Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECIE

DATA: 28.09.2012 UNITATEA DE APLICAIE: Scoala Gimnaziala Ioan Slavici Oradea CLASA: I-a C PROPUNTOR: Horvath Alexandra Malvina OBIECTUL: Matematic SUBIECTUL: Numrul i cifra 5 UNITATEA DE NVARE: Fructe i legume de toamn- numerele TIPUL LECIEI: dobndire de noi cunotine OBIECTIVE CADRU:
1. Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii 2. Dezvoltarea capacitatilor de explorare/investigare si rezolvare de probleme 3. Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utiliznd limbajul matematic 4. Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii n contexte variate

OBIECTIVE DE REFERIN: 1.2 s scrie , s citeasc, s compare i s ordoneze numere naturale de la 0 la 100 2.4- s continue modele repetetative reprezentate prin desene obiectesau numere mai mici dect 10. OBIECTIV FUNDAMENTAL: - SA DOBANDEASCA CUNOSTIINTELE REFERITOARE LA CIFRA 5 OBIECTIVE OPERAIONALE: OO 1 s stabileasc corespondena ntre mulimile cu patru i cinci elemente, indiferent de natura acestora; OO2 s asocieze mulimii cu cinci elemente numrul i cifra corespunztoarea; OO3 s reprezinte prin puncte, cerculee, liniue etc. mulimea cu cinci elemente; OO4 s scrie pe liniatura caietului cifra 5, respectnd forma, ncadrarea n spaiul grafic, distana dintre cifre; OO5 s adopte o poziie corect i comod a corpului pentru scris; OO6 s mnuiasc corect instrumentul de scris METODE I PROCEDEE DIDACTICE: conversaia, explicaia, observatia, exerciiul, jocul didactic, demonstraia, problematizarea, analiza, munca cu manualul; MIJLOACE DE NVMNT: : fise de lucru BIBLIOGRAFIE: Matematica, manualul pentru clasa I, Bucuresti Editura Sigma 2004

DESFURAREA ACTIVITII

ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA INVATAOAREI

ACTIVTATEA ELEVIOR

1. Moment organizatoric 2. Verificarea temei

Asigur condiiile necesare pentru buna Pregtesc materialele necesare desfurare a leciei. pentru lecie.

Verific tema cantitativ i calitativ, fcnd aprecieri verbale asupra modului de scriere, corectitudinii i calitii temei.

Ascult.

3.Reactualizarea cunotinelor

4. Captarea ateniei

Se va cere elevilor s ncercuiasc tot attea obiecte cte arat imaginea i s stabileasc Sunt atenti! numrul corespunztor. Rspund corect. (coninut 1) Art elevior cte un jeton cu o cifr si le cer s arate numrul corespunztor de degete. Citesc elevilor povestea numrului 5 . Ascult. (coninut 2) Este comunicat titlul leciei i obiectivele acesteia.

5. Anunarea obiectivelor leciei 6. Dirijarea nvrii

Atrag atenia asupra ilustraiei din manual. Explic elevilor cum s-a format noul numr: prin adugarea unui element la celelalte patru. Spun elevilor c mulimea nou format are cu un element mai mult dect mulimea cu patru elemente, aadar aceast mulime are un numr de cinci elemente. Se observ imaginile din manual; se traseaz corespondene ntre elemente, se grupeaz mulimi cu trei elemente, se adaug sau se taie elemente , se unete cu cifra corespunztoare, se coloreaz tot attea casete, etc.. . Se concluzioneaz c mulimile care au 4 elemente i nc unul, sunt mulimi cu 5 elemente . Numrul 5 se va reda cu ajutorul cifrei 5. Prezint plana cu cifra 5 asociat mulimii cu 5 elemente. Se observ plana , se numr elementele de la fiecare mulime. Precizez i demonstrez scrierea corect a cifrei 5. Elevii se mobilizeaz pentru scriere : i nclzesc muchii minilor, scriu n aer,, pe banc, cu creionul ntors , urmresc direcia de scriere a cifrei 5 din manual, la tabl.

Rspund corect.

Sunt ateni!

Formeaz mulimile

Scriu

Elevii cnt. 3

Continut informativ C1 plans cu exerciii de forma :DESENATI CERCURI CTE ARAT CIFRA!

C2Povestea cifrei 5
A fost odat, demult, dou familii care se certau mereu pentru o bucat de pmnt. Una locuia spre Rsrit, iar cealalt spre Apus. Familia care locuia spre Rsrit avea o fat, iar familia care locuia spre Apus avea un biat. Cei doi copii ns erau prieteni, chiar dac familiile lor nu se ndrgeau, i de aceea se ascundeau de ochii rutcioi ai

Cinci

prinilor lor.Venise vara, iar copiii au hotrt s secere mpreun grul. Nici nu se lumina bine de ziu cnd ei plecau cu secera n spate s strng roadele pmntului, spicele de gru. Din pcate, prinii au aflat despre prietenia aceasta i s-au suprat foarte tare, interzicndu-le s se mai ntlneasc. Mai mult chiar, i-au nchis pe fiecare n casele lor!

De suprare, copiii au plns mult, pn cnd fata s-a transformat ntr-o stea cu cinci coluri, care lucea puternic n nopile senine, cu lun plin, iar biatul ntr-un mr plin cu flori ale roz, cu cinci petale, copiind imaginea steluei care le privea. Toat lumea a aflat despre aceast ntmplare!Din toat povestea, doar secera a rmas pe cmp, singuratic, pn cnd au gsit-o nite steni miloi. Acetia au luat-o i, privind stelua cu cinci coluri i mrul ale crui flori aveau cinci petale, au spus c dac va dori cineva s reprezinte numrul petalelor de mr sau colturile steluei, vor desena acea secer singuratic. i aa a aprut cifra 5

C3 Joc,,Scrie cifra Un elev arunc un zar iar un altul scrie la tabl cifra citit de primul. C4 Fi de lucru

FI DE LUCRU Nume. NUMARUL SI CIFRA 5

Uneste fiecare multime cu cifra corespunzatoare:

Taie sau adauga elemente pentru a obtine numarul din casete:

Coloreaza caseta cu numarul mai mare :

5 4