Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

INSTITUTIA: DATA: ORA: CLASA / GRUPA: TIPUL ACTIVITII: SUBIECTUL: TIPUL LECIEI: LOCUL DE DESFURARE: PROPUNTORI:

coala gimnaziala nr 18 Timioara 10-11 Clasa Pregtitoare Terapie logopedic pentru dislalie polimorf Sunetele i J (sigmatism) Impostarea sunetelor deficitare i J Cabinet logopedic Lucan Sorina

OBIECTIVE DE REFERIN
Exersarea aparatului fonoarticulator Formarea abilitii de vorbire reflectat i independent Corectarea pronuniei sunetelor deficitare (sigmatism)

OBIECTIVE FORMATIV-TERAPEUTICE :

O1 S execute corect exerciiile pentru dezvoltarea aparatului fono-articulator; O2 S exerseze poziia corect a maxilarului, a limbii i a buzelor, dup analiza palatogramelor -J i demonstraia logopedului; O3 S pronune corect sunetele ce au acelai loc de emitere, in maxim 15 minute- i J; O4 S imite corect cel putin 2 sunete produse de diferite animale sau zgomote ce conin sunetele deficitare , J, in maxim 5 minute (onomatopee) O5 S recunoasc auditiv i vizual sunetele deficitare (n oglind), reproducndu-le; O6 S obin pronunarea corect a sunetului n cuvinte minim 2 cuvinte, in maxim 10 minute(ca rspuns la 2-3 ghicitori sau completarea unei fie-joc).

METODE I PROCEDEE DIDACTICE: conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, exerciiul, imitaia, jocul didactic. RESURSE MATERIALE: oglind, spatul, cartonae cu imagini, ghicitori BIBLIOGRAFIE: Asociaia Reninco Romnia, Program de exerciii logopedice pentru remedierea dislaliei, Supliment al Revistei nvmntul precolar, nr.1-2 / 2009, Bucureti; Mihai Boldan, Ghidul pronunrii corecte la copii, Editura Lekton, Zalu, 1997.

Nr cr t

Secvenele leciei/Dozar e

O b cl s

Coninutul informaional

Resurse Activitatea logopailor Procedurale Materiale

Moment organizatoric (4 minute)

Asigurarea climatului adecvat activitii terapeutice

Fiind persoane noi pentru elevi, este necesar s ne prezentm i explicm care este scopul prezenei noastre n cabinetul logopedic. Organizm locul pentru desfurarea activitii din cabinetul de logopedie. Actualizm regulile cunoscute de ctre elevi de comportament n desfurarea unei activiti logopedice Nu rdem unul de cellalt; Avem o poziie adecvat la masa de lucru stm cu spatele drept i nu punem capul pe banc; Jucriile le punem la loc n momentul n care ora a nceput; Nu vorbim cu mna la gur. . Elevii iau cunotin despre subiectul leciei ce se va desfura n ora respectiv. n aceast or, vom ncerca s corectm sunetele pronunate greit, , J. a) Micri pentru dezvoltarea limbii - limba scoas vrful n sus i jos, micri stnga dreapta, rotiri n sensul acelor i invers (+ imitarea linsului pe buze al pisicii,); - limba n gura bombonica, micarea sus-jos, stnga-dreapta (+ imitarea plescitului, tergerea dinilor pe afar i pe dinuntru cu limba);

Conversaia dirijat

Anunarea temei i enunarea obiectivelor (1 minut) Efectuarea gimnasticii logopedice (15 minute) O1

Tema leciei: Emiterea sunetelor deficitare i J

Conversaia

Oglinda logopedic

Dezvoltarea musculaturii aparatului fonoarticulator

Conversaia Demonstraia Imitaia Exerciiul

Oglinda logopedic Materialul uman Flori Pene

-limba sgeat - scoaterea i introducerea acesteia n aparatul articulator b) Micri pentru dezvoltarea musculaturii obrajilor i buzelor - broscua - mngierea obrajilor - soare nori - uguierea buzelor (pupatul) - iepuraul (sugerea colurilor gurii spre interiorul gurii) c) Exerciii de respiraie - mirosim floarea, suflm pana - umflarea baloanelor - exerciii de susinere a ritmului respirator n timpul efecturii anumitor micri. 4 Impostarea sunetelor deficitare si J (15 minute) O2 Postarea corect a organelor de articulare Emisia sunetului Se explic elevilor poziia buzelor, dinilor, limbii n modul de pronunare a sunetului : -buzele se rotunjesc Conversaia - maxilarele uor deprtate / deschise Explicaia -vrful limbii ridicat spre partea anterioar a palatului (la gingia de sus, fr a se sprijini pe aceasta) - vlul palatin e ridicat i lipit de peretele laringelui - coardele vocale sunt larg deschise i las sa treac o mare cantitate de aer cald Emisia sunetului J - Postare identic, cu excepia schimbrii sensului jetului de aer, care trece spre coardele vocale, vibrndu-le Explicm copiilor pe nelesul lor (inem buzele Demonstraia

Oglinda logopedic Material uman

O3

Emiterea sunetului

i apoi J

5 Fixarea sunetelor obinute (10 minute) O4 Exersarea pronuniei sunetelor prin onomatopee

rotunjite, dinii nu i apropiem foarte mult, limba o inem deasupra gingiei de sus, aerul pe care l lsm s ias este unul cald) Demonstrm n faa oglinzii logopedice poziia corect de articulaie Copiii vor simi aerul cald la emisia sunetului punnd mna n faa gurii, respectiv vibraia corzilor la emisia sunetului J (punnd mna pe gt) Dup demonstraie, elevii vor realiza mpreun cu logopedul emiterea corect a sunetelor Elevii vor exersa emiterea independent a sunetelor, n oapt, urmnd ca intensitatea vocii i durata sunetului s creasc treptat Copiii vor repeta independent sunetele, fiind corectai de cte ori este nevoie.

Imitaia Exerciiul de pronunie

Activitatea 1 Imitm diverse sunete din natur care conin sunetul -alungatul psrilor -mersul btrnilor h h -fonitul frunzelor f -dm palme jjjjjjap -zborul avionului jjjjjjjjj -bate vntul vjjjjjj vjjjjjjj Activitatea 2 -logopedul arat elevilor imagini reprezentnd animale sau obiecte, pe laptop; elevii trebuie s recunoasc imaginile i s le denumeasc n mod corect:arpe, oarece, jucrii, u, ruj, bujor,ppu, mo, pijama

Demonstraia Imitaia Exerciiul de pronunare

Materialul uman

O5

Recunoaterea auditiv i vizual a sunetelor deficitare

laptop

O6

Exersarea n cuvinte, ca rspuns la ghicitori i denumire de jucrii

Activitatea 3 (Anexa 1) Cenuiu i tare mic, El se teme de pisic. St pitit, deoarece Se numete. (oarece) Dac pe coad l-ai clcat Se descolcete-ndat. i prin limba-i ascuit Mult venin ai cptat. (arpele) Activitatea 4 Copiii i vor alege cte o jucrie despre care vor trebui s vorbeasc. Copiii vor primi o fi reprezentnd o ppu, pe care o vor colora aa cum doresc.(Anexa 2) Vor pronuna corect denumirea imaginii i vor recunoate sunetul studiat. Concluzii asupra muncii desfurate i aprecieri.

Conversaia Explicaia Exerciiul Ghicitori

Conversaia Joc didactic Exerciiu Fi de lucru Creioane colorate

Asigurarea transferului (5 minute)

O6

Colorarea unui desen

Anexa 1
Cenuiu i tare mic, El se teme de pisic. St pitit, deoarece Se numete. (oarece)

Dac pe coad l-ai clcat Se descolcete-ndat. i prin limba-i ascuit Mult venin ai cptat. (arpele)

Anexa 2