Sunteți pe pagina 1din 4

[CONTROL DE GESTIUNE

September C2] 4, 2013

Aplicaie
O ntreprindere fabric i comercializeaz 3 produse, P1, P2 i P3 i dorete implementarea metodei ABC n locul celei tradiionale. Pentru perioada de calcul se cunosc urmtoarele date: Elemente P1 P2 P3 750 500 1000 Cantitate fabricat (buc.) 200 250 150 Cheltuieli directe cu materiile prime 10 5 7 Manoper direct (ore/buc.) 6 4,5 3 Ore funcionare (utilaj/produs) Costul unei ore de manoper direct este de 25 lei. Produsele se fabric i se vnd n loturi de 25 buc. Costurile indirecte sunt absorbite n costul produselor produselor n funcie de numrul de comenzi fabricate pentru vnzare i au fost identificate pe activiti dup cum urmeaz: Activiti Costuri Inductori de cost 1 ntreinere utilaje 146.250 Ore funcionare utilaj 2 Lansare n fabricaie 90.000 Nr. comenzi fabricaie 3 Recepie materiale 67.500 Nr. comenzi materiale 4 Control calitate 121.250 Cantitate fabricat 5 Administraie 255.000 O unitate monetar la costul direct adugat 6 Distribuie 191.250 Cifra de afaceri Total costuri 871.250 Comenzile de materiale au fost n numr de 50 din care: - specifice pentru P1: 5 comenzi; - specifice pentru P2: 3 comenzi; - specifice pentru P3: 6 comenzi. Restul comenzilor se repartizeaz n mod egal asupra celor trei produse. Preul de vnzare stabilit: pentru P1 = 100 u.m., P2 = 800 u.m., P3 = 650 u.m. Se cere: a) Calculai costul complet conform metodei tradiionale utiliznd ca baz pentru repartizarea cheltuielilor indirecte de producie cheltuielile directe, iar pentru cheltuielile de administraie i de desfacere costul de producie. b) Calculai costul complet conform metodei ABC.

[CONTROL DE GESTIUNE

September C2] 4, 2013

a) Calculul costului complet conform metodei tradiionale: Explicaii P1 P2 1 Cheltuieli cu materiile prime 150.000 125.000 2 Cheltuieli cu manopera 187.500 62.500 3 Cheltuieli directe (1+2) 337.500 187.500 4 Cheltuieli indirecte de producie 168.750 93.750 5 Cost de producie (3+4) 506.250 281.250 6 Cost de producie unitar 675 562,5 7 Cheltuieli de administraie 101.250 56.250 8 Cheltuieli de distribuie 75.937,5 42.187,5 9 Cost complet (5+7+8) 683.437,5 379.687,5 10 Cost complet unitar 911,25 759,375 11 Pre de vnzare 1000 800 12 Rezultatul analitic (11-10) 88,75 40,625

P3 150.000 175.000 325.000 162.500 487.500 487,5 97.500 73.125 658.125 658,125 650 (8,125)

1. Ch cu mat prime pt P1 = ch*cantitate = 200*750 = 150.000 2. Ch cu manopera pt P1 = ore*cost or*cantitate = 10*25*750 = 187.500 4. Repartizarea cheltuielilor indirecte de producie: - rat de repartizare a cheltuielilor indirecte de producie 0,5

Ch indirecte = rata de rep. a ch. ind.*ch directe Cheltuieli indirecte de producie repartizate asupra produsului P1 = 0,5*337.500 = 168.750 Cheltuieli indirecte de producie repartizate asupra produsului P2 = 0,5*187.500 = 93.750 Cheltuieli indirecte de producie repartizate asupra produsului P3 = 0,5*325.000 = 162.500 5. Cost de producie unitar pt P1 = cost producie P1/nr. buc. P1 = 506.250/750 = 675 7. Repartizarea cheltuielilor de administraie - rat de repartizare a cheltuielilor de administraie Ch de administraie = rata de rep. a ch. de administraie*cost de producie Cheltuieli de administraie repartizate asupra P1 = 0,2*506.250 = 101.250 Cheltuieli de administraie repartizate asupra P2 = 0,2*281.250 = 56.250 Cheltuieli de administraie repartizate asupra P3 = 0,2*487.500 = 97.500 8. Repartizarea cheltuielilor de distribuie: - rat de repartizare a cheltuielilor de distribuie 0,15 Cheltuieli de distribuie = rata de rep. a ch. de distribuie*cost de producie Cheltuieli de diartibuie repartizate asupra P1 = 0,15*506.250 = 75.937,5 Cheltuieli de diartibuie repartizate asupra P2 = 0,15*281.250 = 42.187,5 Cheltuieli de diartibuie repartizate asupra P3 = 0,15*487.500 = 73.125 10. Cost complet unitar P1 = cost complet P1/nr. buc. P1 = 683.437,5/750 = 911,25 11. din cerin 0,2

[CONTROL DE GESTIUNE

September C2] 4, 2013

b) Calculul costului complet conform metodei ABC


a b c = a:b d e f g=c*d h i

Activiti

Volum Ind. Ind. Ind. Cost Ch. ind. Ch. Ch. Costuri inductor specific specific specific inductori P1 ind. P2 ind. P3 de cost P1 P2 P3

1. ntreinere 146.250 9.750 15 4.500 2.250 3000 67.500 33.750 45.000 utilaje 2. Lansare n 90.000 90 1.000 30 20 40 30.000 20.000 40.000 fabricaie 3. Recepie 67.500 50 1.350 17 15 18 22.950 20.250 24.300 material 4. Control 121.250 2.250 53,89 750 500 1.000 40.417,5 26.945 53.890 calitate 5. 255.000 - 101.250 56.250 97.500 Administraie 6. Distribuie 191.250 1.800.000 0,10625 750.000 400.000 650.000 79.687,5 42.500 69.062,5 871.250 - 341.805 199.695 329.750 Total 1a - cerin 1b = 750*6+500*4,5+1000*3 = 9750 1d = cantitate*ore funcionare = 750*6 = 4.500 1g = 1c*1d = 15*4.500 = 67.500 1h = 1c*1e 1i = 1c*1e 2b Cantitate total de produse fabricate: 750 P1+500 P2+1000 P3 = 2.250 Componentele fiecrui lot de fabricaie = 2.250:25 = 90 2d = cantitate:25buc/lot = 750:25 = 30 2e = 500:25 = 20 2f = 1000:25 = 40 3d,e,f :Calcul comenzi materiale: Comenzi comune = 50-5-3-6 = 36 comenzi Comenzi P1 = 5+12 = 17 Comenzi P2 = 3+12 = 15 Comenzi P3 = 6+12 = 18 5) Pentru cheltuielile de administraie nu s-a identificat un inductor specific, din aceast cauz pentru repartizarea lor s-a ales ca baz valoarea cheltuielilor directe. Calculm din aceast cauz mai nti ponderea cheltuielilor de administraie n cheltuielole directe i ulterior nmulim acest procent cu cheltuielile directe aferente fiecrui produs. Ponderea cheltuielilor de administraie n cheltuieli directe Cheltuieli de administraie aferente P1 = 0,3*337.500 = 101.250 0,3

[CONTROL DE GESTIUNE Cheltuieli de administraie aferente P2 = 0,3*187.500 = 56.250 Cheltuieli de administraie aferente P3 = 0,3*32.500 = 97.500 6b = 100*75 + 800*500 + 650*1000 = 1.800.000 6d = 100*750 = 75.000 6e = 800*500 = 400.000 6f = 650*1000 = 650.000 Calculul costului complet: Explicaii P1 P2 1 Cheltuieli directe 337.500 187.500 2 Chletuieli indirecte 341.805 199.695 3 Cost complet 679.305 387.195 4 Cost complet unitar 905.74 774,39 5 Pre de vnzare unitar 1000 800 6 Rezultat (5-4) 94,26 25,61

September C2] 4, 2013

P3 325.000 329.750 654.750 654,75 655 0,25