Sunteți pe pagina 1din 10

COLEGIUL TEHNIC DE INDUSTRIE ALIMENTARA ,,D.

MOTOC BUCURESTI

Clasa a XIII-a C Maistru instructor:Stanescu Mariana

Colegiul Tehnic de Industrie Alimentar Dumitru Mooc, Bucureti Profesor/ Maistru instructor: Stanescu Mariana Modulul II: Tehnologii specifice de obinere a produselor de origine animal Clasa: a XIII- a C RP Data: 21 Februarie 2011 PROIECT DIDACTIC Unitatea de invatare: 18. Tehnologii specifice de obtinere a produselor de origine animala Subiectul lectiei/ tema: Etichetarea produselor alimentare Tipul de lectie: Lectie de recapitulare-sistematizare a cunotinelor Obiective de referin/competene specifice vizate: 18.2. Organizeaza secvente de procese tehnologice in industria carnii, pestelui si laptelui Obiective operationale ale leciei: Elevii vor fi capabili sa: O1 - Defineasc eticheta O2 - Identifice elementele componente ale etichetei unui produs alimentar O3 - Precizeze importana etichetrii O4 - Realizeze o etichet pentru un produs nou Locul de desfaurare al leciei: laborator de informatica

Director: Draghici Liliana Sef catedra:Tache Elisabeta

Bibliografie: Curriculum, Clasa a XIII-a, Liceu-filier tehnologic, Tehnician n industria alimentar, Nivel 3 Standard de pregtire profesional, Tehnician n industria alimentar, Nivel 3 Cucos C.,Pedagogie, Editura Polirom, 1999 Banu, C., .a., Manualul inginerului de industria alimentar, vol. I, Editura Tehnic, Bucureti, 1998. Barna A., s.a., Curs de pedagogie - Teoria instruirii, curriculum-ului si evalurii, editura Logos Galai, 2001 David, D., .a., ndrumtor pentru instruirea tehnologic i de laborator n industria alimentar, Editura Ceres, Bucureti, 1984. Renescu, I., Oel, I., ndrumar pentru industria alimentar, vol. I, II, Editura Tehnic, Bucureti, 1987

Desfurarea leciei
Indicativul obiectivu lui (elor) operaional (e) vizat(e) 2 Timp alocat fiecrei etape (minute) 3 5 Metode, procedee didactice i mijloace de nvmnt utilizate n fiecare etap a leciei 6 Conversaie Catalog -conversatia -plan de recapitulare - explicaia - problematizarea - fie de lucru - prezentare in power point -PC, retea internet - Ecran Videoretroproiector Observare curent Modaliti de evaluare (tipul de evaluare, metoda, instrumentul de evaluare folosit n fiecare etap) 7 Chestionare oral

Evenimentele instrucionale/ etapele leciei

Activitatea profesorului (activiti i aciuni iniiale i realizate n fiecare etap a leciei )

Activitatea elevilor (ce vor face concret n fiecare etap)

1 Moment organizatoric Anunarea temei, planului de recapitulare i obiectivelor leciei Operaionalizarea cunotinelor

O1-O4

85

4 - Salut elevii, verific prezena, noteaz elevii abseni - Verific echipamentul i igiena personal a elevilor - prezint tema i obiectivele leciei conform planului de recapitulare, nmnat elevilor la ora anterioar - recapituleaz pe scurt noiunile necesare pentru intocmirea unei etichete - solicit elevilor s formeze 4 grupe - indic sarcina de lucru pentru fiecare grup - solicit fiecrei grupe sa prezinte eticheta realizat -face completri sau adreseaz intrebri membrilor grupei, daca este cazul

5 - rspund la salutul profesorului - elevul de serviciu anun elevii abseni - iau cunotin de obiectivele leciei - urmresc planul de recapitulare - urmresc prezentarea si rspund intrebrilor profesorului - formeaz 4 grupe de elevi i i desemneaz l -primesc sarcina de lucru - soluioneaz sarcina primit - prezint eticheta realizat - rspund i completeaz etichta, daca este cazul -celelate grupe fac completari sau pot adresa intrebari colegilor

Evenimentele instrucionale/ etapele leciei

Indicativul obiectivu lui (elor) operaional (e) vizat(e) 2

Timp alocat fiecrei etape (minute) 3 5

Activitatea profesorului (activiti i aciuni iniiale i realizate n fiecare etap a leciei )

Activitatea elevilor (ce vor face concret n fiecare etap)

1 Aprecierea activitii elevilor

4 - apreciaz performanele elevilor n funcie de rspunsurile date i de modul n care s-au implicat in activitatile practice, dnd note i motivnd nota dat

5 - ascult aprecierile fcute de ctre profesor i iau cunotin de nota primit, fac observaii dac apreciaz incorect evaluarea profesorului

Metode, procedee didactice i mijloace de nvmnt utilizate n fiecare etap a leciei 6 Conversatie Catalog

Modaliti de evaluare (tipul de evaluare, metoda, instrumentul de evaluare folosit n fiecare etap) 7 Se evalueaza pe parcursul orei, prin chestionare oral i observare

Modulul II: Tehnologii specifice de obinere a produselor de origine animal Unitatea de invatare: 18. Tehnologii specifice de obtinere a produselor de origine animala Tema: Etichetarea produselor alimentare Clasa : a XIII-a C

PLAN DE RECAPITULARE

Legislaia referitoare la etichetarea produselor alimentare

Locul operaiei de etichetare n procesul tehnologic de fabricare a produselor alimentare

Scopul operaiei de etichetare

Reglementari referitoare la coninutul unei etichete a unui produs alimentar

Norme de sntate i securitate n munc specifice etichetrii produselor

Modulul II: Tehnologii specifice de obinere a produselor de origine animal Unitatea de invatare: 18. Tehnologii specifice de obtinere a produselor de origine animala Tema: Etichetarea produselor alimentare Clasa : a XIII-a C FISA DE LUCRU - FL1 Grupa nr.1 . . . . . . . . SARCINA DE LUCRU : Realizati o eticheta pentru un sortiment de Iaurt cu fructe, pentru copii.

NU UITATI ! Dai o denumire produsului, care sa fie cat mai sugestiv.

Etichetele alimentelor trebuie s cuprind n mod obligatoriu: a) denumirea sub care este vndut alimentul; b) lista cuprinznd ingredientele; c) cantitatea din anumite ingrediente sau categorii de ingrediente, conform art. 8; d) cantitatea net pentru alimentele preambalate; e) data durabilitii minimale sau, n cazul alimentelor care din punct de vedere microbiologic au un grad nalt de perisabilitate, data limit de consum; f) condiiile de depozitare sau de folosire, atunci cnd acestea necesit indicaii speciale; g) denumirea sau denumirea comercial i sediul productorului, al ambalatorului sau al distribuitorului; n cazul produselor din import se nscriu numele i sediul importatorului sau ale distribuitorului nregistrat n Romnia; h) locul de origine sau de provenien a alimentului, dac omiterea acestuia ar fi de natur s creeze confuzii n gndirea consumatorilor cu privire la originea sau proveniena real a alimentului i) instruciuni de utilizare, atunci cnd lipsa acestora poate determina o utilizare necorespunztoare a alimentelor; j) o meniune care s permit identificarea lotului; k) meniuni suplimentare de etichetare pe grupe de produse. Timp de lucru: 60 minute

Modulul II: Tehnologii specifice de obinere a produselor de origine animal Unitatea de invatare: 18. Tehnologii specifice de obtinere a produselor de origine animala Tema: Etichetarea produselor alimentare Clasa : a XIII-a C FISA DE LUCRU FL2 Grupa nr.2 . . . . . . . . SARCINA DE LUCRU : Realizati o eticheta pentru un sortiment de carnai semiafumai, fr colesterol, pentru varstnici.

NU UITATI ! Dai o denumire produsului, care sa fie cat mai sugestiv.

Etichetele alimentelor trebuie s cuprind n mod obligatoriu: a) denumirea sub care este vndut alimentul; b) lista cuprinznd ingredientele; c) cantitatea din anumite ingrediente sau categorii de ingrediente, conform art. 8; d) cantitatea net pentru alimentele preambalate; e) data durabilitii minimale sau, n cazul alimentelor care din punct de vedere microbiologic au un grad nalt de perisabilitate, data limit de consum; f) condiiile de depozitare sau de folosire, atunci cnd acestea necesit indicaii speciale; g) denumirea sau denumirea comercial i sediul productorului, al ambalatorului sau al distribuitorului; n cazul produselor din import se nscriu numele i sediul importatorului sau ale distribuitorului nregistrat n Romnia; h) locul de origine sau de provenien a alimentului, dac omiterea acestuia ar fi de natur s creeze confuzii n gndirea consumatorilor cu privire la originea sau proveniena real a alimentului i) instruciuni de utilizare, atunci cnd lipsa acestora poate determina o utilizare necorespunztoare a alimentelor; j) o meniune care s permit identificarea lotului; k) meniuni suplimentare de etichetare pe grupe de produse. Timp de lucru: 60 minute

Modulul II: Tehnologii specifice de obinere a produselor de origine animal Unitatea de invatare: 18. Tehnologii specifice de obtinere a produselor de origine animala Tema: Etichetarea produselor alimentare Clasa : a XIII-a C FISA DE LUCRU FL3 Grupa nr. 3 . . . . . . . . SARCINA DE LUCRU : Realizati o eticheta pentru un sortiment de lapte praf, imbogatit in Fe i Ca, pentru copii cu varsta intre 0-6 luni.
NU UITATI ! Dai o denumire produsului, care sa fie cat mai sugestiv.

Etichetele alimentelor trebuie s cuprind n mod obligatoriu: a) denumirea sub care este vndut alimentul; b) lista cuprinznd ingredientele; c) cantitatea din anumite ingrediente sau categorii de ingrediente, conform art. 8; d) cantitatea net pentru alimentele preambalate; e) data durabilitii minimale sau, n cazul alimentelor care din punct de vedere microbiologic au un grad nalt de perisabilitate, data limit de consum; f) condiiile de depozitare sau de folosire, atunci cnd acestea necesit indicaii speciale; g) denumirea sau denumirea comercial i sediul productorului, al ambalatorului sau al distribuitorului; n cazul produselor din import se nscriu numele i sediul importatorului sau ale distribuitorului nregistrat n Romnia; h) locul de origine sau de provenien a alimentului, dac omiterea acestuia ar fi de natur s creeze confuzii n gndirea consumatorilor cu privire la originea sau proveniena real a alimentului i) instruciuni de utilizare, atunci cnd lipsa acestora poate determina o utilizare necorespunztoare a alimentelor; j) o meniune care s permit identificarea lotului; k) meniuni suplimentare de etichetare pe grupe de produse. Timp de lucru: 60 minute

Modulul II: Tehnologii specifice de obinere a produselor de origine animal Unitatea de invatare: 18. Tehnologii specifice de obtinere a produselor de origine animala Tema: Etichetarea produselor alimentare Clasa : a XIII-a C FISA DE LUCRU FL4 Grupa nr. 4 . . . . . . . . SARCINA DE LUCRU : Realizati o eticheta pentru un pate de ficat dietetic, ambalat la cutie.

NU UITATI ! Dai o denumire produsului, care sa fie cat mai sugestiv.

Etichetele alimentelor trebuie s cuprind n mod obligatoriu: a) denumirea sub care este vndut alimentul; b) lista cuprinznd ingredientele; c) cantitatea din anumite ingrediente sau categorii de ingrediente, conform art. 8; d) cantitatea net pentru alimentele preambalate; e) data durabilitii minimale sau, n cazul alimentelor care din punct de vedere microbiologic au un grad nalt de perisabilitate, data limit de consum; f) condiiile de depozitare sau de folosire, atunci cnd acestea necesit indicaii speciale; g) denumirea sau denumirea comercial i sediul productorului, al ambalatorului sau al distribuitorului; n cazul produselor din import se nscriu numele i sediul importatorului sau ale distribuitorului nregistrat n Romnia; h) locul de origine sau de provenien a alimentului, dac omiterea acestuia ar fi de natur s creeze confuzii n gndirea consumatorilor cu privire la originea sau proveniena real a alimentului i) instruciuni de utilizare, atunci cnd lipsa acestora poate determina o utilizare necorespunztoare a alimentelor; j) o meniune care s permit identificarea lotului; k) meniuni suplimentare de etichetare pe grupe de produse. Timp de lucru: 60 minute

S-ar putea să vă placă și