Sunteți pe pagina 1din 50

Particulariti lingvistice curente n limba romn veche

Vocale
etimologic
- pstrat n cuvinte de origini diferite (latin,maghiar, slav): rdica (Gr. Ureche, M. Moxa, Miron Costin, stolnicul Constantin Cantacuzino); lcuitori (Miron Costin); nrod, nroade (Apocalipsul Maicii Domnului);

e + n (n loc de i + n)
Este un fonetism vechi, notat n numeroase texte (secvena en ncepe s fie concurat, din sec. al XVI-lea, de fonetismul inovator, cu in);

den, cuvente (Carte de cantece); dentru, dumeneca, venere


(Legenda duminicii);

e sau i neaccentuat
este etimologic; se pastreaz n cuvinte precum:

dereapta, dirept(u);

etimologic
este meninut la iniiala unor cuvinte de origine latin (formele cu

u sunt mai noi i refcute):

mbla (Simion tefan); mple, mplea, mplut


(Biblia de la Bucureti);

n loc de e:
apare dup anumite consoane (s, z, dz, , , j) cu rostire dur:

dumnedzu, s (Varlaam); rban (Letopiseul Cantacuzinesc);

n loc de i:
apare dup anumite consoane (s, z, dz, , , j) cu rostire dur:

dzc, dzlile (I. Neculce);

i final
amuete dup anumite consoane (dz, ); este un fenomen popular nregistrat n Moldova:

(tu) trimi, slobodz, s vez, to, mun (Dosoftei).

DIFTONGI ea etimologic:
apare n cuvintele de origine latin i slav:

leagea, eara (Psaltirea Scheian); cleveteate, iveate (Codicele Voroneean); goneate, tremeate (Coresi); ntunearec, seamne (Palia de la Ortie); tremeatere, mearge, seamne
(Legenda Duminicii);

beseareca, eapte, vreame (Varlaam);


Treptat, se generalizeaz formele inovatoare, cu diftongul redus la vocala e;

ea accentuat:
la sfrit de cuvnt se reduce la e accentuat; este o inovaie nregistrat n texte din Moldova i din vestul rii:

a, fc, gr, pr (I. Neculce);

ea modificat n a:
se produce sub influena consoanei precedente: s,,j,dz,,b,m; fenomenul este specific pentru Moldova, Banat i Transilvania:

s s lasc, s trimat
(I. Neculce);

i lipsete:
n cuvinte de tipul pne; este un vechi fonetism etimologic; este specific pentru o zon ntins (n afar de Muntenia i sud-estul Transilvaniei);

CONSOANE (= gi) n loc de j:


este un fonetism arhaic si etimologic; este o faz intermediar din evoluia unei anumite secvene fonice de la latin la romn; consoana a fost specific pentru o zon intins (n afar de Muntenia i sud-estul Transilvaniei):

giudeul, giungheriei (Codicele Voroneean);

gios, agiunsu (I. Neculce);

dz n loc de z:
este un fonem pereche, n romna veche, att ca origine, ct si ca repartiie geografic, cu dz n loc de z:

audzii, deschidzu, Dzeul, dzisa, ntindz


(Psaltirea Scheian);

sedzumu, spndzurmu, urdziturile


(Psaltirea Voroneean); dzio, dzise, vdzu (Palia de la Ortie); dzicem, dumnedzire, dzic (Varlaam); au dzut (I. Neculce);

= n rostit muiat
apare n termeni de origine latin; este un fonetism vechi, faz intermediar de evoluie: lat. n + i,e in hiat > > i :

spuniu, s spunie, punie


(Psaltirea Scheian);

spuni, pustinie (Legenda Duminicii); dentniu (Dosoftei);


n sec. al XVI-lea, fenomenul era nregistrat n texte din Moldova, Transilvania si Banat (se pastreaz i n romna actual, ca fapt regional, bnean);

r etimologic
s-a pstrat n pre, preste; este un fenomen general;

ROTACISMUL = r n loc de n intervocalic


apare n cuvinte de origine latin; stadiul intermediar de evoluie este notat prin nr :

venri, menre, nrim, vecinru


(Psaltirea Hurmuzachi); (Codicele Voroneean); fenomenul, specific pentru textele nordice (transilvnene i moldoveneti), este nregistrat n sec. al XVI-lea;

supurei-v, cinre, demnrea, binre

rr = r forte
Este notat n textele rotacizante:

rrdzima, rreul, rrugira;

v (din grupul sv)


s-a pstrat, netrecut la f, n cuvinte de origine slav sau derivate de la cuvinte de origine slav:

svntu, svente (Carte de cntece); sveneasc-se (Tatl nostru); svinie (Varlaam);

= h rostit muiat n loc de f


fenomenul este numit palatalizare; const in modificarea anumitor consoane sub influena unui i urmator; este o inovaie regional (Moldova, i zone vestice), nregistrata sporadic, din sec. al XVI-lea:

hii, here (Legenda Duminicii);


heri (Dosoftei); s hie, va hi (Varlaam);

hire, ar hi pomenit (I. Neculce).

MORFOLOGIE
SUBSTANTIVUL NUMR desinene vechi de plural: - n loc de -e la substantivele neutre i

feminine cu radical n r :

hotar (Act diplomatic); hiar (Antim Ivireanul);

-e n loc de -uri
apare la unele substantive neutre:

arce (Alexandria);

-ure
este o form mai veche a desinenei -uri, la unele substantive neutre:

locure, tunure (M. Moxa); stlpure, pature


(Apocalipsul Maicii Domnului);

-e n loc de -i
apare la substantive feminine:

sgete (M. Moxa); coale (R. Greceanu);

Plural arhaic etimologic pentru substantivul

mn: mnule
Absena alternanei fonetice a/ la pluralul substantivelor feminine: corabii (Scrisoarea lui Neacu); corabiilor (M. Moxa); corabii, vrabii (Dosoftei).

Caz
Forme vechi pentru desinenele de genitiv-dativ la substantivele feminine: desinenele -eei, -iei pot fi nregistrate n loc de -ei, -ii (nu se realizase fuziunea ntre desinena substantivului i articol:

caseei, nrimiei, giungheriei


(Codicele Voraneean);

nopiei, mriei (Palia de la Ortie); cetiei (M. Moxa);

Construcii analitice echivalente cu genitivul: prepoziia de + substantiv n acuzativ:

s rdic de o parte de ceriu de o parte


a cerului (Miran Costin); Construcii analitice echivalente cu dativul: prepoziia la + substantiv n acuzativ:

au trimis hochimurile la ttari


(Gr. Ureche);

dete la Radul cliucerul


(Anonimul Brncovenesc).

ARTICOLUL
substantive articulate cu articol hotrt n locul formelor fr articol:

cdzu [] dentru ceriul


(Legenda Duminicii); omisiuni ale articolului hotrt:

i dzise arhanghel
(Apocalipsul Maicii Domnului);

Nume proprii masculine articulate enclitic:

s scul Radul cliucerul


(Anonimul Brncovenesc);

Articolul posesiv a invariabil n Moldova:

palaturile cele nalte i desftate a crailor i a mprailor (D. Cantemir).

PRONUMELE
Pronumele personal se nregistreaz i cu formele voao, noo, nouauo, n n loc de vou, nou, ne; Pronumele relativ are forme variabile dup sex i numr:

carele (m. sg.), carii (m. pl.), carea (f. sg.), carele (f. pl.).

VERBUL
MODURI I TIMPURI

INDICATIV
PERFECT COMPUS auxiliarul are forma au att la pers. III sg., ct i la pers. III pl.:

mpratul au ieit, au venit un om , au vzut cu ochii lui


(Scrisoarea lui Neacu);

s-au ntors tefan, el au fost


(Gr. Ureche);

l-au crescut n casa lui, i l-au inut ca pre feciorii lui i l-au boierit
(Letopiseul Cantacuzinesc);

au curs izvorul vieii (Antim Ivireanul);


Auxiliarul poate fi plasat dup verb:

fost-au acest tefan (Gr. Ureche).

PERFECT SIMPLU Numeroase forme arhaice

- pers. I sg.: adau, sco, feciu n loc de adugai, scosei, fcui; - pers. II sg.: fece n loc de fcui; - pers III sg.: fe(a)ce, dede n loc de fcu, ddu; - pers II pl.: (voi) osinditu osndiri,

ucisetu uciseri, ndulcitu-v v ndulciri

ngratu-v v ngrari usptatu-v v osptari


(Codicele Voroneean)

nu crezut nu crezuri nu nelesetu nu neleseri


(Legenda Duminicii) - pers III pl.: deder n loc de ddur

forme arhaice i etimologice fr -r- la pers. I i II pl.:

edzumu ezurm, plnsemu plnserm


(Psaltirea Voroneean)
NOT: toate formele corespunztoare actuale de perfect simplu sunt refcute.

IMPERFECT absena etimologic a desinenei -u la pers. III pl.:

se mira turcii, ajuta unii altora, se suia grecii (M. Moxa); cunotea toi (Gr. Ureche); ngerii [] s suiia i s pogoriia
(Antim Ivireanul);

desinena arhaic -iia la pers. III sg. i pl. a verbelor de conjugarea a IV-a:

rodiia (Palia de la Ortie); slujiia, tiia (Gr. Ureche); poposiia, meniia, gsiia (Miron Costin);
NOT: desinena este etimologic la verbele de origine latin i analogic, la verbele de alte origini.

MAI MULT CA PERFECT Unele forme perifrastice alctuite din verbul a fi la perfect compus + participiul verbului de conjugat:

au fost luat mit - n loc de luase


(Anonimul Brncovenesc);

au fost czut calul - n loc de czuse


(I. Neculce)

VIITOR auxiliarul cu forme diferite de cele actuale:

veri = vei : veri veni; vrem = vom : vrem lcui, vremu face
(texte rotacizante)
Structuri inverse, cu auxiliarul, eventual cu pronumele personal sau reflexiv, plasat dup verb: apropiia-se-va, rrdica-v-va
(Codicele Voroneean)

CONJUNCTIV la pers. III sg. poate lipsi conjunca s marc a conjunctivului:

Popa [] griasc (Coresi)


CONDIIONAL auxiliarul de condiional prezent, pers. III sg. i pl., apare sub forma veche are/ar n loc de ar din limba romn actual:

are hi (Varlaam); n-ar pute iei, s se-ar aprinde


(Apocalipsul Maicii Domnului)

IMPERATIV imperativ negativ arhaic format de la infinitivul lung i terminat n:

arei, erei, irei: nu clevetirei


(Coresi).

t, d, n: prezint forme de tipul s auz, s vaz, trimi la:


VERBELE CU TEMA N

indicativ prezent pers. I sg. conjunctiv prezent pers. I i III sg. i pl. NOT: fenomenul este numit iotacizare.

SINTAX
Complementul direct nume de persoan, exprimat prin substantiv sau prin pronume personal, se construiete i fr prepoziia pre (pe): Nu v clevetirei urul alaltu, frai, c cel ce cleveteate fratele sau cinre osndeate fratele su leagea cleveteate (Codicele Voroneean); brbat i muiare i fcu ei. (Palia de la Ortie).

Fenomenul este frecvent n secolul al XVIlea (mai ales n texte traduse) i n regres n secolele urmtoare. Complementul direct sau indirect exprimat prin pronume personal, form accentuat, nu este ntotdeauna anticipat de forme pronominale neaccentuate (fenomen frecvent n secolul al XVI-lea i n prima jumtate a secolului al XVII-lea):

i ducea pre noi (Psaltirea Hurmuzaki); tremeate nou dulceaa ta (Coresi)

Complementul direct sau indirect exprimat prin pronume personal, form neaccentu- at, poate fi reluat prin aceeai form pronominal:

-ai pusu- scar, tu i-ai datu-i, le-ai pusu-le (Dosoftei).


Se nregistreaz apoziii acordate:

mum-sa bneasa Ilinca, sora jupnesei Stanci, mumei domnului


(Anonimul Brncovenesc).

Negaia simpl nice (nici) + verb apare n locul structurii nici + nu + verb:

nici l iubscu, nici dup aceia l-au agiunsu (Gr. Ureche); nici are eapte taine (Varlaam).