PROIECT DE LECTIE

Dezvoltarea si exersarea unui ritm propriu de lucru si a unei viteze de scris care sa evite greselile. sa exemplifice substantive comune si substantive proprii. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral / scris. sa explice folosirea substantivelor proprii. sa formuleze enunturi proprii cu substantive date. O2: O3: O4: O5: O6: O7: O8: sa completeze corect rebusul din fisa. sa selecteze substantive de genul feminin / masculin / neutru dintr-un careu de litere dat. 01. Dezvoltarea si exersarea spiritului de observatie si a atentiei voluntare. 2 / 4. OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili: O1: sa defineasca substantivul ca parte de vorbire. OBIECTIVE – CADRU: 1 / 3. conform cerintelor. 2 006. sa stabilesca felul.DATA: 10. . numarul si genul substantivelor prin exercitii corespunzatoare. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala / scrisa. CLASA: a IV-a B INVATATOR: Homeuca Adriana ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare DISCIPLINA: Limba romana SUBIECTUL: Substantivul TIPUL LECTIEI: predare – invatare SCOP: • • • Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa si orala. sa identifice substantive comune / proprii intr-un text dat.

vioara adevarata. pe grupe TIMP DE DESFASURARE: 50’ BIBLIOGRAFIE:    “Rebusuri pentru clasele I-IV” . MOD DE ORGANIZARE: frontala. independent – individuala. jocul de rol. vioara de jucarie. plansa cu un cadran. 2 005 Soporan. Maxim Grup. problematizarea. Elena. invatarea prin descoperire. MATERIAL DIDACTIC: plansa cu rebus. Aramis. Ed. completam. ciorchinele. fise de lucru. Ed. Miniped. lucrul cu manualul scolar. 2 002 “Invatamantul primar” 1 /2. exercitiul. jocul didactic.O9: O10: sa desparta corect in silabe substantive date. sa analizeze din punct de vedere gramatical substantive dintr-un scurt text. cadranul. observatia. 2 004 . carti de joc. METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica. rezolvam si romana invatam”. Ed. “Ne jucam.

.Scrierea titlului pe tabla si in caiete.Pregatirea clasei si a materialelor necesa re desfasurarii in conditii optime a lectiei.. .Astazi vom invata despre o alta parte de vorbire SUBSTANTIVUL.EVENIMENTELE LECTIEI TIMP OB. =5= =6= observare 2.... dar astazi va veti completa cunostintele astfel incat la sfarsitul orei veti fi capabili sa definiti conversatia . CAPTAREA ATENTIEI 3’ O2 . CONTINUTUL STIINTIFIC ADECVAT INVATARII ACTIVITATI DE INVATARE STRATEGII DIDACTICE =1= 1.. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR 1’ . • Orice intrebare asteapta un . • Semnul grafic pentru sunet este … • Ne aflam in luna … • Inaintea unei enumerari se pune … • Intr-o conversatie scrisa se foloseste linia de … • Verbul este o parte de … exercitii de completare a unui rebus jocul didactic 3.. multe lucruri le stiti deja din clasa a III-a.Controlul prezentei si al disciplinei. • La sfarsit de propozitie se pune .. MOMENT ORGANIZATORIC =2= =3= 1’ =4= . • La sfarsitul unei propozitii interogative se pune semnul .Rebus: SUBSTANTIV ..Descoperiti ce parte de vorbire ne vom aminti si despre care vom invata lucruri noi astazi: • Se scriu cu litera initiala mare numele de . . • Intr-o enumerare se pune .. OP.

Pentru asta este necesar sa fiti atenti la desfasurarea lectiei.Pentru a ma asigura de acest lucru am decis sa va impart in patru grupe si sa declansam un concurs intre acestea.substantivul.l analizati din punct de vedere gramatical. sa alcatuiti enunturi proprii cu substantive date. sa. sa participati activ la toate jocurile si exercitiile pe care vi le voi propune. sa-l identificati in texte. . . Voi folosi carti de joc pentru a stabili grupele.

Se constata ca putem numara cuvintele frumusete. veselie molipsitoare. ploaie . zapada. tristete iremediabila.Asadar cuvintele care denumesc insusiri. • Dati exemple si de alte substanproblemati zarea explicatia O6 O3 . semanatul si in acelasi timp le putem alatura si cate o insusire: frumusete uluitoare. banca. bunatate recunoscuta. bunatate. cantatul fermecator. veselie.Se defineste substantivul ca parte de vorbire care denumeste fiinte. lalea .fiinte: caine. cer senin • exercitii de Folosindu-va de criteriile de identificare a recunoastere amintite mai sus spuneti ce sunt ca parti de vorbire unor substantive cuvintele subliniate: exercitiul invatarea prin descoperire observarea • exercitii de definire a unor notiuni teoretice exercitii de clasificare a unor cuvinte dupa criterii date exercitiul exercitiul O4 O1 frumos – frumusete bun – bunatate trist – tristete vesel – veselie a canta – cantatul a semana – semanatul . om. tristete. cantatul.substantivele se pot numara: un copil / doi copii. . stari sufletesti si actiuni sunt substantive. lucruri. DIRIJAREA INVATARII 30’ O1 O4 O6 ACTIVITATE FRONTALA: .fenomene ale naturii: ceata. vulcan . .4. fenomene ale naturii.Se stabilesc criteriile de recunoastere a substantivelor: .substantivelor li se pot alatura adjective (insusiri): aer curat. Dati exemple de substantive care sa denumeasca: .lucruri: caiet.

Fisa de lucru 1.actiuni: invatatul. lucruri. actiuni. “bogatia”. Principala ocupatia a dacilor era pastoritul. exercitii de formulare de enunturi proprii exercitiul ACTIVITATE PE GRUPE: . bucurie .” substantivul denumeste … exercitii de definire a unor notiuni prin completare de informatii noi exercitiul explicatia exercitii de identificare a substantivelor intr-un text dat exercitii de completare a unui tabel exercitiul fisa de lucru ACTIVITATE FRONTALA: • Alcatuiti propozitii in care sa folositi substantivele “frumusetea”. harnicie . fenomene ale naturii.O8 tive care sa denumeasca: . fericire.stari sufletesti: nervozitate. jucatul. curatenie. stari sufletesti. Dacia era renumita pentru frumusetea si bogatia locurilor. “pastoritul”.Fiecare grupa va rezolva cate un rebus: GRUPA I: Gasiti substantivele din textul de mai jos si introduceti-le in rebus in ordinea in care exercitii de completare a unui rebus / pe grupe jocul didactic invatarea prin descoperire . completand tabelul: “Dacii si romanii sunt stamosii nostri.insusiri: uratenie. Subliniati substantivele din textul urmator si precizati ce denumeste fiecare. cititul .Se completeaza definitia substantivului ca parte de vorbire care denumeste fiinte. insusiri. O2 ACTIVITATE INDIVIDUALA: .

(COMUNE) “In vacanta de toamna mergem la munte.” GRUPA II: Gasiti substantivele din textul de mai jos si introduceti-le in rebus in ordinea in care apar. Ne vom da cu sania si speram sa obtinem multe premii. Aici se va intalni cu Paul si cu Rares si vor continua sa calatoreasca impreuna pana la Sinaia si Busteni. Introduceti-le .(PROPRII) “Ciprian pleaca la Bucuresti. De acolo se va indrepta spre Brasov. Pe verticala A – B veti descoperi ce fel de substantive sunt. Acolo vom participa la concursuri sportive. Pe verticala A – B veti descoperi ce fel de substantive sunt. GRUPA III: Gasiti substantivele care sa aiba acelasi sens cu substantivele date.apar.

BUCURIE 2. BECI 6. BABA 3. ACT 7. ASIN 5. ARCA 4.(pe cele gasite) in rebus si veti descoperi pe verticala A – B la ce numar sunt aceste substantive.Se dau exemple de substantive conversatia euristica . STEAGURI 4.Aflandu-se solutia fiecarui rebus se stabilesc si se precizeaza felul ( substantive comune si proprii) si numarul substantivelor (numarul singular si numarul plural). GIGANTI 6. FERICIRI 5. FARSE 3. 1. Introduceti-le (pe cele gasite) in rebus si veti descoperi pe verticala A – B la ce numar sunt aceste substantive. GRESELI 2. EXCURSIE O4 O6 O3 GRUPA IV: Gasiti substantivele care sa aiba acelasi sens cu substantivele date. 1. . ARAC 8. FOI ACTIVITATE FRONTALA: .

.fulgi ACTIVITATE FRONTALA: . Amintiri din copilarie oras. joc. ..... Mures. .daruri biblioteca .. . pom Substantive comune Substantive proprii exercitii de completare a unui tabel dupa cerinte date exercitiul fisa de lucru O2 3. . (doi baieti) Genul feminin: o fata Genul neutru: ..Se vor verifica frontal solutiile gasite exercitiilor de pe fisa de lucru.. Adevarul.. dupa caz: birou . ghid ...Fisa de lucru – 2... . calculator... Selectati substantivele in functie de felul lor si completati tabelul urmator: Paul.. (doua fete) exercitii de stabilire a genului substantivelor invatarea prin descoperire .Se va stabili genul substantivelor prin rezolvarea exercitiului: • Gasiti pluralul substantivelor: Genul masculin: un baiat . Treceti substantivele de mai jos la numarul singular sau plural. Targoviste..comune / proprii si de substantive la numarul singu-lar / plural chiar cuvintele din componenta rebusului dar si altele. ACTIVITATE INDIVIDUALA: .. elev.

. joc didactic . o singura litera le diferentiaza si. sensul lor. lucrul cu manualul scolar exercitii de identificare a unor cuvinte dintr-un careu de litere exercitiul jocul didactic joc didactic . ACTIVITATE PE GRUPE: GRUPA I: Gasiti substantivele de genul masculin din careul de litere de mai sus si scrieti-le in tabelul de mai jos in coloana potrivita.Se citesc solutiile gasite de fiecare grupa.Un vapor - .. GRUPA III: Gasiti substantivele de genul neutru din careul de litere de mai sus si scrieti-le in tabelul de mai jos in coloana potrivita. Am sa va scriu doua cuvinte diferite si voi va trebui sa-mi spuneti tot ce stiti ca are legatura cu acele cuvinte. ACTIVITATE FRONTALA: . GRUPA II: Gasiti substantivele de genul feminin din careul de litere de mai sus si scrieti-le in tabelul de mai jos in coloana potrivita. 151) rubricile “Sa retinem!” referitoare la genul substantivelor. (doua vapoare) . Atentie! Cuvintele se aseamana foarte mult ca forma. desigur.“CIORCHINELE” Va propun un joc. GRUPA IV: Gasiti cel putin trei substantive in careul de litere de mai sus si alcatuiti cu ele enunturi.Se vor citi din manual (p.

Conversatii in grup in care .Fisa de lucru – “JOCUL SILABELOR” O9 4. zi . ca. mu. jocul didactic exercitiul fisa de lucru ACTIVITATE FRONTALA: .Se amintesc numele George Enescu. ACTIVITATE INDIVIDUALA: . formati cuvinte care denumesc cele trei domenii reprezentative pentru George Enescu. ptu. ce. insusite anterior Constantin Brancusi. Victor Babes. Victor Babes.feminin O9 masculin GENUL fel tip genuri substantiv neutru ciorchinele om creatie inteligenta GENIUL sclipire talent genii .Se va stabili pentru fiecare geniu domeniul de activitate in care s-a afirmat.Despre ce genii din tara noastra elevii sa dea raspunsuri ati invatat pana acum la scoala? referitoare la informatii . instru- . ta. ra. Potrivind silabele re. utilizarea dictionarului conversatia cer.Se va folosi dictionarul pentru stabilirea sensului cuvantului “geniu” (daca este nevoie). Constantin Brancusi. scul.

si operele de valoare care l-au consacrat: George Enescu Constantin Brancusi Victor Babes grupari de personaje in functie de domeniul de activitate exercitiul conversatia muzica sculptura cercetare vioara pianul bagheta piatra lemnul microbii bolile “Poema romana” “Poarta sarutului” “Spitalul V B” “Pamant romanesc” “Coloana infinitului” • Despartiti in silabe substantivele obtinute la jocul desfasurat. exercitii de despartire in silabe a unor parti de vorbire dramatizare a unui fragment dintr-un text cunoscut exercitiul .Analiza gramaticala a celor doua substantive desprinse din propozitia de mai sus.“JOC DE ROL” .mentele / obiectele cu care a lucrat. “___ Ia – o. dupa Viorica Huber. e jucaria ta!” . ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI 2’ ACTIVITATE PE GRUPE: .“CADRANUL” GRUPA I: exercitii de sintetizare a exercitiul . OBTINEREA PERFORMANTEI 3’ O10 ACTIVITATE FRONTALA: . George.Se va dramatiza un fragment din textul “George Enescu”. exercitiu de analiza gramaticala exercitiul 6. jocul de rol 5.Se va desprinde din text propozitia.

GRUPA II: informatiilor nou prezentate cadranul O3 Scrieti de cate feluri sunt substantivele si care sunt acestea. APRECIERI FINALE 1’ . ACTIVITATE FRONTALA: .Pe o plansa in centrul careia se afla cuvantul SUBSTANTIVUL se va completa cadranul atasandu-se raspunsurile fiecarei grupe. .Se evidentiaza elevii / grupele care au avut cele mai bune raspunsuri prin calificativul “FOARTE BINE”.Se fac aprecieri asupra modului in care elevii au participat la desfasurarea lectiei si asupra comportamentului pe toata perioada acesteia. GRUPA III: O3 O3 Scrieti care sunt numerele substantivului. conversatia . conversatia 7.O1 Definiti substantivul. GRUPA IV: Scrieti genurile substantivelor.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful