Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic integrat

Educatoare:Mocan Corina Tema de studiu:Cand /cum si de ce se intampla? Tema saptamanala:Legume de toamna Tema zilei:Ridichea uriasa Tipul de activitate:predare-invatare Forma de realizare:Activitate integrata DLC +DEC Scopul activitatii: Formarea deprinderii de a audia cu atentie un text, a deprinderii de exprimare corecta si aplicarea cunostintelor in diferite contexte de lucru. Elemente componente ale activitatii integrate Domenii experientiale 1.Domeniul limba si comunicare Ridichea uriasa-lectura educatoarei 2.Domeniul estetic si creativ Ridichea-dactilopictura si pictura Centre de interes: 1.Centrul ARTA:Coloram si modelam ridichi 2.Centrul STIINTA: Pune in cos cate ridichi iti arata cifra! Sorteaza ridichiile dupa marime(mare-mic) 3.Centrul CONSTRUCTII:Ladite pentru ridichi de diferite marimi ALA 2 1 Joc cu text si cant: Taranul e pe camp 2 Dramatizare: Ridichea uriasa Obiective operationale: ADE: DLC O1.Sa urmareasca cu atentie linia povestii, concomitent cu imaginile;

O2.Sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare rostind clar si corect cuvintele si formuland propozitii corecte din punct de vedere gramatical; O3.Sa indice succesiunea momentelor povestii, asezand siluetele in ordinea logica ceruta de firul narativ al povestii; DEC O1.Sa denumeasca materialele puse la dispozitie; O2.Sa aplice culoarea pe suprafata de lucru fara sa depaseasca conturul; O3.Sa analizeze pe baza unor criterii clare lucrarea proprie si pe cele ale colegilor. Activitati pe centre de interes ALA1 Centrul ARTA : O1.Sa modeleze plastilina prin miscari circulare pentru a obtine ridichea. Centrul STIINTA O1.Sa reconstituie intregul din jumatati; O2.Sa faca corespondenta intre cifra si cantitate si invers; O3.Sa sorteze ridichiile dupa marime(mare mic). Centrul CONSTRUCTII O1.Sa utilizeze corect materialul. Strategii didactice Metode si procedee: conversatia,explicatia,expunerea,povestirea,trierea asertiunii. Material didactic:o ridiche uriasa,un cos cu ridichi,cosulete cu cifre(1-10),jumatati de ridiche,fise de colorat ,culori,plastilina,acuarele,imagini din povesteaRidichea uriasa,fisa de evaluare, masti (catel,pisica,soricel),sort,palarie. Bibliografie: 1.Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii; EdituraGheorghe-Cartu Alexandru,Craiova-2009; 2.Ghid pentru proiecte tematice Activitati integrate pentru prescolari(3-5 ani)/DPH2008. 3.Activitatea integrata din gradinita-Ghid pentru cadrele didactice din invatamantul preuniversitar,DPH-2008.

Eveniment didactic 1.Organizarea activitatii 2.Captarea atentiei 3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Continutul stiintific Se amenajeaza spatiul educational. Se pregateste materialul didactic Se organizeaza colectivul de copii. O voi face inca din cadrul intalnirii de dimineata cand le voi prezenta la noutatea zilei sub forma de surpriza o ridiche uriasa. Le propun copiilor sa inveselim ridichea uriasa .Astfel vor colora,vor modela,se vor juca cu ridichi, si vor asculta o poveste despre ridichea noastra.

Strategii didactice

Evaluare

Conversatia Conversatia Observarea Comportamentului initial interesul pentru activitate Conversatia

4.Desfasurarea activitatii

Voi prezenta copiilor centrele deschise si obiectivele de realizat. Fiecare copil isi va alege centrul la care va lucra. La sectorul Arta modeleaza surioare pentru ridichea noastra. La Stiinta sorteaza ridichiile dupa marime, le pun in cosulete respectand cifra scrisa pe cosulet . La Constructii realizeaza ladite pentru ridichi. Dupa ce copiii termina de rezolvat sarcinile le spun copiilor ca in drum spre gradinita ridichea mi-a spus o poveste si-i intreb daca vor sa o asculte si ei. Povestea se numesteRidichea uriasa. Voi expune continutul povestii folosind gestica,mimica si inflexiuni ale vocii. Pe masura ce voi povesti ,voi prezenta si planse corespunzatoare fiecarei secvente. Cu ajutorul intrebarilor copiii vor expune continutul povestii conform planului principal de idei redate prin imagini. Voi insista pe mesajul educativ al povestii Unde-s multi puterea creste. Le propun copiilor sa jucam un joc Fals sau

Explicatia Exercitiul

Grupare dupa marime Recunoasterea cifr Raportarea la numar

Conversatia Expunerea

Expun continutul povestii Exercitiul

Adevarat. -Povestea se numesteRidichea Rosie? -Mosul a scos singur ridichea? -Baba a chemat catelul in ajutor? -Catelul a chemat pisica in ajutor? -Pisica a chemat soricelul? -Mosul ,baba,catelul,pisica ,soricelul strigau : Hei-rup,hei-rup? Apoi copiilor li se cere sa aranjeze pe macheta siluetele personajelor in ordinea pe care o prezinta povestea si sa spuna care sunt primul, al doilea,...., ultimul.

Trierea asertiunii

Raspund la intrebari cu ajutorul paletelor 5.Obtinerea performantei Copiii vor merge la masute unde vor avea de rezolvat o fisa de evaluare (Taie personajele care nu apar in poveste). Apoi se asaza la masute unde vor picta ridichi. Voi explica si voi demonstra modul de lucru Incalzirea muschilor mici ai mainii. Voi urmari indeaproape fiecare copil,voi da indicatiile necesare pentru a termina lucrarea. Dupa ce vor termina ,le vor aseza la panouri si le voi cere sa le analizeze in functie de acuratete,de terminarea lucrarii,de respectarea cerintelor date. Prin intermediul versurilor:Iata a mai trecut o zi /Multe ati invatat copii/Iar acum ne pregatim sa ne mai jucam putinle propun copiilor o minidramatizareRidichea uriasa precum si jocul cu text si cant:Taranul e pe camp Voi face aprecieri asupra modului in care au participat la activitate. Exercitiul Recunosc personajele

Explicatia Demonstratia Exercitiul Turul galeriei

6.Evaluarea performantei

7.Incheierea activitatii

Conversatia

S-ar putea să vă placă și