Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MARE EDUCATOARE: RADESCU MARIA GRADINITA Nr.1 BAIA DE FIER DENUMIREA ACTIVITATII:ACTIVITATE MATEMATICA MIJLOC DE REALIZARE:JOC DIDACTIC TEMA ACTIVITATII:A CATA ALBINUTA A ZBURAT? SCOP -Utilizarea corecta a numeralului cardinal si ordinal ; -dezvoltarea gandirii logice- matematice. OBIECTIVE OPERATIONALE: * s recunoasc cifrele n limitele 1-5. * s raporteze cantitatea la numr, la cifr i invers ; * sa sesizeze lipsa fluturasului motivand prin numeralul ordinal a cata albinuta lipseste; * sa foloseasca corect numeralul ordinal; * sa rezolve fisa individuala de lucru. SARCINA DIDACTICA: -denumirea mulimilor obiectelor prin numrarea contient n limitele 1-5 folosind n exprimare numeralul ordinal.

REGULA JOCULUI: copiii observ a cata albinuta a zburat ELEMENTE DE JOC:surprize, aplauze, sunetul clopoelului. STRATEGII DIDACTICE: Mijloace de nvaamnt: un pachet surpriza de la scolarii din clasa I, jucarii, papusi, fise de lucru, creioane. Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, problematizarea, exerciiul, observarea. FORMA DE ORGANIZARE:frontal i individual EVALUARE :parial pe parcurs , final prin fie.

ETAPELE ACTIVITATII
MOMENT ORGANIZATORIC

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

METODE SI PROCEDEE

EVALU ARE

Pregatesc sala de grupa, materialele necesare desfasurarii activitatii. Introduc copiii in sala de grupa.

Copiii intra in sala de grupa si se aseaza pe scaunelele aranjate in semicerc.

Explicatia

CAPTAREA ATENTIEI

Conversatia Elevii clasei I ne-au trimis asculta ceea ca le un cadou. As dori sa vina un explic copil sa deschida cadoul. In cutia surpriza se afla doua plicuri numerotate, va trebui sa deschidem plicul cu numarul 1 un copil deschide cadoul primit Prietenii nostri mai mari ne roaga sa ne jucam la alegem plicul cu Conversatia, matematica cu ceea ce ne-au numarul 1 si il elementul pregatit ei. deschidem surpriza Deci ne vom juca un joc pe care l-au numit A cata albinuta a zburat:? Explicatia

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

DIRIJAREA INVATARII

1. Vom numara pana la 5 . 2. Voi arta cifrele de pe palete iar copiii le vor recunoate. 3. Folosind jetoanele numerice le vom ordona n mulimi, n ir cresctor de la 1 la 5 apoi descresctor. 4.Cer unui copil s vin la panou, s ordoneze albinutele n sistem liniar, s le numere i s aeze cifrele corespunztoare sub fiecare. -Se urmrete stimularea i solicitarea tuturor copiilor. 5.O albinuta a zburat as dori sa aflam a cata albinuta lipseste

numara in limitele 1- 5 recunosc cifrele de pe palete Explicatia, exercitiul, Ordoneaza observatia jetoanele in sir crescator apoi descrescator executa didactica, sarcina Explicatia, exercitiul

Partiala

Complicarea jocului Copiii inchid ochii. Din acelai ir, vor pleca doua albinute n acelai OBTINEREA timp. De exemplu: numara a cata PERFORMANTE prima i a patra. Copiii albinuta lipseste I deschid ochii, privesc i copilul numit spune: a plecat prima albinuta si a patra.Pentru a continua jocul, albinutele sunt asezate la locul lor. Acum o sa va rog sa poftiti la masutele de lucru. Prietenii nostri ne-au trimis niste fise de lucru pe care, trebuie sa le rezolvam.

Partiala Explicatia, exercitiul problematizarea Explicatia, problematizarea

Explicatia, exercitiul, problematizarea

EVALUARE

-Pe fie avem nite albinute si cifre. Voi va trebui sa trasati o linie de la albinuta care a plecat la cifra care ne arat a cata albinuta este. Voi cere unui copil s Se aseaza la repete, pentru a vedea dac masutele de lucru. au neles sarcina. Voi face aprecieri individuale i generale.

inteleg sarcina si trec la aplicarea ei.

INCHEIEREA ACTIVITATII

Voi impartii recompensele. Copiii parasesc sala de grupa asculta cantand un cantecel. aprecierile, primesc recompensele

Observarea, explicatia, munca independenta

finala

S-ar putea să vă placă și