Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DS/DEC

EDUCATOARE : PERCEA SILVIA GRADINITA ,,MIHAI EMINESCU TG-JIU

PROIECT DE ACTIVITATE
NIVEL I ACTIVITATE PE DOMENII EXPERENTIALE :,, DS DEC TEMA:,,TOAMNA CEA FRUMOASA SI BOGATA MIJLOC DE REALIZARE:ACTIVITATE INTEGRATA (Cunoasterea mediului si Activitate muzicala) TIPUL ACTIVITATII: Consolidare si verificare SCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator si stimularea curiozitatii pentru ivestigarea acestuia. Evaluarea cunostintelor ,dobandite de copii,referitoare la anotimpul toamna. Consolidarea deprinderii de a interpreta corect un cantec asociind sensul liniei melodice cu miscarile corespunzatoare. Dezvoltarea receptivitatii,sensibilitatii muzicale si artistice. OBIECTIVE OPERATIONALE -sa precizeze fenomenele specifice ale anotimpului toamna si efectele lui asupra mediului; -sa denumeasca muncile de toamna in gradini,livezi , vii si pe ogoare. -sa clasifice roadele toamnei:fructe,legume,flori; -sa recite poezii despre fructe si legume. -sa enumere doua ,trei caracteristici ale fructelor legumelor si florilor; -sa aleaga si sa grupeze fructele ,legumele,florile in ladite si cosulete.

-sa participe cu interes la activitate; -sa execute miscari sugerate de textul jocului muzical; - sa participe la prepararea unor salate de legume si e fructe -sa respecte regulile stabilite; -sa manuiasca materialul pus la dispozitie; -sa coopereze si sa se ajute reciproc; STRATEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE: conversatia,explicatia, Demonstratia,exercitiul,problematizarea, descoperirea,brainstorming-ul; RESURSE MATERIALE:Fructe,legume,flori ,tablouri cu anotimpurile anului,jetoane cu jumatati de fructe si legume, fise de evaluare, suporturi de tocat legume si fructe pentru salate,ladite si cosulete,castroane,cutite,lingurite, ulei de masline,otet,sortulete... FORME DE ORGANIZARE:frontala,echipe,individual. DURATA:20-25 MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Cunoasterea mediului-Ghid pentru inv.prescolar-2001 Programa activitatilor instructiv-educative Revista invatamantului prescolar. Curriculum pentru inv.prescolar3/6ani 2008.

DESFASURAREA ACTIVITATII Evenimentu l didactic


Momentul organizatoric

Continutul Strategii stiintific didactice


Crearea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii : Frontal -Aranjarea mobilierului si a materialelor demonstrative. -Introducerea copiilor in sala de grupa; Se realizeaza prin prezentarea unei machete cu cele 3 personaje din povestea ,,Puf Alb si Puf Gricare sosesc in sala de grupa cu un trenulet plin cu bunatati:fructe, legume,flori de toamna. Personajele au fost foarte harnice si au ajutat copiii cuminti de la o

Evaluare

Corectarea tinutei

Captarea atentiei

Conversatia Evaluare orala Explicatia

Demonstratia

Anuntarea temei

Dirijarea invatarii

alta gradinita la recoltarea lor si va rog pe voi sa ajutati la descarcarea vagoanelor . Astazi copii vom desfasura o activitate in care vom invata despre ,,Toamna cea frumoasa si bogata,anotimpul cel mai cunoscut in culegerea roadelor pamantului. Copiii sunt impartiti in trei Echipe: 1),,Echipa lui PUF-ALB 2),,Echipa lui PUF-GRIsi 3),,Echipa IEPUROAICEI Fiecare echipa primeste cate o sarcina pe care trebuie s-o rezolve favorabil. 1)-sa aleaga si sa grupeze fructele in cosulete; 2)-sa aleaga si sa grupeze legume in ladite; 3)-sa grupeze in buchete florile de

observatia conversatia

Observarea Comportamentului copiilor

explicatia

convorbirea descoperirea problematizare Aprecieri pozitive asupra desfasurari activitatii Explicatia

Obtinerea performantei

toamna. Copiii solicitati rezolva sarcinile cerute .Fiecare raspuns corect va fi recompensat de educatoare. In continuare se Demonstratia dau fiecarei echipe cate un tablou cu cele trei anotimpuri cand copiii merg Exercitiul la scoala: toamna,iarna , primavara si se dau trei plicuri cu jumatati de imagini si se cere reconstituirea integrala a tablourilor. Tablourile contin Lucru pe fenomene ale naturii si munci echipe agricole specifice. Echipele spun cate o ghicitoare referitoare la tablourile prezentate. Apoi fiecare echipa enumera cate trei caracteristici ale fructelor,legumelor si florilor. Conversatia Fiecare echipa construieste cate o propozitie

Evaluare orala

Aprecieri pozitive asupra activitatii

Asigurarea Feedbaku-lui

despre fiecare anotimp din tablourile primite. Se impart fise cu fructe,legume si flori din toate anotimpurile si copiii trebuie sa coloreze pe cele care apartin anotimpului toamna iar celelalte se taie cu o liniuta. La prima echipa se cere sa se prepare o salata de fructe. Adoua echipa sa prepare o salata de legume iar la a treia echipa sa prepare o supa de zarzavat. Copiii se bucura de rezultatele muncii lor,canta ,,Trece toamna cea bogata, Prin livezi si intra-n vii, Fructele se coc de-a valma, Si-s ca mierea strugurii ; Merele imbujorate, Merg in cosuri

copiilor

Lucru pe Echipe

Demonstratia

Observarea comportamentului copiilor.

Conversatia Evaluare orala Exercitiul

Incheierea activitatii

la pastrat Iar din struguri zdrobitoarea Scoate mustul inspumat; Copiii formeaza o hora in care se prind,joaca si sarbatoresc ,,ZIUA RECOLTEI. Recita fiecare echipa cate o poezie despre toamna. Timpul s-a terminat, Buline multe au castigat. Copiii numara in cor Si stabilesc un scor Numara cu Voce tare Echipa Castigatoare; Voi aprecia modul cum s-a desfasurat activitatea si cum s-au comportat copiii pe echipe. Se impart stimulente: ,,Medalioane cu cei doi iepurasi care s-au fotografiat la

Lucru pe echipe Aprecieri pozitive asupra actiunii copiilor Exercitiul

Conversatia

Evaluare finala Stimulente

Sarbatoarea Recoltei