Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Date de identificare
Scoala cu clasele I-VIII Sintandrei Clasa a IV-a Data: Obiect: Religie ortodoxa Propunator: Subiect: Datini si obiceiuri de Pasti Tipul lectiei: mixta Obiectiv cadru: Formarea virtutilor crestine si consolidarea deprinderilor de comportament moral religios. Obiectiv fundamental: Sa participe la manifestarile traditional crestine. Obiective operationale: O1 Sa explice notiunile noi, in urma prezentarii, explicand cel putin una. O2 Sa prezinte importanta sarbatorii Pastilor, numind cel putin un obicei crestin specific. Obiectiv formativ educativ: S integreze in comportamentul propriu nvaaturile desprinse din lectie. Strategii: mijloace: manualul, metode: explicatia (M1),expunerea(M2), lectura (M3), conversatia (M4),aplicatie pactica(M5). Tipul de activitate frontal si individual Modalitati de evaluare verificare orala Bibliografie: Biblia Ene Braniste Dictionar de cunostinte religioase Camelia Muha Manual pentru clasa a II Prof. Ana Danciu Metodica predarii religiei Sebastian Sebu Metodica predarii religiei Catehism ortodox

DESFASURAREA LECTIEI Evenimentele Instruirii


1. Moment organizatoric 2. Reactualizarea cunostintelor invatate

Activitatea Profesorului
Salutul Rugaciunea Asigurarea conditiilor materriale, tehnice, psihologice pentru inceperea lectiei Profesorul verifica oral lectia precedenta. - De ce a patimit Iisus? Cum a patimit Iisus? Cand a fost rastignit? Ce s-a intamplat cand a murit? In ce zi a inviat?

Activitatea Elevilor
Raspund la salut Spun rugaciunea Se pregatesc pentru lectie Elevii raspund: - Iisus a patimit pentru mantuirea noastra. - El a fost batut, scuipat, batjocorit si apoi rastignit. - Iisus a fost rastignit in ziua de vineri. - Cerul s-a intunecat, pamantul s-a cutremurat. - A inviat in ziua de Duminica. Elevii isi deschid manualele si isi pregatesc caietele. Elevii deschid manualele. Elevii asculta explicatiile. - Noi mergem la Biserica la slujba de Inviere.

3. Enuntarea temei

Vom vedea azi cum sarbatorim noi Pastile si ce anume se face cand ne pregatim de aceasta sarbatoare. Azi vom face Datini si obiceiuri de pasti. Profesorul cere elevilor sa isi deschida manualele la pagina unde este lectia. Noi la Pasti sarbatorim Invierea Domnului, eveniment ce s-a intamplat duminica. - In seara de inviere unde mergem noi? La Pasti crestinii vopsasc oua rosii. Culoarea rosie reprezinta sangele Mantuitorului Iisus Hristos. Ouale reprezinta mormantul inchis in care a stat Iisus 3 zile. Ciocnirea oualor arata deschiderea mormantului. - Cum se saluta oamenii de Pasti? - Ce obiceiuri sunt in satul vostru cu ocazia acestei sarbatori? Profesorul citeste o poveste in care ilustreaza una din legendele legate de ouale rosii si originea lor.

4. Transmiterea noilor cunostinte M1 M4 O2 M2

O2 M3

Oamenii saluta cu Hristos a Inviat si raspund cu Adevarat a inviat! Femeile isi curata casele, vopsesc oua, merg la Biserica, iar toata familia se spovedeste si se impartaseste.

Elevii asculat cu atentie. 5. Obtinerea performantei M5 O1 6. Sistematizare, consolidare si fixare. 7. Evaluare si apreciere 8. Recomandari 9. Incheiere Noi azi vom face incondeieri o felicitare de Pasti pentru familiile voastre. Ce sarbatorim noi la Pasti? Pentru consolidare profesorul cere elevilor cante Hristos a Inviat! Profesorul noteaza pe elevii care au raspuns si le apreciaza participarea Profesorul le spune elevilor ca au de invatat lectia precizand ca fiecare dintre noi trebuie sa incerce cat mai mult sa se apropie de Dumnezeu. Rugaciunea Salutul Elevii isi pregatesc materialele si indrumati de profesor realizeaza felicitarile. - Invierea Domnului. Elevii canta.

Rugaciunea Salutul

S-ar putea să vă placă și