Sunteți pe pagina 1din 6

Filigean Floarea

Portofoliu Practica Pedagogica- tema nr.2 Cursant: Filigean Floarea

Adresa :Sibiu,str.Serbota,Nr 26,bl2,ap 405,jud.Sibiu Loc de munca: Sc. cu cls I-VIII Badea Cartan Cartisoara,Jud. Sibiu Profesor Istorie-Geografie Membru in Consiliul de Administratie al scolii Coord. programe educative pe scoala Absolventa: Universitatea Lucian Blaga Sibiu Anul absolvirii: 1998, Specializarea :Istorie
Proiect de lectie Subiectul lectiei: Olanda Clasa a VI-a Tipul lectiei :formarea de competente Competente specifice : explicarea proceselor geografice, caracterizarea tipurilor de clima si a asociatiilor vegetale, a reliefului, caracterizarea unui stat, localizarea si analizarea hartii fizice a unui stat. Competente transferabile: elaborarea organizatorilor grafici, elaborarea de text. Concepte: polder, dune de nisip Obiective operationale: a. cognitive. Pe parcursul cestei lectii elevii ar trebui: -sa defineasca polderul -sa identifice caracteristicile esentiale ale Olandezilor -sa stabileasca consecinte ale pozitiei Olandei in Europa b. metodologice. Pe parcursul acestei lectii elevii ar trebui : -sa localizeze vecinii, fluviile, orasele principale -sa analizeze elemente esentiale ale spatiului olandez -sa ordoneze consecintele intr-un organizator grafic de tip ciorchine c. atitudinale : -sa invete prin cooperare cu colegii -sa exprime atitudinea fata de strategia de dezvoltare a Olandei -sa identifice caracteristici ale olandezilor pe care ar trebui sa le aiba si romanii Resurse materiale : Harta fizica a Olandei, texte, manual Conditii prealabile : elevii stiu sa analizeze componentele esentiale ale unui spatiu geografice Resurse procedurale : ganditi, lucrati in perechi, comunicati, organizator grafic de tip ciorchine, expunere, conversatie, problematizare, explicatie, eseu argumentativ. Evaluarea : ce dovezi exista ca elevii au invatat lectia : a. de continut : raspunsurile la intrebari, ciorchinii elaborati, eseul de 5 minute b. de utilizare a operatiilor gandirii : analizarea componentelor spatiului olandez, argumentarea raspunsurilor Desfasurarea lectiei I. Moment organizatoric- pregatirea elevilor pentru lectie II. Verificarea cunostintelor anterioare III. Dobandirea cunostintelor a. Evocare 1

Filigean Floarea a.1 Conexiuni cu cunostintele anterioare ale elevilor Tehnica: Ganditi- lucrati in perechi-comunicati Sarcina de lucru : lucrati individual timp de 5 minute. Scrieti cuvantul Olanda in mijlocul unei foi goale de caiet si incercuti-l. Voi nota si eu pe tabla cuvantul. Scrieti toate cuvintele care va vin in minte despre Olanda, incercuiti-le si legatile prin linii de cuvantul cheie sau cele scrise anterior pentru a realiza conexiunile dintre ele pe care le intuiti. Comunic regulile ce trebuiesc respectate : nu se emit judecati asupra ideilor, -nu vor fi preocupari despre ortografie, forma, punctuatie -se vor scrie cat mai multe idei -la expirarea timupului nu se mai lucreaza Activitatea individuala . Sarcina de lucru in perechi : prezentati colegului ciorchinele pe care-l completati cu idei primite de la el a.2 Ogranizarea cunostintelor anterioare prin ciorchine Activitate frontala: fiecare pereche transmite cate o informatie pe care o voi scrie pe tabla. Informatiile notate nu se mai comunica (nu se repeta). Elevii isi vor organiza ciorchinele in forma care este pe tabla. Ciorchine nestructurat

a polderelo r

a branzeturilo r

Regina Beatrix

Electroni ce reg at Philip s Indust rie

be re

a lalelelo r a morilor de
vant

Shel l?

NAT O Ora se

tara mica U E

Educa ta Harnic a Dens a Oland ezi

OLAND A
Ri n Marea Nordului

Rotterda m

Populat ia

Amsterd am

a.3 Evaluarea orala a cunostintelor anterioare de catre professor . Expunere: stim despre Olanda ca este o tara mica, este un regat care face parte din U.E si N.A.T.O. Ati spus ca este tara lalelelor, ca este tara morilor de vant. Oare la ce sunt folosite atatea mori de vant? (problematizare). Olanda este denumita si tara 2

Filigean Floarea polderelor. Dar oare ce sunt polderele ? Ati spus despre olandezi ca sunt bine educati si ca sunt harnici. Dar oare ce alte calitati mai au olandezii care le-au fost utile in dezvoltarea economica si care ne-ar prinde bine romanilor ? b. Realizare sensului : b1. Comunicarea titlului noii lectii si motivarea pentru invatare . Obiectiv operational cognitiv. Pe parcursul invatarii elevii vor fi capabili sa stabileasca caracteristicile olandezilor . Lucrul individual pe text. Sarcina de lucru : cititi fiecare textul cu informatii despre Olanda. Confruntati ideile voastre cu informatiile din text, gasiti informatii noi cu care completati ciorchinele. Timp de lucru 5 de minute Activitate frontala. Completam si corectam ciorchinele cu alta culoare. Informatiile noi le adaugam in cercuri noi. Acest ciorchine ajuta la completarea ideilor dar daca au ramas neclaritati se vor cauta raspunsurile pana in ora urmatoare. B2. Explorarea sensului si organizarea cunostintelor noi intr-un organizator grafic de tip ciorchine. Pentru completarea ciorchinelor adresez intrebari elevilor : -Ce stiti despre pozitia Olandei ? -Caracteristicile Olandei ca stat -Caracterizarea reliefului Olandei -informatii despre clima, hidrografie, vegetatie -informatii despre olandezi -identificarea oraselor principale -de ce este numita Olanda tara lalelelor si a morilor de vant ? - ramuri industriale importante ? -particularitatile agriculturii, despre transporturi, comert etc Obiectiv operational metodologic : pe parcursul situatiei de invatare elevii vor fi capabili sa analizeze componentele esentiale ale spatului olandez. Se va folosii harta din manual si harta fizica a Europei. Analizarea hartii cu Olanda Conversatie : ce forma de relief predomina in Olanda ? (Olanda este o campie plata) Expunere : spre est tara inalta este constituita din turbarii si lande . Partea nordica a fost acoperita cu strat gros de gheata care prin topire a erodat si transportat materiale (roci) formand coline inalte de 300 metri despartite intre ele de zone mlastinoase. Solurile sarace sunt acoperite de vegetatie saraca unde se practica pastoritul. Expunerea. In centru si vest este regiune mai joasa, tara joasa constituita din aluviunle apelor fluviilor Rin, Meuce si Escaut care la varsare formeaza estuare. Zona se afl sub nivelui marii si olandezii au construit aici poldere care sunt terenuri (parcele) impresmuite de santuri si diguri. Pentru ca apa sa nu se acumuleze pe fundul polderului, este scoasa cu ajutorul unor pompe puse in functiune de morile de vant. Pe aceste poldere traieste cea mai numeroasa populatie a Olandei. Polderele se afla mult sub nivelul marii si au fost acoperite cu sol fertil adus din zona de granita cu Germania. Reflectie. Sintetizarea cunostintelor si argumentarea unor metafore Eseu argumentativ : Sarcina de lucru : scrieti fiecare 5 metafore reprezentative pentru Olanda si argumentati-va alegerea. Diagrama Venn.

Olande zi

Filigean Floarea Sarcina de lucru : completati pe diagrama Ven cel putin 5 caracteristici ale olandezilor si alte 5 caracteristici ale romanilor iar in spatiul din mijloc caracteristici pentru ambele popoare. Subliniati caracteristicile pe care ar trebui sa le aiba si romanii

Romani
- oameni inteligenti; - instruiti, educati; - harnici, onesti; - sunt cea mai mare bogatie a tarii;
Cetateni europeni Adepti ai democratie i

- pastratori ai traditiilor si obiceiurilor populare; - patrioti, ospitalieri; - modesti, deschisi ; - constiinciosi;

Extindere : Reorganizarea informatiilor intr-un ciorchine semi-dirijat. Sarcina de lucru : ciorchinele pe care l-am realizat dupa citirea textului este mult mai bogat decat cel pe care l-am realizat pe baza cunostintelor voastre anterioare. Acest ciorchine este dezordonat de aceea veti restructura acasa informatiile sub forma unui ciorchine semi-dirijat. Faceti o lista cu intrebarile nelamurite pentru constituirea unui suport in studiile ulterioare :

Schita ciorchinelui semidirijat cu informatiile structurate logic de profesor in lectie

Conditii naturale Pozitia geograf ica

Populat ia

OLANDA
4

Filigean Floarea Asezari

Stat

Dezvolta re Anexa : Regatul tarilor de jos (Olanda) Olanda este o tara mica ce ocupa circa 40844 km. Cu cei peste 15 milioane locuitori si economi o densitate de peste 459 loc./ km este una dintre cele mai populate tari din lume. ca Olandezii sunt unii dintre popoarele cele mai instruite din Europa. Olanda si tarile Scandinave au numerosi laureati ai Premiului Nobel. Populatia harnica si instruita este cea mai mare bogatie a tarii, 90% din populatie traieste in oras. Majoritatea lucreaza in industrie si comert. Cele mai importante orase sunt : Amsterdam, capitala constitutioanala si economica, al 4-lea centru financiar al lumii dupa New York, Londra si Zurik, al 4-lea oras turistic al europei dupa Paris, Londra si Roma. Numit si Venetia nordului are numeroase canale, este renumit in lume si pentru prelucrarea diamantelor. Rotterdam, situat la varsarea Rinului in Marea Nordului, este cel mai mare port al lumii. Olanda este tara polderelor, in sudul tarii fluviile Escaut, Rin si Meuse formeaza o singura Delta. In sec XIII Olandezii au inceput sa construiasca diguri pe marginea fluviilor si spre Marea Nordului pentru a impiedica apa sa inunde uscatul. Olandezii pompau apa de pe fundul polderelor in albiile fluviilor motiv pentru care Olanda a fost numita Tara morilor de vant . Pe cele 3000 de poldere se situeza peste jumatate din suprafetele cultivate ale tarii si se cultiva cereale, legume si flori. Pe poldere exista pasuni bogate. Agricultura este foarte rentabila, 10% din populatia activa lucrand in acest domeniu. Tehnicile moderne utilizate situeaza Olanda printre primele tari din lume la productia de grau, orz, cartofi, rapite, in, hamei, flori. Olanda este numita tara lalelelor care nu sunt cultivate pentru frumusete ci pentru bulbii expediati in toate colturile lumii pentru a inflorii in anul urmator. In apropiere de Haga este cea mai mare concentrare de sere din lume si de acolo florile ajung in 24 de ore in orice colt al lumii. Serele sunt moderne dotate cu calculatoare care controleaza si regleaza temperatura si umiditatea plantelor si se declanseaza o sonerie daca nu se rezolva problemele automat. Cam 3 patrimi din suprafetele cultivate ale Olandei sunt utilizate pentru cresterea animalelor. Vacile olandeze sunt cotate ca cele mai mari producatoare de lapte din lume(pe cap de animal) si fac ca Olanda sa fie numita tara branzeturilor. Din secolul XVII, Olandezii au creeat companii comerciale si s-au imbogatit prin acest tip de activitate, Olanda fiind singura tara in care volumul marfurilor transportate pe apa este mai mare decat cel transportat pe uscat. Olanda este o tara a confortului, a opulentei dar si o tara de risc. Industria utilizeaza jumatate din populatia activa si furnizeaza mai mult de jumatate din veniturile tarii. Printre industriile de varf se numara : grupul angloolandez Unilever care produce de sapunuri, detergenti, cosmetice, firma Philips producatoare de aparatura electrica si electronica cu sedii in intreaga lume, societatea anglo-americana Royal, care furnizeaza energie pe baza perolului si a gazelor importate.

Filigean Floarea

Intocmit : Filigrana Floarea