Sunteți pe pagina 1din 10

Cadru didactic:

PROIECT DIDACTIC
I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITII DE NVARE
UNITATEA DE NVMNT: Colegiul Naional Economic "Andrei Brseanu" Braov Observaii CLASA: a X-a *sunt preluate din programa disciplinei; ARIA CURRICULAR: ** se formuleaz cu respectarea celor 5 pai i a condiiilor de operaionalizare; DISCIPLINA: Economie *** se prescurteaz pentru o introducere facil n SUBIECTUL: Piata Monetara.... organigrama instruirii; DURATA ACTIVITII: 60 de minute... **** secvenele instruirii sunt cele care definesc tipul de lecie; DATA: 12.03.2013... ***** proiectul didactic este nsoit de bibliografie TIPUL ACTIVITII: Predare-nvare... i anexe;

II. OPERAIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIM COMPETENELE SPECIFICE Obiective operaionale** Pe parcursul activitii elevii Colegiul Naional Economic "Andrei Brseanu" Braov, clasa, a IX-a, la disciplina Economie, cu subiectul Piata monetara, vor fi capabili 1.1.(cognitiv) s defineasc conceptul de piata monetara pe baza formulrii prezente din speele propuse de profesor. Nu se admit greeli. 1.2(afectiv-atitudinal) s dezbat modificarea cererii n raport cu preul. pe baza unui studiu de caz. Se admit preri divergente. 1.3. (psihomotor)s reprezinte prin intermediul unui desen piata monetara din Romania. Nu se admite greeli de reprezentare. 2.1(cognitiv) Formarea cererii pe pia. Se admit 2 greeli.
1

CODUL

Competenele specifice vizate*

C. 1.

Identificarea pietii monetare

C. 2.

Compararea operatiilor pe piata monetara

Explicarea rolului bancilor si a creditelor

C. 3.

2.2 (afectiv-atitudinal) s redacteze un eseu liber despre operatiile de pe piata monetara pe baza unui material de studiu propus de profesor. Se admite viziune proprie. 3.1(cognitiv) Sa evidentieze rolul creditului si a bancilor prin exemplificare. Se admite 2 greeli 3.2.(afectiv-atitudinal)s argumenteze prerea personal despre factorii care influenteaza masa monatara. Se admit argumente diferite.

III. NECESARUL DE CUNOTINE I DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR Competene de comunicare i capacitate de sintez Capacitate de redare Capacitate de exprimare i susinere a unei opinii

IV. ARIA DE CONINUT Concepte ale pietei monetare Rolul creditului si a bancilor Conceptul cererii n raport cu preul.

V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECIE Manualul de Economie Studiu de caz, Factorii care influenteaza masa monetara Tabl, cret, caiete, instrumente de scris

VI. METODE DE PREDARE-NVTARE


2

Codul*** Metode tradiionale MC Metoda conversaiei MD Metoda descrierii MP Metoda povestirii

Codul MCD MCB

Metode moderne Metoda cadranelor Metoda Cubului

VII. STRATEGIA DE EVALUARE Codul EO PR ES Metode de evaluare Evaluare oral Proiect Evaluare scris Codul EI EF Forme de evaluare Evaluare iniial Evaluare final

VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII Codul I IG F Forme de organizare Individual In grup Frontal

IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII


Obiective operaionale Secvenele de instruire **** 1 Moment organizatoric Metode i forme de evaluare

Activitatea didactic

Coninutul instruirii

Metode i procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

2
- Asigur cadrul necesar predrii leciei Anun i red ntr-un scurt rezumat principalele subiecte ale leciei

3
-----------------------------------------

MC

1m

Captarea ateniei

Invit elevii s deschid manualele de lucru

MC

Piata monetara

3m

Dicteaz titlul leciei Anunarea subiectului i a obiectivelor activitii Ofer explicaii despre subiect Structureaz lecia pe tabl

Piata monetara Astzi vom nva despre piata monetara Subpuncte: Concepte cheie Ce nseamn piata monetara Care este rolul creditului si a bancilor 4 MC MP Tabla cret

10 m

Timp

Obiective operaionale

Secvenele de instruire **** 1

Activitatea didactic

Coninutul instruirii

Metode i procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Metode i forme de evaluare

2
Profesorul ntreab elevii dac le sunt cunoscui termenii cheie Invit elevii s se mpart n grupe

3
V sunt cunoscui termenii precum piata monetara, credit?

4
MC

5
-

6
F

7
EO

5 MIN

Profesorul definete termenii cheie i i noteaz pe tabl

Piata monetara este locul unde se intalnesc agentii economici , unii care solicita imprumuturi in bani, iar altii care ofera bani cu imprumut pe termen scurt.

MD

15M

Desfurar ea activitii i transmitere a cunotinel or

Cele 6 concepte scrise pe cub sunt: piata monetara, cerere, imprumut, credit, agent economic, operatiuni bancare Dup prezentarea conceptelor, se va lua un cub, iar pe cele ase fee ale cubului, colorate diferit, se noteaz cte un concept. Fiecare echip va trebui s redea conceptele.

MCB

Cub

IG

EO

10 M

Timp

Obiective operaionale

Secvenele de instruire **** 1

Activitatea didactic

Coninutul instruirii

Metode i procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Metode i forme de evaluare

Timp

Obiective operaionale

Secvenele de instruire **** 1

Activitatea didactic

Coninutul instruirii

Metode i procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Metode i forme de evaluare

2
Cine pot fi agentii economici care solicita imprumuturi? Adica agentii economici care au nevoie de bani, pentru a-si desfasura activitatea. Ex: Statul pentru a acoperi deficitul bugetar. Cine pot fi cei care ofera bani cu imprumut? Piata monetara este locul in care se intalneste cererea si oferta de monada. Pe piata monetara se vand si se cumpara bani.

3
Va rog sa notati urmatoarele Operatiile pe piata monetara Acestea se clasifica dupa anumite criterii: 1.Dupamodul de implicare a partimoniului firmei care solicita imprumutul a. Op. cu garantie b. Op. fara garantie 2. Dupa complexitatea relatiilor dintre agentii economici a. Op. de finantare b. Op. de refinantare 3. D. p. d. v al duratei pentru care se acorda creditul pe trmen scurt a. Op. pentru credite de 1 zi b. Op. pentru credite de 2-90 de zile- cel mai des utilizate c. Op. pentru credite de peste 90 de zile pana la 12 luni.

MCD

ES

15M

Timp

Obiective operaionale

Secvenele de instruire **** 1

Activitatea didactic

Coninutul instruirii

Metode i procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Metode i forme de evaluare

Timp

Obiective operaionale

Secvenele de instruire **** 1 Autoevalua re

Activitatea didactic

Coninutul instruirii

Metode i procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Metode i forme de evaluare

Profesorul adreseaz ntrebri recapitulative despre subiectele discutate

Ce ai neles din lecia de astzi? Ce este piata monetara? Ce este un credit la banca? Da-ti un exemplu de operatiune pe piata monetara.

MC

IG

EO

5M

Anunarea i explicarea temei pentru acas

Profesorul anun tema pentru acas, 5 exemple

MC, MD Pentru data viitoare da-ti 5 exemple diferite de operatii pe piata monetara

Tabl, cret

P 2m

Timp

Obiective operaionale

Secvenele de instruire **** 1

Activitatea didactic

Coninutul instruirii

Metode i procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Metode i forme de evaluare

X. Bibliografie i anexe***** 10

Timp

S-ar putea să vă placă și