Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de activitate didactic

Data: 14.05.2012 Clasa: a VI-a Disciplina: Fizica Profesor: Dobrin Ioan Florin Tema leciei: Circuite serie i paralel Unitatea de nvare: Fenomene magnetice i electrice Tipul leciei: mixt Obiectiv cadru Dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare a realitii i de experimentare, prin folosirea unor instrumente i proceduri proprii fizicii. Obiective operaionale La sfritul leciei , elevii vor fi capabili: s recunoasc elementele de circuit dintr-o schem dat; s reprezinte schema unui circuit electric serie/paralel folosind simbolurile nvate; s realizeze un circuit electric serie/paralel dup o schem dat; s precizeze situaii practice de legare n serie i paralel a becurilor. Strategii didactice a. metode de nvmnt: expunerea conversaia euristic observaia explicaia experimentul descoperirea dirijat sau independent problematizarea b. mijloace de nvmnt: trusa de fizic: baterii, becuri, conductoare de legtur, ntreruptoare fiele de lucru tabla, creta, manualul instalaie pom de iarn c. forme de organizare: grupe de lucru individual d. metode de evaluare: evaluare continu, pe parcursul derulrii activitilor verificarea circuitelor i schemelor realizate de elevi.

Evenimentul didactic Captarea ateniei (3 min.)

Coninutul activitii Moment organizatoric Tema leciei

Enunarea obiectivelor leciei (1 min.) Reactualizarea unor noiuni anterioare (5 min.)

Obiectivele operaionale Circuitul electric, elemente de circuit Simbolurile elementelor de circuit

Dirijarea nvrii i obinerea performanelor (23 min.)

Definirea gruprii serie/paralel

Activitatea profesorului Verific ordinea n clas. Noteaz absenele. Lanseaz ntrebarea: Cum procedm cnd vrem s legm mai multe becuri la un acelai generator? Comunic elevilor obiectivele ce vor fi atinse la finalul orei. Distribuie elevilor materiale: baterii, becuri, conductoare de legtur, ntreruptoare. Distribuie elevilor fie de lucru. Cere elevilor s defineasc noiunea de circuit electric. Solicit elevii s identifice elementele de circuit i simbolurile acestora i s le noteze pe fia de lucru. Definete gruparea serie/paralel pe baza unei analogii. Solicit realizarea circuitului electric de pe fia de lucru, cu ajutorul materialelor puse la dispoziie. Ajut elevii s realizeze circuitul. Adreseaz ntrebri cu privire la rolul elementelor de circuit. Solicit prezentarea constatrilor i notarea lor pe fia de lucru. Solicit desenarea schemei. Solicit realizarea circuitului electric. Solicit scoaterea, pe rnd, a cte unui bec din circuit. Solicit prezentarea constatrilor i notarea lor pe fia de lucru.

Activitatea elevilor Se pregtesc pentru lecie. Noteaz n caiete titlul leciei.

Rein obiectivele. Se grupeaz pe grupe de lucru. Definesc circuitul electric. Identific elementele de circuit. Completeaz fia de lucru.

Studiul experimental al unui circuit electric simplu

Observ, descriu i noteaz definiia. Deseneaz n caiete schema circuitului serie/paralel. Realizeaz un circuit electric simplu, potrivit schemei de pe fia de lucru. Solicit ajutorul profesorului. Observ i explic funcionarea circuitului. Noteaz constatrile pe fia de lucru.

Studiul experimental al unei grupri serie de dou becuri

Deseneaz schema gruprii serie. Realizeaz circuitul electric. Urmeaz indicaiile profesorului. Prezint constatrile i le noteaz pe fia de lucru.

Evenimentul didactic

Coninutul activitii Studiul experimental al unei grupri paralel de dou becuri

Msurarea performanei (5 min.)

Modurile de legare a trei becuri

Consolidarea noiunilor prezentate retenia (5 min.) Realizarea transferului (5 min.)

Identificarea modului de legare a becurilor pe o schem dat

Prezentarea de situaii de legare a becurilor din viaa cotidian i identificarea modului de legare Argumentarea folosirii legrii serie/paralel n diverse situaii

Dirijarea nvrii individuale (3 min.)

Tema pentru acas: exerciiile x, y, z pag. w manual rebus Edison / Volta referat Istoria becului / Istoria bateriei

Activitatea profesorului Solicit desenarea schemei. Solicit realizarea circuitului electric. Solicit scoaterea, pe rnd, a cte unui bec din circuit. Solicit prezentarea constatrilor i notarea lor pe fia de lucru. Solicit identificarea tuturor modurilor de legare a trei becuri i desenarea schemelor electrice aferente. Verific schemele desenate de elevi. Prezint dou scheme electrice. Solicit identificarea i argumentarea modului de legare. Reamintete concluziile. Solicit exemple din viaa cotidian n care se ntlnesc legri de becuri serie/paralel. Rspunde ntrebrilor elevilor. Prezint o instalaie de pom de iarn. Solicit prezentarea de avantaje i dezavantaje. Anun tema pentru acas.

Activitatea elevilor Deseneaz schema gruprii serie. Realizeaz circuitul electric. Urmeaz indicaiile profesorului. Prezint constatrile i le noteaz pe fia de lucru. Identific modurile de legare. Deseneaz n caiet schemele.

Deseneaz schemele. Identific modul de legare. Explic/argumenteaz.

Dau exemple din viaa cotidian. Argumenteaz unde i de ce folosim legarea serie/paralel. Observ funcionarea instalaiei de pom de iarn. Prezint avantaje i dezavantaje ale gruprii serie/paralel. Noteaz tema pentru acas.

Prof. Dobrin Ioan Florin

S-ar putea să vă placă și