Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECIE

DATA: NOIEMBRIE 2009 INSTITUIA COLAR: x, TIMIOARA ARIA CURRICULAR: OM I SOCIETATE DISCILPINA: PSIHOLOGIE CLASA: a X-a PROFESOR: CLINA MIHAELA LOREDANA UNITATEA DE NVARE: PROCESELE PSIHICE I ROLUL LOR N EVOLUIA PERSONALITII

TITLUL LECIEI: MEMORIA DEFINIRE, CARACTERISTICI I PROCESE TIPUL LECIEI: lecie de predare - nvare REACTUALIZARE I TRANSMITERE I NSUIRE DE NOI CUNOTINE
DURATA: 50 MINUTE

OBIECTIVE: Competen general: Utilizarea conceptelor specifice tiinelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoatere i explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaa real Obiective operaionale: O1. S defineasc memoria O2. S argumenteze importana memoriei n viaa psihic uman O3. S identifice caracteristicile memoriei umane O4. S explice procesele memoriei STRATEGII DIDACTICE: METODE DIDACTICE: expunerea, explicaia didactic, conversaia, exemplificarea, exerciiu de creativitate, exerciii de memorie, problematizarea, nvarea prin descoperire, studiu de caz MIJLOACE i MATERIALE: manualul de psihologie pentru clasa a X-a, catalogul, tabl, cret, prezentare power point BIBLIOGRAFIE: 1. Cosmovici, A., Psihologie general, Ed. Polirom, Iai, 1999; 2. Mrcuanu, I., Mrcuanu, D. E., Manual de Psihologie pentru cls. a X-a, Ed. Carminis, Piteti, 2005.

2012 Orizont Didactic- revist educaional

ETAPELE LECIEI 1. Moment organizatoric 2 min.

CONINUTUL LECIEI O ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA B ELEVILOR Salutul. Verificarea prezenei, de asemenea se creaz i condiiile psihologice optime pentru desfurarea leciei (organizarea clasei). Se verific cunotinele dobndite anterior cu privire la tema leciei Gndirea: - definiia gndirii; - precizarea operaiilor gndirii; - exemplificarea operaiilor gndirii; - stabilirea importanei nelegerii n nvare - definirea problemei - enumerarea etapelor rezolvrii de probleme pornind de la o problemreal Scriu pe tabl data de 25 noiembrie 2009 i rog elevii s spun ct mai multe date legate de ziua respectiv. Apoi i ntreb pe elevi cum a fost posibil ca ei s-i reaminteasc attea informaii despre ziua anterioar. Atfel facem legtura cu tema leciei de zi memoria. Elevii vor rspunde la salut i la verificarea prezenei. Elevii vor rspunde individual la ntrebrile adresate de ctre profesor. Se verific astfel cunotinele elevilor i gradul de asimilare a acestora. Elevii vor enumera activiti pe care leau desfurat cu o zi nainte. Elevii vor spune c i-au reamintit informaiile legate de ziua anterioar datorit memoriei.

STRATEGII DIDACTICE METODE


MIJLOAC E
ORGANIZAR EA

EVALUARE

NVRI I

Conversaia

Catalog

2. Reactualizare a cunotinelor 8 min

Conversaia

Evaluare punctual

3. Captarea ateniei 2 min

Conversaia

Colectiv dirijat

2012 Orizont Didactic- revist educaional

4. Anunarea subiectului i a coninutului (obiectivele) leciei 1 min

Vom studia astzi un nou proces psihic, i anume, Memoria (se noteaz titlul pe tabl). Memoria definire, caracteristici i procese Spun elevilor c la sfritul orei ei vor putea s defineasc memoria, s argumeteze importana memoriei n viaa psihic uman, s identifice caracteristicile memoriei umane, s explice procesele memoriei.(acestea fiind obiectivele operaionale ale leciei) Omul, pe lng multe alte capaciti de care dispune (de a simi, gndi, vorbi, imagina, dori, voi), o posed i pe aceea de a reine, conserva, i reutiliza propria sa experien. Acest lucru este realizat cu ajutorul memoriei. Deci, memoria se refer la experiena trecut a individului (fapte, ntmplri, evenimente, persoane, obiecte cunoscute , etc.). Ce se ntmpl cu acestea cu ajutorul memoriei? Pentru a le readuce n prezent, evenimentele trecute, trebuie n primul rnd ntiprite n memorie. Dar nici acest lucru nu este suficient. Ni se

Elevii i noteaz pe caiete titlul leciei

Expunere verbal

Tabl

Colectiv dirijat

5. Transmiterea i asimilarea noilor cunotine 30 min

Expunere verbal; Explicaie didactic; Exemplificare; nvare prin descoperire ... ni le amintim, le readucem n prezent

Individual

Prin observare sistematic a elevilor

2012 Orizont Didactic- revist educaional

ntmpl deseori s nu recunoatem o persoan ori s nu mai putem recita o poezie nvat n copilrie. De ce credei c se ntmpl acest lucru? Pentru o memorie funcional sunt necesare ntiprirea, pstrarea i apoi reactualizarea materialului. Cunoscnd acest lucru cum am putea defini memoria? Memoria este procesul psihic cognitiv superior de ntiprire, O pstrare i reactualizare 1 (recunoatere i reproducere) a informaiilor din experiena anterioar. Memoria este o capacitate general a ntregii materii , fie ea vie sau nevie. Astzi se vorbete despre memoria mainilor, de capacitatea lor de a reine informaii i de a le furniza pentru sa fi utilizate. De exemplu, memoria calculatorului. Dau elevilor sarcina de a explica funcionarea memoriei calculatorului. Apoi fac diferena dintre memoria mainilor i memoria uman, ce capt forma unui proces psihic complex.

... pentru c materialul ntiprit nu a fost ntiprit i pstrat corespunztor

Expunere verbal; Explicaie didactic; Exemplificare

Colectiv dirijat Prin observare sistematic a elevilor Elevii explic cum funcioneaz calculatorul. Expunere verbal; Explicaie didactic;

2012 Orizont Didactic- revist educaional

Lansez ntrebarea urmtoare elevilor: Animalele au memorie? Animalele dispun i ele de memorie i rein imaginile obiectelor. Dac un cine nu i- ar cunoate stpnul ar sri la el i l-ar muca de fiecare dat O cnd l-ar vedea. 2 Aadar i animalele posed memorie, dar nu la un nivel ridicat specific omului. Memoria este o capacitate psihic absolut necesar fr de care viaa ar fi practic imposibil. Lansez elevilor urmtorul exerciiu pentru a nelege aceast caracteristic esenial a memoriei. V propun un scurt exerciiu de creativitate: v rog s v imaginai cum ar fi viaa voastr fr memorie. Omul ar tri ntr-un continuu prezent, comportamentul ar fi haotic, spontan, fr durabilitate n timp, totul i s-ar prea absolut nou. Alan Baddely, n cartea Memoria uman, relateaz cazul unui muzician - Clive Wearing - care s-a mbolnvit de encefalit n urma unei infecii virale. Voi prezenta elevilor acest caz subliniind apoi importana memoriei

Elevii rspund dnd exemplu de situaii.

Problematizare Expunere verbal; Explicaie didactic

Colectiv dirijat

Exerciiu de creativitate Elevii analizeaz situaia; se evideniaz consecinele dramatice ale pierderii memoriei i importana acestui proces psihic pentru viaa fiecruia. Colectiv dirijat Individual Expunere verbal; Studiu de caz Anexa nr. 1

Prin observare sistematic a elevilor

2012 Orizont Didactic- revist educaional

n viaa omului. Memoria prezint urmtoarele O caracteristici: caracter selectiv, 3 caracter activ i inteligibil. Caracterul selectiv al memoriei. Nu fixm totul, nu pstrm ce am fixat i nici nu reactualizm tot coninutul pstrat. ntreb elevii: n funcie de ce factori omul memoreaz selectiv? Selectivitatea memoriei depinde de motivaia celui care memoreaz, de interesele lui, de preocuprile lui, de starea emoional , de atitudinea pe care o are fa de un anumit eveniment, de gradul de cultur, de O vrst, de sex, de religie, de etnie, de 3 orientarea politic etc. Rog elevii s dea exemple. Caracterul activ al memoriei. Memoria este un proces activ deoarece faptele memorate , pstrate i reactualizate suport modificri importante , reorganizri, nu rmn izolate. De exemplu, unele dintre informaiile din alte lecii v sunt O folositoare ca s nelegei aceast 3 lecie. Desigur, cu condiia s le avei Elevii ascult cu n memorie. atenie cazul Caracterul inteligibil al memeoriei. prezentat. Expunere verbal;

Problematizarea

Expunere verbal

Exemplificare Expunere verbal

Exemplificare

nvare prin descoperire Conversaie

2012 Orizont Didactic- revist educaional

i ntreb pe elevi care este condiia important pentru a memora un material. n memorarea unui material intervine nelegerea informaiilor, iar cnd reactualizm, intervine semnificaia n ordonarea materialului. Voi propune elevilor un exerciiu menit s demonstreze caracterul inteligibil al memoriei i rolul pe care l are semnificaia cuvintelor n memorarea unui material. Le voi citi elevilor rar o list de cuvinte, pe care ei au sarcina s o memoreze. Voi cere elevilor s noteze pe caiete cuvintele pe care le-au reinut i verific numrul cuvintelor corect reinute. Le citesc apoi o propoziie alctuit din cuvintele din lista citit i le cer s o reproduc, notnd-o pe caiete. Voi compara rezultatele i voi sublinia faptul c, dei, cuvintele din lista prezentat au fiecare un sens clar, lista ca atare este lipsit de sens, pe cnd propoziia are sens, motiv pentru care a uurat actul memoriei. Memoria este un proces ce cuprinde mai multe faze: ntiprirea, pstrarea i reactualizarea. Aceste faze au o derulare procesual, n timp, de aceea

Exerciiu de memorie Anexa nr. 2

Elevii rspund la ntrebare.

Conversaie

Elevii dau exemple. Expunere didactic

2012 Orizont Didactic- revist educaional

au fost numite procese ale memoriei. O 4 Voi prezenta i explica elevilor fiecare proces al memoriei. Dup cum tii i din definiia memoriei primul proces al ei este memorarea informaiilor, numit i ntiprire. Termeni sinonimi: fixare sau engramare. Este primul proces pus n funcie. Ct de important credei c este acesta? Pentru a exemplifica acest proces al O memoriei ntreb elevii: Cnd v-am citi 4 lista de cuvinte ce s-a realizat prima dat? Care este cel de al doilea proces al memoriei? Pstrarea presupune reinerea pentru un timp mai scurt sau mai lung a celor memorate. Termeni sinonimi: stocarea sau conservarea. n aceast perioad materialul se modific. Ce caracteristici ale memoriei intervin aici? Prezint elevilor cele dou forme ale pstrrii: de scurt i de lung durat. Expunere verbal

Conversaie nvare prin descoperire

Expunere vebal

Problematizare Expunere verbal nvare prin descoperire

2012 Orizont Didactic- revist educaional

De ce factori depinde pstrarea informaiei? O Care este ultimul proces al memoriei ? 4 Reactualizarea se refer la scoaterea la iveala a celor memorate i pstrate. Reactualizarea are i ea 2 forme: recunoasterea i reproducerea. Recunoasterea se realizeaz n prezena obiectului, presupune procese simple, perceptive i suprapunerea modelului actual peste cel aflat n mintea subiectului. Dau exemplu elevul care rspunde la lecie uitnduse pe caiet, reactualiznd informaiile pe baza recunoaterii. Reproducerea const n identificarea informaiilor memorate n absena acestora. Solicit elevii s dea exemplu din experiena personal de situaie n care au reprodus informaiile memorate i pstrate n memorie. Cele 2 forme ale reactualizarii dispun de grade diferite de precizie. Uneori recunoatem o poezie imediat, fr efort, alteori nu. La fel i cu reproducerile. Ce credeti c influeneaz acest lucru ? Observm astfel c memoria este un proces ce implic interdependena

Elevii analizeaz situaia; se evideniaz consecinele dramatice ale pierderii memoriei i importana acestui proces psihic pentru viaa fiecruia.

Expunere verbal; Explicaie Didactic

Exemplificare Expunere verbal Exemplificare Expunere verbal; Explicaie Didactic nvare prin descoperire Conversaie

2012 Orizont Didactic- revist educaional

proceselor componente.

6. Fixarea cunotinelor 2 min 7. Asigurarae feed-back-ului 3 min 8. ncheierea activitii 2 min

Se va realiza prin oferirea de rspunsuri la ntrebri puse din lecia parcurs. n funcie de participarea la lecie se vor consemna dificultile, lacunele i se va reveni aspectelor neclare. Voi mulumi elevilor pentru participarea activ. Voi face aprecieri colective i individuale.Voi nota elevii care au participat activ cu sistemul punctelor. Sunt ateni i ncearc s completeze lacunele.

Conversaie

Colectiv dirijat Individual

Evaluare formativ

Conversaie

Conversaie

2012 Orizont Didactic- revist educaional

ANEXA NR. 1 Studiu de caz - Clive Wearing V propun un scurt exerciiu de creativitate: v rog s v imaginai cum ar fi viaa voastr fr memorie. Alan Baddely, n cartea Memoria uman, relateaz cazul unui muzician Clive Wearing care s-a mbolnvit de encefalit n urma unei infecii virale. El a fost afectat ntr-o asemenea msur, nct nu-i putea aminti dect ceea ce s-a ntmplat cu cteva minute nainte i, n consecin, consider c abia n momentul respectiv i-a recptat contiena. El ine un jurnal n care i noteaz aceast obsesie: pagini ntregi de note n care menioneaz data, ora i faptul c abia a redevenit contient. (...) Ori de cte ori apare soia sa, Clive o ntmpin cu bucuria celui care nu a vzut persoana iubit timp de mai multe luni, astfel nct ea nu trebuie dect s prseasc ncperea timp de dou, trei minute i s se rentoarc pentru ca bucuria s se repete; este un proces ntotdeauna plin de emoie, care se exprim ntotdeauna n acelai mod. Clive triete ntr-un prezent permanent, fiind incapabil s nregistreze schimbrile sau s foloseasc trecutul pentru anticiparea viitorului, o situaie pe care el a descris-o odat ca fiind iadul pe pmnt. Este ca i cnd ai fi mort n acest timp neneorocit . Nu se poate bucura de cri deoarece nu le poate urmri intriga, nu manifest nici un interes pentru problemele curente, acestea fiind pentru el lipsite de sens, ntruct nu-i poate aminti contextul. Dac iese din cas se pierde imediat. Muzicianul este un adevrat prizonier ntr-o mic insul a contientului nconjurat de marea amneziei

2012 Orizont Didactic- revist educaional

ANEXA NR. 2 Exerciiu de memorie Le citesc elevilor, rar, urmtoarea list de cuvinte, pe care au sarcina s o memoreze: - elefani - speriai - flcri - iepurai - cenuii - violente - clcau - mici - aprare - picioare - lipsii - mari

Cer elevilor s noteze pe caiet cuvintele pe care le-au reinut i verific numrul cuvintelor corect reinute. Le dictez apoi o propoziie alctuit cu ajutorul cuvintelor din lista anterioar i le cer s o reproduc, notnd-o pe caiet. Elefanii mari, cenuii, speriai de flcrile violente, clcau n picioare iepuraii mici lipsii de aprare. Compar apoi rezultatele i subliniez faptul c, dei cuvintele din lista prezentat aveau un sens foarte clar, lista ca atare era lipsit de sens, pe cnd n cea de-a doua situaie, alctuirea unei propoziii ce stabilete relaii strnse ntre cuvinte a uurat foarte mult procesul memoriei.

2012 Orizont Didactic- revist educaional