Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

PROPUNTOR: PREALA ILEANA DATA :12 iunie 2013 INVATATOR : Danciu Angela CLASA : a II a C GRUPUL SCOLAR ROZNOV ARIA CURRICULARA : Matematica si stiinte OBIECTUL : Matematica UNITATEA DE INVATARE :Adunarea si scaderea numerelor naturale 0-1000, cu trecere peste ordin SUBIECTUL :Exercitii si probleme TIPUL LECTIEI : consolidare OBIECTIVE CADRU :I.Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii II.Dezvoltarea capacitatilor : de explorare / investigare si rezolvare de probleme III.Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica , utilizand limbajul matematic

IV.Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate OBIECTIVE DE REFERINTA : 1.3. sa efectueze operatii de adunare si de scadere cu numere naturale de la 0 la 1000 , fara si cu trecere peste ordin ; 2.5. sa estimeze ordinul de marime al rezultatului unei operatii pentru a limita erorile de calcul ; 2.6. sa rezolve probleme care presupun o singura operatie din cele invatate ; *sa rezolve probleme care presupun cel putin doua operatii de adunare sau scadere ; 3.1. sa exprime oral sau , in cuvinte proprii etape ale rezolvarii unor probleme ; 4.1. sa manifeste o atitudine pozitiva pentru aflarea rezultatelor unor exercitii

si probleme ; sa manifeste disponibilitate in utilizarea numerelor si a calculelor in viata cotidiana . OBIECTIVE OPERATIONALE : COGNITIVE : OC1. sa efectueze corect si rapid exercitii de adunare si de scadere a numerelor naturale 0-1000 , fara si cu trecere peste ordin ; Nivel minimal :sa efectueze corect exercitii de adunare si de scadere a numerelor naturale 0-1000 , fara trecere peste ordin ; Nivel mediu :sa efectueze exercitii cu ajutorul invatatoarei sau cu cel putin o trecere peste ordin ; Nivel maximal :sa efectueze corect si rapid exercitii si cu trecere peste ordin . OC2.sa utilizeze corect limbajul matematic specific ; Nivel minimal :sa descompuna numarul in S,Z si U ; sa dea exemple de exercitii de adunare si de scadere ;

Nivel mediu : sa descompuna numarul in S,Z si U ; sa dea exemple de exercitii de adunare si de scadere ; sa denumeasca termenii cu ajutorul invatatoarei ; Nivel maximal : sa descompuna numarul in S,Z si U ; sa dea exemple de exercitii de adunare si de scadere ; sa denumeasca termenii ; sa afle numerele cu mai mari sau mai mici decat ; OC3.sa verifice rezultatele obtinute ; Nivel minimal :sa rezolve corect exercitiile ; Nivel mediu :sa rezolve corect exercitiile si sa verifice prin cel putin in mod ; Nivel maximal :sa verifice prin toate modurile rezultatele obtinute . OC4.sa afle numarul necunoscut ; Nivel minimal :sa afle cel putin un termen necunoscut ;

Nivel mediu :sa afle cel putin doi termeni necunoscuti ; Nivel maximal :sa afle termenii necunoscuti si sa se verifice . OC5.sa rezolve probleme cu una *sau cu doua operatii ; Nivel minimal :sa prezinte datele problemei si sa rezolve o cerinta a acesteia ; Nivel mediu :sa rezolve o problema cu doua operatii , cu sprijinul invatatoarei ; Nivel maximal :sa rezolve probleme cu doua operatii , sa verifice si sa scrie rezolvarea intr-un singur exercitiu. AFECTIVE : OA1.sa manifeste interes pentru activitatea propusa ; OA2.sa si invinga timiditatea , sa capete curaj si incredere in sine ; OA3.sa-si dezvolte spiritul de echipa si de competitie ;

OA4.sa-si cultive atitudinea euristica , investigatoare ; OA5.sa-si dezvolte spiritul de initiativa ; PSIHO-MOTRICE : OM1.sa scrie corect , lizibil si ingrijit ; OM2.sa adopte o conduita optima desfasurarii lectiei . RESURSE : BIBLIOGRAFICE : 1. Stiintifice : Aron Ioan, Herescu I.Gheorghe, Aritmetica pentru invatatori ,Bucuresti, Ed.Didactica si Pedagogica, 1977; 2.Oficiale : Curriculum National , Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti , 1998 ; 3 .Metodico-didactice :Metodica predarii matematicii la clasele I-IV , Bucuresti , Editura Didactica si Pedagogica , 1988 ; METODOLOGICE : 1. Strategia didactica : inductiva , alguritmica ;

2. Metode si procedee : conversatia euristica , exercitiul , jocul didactic, problematizarea, munca independenta, observatia ; 3. Forme de organizare : frontala, individuala, pe grupe, in perechi; 4. Mijloace didactice : planse, fise de munca independenta pe nivele de efort , diplome . SITE-URI: http://www.mathsyear2000.org http://www.mymathgames.com http://www.scweb4free.com http://www.bbc.co.uk TEMPORALE : 50 minute .

SCENARIUL
Nr ; crt ; EVENIMENTUL INSTRUCTIONAL OB. OP. CONTINUT SI ACTIVITATI

DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE METODE SI MIJLOACE FORME EVALUARE PROCEDEE DIDACTICE DE ORGANIZARE

1.

MOMENT OM Asigur climatul necesar bunei desfasurari a orei de ORGANIZA- 1 matematica . Le cer elevilor sa-si pregateasca cele TORIC necesare orei si le distribui materialele pentru munca 2 independenta si pe grupe . Elevii isi verifica materialele necesare lectiei (instrumente de scris , fisa tema ) . CAPTAREA ATENTIEI 3 OC Poezii-ghicitori : 1

conversatia

fise frontala instrument e de scris

observarea comportame ntu-lui elevilor

2.

observatia plansa problematiza -rea

frontala

orala

exercitiul

observarea sistematica

La 100 de viorele

Mai vin 50 de lalele i 20 de toporai . Cte flori sunt pe ima? 100 + 50 + 20 = 170 (flori) Zna primverii ne trimite de cu sear : 300 de fluturai Urmai de 100 de cosai i 50 de brotcei s ne bucure i ei. Dendat s ghiceti Cate animale se ivesc i zna s-o mulumeti Cu-n rspuns ca n poveti. 300 + 100 + 50 = 450 ( animale) 3. DESFASURA- OC Ce idei putem scrie ,pornind de la numarul 120 ? REA 2 Elevii vor da raspunsuri diferite , pe care le voi nota . Vom LECTIEI reactualiza astfel : formarea numarului din SZU , Calcul oral adunarea ( terminologie matematica ) , scaderea ( terminologie ) , aflarea numarului cu mai 5 mare , cu mai mic . 4. VERIFICAREA OC CANTITATIVA 1 SI CALITATIVA A TEMEI 5 5. ANUNTAREA SUBIECTULUI SI A OB OPERATIONALE 2 brainstorm ing conversati a euristica exercitiul plansa frontala orala

Verific modul in care a fost realizata tema . conversatia Elevii arata fisele colorate , conform codului dat si cu euristica alegerea rezolvarilor corecte ale problemelor date exercitiul (anexa).In timp ce voi verifica , elevii il vor ajuta pe iepuras sa manance cat mai multi morcovi . ( anexa ) Astazi vom rezolva exercitii si probleme cu numere naturale observatia cuprinse intre 0 si 1000 , cu trecere peste ordin ,in cadrul explicatia unui concurs pe grupe , intitulat : ,, Gandim , rezolvam , in echipa noi lucram ! In cadrul acestui concurs : vom rezolva exercitii si le vom verifica rezultatele, vom afla necunoscutele si vom rezolva probleme , jucandu- ne. Elevii asculta si observa plansele pe care le vor infrumuseta in timpul lectiei .

fise

individualevaluare pe a perechi

planse frontala incomplete , cu aspecte de primavara

6.

DIRIJAREA INVATARII 5

OC a). Joc matematic :VERIFICI SI CASTIGI ! (elevii 3 isi vor trimite cate un reprezentant pe grupe care va efectua un exercitiu si proba sa ; vor castiga cate un iepuras pentru plansa grupei ) .

jocul didactic exercitiul

jetoane pe grupe observare punguta sistematica magica obtinerea fisa de jetoanelor munca aprecieri independe verbale nta

OC 4 5

pe perechi

b). Joc matematic : BINGO ( elevii primesc cartonase cu exercitii de aflare a necunoscutelor ,pe care le vor rezolva si vor castiga cate un element pe grupa, pentru infrumusetarea plansei , prin tragere la sorti cate un reprezentant pentru fiecare grupa) anexa .

7.

OBTINEREA OC Joc matematic : INFLORESC COPACII ! ( elevii primesc cate jocul didactic planse pe grupe PERFOR- 2 o floricica , cu cerinte pe grupe de nivel ; exercitiul jetoane-flo- de nivel MANTEI ei le vor rezolva si , daca vor fi corecte , vor lipi flori--ricele 8 celele in copacul de pe plansa grupei ) anexa . OC PROBLEMA elevii primesc datele problemei , problematifrontala

pe perechi obtinerea jetoanelor aprecieri verbale

10

urmand ca ei sa formuleze intrebarile si sa le rezolve cerintele anexa . Aprecieri generale si individuale ; Realizarea clasamentului si acordarea de diplome, calificative ; Elevii coloreaza chipul dorit, in semn de apreciere sau dezaprobare, fata de desfasurarea lectiei . Tema pentru acasa : de continuat rezolvarea problemei a data in clasa + fisa - tema . Repeta subiectul lectiei si tema pentru acasa .

zarea

8.

EVALUAREA 2

conversatia

diplome

frontala

calificative clasamentul concursului evaluarea orala

9. RETENTIA SI TRANSFERUL 3

conversatia exercitiul

fisa-tema

frontala

S-ar putea să vă placă și