Sunteți pe pagina 1din 5

Numele

Imagine

Data prelurii

Data predrii

Note

Alexandru Ioan Cuza


(n. 20 mar 1820 - d. 15 mai 1873)

24 ianuarie1859

11 februarie1866

Domnitorul Principatelor Romne Unite / Domnitorul Romniei (ncepnd cu ianuarie 1862)

Locotenen Domneasc

11 februarie1866

10 mai1866

Lascr Catargiu Nicolae Golescu Nicolae Haralambie

10 mai1866 Carol I de HohenzollernSigmaringen


(n. 10 apr 1839 - d. 27 sept 1914)

10 mai1881

Domnitorul Romniei

10 mai1881

27 septembrie1914

Regele Romniei

Ferdinand I de HohenzollernSigmaringen
(n. 24 aug 1865 - d. 20 iul 1927)

27 septembrie1914

20 iulie1927

Regele Romniei

Mihai I de HohenzollernSigmaringen (sub conducerea Regenei) (minor)


(n. 25 octombrie 1921)

20 iulie1927

Prinul Nicolae, Patriarhul Miron Cristea, 9 Gheorghe octombrie1929 Buzdugan, Preedintele naltei Curi de Casaie i Justiie

9 octombrie1929

8 iunie1930

Prinul Nicolae, Patriarhul Miron Cristea, Constantin Sreanu, Preedintele naltei

Curi de Casaie i Justiie

Carol al II-lea de HohenzollernSigmaringen


(n. 15 oct 1893 - d. 4 apr 1953)

8 iunie1930

6 septembrie1940

Regele Romniei

Mihai I de HohenzollernSigmaringen
(n. 25 octombrie 1921)

6 30 septembrie1940 decembrie1947

Regele Romniei

Constantin Ion Parhon


(n. 15 oct 1874 - d. 9 aug 1969)

30 decembrie1947

13 aprilie1948

Preedintele Prezidiului Provizoriu al Marii Adunri Naionale

13 aprilie1948

12 iunie1952

Preedintele Prezidiului Marii Adunri Naionale

Petru Groza
(n. 7 dec 1884 d. 7 ian 1958)

12 iunie1952

7 ianuarie1958

Preedintele Prezidiului Marii Adunri Naionale

Ion Gheorghe Maurer


(n. 23 sep 1902 d. 8 feb 2000)

11 ianuarie1958

21 martie1961

Preedintele Prezidiului Marii Adunri Naionale

Gheorghe Gheorghiu-Dej
(n. 8 noi 1901 d. 19 mar 1965)

21 martie1961

19 martie1965

Preedintele Consiliului de Stat

Chivu Stoica
(n. 8 aug 1908 d. 16 feb 1975)

24 martie1965

9 decembrie1967

Preedintele Consiliului de Stat

Nicolae Ceauescu
(n. 26 ian 1918 - d. 25 dec 1989)

9 decembrie1967

28 martie1974

Preedintele Consiliului de Stat

28 martie1974

22 decembrie1989

Preedintele Republicii Socialiste Romnia

22 decembrie1989

20 mai1990

Preedintele Provizoriu al Romniei

Ion Iliescu
(n. 3 martie 1930)

20 mai1990

11 octombrie1992

Preedintele Romniei

11 octombrie1992

17 noiembrie1996

Preedintele Romniei

Emil Constantinescu
(n. 19 noiembrie 1939)

17 noiembrie1996

10 decembrie2000

Preedintele Romniei

Ion Iliescu
(n. 3 martie 1930)

10 20 decembrie2000 decembrie2004

Preedintele Romniei

Traian Bsescu
(n. 4 noiembrie 1951)

21 decembrie2004

20 aprilie2007

Preedintele Romniei

Nicolae Vcroiu
(n. 5 decembrie 1943)

20 aprilie2007

23 mai2007

Preedinte interimar al Romniei, pe perioada primei suspendri a Preedintelui Traian Bsescu

23 mai2007 Traian Bsescu


(n. 4 noiembrie 1951)

Preedintele Romniei 21 Reconfirmat n funcie n urma decembrie2009 Referendumului din 19 mai 2007

21 decembrie2009

9 iulie2012

Preedintele Romniei Suspendat 9 iulie 2012

Crin Antonescu
(n. 21 septembrie 1959)

9 iulie2012

27 august2012

Preedinte interimar al Romniei, pe perioada celei de a doua suspendri a Preedintelui Traian Bsescu

Traian Bsescu
(n. 4 noiembrie 1951)

27 august2012

prezent

Preedintele Romniei Reconfirmat n funcie n urma referendumului din 29 iulie 2012

[modificare]Note