Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

DATA: 14.12.2006 CLASA: a VIII a ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare OBIECTUL: Limba romana SUBIECTUL: Predicatul si propozitia subordonata
predicativa. Subiectul si propozitia subordonata subiectiva. TIPUL LECTIEI: de recapitulare si sistematizare a cunostintelor PROFESOR: Constantin Elena Madalina SCOALA: cu clasele I-VIII Varnita, Sirna

OBIECTIVE: OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala


si scrisa

OBIECTIVE PERFORMATIVE:
a.Cognitive: -Sa identifice, prin subliniere, predicatele din enunturile date si sa indice felul acestora; -Sa sublinieze predicatele nominale din propozitiile date si sa precizeze pe spatiile punctate partile de vorbire prin care sunt exprimate numele predicative; -Sa realizeze expansiunea numelor predicative din enunturile date si sa analizeze frazele obtinute, dupa un anumit model; -Sa analizeze anumite fraze si sa indice partea de vorbire ce introduce propozitii predicative; -Sa sublinieze subiectele din textele date si sa numeasca partea de vorbire prin care sunt exprimate; -Sa precizeze tipurile de subiecte (exprimate, neexprimate) din anumite propozitii; -Sa contraga propozitiile subiective din textele date in

partea de propozitie corespunzatoare; -Sa analizeze frazele date si sa precizeze partea de vorbire ce introduce propozitii subiective. b.Afective:-Sa manifeste interes pentru o exprimare ingrijita si nuantata; -Sa participe cu interes la actul de comunicare.

STRATEGII DIDACTICE:
a.Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, exercitiul oral, scris, individual, pe grupe, analiza sintactica a frazei, exercitii de contragere si expansiune. b.Mijloace de invatamant si materiale didactice: manualul, fisa individuala de exercitii si pe grupe, plansa, caietul de notite. c.Bibliografie: ,,Limba romana, manualul de clasa a VIII a, editura Humanitas Educational, ,,Gramatica: fise de lucru pentru clasa a VIII a, coordonator Eliza-Mara Trofin editura Paralela 45, ,,Gramatica esentiala a limbii romane, Gh.Constantinescu-Dobridor, editura Vestala

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: activitatea frontala,


activitatea pe grupe, activitatea individuala.

RESURSE: capacitatile de invatare ale elevilor.


Din punct de vedere al capacitatii de invatare, clasa este relativ omogena. Majoritatea elevilor dispun de capacitate de invatare sporite, ceilalti avand resurse suficiente pentru o buna colaborare cu profesorul in vederea desfasurarii cu succes a activitatii didactice.

TIMP: 50 minute.

PARCURS DIDACTIC
I. MOMENT ORGANIZATORIC Voi avea grija ca elevii sa isi pregateasca materialele necesare orei de limba romana si voi nota absentii. Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice Timp alocat-1 minut II. VERIFICAREA TEMEI Voi verifica modul in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta; exercitiile vizau: identificarea propozitiilor subordinate subiective din enunturile date, cat si precizarea elementelor introductive ale subiectivei. Elevii sunt solicitati, prin sondaj, sa citeasca raspunsurile. Timp alocat-5 minute III. ANUNTAREA SUBIECTULUI SI PREZENTAREA SARCINILOR DE INVATARE Voi anunta elevii ca, in aceasta lectie, isi vor fixa cunostintele despre predicat, subordonata predicativa, subiect, subordonata subiectiva prin intermediul exercitiilor care ii vor solicita sa: O1, O2, O3(intr-o maniera accesibila elevilor, vor fi enuntate obiectivele cognitive urmarite in aceasta lectie). Timp alocat-1 minut. IV. CAPTAREA ATENTIEI Elevii vor fi impartiti in trei grupe si vor avea o fisa de exercitii, diferite in functie de grupa, care actualizeaza cunostinte despre predicat, subiect si subordonatele corespunzatoare.Exercitiile vizeaza: -identificarea predicatelor si precizarea tipurilor(verbale, nominale) -identificarea subiectelor si precizarea tipurilor( exprimate, neexprimate) -identificarea subordonatelor invatate din lectiile anterioare(subiectiva, predicativa)

Rezolvarea va fi realizata pe caietele de notite, verificarea fiind facuta oral, prin conversatie. Timp alocat-5 minute V. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR INVATATE ANTERIOR Se vor reactualiza, prin conversatie frontala, pe baza fisei cu exercitii, cunostintele esentiale despre predicat, subiect si subordonatele corespunzatoare insusite lectiile anterioare: -Ce este predicatul? -Care sunt tipurile de predicat? -Care sunt intrebarile specifice fiecarui tip de predicat? -Cum se formeaza predicatul nominal? -Stiti sa dati exemple de verbe copulative? -Ce este subiectul? -Care sunt intrebarile specifice subiectului? -Care sunt tipurile de subiect? -Ce este propozitia subordonata predicativa? -Ce este propozitia subordonata subiectiva? Timp alocat-10 minute. VI. CONDUCEREA PROCESULUI DE RECAPITULARE SI SISTEMATIZARE, ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI, A RETENTIEI SI A TRANSFERULUI Se va realiza pe baza unei fise individuale de exercitii. Exercitiile au in vedere: -sublinierea predicatelor nominale si scrierea pe spatiile punctate a partilor de vorbire prin care sunt exprimate numele predicative -realizarea expansiunii numelor predicative din enunturile date si analizarea frazelor obtinute dupa un model dat. -analizarea unor fraze si indicarea partilor de vorbire ce introduc subordonatele predicative -sublinierea subiectelor din enunturile date si numirea partilor de vorbire prin care sunt exprimate -precizarea tipurilor de subiecte din anumite propozitii -contragerea subordonatelor subiective date in partile de propozitie corespunzatoare -analizarea frazelor date si precizarea partilor de vorbire care introduc subordonatele subiective. Timp alocat-26 minute

VII. TEMA PENTRU ACASA Elevii vor avea , ca tema pentru acasa, completarea unui rebus astfel incat pe verticala colorata sa afle intrebarea subiectului si despartirea unor fraze in propozitii, indicand felul acestora Timp alocat-1 minut VIII. EVALUAREA Voi face aprecieri generale si individuale, pozitive si negative, atat pe parcursul orei de limba romana, cat si la sfarsitul acesteia. Timp alocat-1 minut

S-ar putea să vă placă și