Sunteți pe pagina 1din 7

CENTRUL SCOLAR,C-LUNG MOLDOVENESC PROF.ING.

JUVERDEANU GABRIELA

Proiect didactic
Data : 1.nov.2007 Clasa :a IX a A, SAM Lucrator in alimentatie publica Disciplina : Tehnologia meseriei Modulul : Structuri de primire Unitatea de invatare : Tipuri de structuride primire turistice si caracteristicile acestora Titlul lectiei : Clasificarea structurilor de primire cu functiuni de cazare Timp : 50min. Tipul lectiei : mixta Loc de desfasurare : sala de clasa Competente specifice : prezentarea celor mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor de primire turistice cu functiuni de cazare si exemple elocvente din subgrupele respective.

1. OBIECTIVE OPERATIONALE : La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa :


O1 sa defineasca corect structurile de primire si sa enumere functiile acestora ; O2 sa enumere cele mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor de primire cu functiuni de cazare ; O3 sa recunoasca fiecare tip de structura de primire si grupa din care face parte ; O4 sa compare principalele caracteristici care diferentiaza componentele fiecarei grupe de unitati de primire ; O5 sa gaseasca corespondenta dintre fiecare structura de primire si grupa din care face parte.

2. RESURSE :
a.MATERIALE : sala de clasa,manuale ; b.UMANE : clasa mixta de elevi impartiti in 4 grupe. 3. STRATEGII DIDACTICE : a.METODE : metoda Mozaic , descoperirea dirijata, dialogul, conversatia b.MATERIALE SI MIJLOACE : panouri cu poze reprezentand toate tipurile de structuri de primire, bilete cu fiecare criteriu de

clasificare, manuale,etc.

DESFASURAREA LECTIEI
Nr. crt. 1. 2. Secventa lectiei Detalieri de continut Verifica prezenta si ambientul salii de clasa Adreseaza intrebari din lectia precedenta: 1.Definiti structura de primire turistica 2.Enumerati cele 4 grupe de structuri de primire turistice, cu functiunile pe care le au. Situeaza obiectul in contextul disciplinei, subliniind importanta necesitatii existentei unei diversitati de tipuri de structuri de primire Discutii privind definirea structurii de primire turistice Enumerarea celor 4 grupe si scurte observatii despre fiecare Discutii privind existenta unei multitudini de tipuri declienti si de necesitatea existentei unei diversitati de tipuri de structuri de primire Se impart copiii in 4 grupe de cate 4 si fiecare va primi cate un numar de la 1- 4. Apoi,fiecare numar dintr-o grupa se separa in grupe separate, pt a studia subiectul din biletul primit. Pe fiecare bilet este prezentat cate unul sau doua din cele 5criterii de clasificare. Activitati de invatare Resurse Activitate frontala Conversatia Activitate frontala Conversatia Frontal Conversatia Formativa : -proba orala -observatie sistematica Evaluare

Moment organizatoric Verificarea cunostintelor insusite anterior


Pregatirea elevilor pt receptarea noilor cunostinte

3.

4.

Precizarea titlului, competentei si obiectivelor lectiei noi

Anunta titlul lectiei noi : Criterii de clasificare a structurilor de primire turistice cu functiuni de cazare Competente specifice :Descrierea unor caracteristici de calitate ale produselor, proceselor si serviciilor pt stabilirea calitatii acestora. Obiective operationale : La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili : O1 sa defineasca corect structurile de primire si sa enumere functiile acestora ; O2 sa enumere cele mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor de primire cu functiuni de cazare ; O3 sa recunoasca fiecare tip de structura de primire si grupa din care face parte ; O4 sa compare principalele caracteristici care diferentiaza componentele fiecarei grupe de unitati de primire ; O5 sa gaseasca corespondenta dintre fiecare structura de primire si grupa din care face parte.

Pe grupe de elevi

Se va dezbate tema urmarind fiecare obiectiv propus :


O1 sa defineasca corect structurile de primire si sa enumere functiile acestora ; O2 sa enumere cele mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor de primire cu functiuni de cazare ; A1 caracteristici tipologice; (diferentiaza structurile de primire dupa criteriile enuntate anterior) ; A2 caracteristicile structurilor de primire turistice Se refera la particularitati specifice ce pot fi oferite clientilor din toate paturile sociale pt. a acoperi necesitatile tuturor, in functiede scopul, durata si serviciile de care au nevoie. - Caracteristicile verificabile de consumatori sunt cele din comercializare, care poarta numele de caracteristici de baza. - Acestea se impart, la randul, lor in : caracteristici functionale, caracteristici economice, caracteristici estetice si caracteristici sociale. In timp ce criteriile de clasificare cele mai importante sunt : Copiii vor fi lasati timp de 5 minute sa studieze subiectul primit, fiind anuntati ca activitatea lor din aceasta ora va fi dubla : si elev si profesor pentru colegii lui de grupa. Dupa acest interval de timp, fiecare copil se va intoarce in grupa initiala, unde vor explica colegilor de grupa ce a studiat,iar acestia isi vor nota pe caiete cele intelese. Discutii privind elementele noi din context. Exercitii de identificare a unor exemple de unitati specifice fiecarei categorii, cu ajutorul panourilor pregatite anterior de cadrul didactic si care contin imagini din fiecare grupa si subgrupa de structuri de primire.

Metoda MOZAIC

Formativa - observatie sistematica


Frontal Conversatia

5.

Comunicarea / insusirea noilor cunostinte

I. Dupa caracteristicile fundamentale :


a. Hoteliere si asimilate : hotel, motel, vila, cabana, pensiune b. Extrahoteliere si complementare : sat de vacanta, camping, popas turistic, camere de inchiriat.

II. Dupa nivelul de confort :


a. de lux = 4 5 stele b. de nivel mediu = 2 3 stele c. de categorie modesta = 1 stea

III. Dupa perioada de functionare :


a.deschise permanente ; b.sezoniere.

IV. Dupa amplasarea in teritoriu : a. in statiuni de litoral, la munte si balneare ;


b. in orase (in centru, la periferie) c. in lungul cailor rutiere.

Pe grupe Metoda MOZAIC Discutii privind clasificarea in functie de criteriul respectiv, pe grupe si subgrupe.

V. Dupa capacitate :
a. de capacitate mica maxim 50 de camere ; b. de capacitatemedie intre 50 si 150 de camere ; c. de capacitate mare intre 150 si 300 de camere.

O3 sa recunoasca fiecare tip de structura de primire si grupa din care face parte ; O4 sa compare principalele caracteristici care diferentiaza componentele fiecarei grupe de unitati de primire ; O5 sa gaseasca corespondenta dintre fiecare structura de primire si grupa din care face parte.

Exercitii de identificare a caracteristicilor fiecarui tip de structura in parte fata de celelalte.

Metoda MOZAIC
Fiecare grupa de elevi are de asimilat toate cele 5 criterii de clasificare a structurilor de primire turistice cu functiuni de cazare pe baza fiselor pregatite anterior, corespunzatoare fiecarui criteriu. In cazul in care una dintre grupe rezolva mai repede sarcina de lucru, isi va alege unul din cele 5 panouri cu imagini pt a incerca sa depisteze si sa fixeze corect benzile cu denumirea criteriului si cu denumirea subgrupelor respective. Acestea au fost amestecate intentionat si lasate pe catedra, iar copiii le vor fixa cu ajutorul unor bolduri sau pioneze pe fiecare panou.

Fise de lucru Fise de documentare Panouri de pluta cu imagini ce reprezinta cate o unitate din fiecare tip intalnit in criteriile de clasificare.

6.

Fixarea si sistematizarea Feed back-ul

7.

Aprecierea activitatii elevilor Explicatii pentru continuitatea invatarii acasa si pentru realizarea temei

Pentru ca elevii sa inteleaga ce se asteapta de la ei, li se arata cum trebuie sa gandeasca, sa fixeze benzile si cum ar trebui sa arate un panou complet. Astfel va ramane cate un panou pentru fiecare grupa. Toate grupele vor explica modul in care au gandit si au rezolvat tema data de profesor, prezentand in acelasi timp concluziile activitatii pe fisele de lucru si solutiile corecte ale acestora. In continuare, fiecare elev va primi cate un test pentru a se putea urmari modul de realizare a feed back-ului. Aceste teste se vor corecta in clasa, frontal, elevii fiind pusi sa-si puncteze singuri fiecare raspuns corect cu ajutorul baremului de corectare din partea inferioara a testului. In final, vor aduna punctele realizate cu punctajul oferit din oficiu si isi vor calcula singuri nota. Se verifica rezultatele obtinute de elevi : - corectitudinea concluziilor din rezolvarea testelor ; - insusirea cunostintelor. Se prezinta tema pentru acasa : elevii vor cauta din diferite surse de informare alte unitati de primire (reviste de specialitate, internet,etc.), diferite de cele vazute in manual sau pe panouri . Notarea elevilor : mentionarea elevilor care au participat activ la lectie, dar si a celor care au lucrat si au fost atenti la ora, pentru a le intari increderea in sine.

Discutii privind caracteristicile care diferentiaza unitatile de primire din zona noastra.

Frontal Pe grupe Solutiile fiselor de lucru Teste de autoevaluare Conversatia

Formativa - proba scrisa - observatie sistematica

Expunerea

Biletul nr. 1
Structurile de primire turistice se clasifica dupa 5 criterii. Unul dintre ele este cel care tine cont de caracteristicile fundamentale. Dupa acest criteriu, structurile de primire turistice se impart in : Unitati hoteliere si asimilate acestora : - HOTEL - MOTEL - VILA - PENSIUNE - CABANA Unitati extrahoteliere si complementare : - SAT DE VACANTA - CAMPING - POPAS TURISTIC - CAMERE DE INCHIRIAT

Biletul nr.2
Un alt criteriu de clasificare a structurilor de primire cu functiuni da cazare este :

In functie de nivelul de confort :


DE LUX = 4 5 stele DE NIVEL MEDIU = 2 3 stele DE CATEGORIE MODESTA = 1 stea

Biletul nr.3
Al treilea criteriu de clasificare pentru structurile de primire este :

In functie de capacitatea de cazare :


CU CAPACITATE MICA maxim 50 camere CU CAPACITATE MEDIE intre 50 si 150 camere CU CAPACITATE MARE intre 150 si 300 camere

Biletul nr.4
Alt criteriu de clasificare este :

In functie de regimul de functionare :


DESCHISE PERMANENT SEZONIERE

Biletul nr.5
Al 5- lea criteriu de clasificare a structurilor de primire cu functiuni de cazare este :

In functie de amplasarea in teritoriu :


IN STATIUNI DE LITORAL, LA MUNTE SI BALNEARE IN ORASE : - in centru, la periferie IN LUNGUL CAILOR RUTIERE .

TEST DE AUTOEVALUARE

I. Definiti structurile de primire turistice. De cate feluri sunt acestea ? II.Stabiliti cu ajutorul sagetilor corespondenta dintre tipurile de unitati din coloana A si grupa din care fac parte din coloana B.
A. 1. sat de vacanta B.

2. hotel 3 stele 3. vila la mare 4. popas turistic 5. pensiune 10 camere 6. unitate cu 200 camere 7. motel 8. pensiune 5 margarete 9. camping 10. cabana

a. in lungul cailor rutiere b. sezoniere c. de capacitate medie d. de lux e. hoteliere f. permenente g. de categorie medie h. extrahoteliere i. in statiuni montane j. de capacitate mica

Barem de corectare : 1. definitia corecta 2 puncte 2. clasificarea corecta 0,25 puncte pt. fiecare respuns corect = 4*0,25 = 1 punct 3. fiecare sageata dusa corect 1 punct = pot fi gasite maxim 15 raspunsuri corecte = 15 puncte Total : 2+1+15+2 din oficiu = 20 puncte pentru nota 10

S-ar putea să vă placă și