Sunteți pe pagina 1din 20

Proiect de lecie

Profesor: Gligan Carmen Andreea coala: coala Gimnazial Vasile Gheie Clasa: a VII-a Subiectul leciei: Amintiri din copilrie de Ion Creang. Lectur aprofundat Tipul leciei: asimilare de noi cunotine. Durata: 1 h Data: 12.12. 2012 Competene generale:
1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral; 2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral; 3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris; 4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris.

Competene specifice:
3.1 s citeasc o varietate de texte literare sau nonliterare, demonstrnd nelegerea acestora ; 3.2 s recunoasc modalitile specifice de organizare a textului epic; 3.3 s sesizeze corectitudinea i valoarea expresiv a categoriilor gramaticale i lexicale nvate, ntr-un text citit; sensului

Obiective operaionale:
La sfritul activitii didactice elevii vor fi capabili: O1: s stabileasc naratorul, indicii de timp i de spaiu, personajele; O2: s identifice detaliile semnificative: timpurile verbale, conectorii dintre episoade, ordinea cronologic a ntmplrilor prezentate; O3: s sesizeze structura operei literare;

O4: s-i exprime opinia cu privire la comportamentul lui Nic.

Metode i strategii: conversaia euristic, explicaia, demonstraia, exerciiu, metoda


plriilor gnditoare.

Mijloace didactice: manualul, caiet, fi de lucru, imagini reprezentative. Resurse bibliografice:


Crian Alexandru, Dobra Sofia, Smihian Florentina, Limba Romn. Manual pentru clasa a VII-a, Editura Humanitas Educational, Bucureti, 2010. Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise , Piteti, Editura Paralela 45, 2003 Pamfil, Alina, Studii de didactica literaturii, Cluj-Napoca, Casa Crii de tiin, 2006 Parfene, Constantin Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Ed. Polirom, Iai, 2000; Popa Ion, Popa Marinela, Literatura Romn. Manual preparator pentru clasa a VII-a , Editura Niculescu, Bucureti, 2002. ***Trofin, Eliza-Mara, Gramatic, Clasa a VII-a, Fie de lucru, Paralela 45, Piteti, 2012. ***DEX, Ediia a 2-a revzut i adugit, Univers Enciclopedic Gold, Bucureti, 2009.

Cu plria alb pe cap, se face o analiz obiectiv a faptelor, a situaiilor!


Gndire obiectiv care se bazeaz pe informaii. Prezint lucrurile aa cum sunt, fr nicio prere/ interpretare critic sau emoie POVESTITORUL
1. Prezint date despre viaa i opera lui Ion Creang. 2. Prezint ideile principale ale fragmentului studiat (din volumul Amintiri din copilrie de Ion Creang).

Gndii! Lucrai n perechi! Comunicai!

Cnd gndim cu plria albastr, ncercm s oferim o privire de ansamblu asupra faptelor!

Definirea clar a problemei, extragerea concluziei. MODERATORUL


1. Care crezi c a fost intenia autorului cnd a scris aceast oper? 2. Din dialogul dintre prinii lui Nic se desprind cteva nvturi/principii morale care par rezultatul nelepciunii populare. Care sunt acestea? 3. Care crezi c a fost scopul acestei lecii?

Gndii! Lucrai n perechi! Comunicai!

Cu plria verde pe cap, nu exist limite n calea gndurilor!

Gndirea creativ se bazeaz pe generarea de idei noi, identificarea de alternative

GNDITORUL
1. Imagineaz-i alte dou moduri n care s-ar fi putut termina aciunea acestui fragment. 2. De ce crezi c autorul a optat pentru finalul cunoscut?

Gndii! Lucrai n perechi! Comunicai!

Cu plria galben pe cap, gndim pozitiv i vedem numai avantajele situaiei!


Gndirea pozitiv se bazeaz pe evidenierea avantajelor/oportunitilor i a posibilitilor de concretizare a ideilor.

CREATORUL
1. ncercai s justificai comportamentul personajului principal.prin raportare la cadrul natural, universul uman i obiceiurile caracteristice satului. Transformai-l pe Nic ntr-un personaj pozitiv. 2. Dac ai fi avocatul lui Nic, ce argumente ai aduce n faa prinilor si? 3. De ce crezi c autorul a creat un astfel de personaj?

Gndii ! Lucrai n perechi ! Comunicai!

Cu plria neagr pe cap, se face o evaluare critic a faptelor!


Gndirea negativ se bazeaz pe evidenierea greelilor, a punctelor slabe i a riscurilor.

E o plrie pesimist.

CRITICUL
1.Dac ai fi avocatul prinilor, care ar fi argumentele pe care le-ai aduce n privina hotrrii luate? 2. Ce nu i-a plcut sau ce fapte dezaprobi ? Care este personajul care a greit mai mult?

Gndii ! Lucrai n perechi ! Comunicai!

Cnd gndim cu plria roie, nu trebuie s dm nicio justificare!


Gndire afectiv care se bazeaz pe emoii, sentimente, intuiie. PSIHOLOGUL

1. Descrierea satului natal- tablou plin de armonie bogat, de un farmec aparte conine un pronunat lirism, exprimat la nivel stilistic, printr-o serie de figuri de stil. Precizai care sunt acestea i care sunt sentimentele i starea sufleteasc a lui Nic n faa perspectivei de a prsi locurile ndrgite. -enumeraii: -epitete: -comparaii: -personificri: -inversiuni: -forme pronominale de pers. I, care semnific prezena eului liric: 2. Ce v-a plcut cel mai mult din aceast oper ? De ce ?

Gndii! Lucrai n perechi ! Comunicai!

CVINTETUL (posibil variant de rspuns) PRIMUL VERS: Nic (subiectul) AL DOILEA VERS: dou adjective (sensibil, zbuciumat) AL TREILEA VERS : trei verbe(se frmnt, pledeaz , se supune) AL PATRULEA VERS : patru cuvinte( Este legat de sat.) AL CINCILEA VERS :un cuvnt sintez (copilrie)

Anexa nr.2 AMINTIRI DIN COPILRIE- SCHEMA TABLEI (ordinea prezentrii plriilor)

1. PALARIA ALB: POVESTITORUL 1.-Mama hotrte ca Nic s plece la coal, la Socola 2.- Legat sufletete de satul natal , biatul refuz s plece, aducnd argumente de tot felul. 3 - Tatl mprtete prerea Smarandei. 4- Nic este nevoit s asculte de prini. 2. PLRIA GALBEN- CREATORUL Refuzul lui Nic de a pleca este determinat de ruperea de sat, de tot ce nseamn acesta: cadru natural (exemlificri), univers uman(exemplificri), obiceiuri ale satului(exemplificri) 3. PLRIA ALBASTR-MODERATORUL -1. Intenia autorului este de a realiza un roman al vrstei inocente, al modelrii umane (procesul devenirii intelectuale a lui Nic) 2. nvturi/ principii morale - unitatea de vedere a prinilor -hotrre fa de voina copilului -datoria de a-l ajuta material s-i fac un rost n via (Nic este cel mai mare dintre frai) -obligaia primului nscut de a-i sprijini fraii mai mici 4. PLRIA ROIE -figuri de stil:-enumeraii -epitete -comparaii -personificri -inversiuni -forme pronominale pers. I care semnific prezena eului liric 5. PLRIA NEAGR-avocatul prinilor: Nic trebuie s mearg la coal pentru c un copil trebuie s asculte povaa prinilor, trebuie s ajung preot n satul natal, pentru a fi, la rndul lui, un sprijin pentru fraii cei mici, pentru a aduce bucurie prinilor si, pentru a fi o mndrie pentru steni,etc... 6. PLRIA VERDE

Scenariul didactic
Nr. crt. 1. Etapele leciei Comp. spec. Metode i strategii
Conversaia

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluare

T i m p
1

Moment organizatoric

2.

Moment ortografic

1.3

Conversaie

Profesorul intr n clas, face prezena i se asigur c are un climat favorabil desfurrii activitii didactice. Profesorul anun momentul ortografic i ncepe dictarea pasajului ales. Profesorul verific dictarea i noteaz pe tabl cuvintele cele mai importante.

Elevii se pregtesc pentru or i sunt ateni la indicaiile oferite de profesor. Elevii scriu dup dictare, iar dup aceea fiecare i verific dictarea i sunt ateni la explicaiile oferite de profesor. Profesorul realizeaz o evaluare oral asupra modului n care elevii au respectat scrierea corect a ortogramelor. Citesc exerciiul propus, Profesorul face apoi expun modul de aprecieri realizare a temei. asupra modului de realizare a temei. Elevii sunt ateni la ntrebarea profesorului i formuleaz rspunsul corect.

Dictare

3.

Verificarea temei

4.

Reactualizarea cunotinelor anterioare

Conversaia euristic

Verific tema cantitativ i calitativ, solicitnd elevilor, prin sondaj, s citeasc rezolvarea temei, s fac observaii i corectri. Profesorul le cere elevilor s spun tot ceea ce nseamn pentru ei copilria i s-i exprime toate gndurile, sentimentele care le trec prin minte atunci cnd rostesc acest cuvnt.

5.

Anunarea subiectului i a obiectivelor Dirijarea nvrii


3.2 3.3 Conversaia euristic Metoda plriilor gnditoare

6.

Profesorul anun titlul leciei i l noteaz pe tabl: Amintiri din copilrie de Ion Creang. Lectur aprofundat Profesorul le dicteaz elevilor cteva date eseniale despre Ion Creang i verific prin adresarea unor intrebri detaliate dac elevii au parcurs n ntregime textul i dac l-au citi cu atenie.

Elevii i noteaz n caiete titlul leciei.

Exerciiul

Elevii sunt ateni la indicaiile oferite de profesor, ofer rspunsuri i noteaz observaiile primite n caiete. Elevii sunt ateni la indicaiile oferite de profesor i contribuie la Profesorul le adreseaz ntrebri elevilor cu privire la realizarea planului simplu genul cruia i aparine textul de idei. dat, argumentele care s-ar putea aducea n vederea susinerii acestei idei, modul n care este structurat textul. Profesorul lipete pe tabl imagini semnificative pentru fiecare parte din Amintiri din copilrie de Ion Creang, iar pe baza textului lecturat, a filmului vizualizat i a imaginilor din faa lor se va realiza planul simplu de idei pentru opera literar. (Anexa 1)

Profesorul va evalua capacitatea elevilor de a identifica ideile principale din opera literar studiat la clas.

20

7.

Fixarea i consolidarea cunotinelor

3.1 3.2

Exerciiul

Profesorul le explic elevilor modul n care vor lucra, pe baza metodei plriilor colorate. Profesorul mparte clasa pe grupe i le explic sarcinile de munc specifice pentru fiecare grup. (Anexa 2). Profesorul desemneaz un lider al echipei care va prezenta ceea ce s-a muncit n echip. El va completa dac este cazul rspunsurile date i mpreun cu elevii vor realiza formularea cea mai bun pentru a fi notat de toat lumea n caiete. Se realizeaz pe tot parcursul activitii, frontal i independent. Profesorul realizeaz aprecieri verbale pe parcursul activitii didactice.
Profesorul le dicteaz elevilor tema pentru acas: din manual, de la pagina 93, exerciiile 1, 2, 3, 4 i 5.

Elevii citesc cu atenie ceea ce este specific pentru fiecare plrie i rezolv cerinele date. Elevii muncesc n echip, iar n final se alege un lider care va susine ideile lor.

Profesorul va evalua cunotinele acumulate de elevi.

8.

Asigurarea feed-back-lui

9.

Tem pentru acas

Elevii i noteaz n caiete tema pentru acas.