Sunteți pe pagina 1din 4

Conjugarea verbului lua

Indicativ prezent
eu iau tu iei el/ea ia noi lu?m voi lua?i ei/ele iau

Conjunctiv prezent
eu s? iau tu s? iei el/ea s? ia noi s? lu?m voi s? lua?i ei/ele s? ia

Imperfect
eu luam tu luai el/ea lua noi luam voi lua?i ei/ele luau

Perfect simplu
eu luai tu lua?i el/ea lu? noi luar?m voi luar??i ei/ele luar?

Mai mult ca perfect


eu luasem tu luase?i el/ea luase noi luaser?m voi luaser??i ei/ele luaser?
1/4

Conjunctiv perfect
eu s? fi luat tu s? fi luat el/ea s? fi luat noi s? fi luat voi s? fi luat ei/ele s? fi luat

Condi?ional prezent
eu a? lua tu ai lua el/ea ar lua noi am lua voi a?i lua ei/ele ar lua

Condi?ional perfect
eu a? fi luat tu ai fi luat el/ea ar fi luat noi am fi luat voi a?i fi luat ei/ele ar fi luat

Perfect compus
eu am luat tu ai luat el/ea a luat noi am luat voi a?i luat ei/ele au luat

Viitor
eu voi lua tu vei lua el/ea va lua noi vom lua voi ve?i lua ei/ele vor lua

2/4

Viitor anterior
eu voi fi luat tu vei fi luat el/ea va fi luat noi vom fi luat voi ve?i fi luat ei/ele vor fi luat

3/4

Formele verbului lua


Infinitiv
a lua

Participiu
luat

Gerunziu
lund

Imperativ a II-a singular


ia

Imperativ a II-a plural


lua?i

4/4