Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

Director, Prof. Victor Gheorghe David Grupul colar Moga Voievod Hlmagiu CLASA: A VIII-A PROF. Mate Ionela Cristina OBIECTUL: Limba i literatura romn TIPUL LECTIEI lecie de recapitulare TIMP ALOCAT 50 de minute SUBIECTUL LECIEI: Genul liric. Trasaturile genului liric Data: 29.05. 2012 OBIECTIVE CADRU:- dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral/scris - dezvoltarea capacitii de exprimare oral/scria OBIECTIVE OPERATIONALE: a. cognitive: - La sfritul leciei elevii vor fi capabili : O1 s defineasc, n mod corect, genul literar/liric, opera liric; O2 - s identifice caracteristicile operelor lirice i a genului liric, ncadrnd un text n specia literar respectiv; O3 - s identifice elementele de versificaie i s neleag importana elementelor de versificaie ntr-o poezie; O4 - s selecteze figurile de stil i mijloacele expresive folosite n textul liric; b. afective: O5 -s descopere savoarea scrierilor lirice dincolo de obligaia de a citi O6 - s manifeste spirit de competiie O7 - s-i formeze capacitatea de autoevaluare c)psiho-motorii: O8-formarea deprinderilor elevilor de a opera, n comunicarea scris sau oral, cu termenii operaionali. METODE I PROCEDEE (active i alternative): conversaia, problematizarea, exerciiul (recunoatere, exemplificare), nvarea prin descoperire MATERIALE DIDACTICE : portofoliul elevilor, fie de lucru, fisa teoretica, scheme, planse, tabla, caietele elevilor FORME DE ORGANIZARE a activitatii elevilor: activitate frontal combinata cu cea independent individual, FORME DE EVALUARE: oral i scris (ntrirea rspunsurilor, observaia sistematic,portofoliul). MATERIAL BIBLIOGRAFIC > IORDCHESCU, CARMEN, ROXA, VIORICA, S dezlegm tainele textelor literare. Clasa a VIII-a, ed. Carminis, Piteti. > PARFENE, C. Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal , Ed. Polirom, Iai, 1999 .

EVENIMENTE INSTRUCTIONAL E 1.-Organizarea clasei - Captarea ateniei

SCENARIUL LECIEI ACTIVITATEA ACTIVITATEA PROFESORULUI ELEVILOR -Consemnarea prezenei elevilor. -receptarea mesajului oral; -Asigurarea cadrului i a -raportarea absenilor; atmosferei optime desfurrii -pregtirea materialelor leciei. -Captez interesul elevilor prin aducerea n prim-plan a unei plane. -dialogul

MODALITATI DE INVATARE

Conversaia elementul-surpriz, plansa cu un rebus de completat, plansa cu notiuni literare brainstorming

4 min. 2. Nominalizarea lectiei, a obiectivelor propuse. Actualizarea cunotintelor 3 min. 3. Dirijarea nvrii mpart fiele teoretice i fia de lucru. Aduc explicaii suplimentare, acolo unde este cazul. Ofer un timp de lucru. 10 min. -Monitorizez activitatea elevilor, intervenind cu sugestii tehnice acolo unde este cazul. - citirea pentru recapitulare a uno noiuni literare; receptarea mesajului oral si scris; portofoliul -intrebari suplimentare; -rezolvarea sarcinilor de lucru in echipa; -consultarea portofoliului; -notarea rezolvarilor in caiete Conversatia -Accentuez mrcile eului liric, figurile de stil, elementele de -rezolvarea sarcinilor de lucru i versificatie, sistematiznd discutarea lor; informaiile la tabl. -conversaie, -exerciii de identificare figurilor Le cer elevilor s schieze un de stil invatate intr-un text desen reprezentativ pentru o necunoscut; strof dat din poezia Dorina, -exerciii de definire a figurilor de Mihai Eminescu. de stil/procedeelor artistice; -exerciii de identificare a Evaluez formativ deprinderile mrcilor eului liric si de elevilor de a rezolva sarcinile diferentiere intre acestea si individuale de lucru. caracteristicile genului epic; -exerciii de identificare si definire a elementelor de 30 min. versificaie; (10+20) -notarea n caiete Exerciiul Inteligenele multiple nvarea prin descoperire Dezbaterea Problematizarea -Cer elevilor s numeasc genurile literare. -Solicit definirea genului literar i a operei literare, prin intrebri frontale, directe, imperative. -conversaie, numirea genurilor literare; - receptarea mesajului oral si scris; -notarea titlului n caiete. -exercitii de definire a genului literar/operei literare nvarea prin descoperire -activitate frontal, individual Conversaia, exerciiul

-Propun afiarea la tabla a desenelor realizate de elevi dup lecturarea comuna a textului dat. - receptarea mesajului oral si Evalueaz prin aprecieri verbale scris; activitatea elevilor. -observaii, explicaii. Activitate frontal, individual

4. Feed-backverificarea indeplinirii obiectivelor operationale

-Verific ndeplinirea obiectivelor prin intrebari.

-exerciii de definire a genului Activitate frontal, literar/liric,a figurilor de stil, individual -exerciii de identificare a -Apreciez rspunsurile elevilor i mrcilor lirice; Conversaia motivez notarea acestora. -ntrebari suplimentare

9 min. 5. Asigurarea reteniei i a transferului -Indicarea sarcinilor de nvare i precizarea sarcinilor de lucru (Completai fia de portofoliu pe baza textului discutat n clas i cutai un alt text liric corespunzator ca mesaj) pentru acas i a explicaiilor, acolo unde este nevoie. -Precizri, observaii cu referire la tema pentru acas. - receptarea mesajului oral si scris; -notarea temei in caiete; -intrebari suplimentare expunerea conversaia

4 min.

Prof. Mate Ionela Cristina

S-ar putea să vă placă și