Sunteți pe pagina 1din 11

UNIVERSITATEA POLITEHNICA TIMISOARA FACULTATEA DE MECANICA

BAZELE PROCESELOR DE FABRICAIE

Coordonator: Asist.Drd.Ing. Daniel ROTAR drotar@eng.upt.ro

Student: Kovacs Sebastian-Istvan, An IIIC, Grupa 9 sebi_the_mad_man@yahoo.com

TIMIOARA 2011

1. Aplicaia 1 (pentru Ix [1120])

Piesa din figura 1, pag. 3 se prelucreaz prin strunjire cilindric exterioar de degroare, urmat de o strunjire de finisare. Pentru strunjirea de finisare, adaosul de prelucrare este de 0,5mm i se ndeprteaz printr-o singur trecere. Se dau: a. Materialul piesei: Ix *14+ *58+ *912+ Materialul piesei Oel, Rm = 600 N/mm2 Oel, Rm = 850 N/mm2 Oel inoxidabil

*1316+ Font, HB 200 *1720+ Duraluminiu *2124+ Bronz *2528+ Material termoplastic *28+ Material termorigid

a. lungimile lsi = loi = 2mm b. L = (100 + Ix)mm ; l = [(100 + Ix) (90 - Ix)]mm c. d = (50 + Ix)mm. n cazul unei piese cu dou trepte se prelucreaz diametrul cel mai mic. d. adaosul total de prelucrare pe diametru AP = 12mm e. unghiul de atac principal al sculei : Ix [] par impar 75 105

f. Regimul de achiere este stabil. Prelucrarea se realizeaz cu o scul din: Ix Scula achietoare par impar HSS Carburi metalice

S se determine: a. Dimensiunile concrete a piesei. b. Parametrii regimului de achiere, n cazul strunjirii de degroare i de finisare (adncimea de achiere ap , avansul f , viteza de achiere vc i turaia n a piesei). c. Rugozitatea teoretic la operaia de finisare. d. Fora de achiere Fc, debitul de achiere Q i puterea consumat la achiere Pc , n cazul operaiei de degroare. e. Lungimea cursei L , diametrul efectiv de , timpul de baza tb , numrul de treceri la degroare i , n cazul formei piesei: Ix Forma piesei par impar fr umr cu umr

REZOLVARE

a. Dimensiunile concrete a piesei. Pentru Ix = 17, avem: materialul piesei: Duraluminiu procederu : Strunjire cilindrica exterioara de degrosare lungimile de intrare si iesire ale sculei din material: lsi = loi = 2mm lungimea cursei: L=(100+ Ix )mm L=117 mm
3

1 -

-lungimea semifabricatului: l = [(100 + Ix )-(90- Ix )]mm l = (117-73)mm l=44mm - forma: cu umar - diametrul sculei d = (50 + Ix)mm d = 67mm - unghiul de atac principal al sculei =105 - Regimul de achiere este stabil. Prelucrarea se realizeaz cu o scul din: Carburi metalice b. Parametrii regimului de achiere, n cazul strunjirii de degroare i de finisare (adncimea de achiere ap , avansul f , viteza de achiere vc i turaia n a piesei). adncimea de achiere: ap = 2 [mm] - avansul: f = 0,3 [mm/rot] viteza de achiere: vc = 600 [m/min] - turaia sculei: n = vc /*d = = 600*1000/3,14*67 = n = 2850 [rot/min] [pag. 12, tabelul 19]

[pag. 12, tabelul 19] [pag. 5, relaia 8]

c . Rugozitatea teoretic la operaia de finisare: Rth= f2/8*r=(0,3) 2 /9*0,8=0,09/6,4=0,014

d. Fora de achiere Fc, debitul de achiere Q i puterea consumat la achiere Pc , n cazul operaiei de degroare. - fora de achiere: Fc = A*kc [N] [pag.8, relaia 24] 2 A=a*f=2*0,3=0,6 mm kc= k*C1*C2=1715*0,9*1=1543,5 kc= kc 1.1/h^mc *C1*C2 =1390/0,290,18 *0,9*1=1563,24
4

k =1715 [pag.10,tabelul 10] mc =0,18[pag.10,tabelul 10] kc 1.1=1390[pag.10,tabelul 10] C1 = 0,9 [pag.10, tabelul 9] pt Vc = 600 C2 = 1 [pag.10, tabelul 9] Fc = A*kc =0,6*1543,5=926,1 - debitul de achiere: Q =A*Vc=a*f*Vc=0,6*600=360 - puterea consumat la achiere: Pc=Fc *Vc=Q* kc =555660 [pag.8, relaia 26] [pag.8,relatia 27]

e. lungimea cursei: L = l+ lsi = = 44+2 = L = 46 [mm] -diametrul efectiv: de =d-a*(i+1)=67-2*(6+1)=65-14=51 nr. treceri=6 , 5 trecerei de 2mm si a 6-a de 1,5mm i-6 pt degrosare - timpul de baz: tb = L*i/n*f tb = 19,35

2. Aplicaia 2 (pentru Ix <20) Piesa din figura de la pagina 6, Ix se prelucreaz prin frezare, astfel: Scula achietoare

15 610

Frezare cilindric, figura 12 Frezare umr cu frez cilindro-frontal, figura 13

1115 Frezare plan, cu cap de frezat, figura 14 1620 Frezare canal, cu frez deget, figura 15

Se dau: a. Materialul piesei: Ix *14+ *58+ *912+ Materialul piesei Oel, Rm = 600 N/mm2 Oel, Rm = 850 N/mm2 Oel inoxidabil

*1316+ Font, HB 200 *1720+ Duraluminiu *2124+ Bronz *2528+ Material termoplastic *28+ Material termorigid Scula achietoare

b. numrul de dini al frezei Nr. dini 16 12

Frez cilindric, figura 12 frez cilindro-frontal, figura 13

30 4

cap de frezat, figura 14 frez deget, figura 15

c. n cazul prelucrrii canalului de pan, Ix Canalul de pan par impar d. diametrul frezei d: d (20 + Ix)mm (10 + Ix)mm (80 + Ix)mm Scula achietoare Frez cilindric, figura 12 frez cilindro-frontal, figura 13 cap de frezat, figura 14 Deschis la un capt Canal nchis

(4 + Ix/2)mm frez deget, figura 15

e. lungimile lsi = loi = 2mm f. lungimea prelucrrii l: l (100 + 2Ix)mm (100 + 2Ix)mm (100 + 3Ix)mm

Procedeul de prelucrare Frezare cilindric, figura 12

Frezare umr cu frez cilindro-frontal, figura 13 Frezare plan, cu cap de frezat, figura 14

(5 + 2Ix)mm

Frezare canal, cu frez deget, figura 15

a. limea piesei w: w 0,8 (lungimea frezei) mm 0,5 (lungimea frezei) mm 0,8 (lungimea frezei) mm Procedeul de prelucrare Frezare cilindric, figura 12

Frezare umr cu frez cilindro-frontal, figura 13 Frezare plan, cu cap de frezat, figura 14

Diametrul frezei d mm Frezare canal, cu frez deget, figura 15

b. adaosul total de prelucrare adaosul total de prelucrare (20 + Ix)/4 mm (10 + Ix)/4 mm (80 + Ix)/4 mm

Procedeul de prelucrare

Frezare cilindric, figura 12 Frezare umr cu frez cilindro-frontal, figura 13 Frezare plan, cu cap de frezat, figura 14 Frezare canal, cu frez deget, figura 15

(4 + Ix/2)/4 mm

c. Regimul de achiere este stabil. Prelucrarea se realizeaz cu o scul din: Ix Scula achietoare par impar HSS Carburi metalice

S se determine: a. Dimensiunile concrete ale prelucrrii. b. Parametrii regimului de achiere n cazul frezrii (adncimile de achiere ap i ae , avansul pe dinte ft , avansul pe rotaie f, viteza de avans vf , viteza de achiere vc i turaia n a frezei). c. Fora de achiere Fc, debitul de achiere Q i puterea consumat la achiere Pc , n cazul operaiei de frezare. d. Lungimea cursei L, timpul de baza tb , numrul de treceri i .

REZOLVARE
a. Dimensiunile concrete ale prelucrrii pentru Ix =17 - frezare canal, cu frez deget, figura 15 - materialul piesei: Duraluminiu - numarul de dinti ai frezei: 4 dinti - diametrul frezei : d= 4+17/2 =12,5 mm - lungimea prelucrarii: l=5+2*17=39mm - latimea piesei: w=12,5 - adaosul total de prelucrare: (4+8,5)/4=12,5/4=3,125 - Prelucrarea se realizeaz cu o scul din: Carburi metalice - semifabricatul: lsi = loi = 2mm b.Parametrii regimului de achiere n cazul frezrii (adncimile de achiere ap i ae , avansul pe dinte ft , avansul pe rotaie f, viteza de avans vf , viteza de achiere vc i turaia n a frezei). -viteza de aschiere:
9

Vc=600[pag.14,tabelul22] -avansul pe dinte : ft = 0,06[pag.14,tabelul 22]

-adancimea de aschiere ap si ae : ap =0,24 ae =12,5 -avansul pe rotatie : f= ft *T f= 0,06*4=0,24mm/rot -turatia frezei: n = vc /*d=600/3,14*12,5=152 -viteza de avans : Vf =n* ft *N =152*0,06*4=36,48 c.Fora de achiere Fc, debitul de achiere Q i puterea consumat la achiere Pc , n cazul operaiei de frezare -forta de aschiere : Fc =A* kc =1151,06 [pag.9,relatia 40] A= ap *h* Te [pag.9,relatia 39] h = 0,9*0,06=0,054 A=0,73 kc= k*C1*C2=2190*0,9*0,8=1576,8 kc= kc 1.1/h^mc *C1*C2=1692,5 k=2190[pag.10,tabelul 10] mc =0,18 [pag.10,tabelul 10] kc 1.1=1390[pag.10,tabelul 10] C1=0,9[pag.10,tabelul 9]
10

[pag.9,relatia 34]

C2=0,8[pag.10,tabelul 9] -debitul de aschiere : Q= ap * ae * vf =109,44 - puterea consumat la achiere : Pc = Fc * vc *=Q* kc =172564,992 e. Lungimea cursei L, timpul de baza tb , numrul de treceri i : -lungimea cursei : L=l-d=39-12,5=26,5 -timpul de baza : tb =L*i/ vf = 0,53 min i=12 treceri

[pag.9,relatia 41]

11