 23|Likes:
Published by Anca Iulia
Activitate integrată- ”Primăvara în grădina de flori”
Activitate integrată- ”Primăvara în grădina de flori”

More info:

Categories:Types, School Work
Published by: Anca Iulia on Mar 30, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

02/05/2014

pdf

text

original

GRǍDINIŢA CU PROGRAM NORMAL DEDRAD,COMUNA BATOŞ

ACTIVITATE SUSŢINUTĂ ÎN CADRUL COMISIEI METODICE A EDUCATOARELOR DIN COMUNA BATOŞ AN ŞCOLAR 2010-2011

O3 – să descrie obiectele . formând grupe după formă. exprimare în simboluri aritmetice. rezolvare grafic-perceptivă. . argumentând succesiunea şirului de grupe început sau a şirului numeric. Scopul: Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor privind utilizarea numerelor în limitele 1-8 (sortare. rezolvare grafic-perceptivă. folosindu-şi toate cunoştinţele matematice acumulate anterior privitoare la număr şi numeraţie. O6 – să formeze un şir crescător/descrescător. . formele geometrice și exerciții de descompunere. sistematizare de cunoştinţe. aprecierea cantităţii).să completeze fişa. Metoda „Cubul” – să descrie obiectele . priceperi şi deprinderi Durată: 30 . grupare.fiecare răspuns corect va fi recompensat cu câte o bulină şi aplaudat. Obiective operaţionale: O1 .va răspunde reprezentantul desemnat de copiii din grupă. ne jucăm.P.să se grupeze pentru a construi diferite imagini (de formă pătrată). Metoda „Turul galeriei” – să rezolve exerciții de descompunere.copiii încep şi încheie rezolvarea sarcinilor la semnalul sonor. O4 – să compare numărul de obiecte al grupelor. . utilizând forme geometrice (triunghiuri) de aceeaşi mărime şi culoare. utilizând diferite strategii (prin desen.să completeze fişa. folosindu-şi toate cunoştinţele matematice acumulate anterior privitoare la număr şi numeraţie. O5 .să asocieze cifrele corespunzătoare numărului de obiecte din fiecare grupă. argumentând succesiunea şirului de grupe început sau a şirului numeric. – să compare numărul de obiecte al grupelor. – să formeze un şir crescător/descrescător. pe grupuri mici şi individual Tipul de activitate: consolidare. . matematică învățăm” Formă de realizare: joc didactic Formă de organizare: frontal. utilizând forme geometrice (triunghiuri) de aceeaşi mărime şi culoare. formând grupe după formă.N. utilizând diferite strategii (prin desen. prin intermediul clasificării) şi materiale. prin intermediul clasificării) şi materiale. Reguli de joc: .40 min.să se grupeze pentru a construi diferite imagini (de formă pătrată). O2 . Metoda „Bulgărele de zăpadă” .DEDRAD Tema: „Număratul și socotitul în limitele 1-8” Subtema: “Numărăm. exprimare în simboluri aritmetice. O7 – să rezolve exerciții de descompunere. –să asocieze cifrele corespunzătoare numărului de obiecte din fiecare gupă.PROIECT DE ACTIVITATE Educatoare:TONCEAN ANCA IULIA Grupa:mare-pregătitoare “ALBINUŢELE” Unitatea de învăţământ:G.jocul se desfăşoară pe 3-4 grupe. Sarcina didactică: Metoda „Brainstorming” .

Beraru. „Turul galeriei”. cuvinte simbol: „Cubul nostru se rotește și la .reală: exercițiul . conversația. planșe pentru exercițiile ilustrate.prezentarea materialelor sub formă de surpriză.. „Cubul”. fișe de lucru. Editura Polirom. observarea curentă. problematizarea • de explorare directă: observația de evaluare: verificare orală. semnale sonore.. plicuri. (2002) Activități matematice în grădinița de copii.. „Bulgărele de zăpadă”. M. aplauze. nr. 2008. G.. Ghid de metode active. 2002 Revista Învăţământul preşcolar .. • bazate pe acțiune: . planşetă de polistiren. se oprește!”. analiza produselor activităţii Material didactic: cub.Îndrumător metodologic.. Elemente de joc: .bulina obţinută de un copil aparţine întregii grupe din care face parte. mânuirea materialelor.. figuri geometrice de diferite culori Locul de desfăşurare: sala de grupă Material bibliografic: Neagu. 2007 ..câştigă grupa care strânge cele mai multe buline.Metode de instruire activă. Iași Curriculum pentru învăţământul preşcolar( 3-6/7 ani) . fişe de muncă independentă și colectivă. 1-2/2006 Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar.. . aprecieri verbale și stimulative. întrecerea. jetoane cu cifre și imagini. Strategii didactice: Metode şi procedee: • interactive: „Brainsorming-ul”.fictivă: jocul • expozitive: explicația.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII .

să rezolvaţi exerciții de descompunere ilustrate prin diferite moduri. ne jucăm. VARIANTA I Fiecare copil va alege câte un triunghi de culoarea simbolului grupei din care face parte.aerisirea sălii de grupă. ajuntându-se de REACTUALIZAREA cunoştinţele acumulate anterior. Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze şi buline colorate. . după medalion. ENUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE conversația explicaţia exerciţiul fișă de lucru conversaţia examinatoare explicaţia demonstraţia observarea comportamentului copiilor exerciţiul verbal zar plicuri suport din polistiren .pregătirea materialelor necesare. în care vor descoperi materiale.Se trage la sorţi simbolul grupei. Voi va trebui să construiţi diferite imagini din forme geometrice. să vă jucaţi cu grupe de obiecte şi cifre. Ei vor fi încurajaţi să participe la activitate. Se realizează prin prezentarea unui „colet surpriză”. PREZENTAREA a) Explicarea şi demonstrarea jocului NOULUI Se explică regulile de desfăşurare a jocului şi se stabilesc criteriile CONŢINUT ŞI de reuşită. pentru ca la final echipa din care face parte . procedee şi mijloace didactice EVALUARE instrumente şi indicatori observarea comportamentului copiilor MOMENT ORGANIZATORIC CAPTAREA ŞI ORIENTAREA ATENŢIEI Se creează condiţii pentru o bună desfăşurare a activităţii: .EVENIMENTUL DIDACTIC CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE Metode. să fie recompensată de iepuraş. După acelaşi model se va continua jocul până la finalizarea tuturor sarcinilor. pe care le vor folosi în activitate. matematică învăţăm”.intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă. . Se realizează prin completarea unei fişe. . surpriza coletul surpriză materiale de lucru comportamentul non-verbal asigurarea interesului copiilor pentru activitatea propusă capacitatea de înţelegere a obiectivelor evaluare scrisă analiza răspunsurilor Se anunţă titlul jocului „Numărăm. CUNOŞTINŢELOR După completarea fişei se analizează modul de lucru şi sarcinile pe care le-au gândit pentru a le rezolva. Pe tot parcursul jocului sunt antrenaţi toţi copiii să răspundă.aşezarea mobilierului. DIRIJAREA b) Acţiunea de joc ÎNVĂŢĂRII După ce copiii au înţeles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis.

.

Rezolvă operaţiile de mai jos: ' + = − = .Numele: Fişă de lucru Data: 8. 1.Formează mulţimea florilor de acelaşi fel şi scrie în căsuţa alăturată atâtea liniuţe câte elemente are fiecare.2011 1.04.

În jurul jetonului copilul va aşeza petalele realizând astfel o floare Se vor folosi şi flori cu un anumit număr de petale.Un set de întrebări fulger : Numără în şir crescător de la 0-10. Număraţi fluturaşii în gând şi spuneţi câţi sunt? Al câtâlea fluturaş s-a supărat şi a zburat?(al doilea) A câta floare a rămas fără fluturaş? ( a doua) . Proba nr.5. 3 .Ghicitori matematice “Fluturaşul cel plăpând/Aripi câte-o fi având?” (două) “În mănuşă sau ciorap/Câte degete încap?”(cinci) Proba nr. Proba nr.Câte un copil din fiecare grupă va alege o floare.Formarea sirului numeric în limitele 1-10 Aşează atâtea flori câte are un ghiocel! Aşează atâtea flori câţi ochi are iepuraşul! Aşează atâtea flori câţi iezi are capra din poveste! Aşează pe tăbliţă atâtea flori câte picioare are masa! Aşează atâtea flori câte petale are o lalea! Aşează atâtea flori câte petale are o narcisă! Aşează atâtea flori câţi pitici sunt în povestea Albă ca Zăpada.2.Asocierea cantităţii la cifră şi invers Dintr-un coş un copil din fiecare grupa va extrage un jeton rotund de culoare galbenă pe care este reprezentată o cifră.În funcţie de acea cifră copilul va alege tot atâtea petale câte indică cifra.Numeralul ordinal şi corespondenţa Pune un fluturaş pe a doua floare! Pune un fluturaş pe a cincea floare! Puneţi şi pe celelalte flori câte un fluturaş şi verbalizaţi acţiunea. Cu ce se aseamănă cifra 5? Dar cifra 7? Cine este vecinul mai mare al lui 8? Dar cel mic? Proba nr.4 . 1.Copilul are ca sarcină să meargă la măsuţă şi să găsească cifra care lipseşte din sirul numeric. Aşează atâtea flori cât ne arată data de azi! Aşează atâtea flori de câte ori bat din palme! Aşează atâtea flori câte degete ai la amândouă mâini! Din şirul numeric vor lipsi două cifre.îi va număra petalele şi va trebui să găsească jetonul cu cifra corespunzătoare numărului de petale pe care trebuie să-l aşeze în mijloc.Proba nr. Numără descrescător.

”Copiii vor răspunde cu adevărat sau fals Proba nr.un fir de usturoi Se afla un muşuroi. Socotiţi câţi are-acum În buchetul ei! .Patru fluturaşi albaştri Şi un greieraş micuţ.Dintre toate acestea însă Unele s.Din zăpadă Oana scoate Zece ghiocei Din buchet ea dă Florinei Doi frumuşei. Să câştige bani pe ele.mi spuneţi voi acuma Câte. Câte. Exemplu: “De pe panou a zburat al doilea fluturaş.Aţi aflat ? 6. Ia să.Probleme de adunare şi scădere 1.au mai rămas în parc Să se joace. Anca este florăreasă. şi-o panseluţă.a rătăcit. Lâng. Ea se duce azi în piaţă.s oare împreună? 5. Când deschid ochii educatoarea expune o aserţiune.Am un miel în deal la stână Şi pe altul ţin în mână Spuneţi-mi acuma voi Câţi mieluţi am oare? (1+1=2) 2. Irinuca şi Costică Le priveau şi numărau : O furnică cu rochiţă. Se jucau într-un părcuţ.au răzgândit Un fluturaş şi. Ca să vândă floricele. Câte oare-s la un loc ? 4. Câte flori ai tu Ancuţă ? 3. Două frezii.6 . Două cu papuci cu toc.În timp ce copiii au ochii închişi educatoarea ascunde un fluturaş.a luat zborul Şi greierele s. De acolo tot ieşeau Furnicuţe şi munceau.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->