Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Grupa: mica Unitatea de invatamant: gradinita Tema: Cand/ cum si de ce se intampla? Subtema: Toamna- Galbene si rosii frunze Mijloc de realizare: Activitate integrata Tipul activitatii: dobandire de cunostinte Categorii de activitati: A.D.P.- Intalnirea de dimineata convorbire- Prietena mea, toamna! A.L.A.- Joc de masa- Ce se potriveste toamnei? Arta- Desen- Covor de frunze ruginii D.S.- Activitate matematica- Exercitiul cu material individual- Asaza frunzele de la cea mai mica la cea mai mare D.O.S.- Activitate practica- Aplicatie- Covor de frunze A.L.A.- Joc de miscare- Bate vantul frunzele Obiectiv fundamental: dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator; stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia; dezvoltarea sensibilitatii artistice a prescolarilor si a capacitatii acestora de a percepe si aprecia frumosul din natura, respectandu-l si transpunandu-l in lucrarile proprii. Obiective operationale: La finalul activitatii copiii vor reusi: -sa- si insuseasca cunostinte referitoare la caracteristicile anotimpului toamna; -sa-si dezvolte capacitatea de intelegere a fenomenelor specifice anotimpului toamna; -sa raspunda adecvat verbal sau comportamental la ceea ce i se spune; -sa coloreze spatiul dat realizand tema propusa; -sa foloseasca corect tehnica sortarii si a ordonarii frunzelor dupa criteriul dat;

-sa-si coordoneze miscarile oculo-motorii in vederea realizarii temei folosind tehnica de lucru specifica si materialele necesare desfasurarii acesteia; -sa se implice afectiv in activitate relationand cu partenerii de grup sau de joc; -sa participe cu interes la desfasurarea activitatii ducand la bun sfarsit sarcina acesteia. Strategie didactica: semidirijata Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, expunerea, problematizarea, lucrul in echipa, metoda interactivaTurul galeriei ; Materiale didactice: planse cu fenomene caracteristice toamnei; jetoane cu imagini potrivite realizarii plansei cu toamna; fise cu frunze conturate, ,frunze de diferite marimi, panouri pentru expunera lucrarilor realizate de copii. Material bibliografic: Curriculum-ul pentru invatamantul prescolar; Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii-de Maria Taiban.si Antonia Berescu; Laborator prescolar-Liliana Ezechil ed.Bucuresti 2001; Metode interactive de grup ed. Arves

SCENARIUL ZILEI Pornind de la faptul ca in ziua anterioara in cadrul jocurilor alese am jucat un joc de miscare-Cate unul pe carare in aer liber, in curtea gradinitei , copiii avand posibilitatea sa observe culorile copacilor, covorul de frunze ruginii care fosnea sub picioare , acestia adunand frunze de diferite culori si marimi, am decis ca in activitatea integrata pe care o vom desfasura astazi sa folosim ca materiale frunzele adunate pentru realizarea unor lucruri deosebite. Copiii s-au bucurat cand au inteles ca astazi vor desena, vor ordona frunze, vor realiza un covor de frunze ruginii asemanator cu cel pe care zana toamna la asternut peste intreg pamantul si chiar vor juca un joc de miscare in cadrul caruia vor canta si vor dansa cu frunzele. Asadar, la Intalnirea de dimineata am purtat discutii despre Prietena mea, toamna! ( caracteristicile acesteia, frumusetile si bogatiile ei ), apoi la Jocul de masa am reusit sa potrivim imaginile caracteristice toamnei iar la Arta am desenat pe fisele conturate frunzele cu culorile caracteristice toamnei , dupa care la Activitatea matematica am reusit sa asezam frunzele pe care le aveam de la mica la mare respectand cerintele activitatii iar dupa ce le-am asezat , la Activitate practica am incercat sa realizam un covoras frumos de frunze ruginii si pentru a alege cele mai frumoase lucrari care vor fi expuse la panou am folosit metoda Turul galeriei copiii fiind foarte incantati de aceasta metoda ,apoi activitatea s-a incheiat cu Jocul de miscare Bate vantul frunzele in cadrul caruia copiii au participat cu foarte mult interes.

S-ar putea să vă placă și