Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECIE Data: 26 octombrie 2010 Clasa: I C coala: NR.

75 LEONARDO DA VINCI Propuntor: NAVLOIU RODICA Disciplina: LIMBA SI LITERATURA ROMANA Aria curricular: Limb si comunicare Unitatea de nvare:COLREI I COLRIE Subiectul: -SUNETUL SI LITERA m Tipul leciei:mixt Obiective de referin:

1.3. - s disting cuvintele i sensul lor ntr-o propoziie dat, silabele dintr-un cuvnt i sunetele dintr-o silab; 3.1. - s identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte i enunuri n textul tiprit i n textul scris de mn; 3.2. - s sesizeze legtura dintre enunuri i imaginile care le nsoesc; 4.1. - s scrie corect litere, silabe, sunete.
Obiective operaionale: Pe parcursul i la sfritul orei de limba i literatura romn elevii de clasa I vor fi capabili : Cognitiv-informationale: O1- s identifice sunetul [m] aflat n poziie iniial, median sau final; O2 - s stabileasc corespondena ntre sunetul [m] i literele m mic i M mare de tipar; O3 - s citeasc literele m mic i M mare de tipar; O4 - s coreleze structura unui cuvnt cu imaginea corespunztoare; O5 - s coreleze literele m i M de tipar cu m i M de mn Afectiv-atitudinale: OA1 s aprecieze prin aplauze rspunsurile corecte i ingenioase; OA2 s se ofere voluntar in realizarea sarcinilor de nvare propuse; Psiho-motorii: OP1 s scrie corect semnul grafic al literei m OP2 s adopte o poziie corect i comod la scriere; OP3 sa execute corect micrile de relaxare sugerate de cntecele /jocurile propuse; OP4 s nsoeasc prin micri potrivite analiza i sinteza propoziiilor, cuvintelor i silabelor. Strategii didactice: Resurse procedurale: conversatia euristica, analiza i sinteza fonetic, explicatia, demonstraia, exercitiul,instructajul, jocul didactic Resurse materiale: manual, jetoane, coulee, scule mpodobit cu frunze de toamn, caiet special, fie de lucru, culori 1

Resurse temporale: 100 minute Organizarea clasei: frontal, individual Evaluare: formativa, orala, scris Bibliografie: 1. Panuru, S. (2006), Ghid metodologic pentru activitatea de practica pedagogic, Braov, pag. 7-8 2. Mitu, F. (2006), Metodica predarii-invatarii integrate a limbii romane in invatamantul primar, Ed Humanitas, Seria Didactica, Bucuresti 3. Niculescu, M.R. (2003), Toeria si managementul curriculum-ului, Ed. Universitatii Transilvania, Brasov 4. Pitila, T. Si Mihailescu, C.(2007), Abecedar - manual pentru clasa I, Ed. Aramis, Bucuresti 5. Molan, V., Fierscu A., Lapovi, A. , (1999), ndrumtor pentru predarea limbii romne - clasa I, Ed. Petrion 6. Pene, M., Molan, V. (1995), ndrumtor pentru folosirea abecedarului, Ed. Aramis 7. Pitila, T. Si Mihailescu, C.(2004), Abecedar fie de lucru, Ed. Aramis, Bucuresti

Desfasurarea lectiei

Esalonarea in timp a situatiior de invatare Moment organizatori c Verificarea temei de acas i a pregtirii elevilor

Obiectiv e operatio -nale

Activitatea Cadrului didactic Elevilor

Strategia did Resurse Forma de organizare

Evalu

Asigurarea climatului educational. Pregatirea materialului didactic Urmrete i face aprecieri legate de calitatea temei pentru acas. OC4 OP4

Pregatirea suporturilor Instructajul. necesare disciplinei. Frontal. 2 minute Prezint caietele de Conversatia. Scrisa teme. Ascult Activitate Individ observaiile globale frontala Forma fcute de nvtoare. Caietele de tema. 4minute Copiii ascult i deduc c este vorba despre toamn, justificnd rspunsul lor prin frunzele uscate i nucile prinse pe ea.

Captarea ateniei

OC8 OA1 OA2

nvtoarea aduce n atenia copiilor o tristu fermecat, pe care a lasato n clas unul din cele patru anotimpuri. Cere copiilor s deduc despre ce anotimp este vorba. Numete elevii care vor cuta n interiorul ei i vor scoate jetoane ce reprezint : mere, pere, prune, vinete, elev. Concluzioneaz cu ajutorul elevilor c acestea sunt roade ale toamnei, iar elevul ncepe coala n prima lun din acest anotimp. Se da tonul pentru cantecul Toamna

Conversatia Orala Jocul didactic Individ Exercitiul Forma Activitate frontala Tristua toamnei , jetoane Vin la tristu, scot un 5 minute jeton i numesc ceea ce vd. Justific prezena acestor imagini n tristua anotimpului toamna: sunt roade ale toamnei, iar elevii ncep coala toamna. Se intoneaza prima strofa din cantec: A, a, a Acum e toamna , da! Mere, prune, nuci si pere Noi avem dupa placere A,a,a Acum e toamna,da! Asculta cu atentie. Conversatia Frontal 1 minut

Anunarea temei si a obiectivelor

Se analizeaza cuvantul mar: se desparte cuvantul in silabe, se delimiteaza sunetele si se stabileste sunetul initial al cuvantului m. Se anunta ca astazi vom invta sunetul si litera m Elevii vor gasi si alte Deschid manualul la Conversatia, cuvinte care au ca sunet pagina cerut i intuiesc exerciiul initial m. imaginea. manualul Frontal 2 minute Cere elevilor s deschid

S-ar putea să vă placă și