Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

GRDINIA:PP.NR.32, TIMIOARA GRUPA: mic C EDUCATOARE : Adumitrcesei Diana DATA:

ACTIVITI DE NVARE: ALA, ADE ,ADP TEMA: Cnd/cum i de ce se ntmpl SUBTEMA: Cloca cu pui FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat( ALA I, D), DEC, ALA II FORMA DE ORGANIZARE:frontal , pe grupe , individual TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare i consolidare de cunotine i deprinderi/predare nvare MIJLOC DE REALIZARE: Joc logic, joc de mas, lipire, mototolire, cntec, audiie, joc de micare.

DENUMIREA ACTIVITILOR: ALAI ART: Lipire: Puiorul Mototolire:Boabe pentru puiori BIBLIOTEC: Joc de mas: -puzzle Ferma -jocul umbrelorPsri de curte

D. : Joc logic:Grduul din cercuri i ptrate DEC: Cntec: Ginua moat Audiie:Puiorul cafeniu ALAII Joc de micare:Puiori venii la mama DURATA: o zi LOCUL DESFURRII: sala de grup

OBIECTIVE OPERAIONALE URMRITE: LA CENTRELE DE INTERES: ALA I BIBLIOTEC: -s reconstituie imaginea cu psri, din buci; - s gseasc umbra potrivit; -s colaboreze n cadrul grupului verbaliznd aciunile ntreprinse; CONSTRUCIE: -s construiasc gardul coteului din piese geometrice; -s alterneze piesele dup form n realizarea gardului (cerc ptrat); -s colaboreze n cadrul grupului; -s verbalizeze aciunea fcut; ART: -s lipeasc puiorii decupai n spaiul dat;

-s utilizeze corect tehnicile de lipire, materialele i uneltele specifice; -s respecte poziia corect; -s mototoleasc buci de hrtie creponat; -s lucreze curat i n linite; DOMENIUL TIIN: -s denumeasc piesa geometric aleas; -s enumere nsuirile acesteia referitoare la culoare i mrime; -s alterneze forma aeznd un cerc un ptrat; -s verbalizeze aciunea; SCOPUL JOCULUI: Consolidarea cunotinelor referitoare la piesele geometrice ptrat i cerc. SARCINA DIDACTIC: S recunoasc piesele geometrice (ptratul i cercul) i s le denumeasc nsuirile referitoare la : form, culoare i mrime; s alterneze n construcie cele dou forme aeznd un cerc, un ptrat. REGULI DE JOC: Un copil i alege o pies, o denumete i i spune trsturile referitoare la form, culoare i mrime. Apoi aeaz piesa aleas pe macheta construit , realiznd gardul curii de psri. Rspunsurile corecte vor fi aplaudate, cele greite vor fi corectate.,iar cel care greete va striga ca i cocoul. Urmtorul copil i va alege o pies diferit ca form de cea aezat n construcia gardului.

ELEMENTE DE JOC: aplauzele, micarea , construcia gardului, mersul puiorilor i piuitul, strigtul cocoului.

DOMENIUL ESTETIC I CREATIV: -s intoneze cntecul Ginua moat singur sau cu ajutor; -s asocieze micri adecvate textului i liniei melodice unui cntec; - s asculte cu plcere cntecul Puiorul cafeniu, din creaii muzicale naionale. ALA II -s se raporteze la un reper dat; -s se grupeze i regrupeze n locul ndicat de educatoare, la semnalul:Puiori venii la mama; -s-i satisfac nevoia de micare. METODE I PROCEDEE : explicaia, conversaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, jocul, munca n echip, munca individual. MATERIAL DIDACTIC: ART: puiori decupai , foi, castronele, lipici, buci de hrtie creponat D: machet care imit o curte de psri, trusa cu piese geometrice doar ptrate i cercuri; BIBLIOTEC: jocul umbrelor (psri de curte), puzzle; DEC: plane adecvate textului cntecului,CD palyer, JOC DE MICARE: medalioane cu puiori, medalion cu o cloc. MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Curriculum pentru nvmntul precolar(36/7ani)-2008 Activitatea integrat n grdini, Editura Didactic Publishing House, Bucureti, 2008

SCENARIUL ZILEI Programul zilei ncepe cu ntlnirea de diminea. n timpul acestei activiti, copiii stau pe scunele n semicerc. Se face prezena, se completeaz calendarul naturii, iar apoi copiii vor discuta pe marginea temei De ce au oamenii grij de cloc i de puii ei ? Dup desfurarea ntlnirii de diminea copiii vor iei pentru un moment de tranziie ,iar apoi li se vor prezenta centrele de interes pregtite unde urmeaz s se desfoare activitile . Jocul logic se va desfura la centrul construcie concomitent cu celelalte activiti pe centre de interes. Copiii vor fi rotii n aa fel nct s ajung fiecare la centrul unde se desfoar jocul logic. Va urma apoi un moment de tranziie i apoi se va desfura activitatea muzical, iar n final jocul de micare,cu rol recreativ.

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL NTLNIREA DE DIMINEA 1.Prezena 2.Discutarea i completarea calendarului naturii 3.Tema: De ce au oamenii grij de cloc i de puii ei? TRANZIII /RUTINE Jocul cu text i cnt :Rutele mele

Mersul puiorilor, cocoului,etc.

ETAPELE ACTIVITII

ELEMENTE DE CONINUT

1.Moment organizatoric 2.Captarea ateniei

-aerisirea slii de grup -pregtirea materialului -stabilirea linitii necesare nceperii activitilor. Se realizeaz prin rezentarea sub form de surpriz a materialelor pregtite la centrele de interes.

STRATEGII DIDACTICE Metode Material Form i didactic a de procede organi e zare conversa frontal ia Surpriza Fie pt. frontal conversa Lipit, ia lipici, machet, trusa de piese, puzzle, joc de mas, hrtie creponat galben, Explica frontal ia conversa ia

EVALUA RE

Oral/fron tal Identificar ea i denumirea materialel or pregtite la centrele de interes

3.Prezentarea temelor i a sarcinilor de lucru

La centrul art voi vei lipi Puiorul, i vei face Boabe pentru puiori prin mototolire. La centrul bibliotec v

vei juca Jocul umbrelor i veti forma o imagine cu jocul de puzzle. La centrul construcie ne vom juca jocul Grduul din cercuri i ptrate Explicarea regulilor de joc. Iat cum ne vom juca copiii care se vor afla la aceast mas vor construi un gard din piese pentru ferma de psri. Pe rnd i vor alege o pies o vor denumi, vor spune ce culoare i ce mrime are, i o vor aeza pe machet pentru a forma gardul. Gardul va trebui s nu aib demonst piese de aceeai form una raia lng alta. Cine rspunde corect va fi aplaudat cine greete va striga ca i cocoul. Executarea jocului de prob: Jocul de prob va fi executat de educatoare . 4.Realizarea temelor i dirijarea nvrii prin abordarea integrat a coninuturilor Le voi da voie copiilor s se aeze acolo unde doresc. Voi desfura jocul cu copiii aezai la centrul de construcie. Copiii i vor alege o pies, o vor denumi, i vor spune trsturile i vor construi gardul fermei de psri. Cei care rspund corect vor fi aplaudai, cei care vor grei vor fi corectai. Le voi atrage atenia c nu trebuie s fie dou piese de aceeai form una lng Exercii Trusa cu ul, piese i conversa macheta ia, explicai a n grup i individ ual Identificar ea i denumirea pieselor

problem atizarea Lipici, foi, puiori

alta,n construcia gardului. La centrul art copiii vor lipi puiorul n spaiul dat i vor mototoli boabe pentru puiori. La centrul bibliotec copiii vor reconstitui imagini i se vor juca jocul umbrelor. Cnd toi copiii de la centrul de construcie au aezat piese n construcia gardului vor fi rotii cu cei de la celelalte centre pentru ca toi s participe la construcia gardului. Deplasarea de la un centru la altul se va face imitnd puiorul. 5.Asigurarea reteniei i a transferului 6.Evaluarea performanelor n finalul activitii i voi ntreba pe copii ce fel de gard am construit i ce fel de piese am folosit . Voi face aprecieri i copiii i vor prezenta lucrrile. Vor fi bucuroi c ferma de psri are gard. Convers aia, problem atizarea conversa ia

decupai, hrtie creponat puzzle i jetoane

Fronta l frontal Oral/fron tal

TRANZIIE/RUTINE: -se va iei imitnd mersul puiorilor i onomatopee, -cei care au lipit se vor spla pe mini.

1.Moment organizatoric

2.Captarea ateniei

-aerisirea slii de grup -aranjarea scunelelor n semicerc -pregtirea materialelor -intrarea ordonat a copiilor n sala de grup. Le voi spune copiilor o ghicitoare despre gin. Voi prezenta apoi sub form de surpriz imaginile pregtite

convers aia

frontal

Surpriz a, ghicirea convers

frontal

Recunoat erea psrilor din

adecvate textului cntecului. Vom purta o scurt discuie pe baza acestora. 3.Anunarea temei Astzi copii vom avea o activitate de muzic i vom nva un cntec despre o ginu , iar apoi vom asculta un cntecel despre un puior. Cntecul se numete Ginua moat, iar cel pe care l vom asculta Puiorul cafeniu. Voi face cteva exerciii de respiraie i muzicale pregtitoare: -umflm balonul -mirosim floarea -cntm la trompet -cntm la pian. Educatoarea anun nc o dat titlul cntecului i interpreteaz model cntecul. Cu ajutorul imaginilor se face explicarea cuvintelor noi. Obinerea performanelor: nti prima strof, apoi a doua, iar apoi cele dou strofe mpreun. Se va cnta colectiv, pe grupuri, mpreun cu educatoarea. Voi trece apoi la audierea cnteculuiPuiorul cafeniu. Vom purta o scurt discuie despre coninutul cntecului. 5. Asigurarea reteniei i a transferului Voi fixa titlul cntecului nvat i voi interpreta nc o dat cntecul.

aia,

imagini

Conver saia explica ia

frontal

4.Realizarea temei i dirijarea nvrii

Exercii ul, demons traia Conver saia

Fronta l

Plane adecvate textului Explica ia Exercii ul n grup i frontal

Cd player frontal Audiia convers aia Conver saia exercii ul

frontal

Interpretea z cntecul

6. Evaluarea n finalul activitii voi face performanelor aprecieri asupra modului cum sau comportat la activitate i vor primi drept recompens medalioane cu puiori.

Conver saia recomp ensa

Medalioa ne cu puiori

frontal

Oral/front al

TRANZIIE/RUTIN

ALAII JOC DE MICARE: jocul de micare se va desfura la finalul zilei cu scop recreativ. i voi anuna pe copii c ne vom juca jocul Puiori venii la mama. Jocul este cunoscut copiilor , le voi aminti regulile jocului i modul de desfurare. Voi juca jocul de cteva ori , educatoarea avnd rolul mamei.

GINUA MOAT

Ginua cea moat Este tare ngmfat. Face-un ou la sptmn i se laud o lun.

Refren :cot-co-dac,cot-co-dac, ou pentru cozonac/bis

De atta nfumurare ,

Face-o larm-ngrozitoare, De crezi c s-a luat la sfad Tot norodul din ograd.

Refren : ...........................................................................

S-ar putea să vă placă și