P. 1
Inspectie la clasa-Domnul Trandafir

Inspectie la clasa-Domnul Trandafir

|Views: 462|Likes:
Published by Manea Gabriela
Inspectie la clasa- Domnul Trandafir
Inspectie la clasa- Domnul Trandafir

More info:

Categories:Types, School Work
Published by: Manea Gabriela on Jun 03, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

06/13/2015

pdf

text

original

DATA: 28.03.

2013

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a V-a C ; DISCIPLINA: Limba şi literatura română; ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare; SUBIECTUL: ,, Domnu Trandafir”- caracterizarea personajului principal ; TIPUL LECŢIEI:de formare a priceperilor şi deprinderilor; OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivităţii literar – artistice a elevilor, cu referire specială asupra universului operei epice în proză OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: formarea competenţelor de identificare a trăsăturilor fizice şi moralale ale personajului principal şi caracterizarea acestuia OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - O1 – să definească procedeul de caracterizare a personajului şi să precizeze mijloacele de caracterizare - O2 – să stabilească trăsăturile caracteristice ale personajului principal - O3- să realizeze caracterizarea domnului Trandafir - O4 – să identifice modul de expunere şi figurile de stil folosite în realizarea portretului domnului Trandafir; - O5 -să-şi exprime propriile idei legate de personalitatea domnului Trandafir RESURSE: a) Materiale: fişe cu citate ,planşa ,,Planul caracterizării personajului ”,markere, b) Informaţionale: - definiţia personajului literar -diferenţa dintre caracterizare şi portret -caracterizarea directă şi indirectă c) De conţinut: -identificarea trăsăturilor personajului trăsături - identificarea modului de expunere şi a figurile de stil folosite în realizarea portretului domnului Trandafir d) Timp: 50 min STRATEGIA DIDACTICĂ: 1. Mod de abordare :învăţarea deductivă 2. Metode didactice: conversaţia, lectura expresivă, brainstormingul, învăţarea prin descoperire 3. Mijloace de învăţământ:manualul, fişe cu citate , planşe, markere 4. Forme de activitate: frontală , individuală EVALUARE:formativă

ciorchinele,

SCENARIUL DIDACTIC Cadrul de Timp de Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi

Tot portretul unui învăţător l-a creionat şi Barbu Delavrancea în opera .Ce opere literare a scris? .învăţare 1. Sadoveanu? . Sadoveanu: Răspund la întrebări .L. Anunţ titlul lecţiei şi obiectivele.Domnul Vucea”.Printre aceştia se află Ion Creangă.Ce puteţi spune despre naraţiunea Domnu Trandafir? -Ce înfăţişează acest text ? . Caragiale. Ascultă Spargerea gheţii (gândirea activă) Elevii scriu titlul lecţiei în caiete. dar acesta portret este atipic deoarece învăţătorul său nu mai este dascălul model.organizarea clasei şi asigurarea climatului necesar bunei desfăşurări a lecţiei. . M.. 2. Elevii se pregătesc pentru lecţie procedee Conversaţia Elevii citesc tema. Aceştia au creat portretul model al dascălilor.Redaţi pe scurt conţinutul acestei opere? Conversaţia Explicaţia 2’ Realizarea sensului 1 3. I. Evocarea lucru 1’ 1. Reactualizarea cunoştinţelor Solicită elevii să citească tema şi fac aprecieri asupra felului în care aceasta a fost rezolvată.Ce fel de naraţiune avem? . Moment organizatoric . Sadoveanu. Scriu titlul pe tablă.în proză sau în versuri ? -La ce persoana e scrisă opera? .Cum e realizat portretul . Captarea atenţiei: Anunţ elevii că mulţi scriitori au realizat în operele lor portrete memorabile ale dascălilor lor. 6’ 8’ După citirea temei adresez elevilor întrebări despre viaţa şi activitatea lui M.Când şi unde s-a născut M.

notează Conversaţia Urmărind planul compunerii prin intermediul conversaţiei se identifică trăsăturile personajului şi se completează ciorchinele ( Anexa 2) Completează ciorchinele: Personaj principal. Fostul învăţător al scriitorului Personaj real Le reamintesc elevilor cum trebuie redactată caracterizarea unui personaj şi care este structura unei astfel de compuneri (Anexa 1) Explicaţia Conversaţia Exerciţiul Solicit elevii să citească citatele reprezentative pentru caracterizarea personajului(Anexa 3).Conversaţia 18 Discut cu elevii despre personaj şi întreb ce înseamnă a caracteriza un personaj literar. Răspund: A caracteriza un personaj înseamnă a evidenţia trăsăturile fizice şi morale ale acestuia aşa cum se desprind din opera literară respectivă. să identifice trăsăturile acestuia şi să completeze ciorchinele. Citesc citatele. Trăsături fizice: • ochi blajini • zambet linistit • înalt . bine legat • cu mustăcioară neagra pe care si-o tundea scurt Trăsături morale: • dăruire sufletească • modest • înţelegător • iubitor de copii • talentat • sensibil • devotat meseriei Conversaţia . Explicaţia Ascultă. identifică trăsăturile personajului.

După identificarea trăsăturilor întreb elevii cum au fost acestea prezentate. le cer să dea exemple de trăsături prezentate în mod direct şi să identifice figurile de stil folosite în redactarea portretului domnului Trandafir. • ospitalier • statornic Completează ciorchinele. Fac aprecieri asupra desfăşurării activităţii . direct sau indirect . anunţ tema pentru acasă şi închei activitatea citând cuvintele lui Nicolae Manolescu: Cine nu-şi aduce aminte de Domnul Trandafir? Nefericiţi aceia dintre noi care n-au întâlnit în copilăria lor de şcolari un Domnul Trandafir. Anexa 1 PLANUL CARACTERIZĂRII UNUI PERSONAJ LITERAR . Realizează caracterizarea domnului Trandafir.. un dascăl adevărat. Nominalizez doi copii să citească ce au scris. Răspund Identifică 14 Reflecţia Solicit elevii să redacteze un text în care să prezinte sentimentele autorului şi atitudine acestuia faţă de personaj explicând şi citatul În locul acela odată a trăit un om. Cu alte cuvinte..

De către alte personaje . gândurile şi frământările lui -prin aspectul fizic şi vestimentar al personajului -prin relaţia cu celelalte personaje -prin încadrarea lui într-un anumit mediu -prin punerea personajului într-o situaţie limită . Sadoveanu .prin nume şi felul de a vorbi Încheiere: • Care este atitudinea scriitorului faşă de personajul prezentat • Ce categorie tipologică mai largă reprezintă • Ce modalităţi (procedee) de caracterizare foloseşte scriitorul Personaj principal ANEXA 2 personaj real (Mihai Busuioc) Învăţătorul lui M.De către autor .De personaj însuşi (autocaracterizare) b)din prezentare indirectă: -prin faptele personajului -prin comportare. aşa cum se desprind din text: a) Din prezentare directă: .Introducere • Ce loc ocupă personajul în operă • Ce fel de personaj este (raportat la realitate) • Cine este personajul • În ce împrejurări este înfăţişat el Cuprins Care sunt însuşirile fizice şi morale ale personajului.

..Om deosebit” Dascăl adevărat DOMNUL TRANDAFIR Trăsături morale Trăsături fizice .

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->