P. 1
Proiect Didactic Inimioare, Inimioare

Proiect Didactic Inimioare, Inimioare

|Views: 1,839|Likes:
Published by Ion Suta

More info:

Published by: Ion Suta on May 07, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

03/05/2014

pdf

text

original

POIECT DE ACTIVITATE

DATA: UNITATEA: Grădiniţa cu program prelungit Nr.16, Târgovişte GRUPA:mijlocie EDUCATOARE: Moldovan Liliana TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?” TEMA SĂPTĂMÂNĂ INDIVIDUALĂ: “Inimioare pentru mama” MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată(ALA I+ADE) TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixtă FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupuri mici SCOPUL: • Dezvoltarea exprimării orale şi utilizarea corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale. • Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor, precum şi despre utilizarea de tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor daruri pentru mame. CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ADP: Rutine: Întâlnirea de dimineaţă: - “Inimioare pentru mama” “La mulţi ani, mămico!”(deprinderea de a-şi exprima sentimente faţă de cei dragi) Salutul. Prezenţa. Calendarul naturii. Tranziţii: “ Bat din palme!”-joc ritmic “Buchetele, buchetele”- joc ritmic ACTIVITATE INTEGRATĂ ADE: DLC-Educarea limbajului- ,,Inimioare, inimioare” de Sarina Cassvan (lectura educatoarei) ALA I: ARTĂ:”Inimioare pentru mama”-decorare, lipire CONSTRUCŢII: “Casa familiei mele” –aşezare prin alăturare şi suprapunere ŞTIINŢĂ: „Bucheţel de ghiocei pentru mama” –număratul în limitele 1-3 (fişe de lucru) JOC DE MASA: „Chipul mamei”- puzzle

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ADE DLC : O1 - Să urmărească linia poveştii, concomitent cu imaginile; O2 - Să precizeze momentele povestirii, în ordinea lor cronologică; O3 - Să formuleze întrebări şi să dea răspunsuri legate de conţinutul poveştii;

ro.C.educatoarea. Editura Didactica Publishing House 2008 •www. exerciţiul.să numere ghioceii din fiecare bucheţel.E. etc) CONSTRUCTII -să construiască căsuţa familiei prin îmbinarea. pensula. floricele. . Angela Sesevici-Activitatea integrate in gradinita. M.-2008 •Laurentia Culea. STRATEGII DIDACTICE Metode si procedee: conversaţia.“Ghid pentru cadre didactice”. ŞTIINŢĂ . problematizarea. expunerea.ro • . metoda:Turul galeriilor. • www. explicaţia. Deplasati-va!Opriti-va!Priviti!Comunicati! Mijloace de învăţământ: : Biblioteca: imagini din poveşti. . fotografii.învăţarea prin descoperire. paiete.O4 – Să desprindă mesajul transmis. carioca Arta: flori din hartie. ARTA -Să decoreze inimioare pentru ziua mamei lipind diferite materiale ( fotografii. JOC DE MASA -să îmbine corect piesele de puzzle pentru a reface imaginea. paiete Constructii:cuburi din lemn Joc de masa:puzzle Bibliografie: •Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-5-7 ani).să coloreze bucheţelul care are 3 ghiocei.alăturarea şi suprapunerea cuburilor din lemn.didactic. flipchart Stiinta:fişe de muncă individuală. lipici.

-“După ce ne-am adunat Şi frumos ne-am salutat Colegii s-au întâlnit Cine oare n-a venit?” Urmează prezenţa care se va face la panoul cu pozele copiilor unde un copil va aşeza pe trunchiul copacului pozele celor absenţi. . dragii mei Pitici! -Bună dimineaţa!” Copiii răspund salutului şi se salută reciproc. Captarea atenţiei se va realiza printr-o scrisoare de la poştaşul Primăverii. anul şi caracteristicile vremii.Calendarul naturii va fi completat cu ajutorul copiilor după discuţia despre anotimpul primăvara şi se va preciza luna.în care le transmite copiilor că vineri va fi o zi minunată. la Ştiinţă vor număra ghiocei şi vor colora bucheţelul cu 3 ghiocei.alături de un cadou “Inimioara din ipsos”. De asemenea la Materiale de construcţie vor construi din cuburile de lemn casa familiei lor. Copiii îşi aleg centrele unde vor lucra. După finalizarea lucrărilor în toate centrele de activitate. iar la Joc de masa vor îmbina piesele de puzzle. În încheiere copiii vor cânta cântece dedicate mamelor. făcut de mânuţele lor în centrul Artă. După ce intuiesc împreună cu copiii materialele din fiecare centru şi le prezint sarcinile ce le au de îndeplinit desfăşor jocul de tranziţie “Bat din palme”. inimioare”.ziua în care le sărbătorim pe mămicile noastre. Eu voi fi la centrul Biblioteca unde le prezint povestirea” Inimioare. ziua .SCENARIUL ACTIVITATII ADP Activitatea debutează cu întalnirea de grup între copii şi educatoare prin intermediul salutului de dimineaţă: Dimineaţa a sosit Toţi copiii au venit În cerc să ne adunăm Pe covor ne aşezăm Cu toţi să ne salutăm ‘’ -“Bună dimineaţa. o zi mare de sărbătoare.Şi cel mai frumos dar pe care îl putem oferi lor este să ascultăm o poveste frumoasă cu mama . realizez evaluarea şi autoevaluarea activităţii.

in termeni accesibili prescolarilor. CAPTAREA ATENTIEI 3 ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR 4.  Completarea calendarului naturii. marcată prin: Salutul. Prezenţa. prin anuntarea temei si a scopului activitatii. lună. Se va face o scurtă discuţie despre anotimpul primăvara şi despre semnificaţia zilei de 8 Martie. vine primavera”. PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI Conversatia Explicatia Observarea comportamentul ui copiilor Conversaţia Deplasati-va! Opriti-va! Priviti! . asculta cerintele educatoarei si sarcinile pentru fiecare centru. Se va realiza prin citirea scrisorii de la poştasul Primăverii .DEMERSUL DIDACTIC EVENIMENT DIDACTIC 1. materialelor si sarcinilor specifice fiecarui centru se va face de catre educatoare. Stabilirea coordonatelor temporale (anotimp. unde vor participa la întâlnirea de dimineaţă.MOMENT ORGANIZATORI C CONTINUT STIINTIFIC Copiii vor fi introduşi în sala de grupă. ziua săptămânii).     Prezentarea centrelor de activitate. Rugăciunea.  Se interpretează cântecele:”Mama”. Se va realiza direct. “Vine. inimioare” In centrul Arta copiii vor realiza “Inimiare pentru mama” In centrul Constructii copiii vor construi “Casa familiei” In centrul Stiinte vor rezolva o fisa de STRATEGII DIDACTICE EVALUARE -Exerciţiul organizatoric Orală -Conversaţia -Explicaţia 2. In centrul Bibilioteca copiii se vor afla povestea “Inimioare.  Copilul care l-a avut pe Miki (mascota grupei) povesteşte ce au făcut acasă. Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru. an.

5. accentuând cuvintele menite să sublinieze unele caracteristici. Artă: Copiii vor realiza un cadou pentru mama “Inimioare pentru mama” prin decorarea inimioarelor de ipsos cu flori. Joc de masa: Copiii vor reconstitui imaginea din piesele de puzzle. In centrul Joc de masa copiii vor realiza un puzzle “Chipul mamei” După prezentarea sarcinilor de la fiecare centru de activitate şi a materialelor existente la acestea copiii işi aleg aria unde vor să lucreze. Voi explica cuvintele al căror înţeles nu este cunoscut de copiilor. „Inimioare. dacă am timp. Voi trece la expunerea textului. ofer sprijin acolo unde este nevoie. Îi Observaţia supraveghez în timp ce lucrează. După ce copiii au terminat de lucrat. după Exerciţiul ce copiii închid ochii schimb ordinea Jocul planşelor si văd dacă observă. inimioare”. De asemenea. Ştiinţă: Copiii vor rezolva sarcinile unei fişe individuale:să numere ghioceii din fiecare bucheţel şi să-l coloreze pe cel care are 3 ghiocei .EVALUAREA După ce am terminat lectura povestirii îi solicit pe copiii să puncteze momentele principale şi încerc să desprind mesajul acesteia. OBTINEREA PERFORMANTEI 6. Construcţii: Copiii vor construi prin alăturare şi suprapunere casa familiei. Comunicati! Expunerea Explicaţia Expunerea Observarea comportamentul ui copiilor Problematizarea Învăţarea prin descoperire 5. făcând pauze menite să transmită anumite stări sufleteşti. vor Conversaţia Orală Analiza . DIRIJAREA INVATARII lucru„Bucheţel de ghiocei pentru mama” – număratul în limitele 1-3. fotografii. Biblioteca: La acest centru copiii vor fi familiarizaţi cu conţinutul textului. citind cu intonaţie. Fiecare preşcolar lucrează la centrul dorit. paiete. intervin cu întrebări ajutătoare şi încurajări.

Activitatea se va încheia cu intonarea unor cântece dedicate mamei. Copiii vor primi recompense Inimioare de turta dulce.ACTIVITĂŢII trece în grup să aprecieze activitatea proprie şi pe cea a colegilor.INCHEIEREA ACTIVITATII Exerciţiul Inimioare de turta dulce . Explicaţia lucrărilor Autoevaluarea 7.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->