Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

COALA NR. 1 Liviu Rebreanu, Mioveni Disciplina: opional - informatic Clasa: a-V-a C Profesor: Claudia Voiculescu Unitatea de nvare: limbajul Turbo Pascal Tema: Instruciunea decizional IF. Tipul leciei: Dobndire de noi cunotine. Locul de desfurare: Sala de clas. Nivelul iniial al clasei: elevii i-au nsuit toate noiunile teoretice despre structura unui program n TurboPascal; elevii i-au nsuit cunotinele despre tipurile de variabile i declararea acestora; elevii i-au nsuit noiunile despre instruciunea de atribuire. Obiective cadru: realizarea de programe care s utilizeze instruciunea decizional IF. Obiective referin: s realizeze programe n limbajul Pascal pentru rezolvarea de probleme; s urmreasc etapele de realizare a unei aplicaii; s utilizeze instruciunea decizional n programe specifice. Obiective educaionale: Obiective cognitive: Elevii vor tii: s defineasc corect noiunile teoretice nsuite; s foloseasc corect instruciunea IF; Obiective afective: Elevii vor tii: s aleag corect programele care se pot rezolva prin utilizarea acestei instruciuni; s aprecieze corect soluiile oferite de colegi; s manifeste interes fa de problemele puse i dorina de nvare prin descoperirea proprie a adevrului tiinific; s se implice cu plcere i interes la toate etapele leciei; s se bucure de rezultatele muncii depuse; Obiective psihomotorii: s utilizeze corect noiunile teoretice nsuite anterior; s-i formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu; s-i dezvolte gndirea logic, capacitatea de generalizare i problematizare;

Obiective operaionale: Elevii vor tii: s reproduc i s explice forma general i interpretarea instruciunii IF; 1

s justifice necesitatea utilizrii instruciunii decizionale; s neleag exemplele date i s elaboreze programe corecte pentru aplicaiile date; s utilizeze corect att forma cu o ramur, ct i cu dou ramuri a instruciunii IF; s conceap (compun) noi aplicaii (exemple) care necesit utilizarea instruciunii decizionale.

Strategii didactice: Principii didactice: - principiul participrii i nvrii active; - principiul asigurrii progresului gradat al performanei; - principiul conexiunii inverse; Metode de nvmnt: - metode de comunicare oral: expunere, conversaie, problematizare; - metode de aciune: exerciiul, nvare prin descoperire; Procedee de instruire: - explicaia n etapa de comunicare; - nvarea prin descoperire, prin rezolvarea de aplicaii; - conversaia de consolidare n etapa de fixare a cunotinelor; Forme de organizare: frontal i individual; Forme de dirijare a nvrii: dirijat de profesor; Resurse materiale: material bibliografic: - Marinel erban, Emanuela Cerchez Informatica pentru gimnaziu, Editura Polirom 2002; - Tudor Sorin - Turbo Pascal pentru cei mici, Editura L & S; - Fie de lucru; Metode de evaluare: - evaluare iniial: ntrebri orale; - set de aplicaii; Desfurarea leciei: Moment organizatoric: pregtirea leciei: - ntocmirea proiectului didactic; - pregtirea setului de ntrebri; - pregtirea setului de aplicaii; - pregtirea temei; organizarea i pregtirea clasei: - verificarea frecvenei; captarea ateniei clasei: - anunarea subiectului pentru tema respectiv; - anunarea obiectivelor urmrite; - anunarea modului de desfurare a activitii; Reactualizarea cunotinelor:

ntrebare Rspuns ateptat Care este forma general a instruciunii de V:=expresie logic; atribuire?

Se verific tema pe care elevii au avut-o de realizat pentru acas. Elevii au avut de realizat urmatorul program: Sa se realizeze un program care sa calculeze media semestriala la matematica a unui elev, stiind ca elevul are 5 note in oral si o nota in teza. Comunicarea noilor cunotine:

Care este forma general a instruciunii IF?

IF expresie logic THEN instruciune1 ELSE instruciune2; Care este modul de execuie a instruciunii Pas1. Se evalueaz expresia logic. IF? Pas2. Dac expresia logic este adevrat atunci(then) se execut instruciunea 1, altfel(else) se execut instruciunea 2. Aplicaii: S se scrie un program care citete de la tastatur unul din numerele 1,2,3,4,5,6,7 i afieaz denumirea unei zile din sptmn corespunztoare cifrei respective(1 pentru luni, 2 pentru mari, etc) Program zile; Uses crt; Var n:integer; Begin Clrscr; Write(n=); readln(n); If n=1 then writeln(luni); If n=2 then writeln(marti); If n=3 then writeln(miercuri); If n=4 then writeln(joi); If n=5 then writeln(vineri); If n=6 then writeln(sambata); If n=7 then writeln(duminica) Else If n>7 then writeln(saptamana nu are decat sapte zile!); Readln; End. Fixarea i consolidarea cunotinelor: 3

Se citete o valoare ntreag. n cazul n care aceasta este impar se va afia mesajul Am citit un numr impar. Altfel, programul nu va afia nimic. Se d un numr natural a. Verificai dac a este divizibil cu 5. S se verifice dac un numr a are ca divizor pe x, unde a i x sunt numere ntregi Se citesc trei variabile a,b,c. S se calculeze:

a + b, c > 0 e = a * b, c = 0 a b, c < 0
Tema pentru acas Se citesc trei valori reale a,b i c. S se precizeze dac ele pot fi laturile unui triunghi S se verifice dac trei numere naturale a,b,c sunt pitagorice(adic dac verific una din condiiile: a*a=b*b+c*c, b*b=a*a+c*c, c*c=a*a+b*b) S se scrie un program care citete unul din numerele 1,2,3,4,5,6,7 i afieaz denumirea unei zile din sptmn corespunztoare cifrei respective(1 pentru luni, 2 pentru mari, etc)

S-ar putea să vă placă și