Sunteți pe pagina 1din 9

Grupa mica Educatoare: Nechita Carmen Zvetlana

Gradinita MIHAI EMINESCU,Galati

Proiect de activitate
Data: 25 MAI 2007 Durata: 15 minute Activitatea: Elemente de matematica Tema: Numere si numeratie Subiectul: Numeratia in limitele 1-3 Tipul de activitate: verificare si consolidare de cunostinte Forma de realizare: Joc didactic: Cate jucarii locuiesc in casuta Obiective cadru Dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numerele si cifrele.

Obictiv de referinta Sa numere de la 1 la 3 recunoscand grupele cu 1-3 obiecte si cifrele corespunzatoare.

Obiective operationale O1-Sa formeze grupe cu 1-3 obiecte numarandu-le; O2-Saraporteze correct cantitatea la numar; O3-Sa recunoasca si sa denumeasca corect cifra corespunzatoare numarului de obiecte; O4-Sa aseze atatea obiecte cate sunete aude. Sarcina didactica Numararea obictelor in limitele 1-3, asocierea cantitatii la numar si invers.

Regulile de joc Sa astepte intr-o sarcina data; Sa asculte cu atentie numarul de sunete (batai din palme); Sa raspunda atunci cand este rugat.

Elemente de joc Aplauze, manevrarea materialului dat, semnale auditive, Mascota Arlechino.

Strategia didactica Metode: deomonstratia, explicatia, exercitiul, problematizarea. Procedee: jocul, instructajul verbal.

Material didactic Jucarii; casuta; Mascota-Arlechino; cosulete cu material marunt; cifre; bagheta.

Bibliografie

Programa activitatilor instructiv-educativ in gradinita de copii, Bucuresti 2005 Neagu M. Beraru G. Activitati matematice in gradinita, indrumator metodic, Editura ASS 1995 Ghid Orientativ metodologic C.C.D, Galati 2006

Coninutul tiinific

Evenimentul didactic
Moment organizatoric Captarea atentiei

Activitatea Educatoarei
Pregatesc cadrul ambiental si materialul didactic necesar. Apare mascota Arlechino si le spune copiilor ca le-a adus o casuta sa se joace cu ea. Se vor intui materialele existente pe masuta. Se va anunta jocul pe care il vom juca impreuna. Se prezinta obiectivele in termenii accesibili copiilor. Explicatia si denumirea jocului. Se va explica sarcina didactica a

Activitaea Copilor

Strategia Didactica

Evaluarea

Stau pe scaunele si asculta.

Frontal

Stimularea verbala

Intuirea materialelor Anuntarea titlului jocului si a obiectivelor

Intuiesc materialele. Asculta. Retin sarcinile ce le vor avea de indeplinit Asculta sarcina jocului retinand actiunile pe care trebuie sa le efectueze.

Frontal Individual Frontal

Observarea comportamentului copiilor Observarea comportamentului copiilor

Dirijarea verificarii cunostiintelor

Jocul Explicatia

Stimularea verbala

jocului, precizandu-se actiunile pe care trebuie sa le efectueze copiii pentru realizarea sarcinii.

Se precizeaza regulile ce trebuie respectate in joc. Se prezinta sarciniile pe variante: Varianta I Se deschide casuta. Aranjarea obiectelor pe grupe.

Scot o grupa indicata si o aseaza pe masuta. Apoi numara obiectele din grupa. Numara grupa cu 1 obiect 2 obiecte 3 obiecte (diferite jucarii)

Analiza actiunilor si raspunsurilor Demonstratia

Corectarea individuala a greselilor Explicatia Exercitiul

Varianta a II-a

Analiza actiunilor si

Aseaza grupa indicata numarand obiectele si le aseaza la cifra corespunzatoare.

Le aduc in dreptul cifrei corespunzatoare .

raspunsurilor Demonstratia Exercitiul

Problematizarea Evaluarea Varianta a III-a Din cosulet vor scoate atatea obiecte cate batai din palme vor auzi (sau altfel de sunete). Mascota Arlechino apreciaza modul de joc si comportare al copiilor. Se vor da stimulente Scot un cerculet daca aud o bataie din palme (sau un sunet) Antrenati cu elemente de joc. Asculta aprecierile Primesc stimulente Exercitiul Problematizarea Observatia Explicatia Frontal Individual Analiza actiunilor si raspunsurilor

Incheiera activitatii

Evaluarea

S-ar putea să vă placă și