Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

DATA: 13/12/2012 GRUPA: Mare Fluturaii, nivel II INSTITUIA: Grdinia cu program prelungit, Nsud EDUCATOARE: Giurebe Cristina PROFESOR COORDONATOR: Catalano Cristina PROPUNTOARE: Moldovan(Pop) Anca Oana, anul II TEMA ANUAL DE STUDIU: Cine sunt/suntem? TEMA SPTMNII: Tradiii i obiceiuri de iarn TEMA ACTIVITII: Bucuriile iernii FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat ADP+ ALA1+ADE(D-activitate matematic+DPM)+ALA2 CATEGORII DE ACTIVITI ABORDATE A.D.P: ntlnirea de diminea Bun dimineaa colindtorilor, salutul, prezena, calendarul naturii, mprtirea cu ceilali mi voi petrece srbtorile la noutatea zilei. Rutine: Hrnicia este o calitate Tranziii: Un copil politicos, Bat din palme, Mna mea, Bulgrele de zpad. A.L.A. - I: Bibliotec: Colinde colinde de Mihai Eminescu, poezie repetare Joc de rol: La colindat Art: Globuri colaj A.D.E: D.- Activitate matematic - deseneaz n spaiile date tot attea stelue sau tot attea liniue cte elemente are mulimea dat; D.P.M:- nvarea sriturii n nlime cu elan Joc de micare Atinge stelua A.L.A. II: Concurs de colinde TIPUL ACTIVITII: De consolidare de cunotine i deprinderi

OBIECTIVE GENERALE: S1 mbogirea cunotinelor referitoare la aspecte specifice anotimpului iarna i la tradiiile i obiceiurile specifice acestui anotimp; S2 Dezvoltarea memoriei, a limbajului oral i a exprimrii verbale corecte din punct de vedere gramatical, de nelegere i utilizare corect a semnificaiilor structurilor verbale orale; S3 Dezvoltarea capacitii de rezolvare de situaii problematice, prin achiziia de strategii adecvate; S4 Cultivarea dragostei pentru obiceiurile i tradiiile specifice anotimpului iarna; S5 Consolidarea deprinderilor motrice de baz i utilitar aplicative;

OBIECTIVE OPERAIONALE: Pn la finalul activitii, copiii vor fi capabili s: A.D.P: O1 S utilizeze corect formulele de salut pentru fiecare moment al zilei; O2 S comunice impresii i idei despre Srbtoarea Crciunului; A.L.A.1: - Bibliotec: - Colinde colinde de Mihai Eminescu repetare; O3 S recite nuanat i expresiv poezia; O4 S recunoasc expresiile din text specifice anotimpului iarna; Joc de rol: - La colindat O5 S interpreteze corect un rol la alegere(gazd,colindtor); O6 S utilizeze expresii i cntece specifice colindatului; O7 S intoneze corect o colind preferat; Art: - Globuri colaj O8 S realizeze un colaj cu tema dat; O9 S compun n mod original i personal spaiul plastic, utiliznd materiale i tehnici diverse alese de el;

A.D.E. D: Activitate matematic - deseneaz n spaiile date tot attea stelue sau tot attea liniue cte elemente are mulimea dat; O10 S se exprime corect folosind un limbaj matematic pentru aciunile efectuate; O11 S rezolve corect sarcinile de pe fiele de lucru; O12 S formeze mulimi de elemente dup un criteriu dat; O13 S formeze perechi ntre elementele celor dou mulimi prin punere n coresponden; O14 S raporteze corect numrul la cantitate;

D.P.M. - nvarea sriturii n nlime cu elan joc de micare Atinge stelua; O15 S execute corect exerciiile de nclzire i de pregtire a organismului pentru efort; O16 S-i coreleze micrile n funcie de regulile jocului; O17 S realizeze corect sritura n nlime cu elan respectnd fiecare timp; O18 S respecte regulile de igien a corpului;

A.L.A.II - Concurs de colinde; O19 S interpreteze corect colindele alese; O20 S recite o poezie din aceeai sfer tematic; O21 S-i evalueze colegii din echipa advers dup corectitudinea modului n care au intonat colindul i au recitat poeziile;

STRATEGII DIDACTICE: METODE I PROCEDEE: Observaia Explicaia Demonstraia Exerciiul Conversaia Jocul de rol Problematizarea

MIJLOACE DE NVMNT:- Catalogul grupei, calendarul naturii, elementul surpriz, stea, pluguor, clopoel, imagini care reprezint diferite aciuni ale colindtorilor, fie de lucru, creioane, creioane colorate, hrtie creponat, vat, lipici, coli de hrtie,foarfec, jucrii;

FORMA DE ORGANIZARE: - frontal, pe grupuri, individual; SISTEM DE EVALUARE: FORME DE EVALUARE: - evaluare curent; METODE DE EVALUARE: - observarea curent, chestionarea oral, fie de lucru

BIBLIOGRAFIE: -Curriculum pentru nvatamantul precolar(3-6/7ani), M.E.C.T.-2008 -Revista nvmntului precolar nr.3-4/2012

SCENARIUL ZILEI: Copiii se adun n sala de grup. Activitatea debuteaz cu ntlnirea de grup ntre copii i propuntoare, prin intermediul salutului de diminea. Copiii sunt salutai cu versurile: Dimineaa a sosit, Toi copiii au venit, n cerc s ne adunm, Cu toii s salutm. Propuntoarea va spune: Bun dimineaa colindtorilor i i va nmna copilului din dreapta ei o sorcov care va fi dat urmtorului copil n timpul salutului. Prezena se realizeaz prin aezarea unor cartonae cu numele copiilor prezeni ntr-un coule i a celor abseni n alt coule, la final specificndu-se numrul celor care lipsesc. Se citete calendarul naturii: se indic pe plan unde sunt aezate cartonaele pe care sunt scrise ziua, luna i anul n care suntem, timpul de afar i cu ce hinue trebuie s ne mbrcm. La mprtirea cu ceilali avem o scurt discuie cu tema eu mi petrec srbtorile la... continuat cu hrnicia este o calitate. Noutatea zilei se va realiza printr-o scrisoare pe care ne-a adus-o de la Mo Crciun spiriduul Snowball - el este administratorul listei cu copiii cumini i cu copiii obraznici. i voi ntreba pe copii dac sunt curioi s aud ce scrie n scrisoare pentru c eu sunt, dup care dau citire mesajului: Dragi copii, Numele meu este Snowball i mi doresc s particip la concursul de colinde din Laponia, dar pentru aceasta am nevoie de ajutorul vostru. Vreau s fiu pregtit pentru acest concurs i s prezint ct mai multe colinde i obiceiuri de iarn, dar am o problem: nu tiu s cnt, nu tiu s m exprim corect gramatical, nu tiu cum s realizez un colaj, nu tiu s sar i de asemenea nu tiu nici un obicei specific srbtorilor de iarn. Sper ca toate aceste lucruri s le nv de la voi. mi doresc din tot sufletul s ctig! Dac voi reui, o s v pregtesc nite surprize. Sunt sigur c o s m ajutai, de aceea am rugat-o pe Anca s v explice ceea ce avei de fcut astzi. Va rog s fii ateni i s o ascultai pe Anca pentru ca eu s pot nva ct mai multe lucruri de la voi. Cu mult drag, Snowball.

Prin tranziia Un copil politicos se face trecerea la activitile pe centre de interes, bibliotec, joc de rol i art. Voi prezenta sarcinile de la fiecare centru, iar mai apoi i las pe copii s i aleag singuri locul unde i vor desfura activitatea. nainte de a se apuca de lucru vom face exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii: elasticul, batistua, pianul. Prin metoda s mergem n vizit vom face aprecierea lucrrilor din cadrul activitilor de la centrele de interes. Trecerea de la ALA1 la ADE se face prin tranziia Bat din palme. La domeniul tiine(D), copiii vor avea ca sarcin s-l ajute pe Mo Crciun s mpart darurile n cizmulie. Vor trebui s deseneze n spaiile date tot attea stelue sau tot attea liniue cte elemente are mulimea dat, iar mai apoi s realizeze corespondena ntre ele. Mai nti vom realiza o demonstraie la panou, dup care copiii vor lucra singuri pe fie. La sfritul activitii matematice, copiii primesc aprecieri individuale i de grup iar trecerea la urmtoarea activitate DPM o realizez prin tranziia Mna mea. n acest timp, pregtesc sala de grup: aerisesc, reorganizez msuele. La DPM trebuie s nvm sritura n nlime cu elan iar mai apoi un joc Atinge stelua unde trebuie s aplicm ceea ce am nvat. Prin tranziia Bulgrele de zpad se face trecerea la ALA2, unde copiii vor face un concurs de colinde iar n final vor primi recompensele de la spiriduul Snowball care se arat mulumit de ceea ce a nvat. La sfritul zilei voi face aprecieri generale asupra desfurrii activitii, concluzionnd c toi sunt foarte pricepui i cu siguran Snowball va ctiga concursul de obiceiuri i tradiii din Laponia.

DESFURAREA ACTIVITII OB Coninutul tiinific OP O1 Pregtesc sala de grup i materialul necesar pentru buna desfurare a activitii. Asigur intrarea ordonat a copiilor n grup i ne aezm n form de cerc pentru ntlnirea de diminea. Se realizeaz n cadrul ntlnirii de diminea prin scrisoarea pe care ne-a adus-o Snowball. El ne-a promis o surpriz la sfritul zilei dac o s-l ajutm s ctige concursul de colinde din Laponia. Tranziie politicos Un copil Metode procedee Strategii didactice i Mijloace de Forma de nvmnt organizare Evaluare

Evenimentul didactic 1. Moment organizatoric 3min

O2

2. Formarea motivaiei specifice 5min O2

Conversaia Surpriza

Spiriduul Snowball

Scrisoarea Lectura de la Frontal propuntoarei Spiridu Explicaia

Stimularea interesului pentru activitate.

1. Un copil politicos E cu lumea cuviincios El salut pe oricine C-aa e frumos i bine. 2. Dup ce m-am deteptat i am cobort din pat, Merg la mama i la tata i spun Bun dimineaa!

3. Anunarea temei i a obiectivelor 2min.

Spiriduul Snowball ar dori s afle ct de multe tii voi despre tradiiile Explicaia i obiceiurile specifice anotimpului iarna i ct de pricepui suntei n a decora bradul de Crciun. De aceea a pregtit trei centre de activitate: Bibliotec , Joc de rol i Art.

Frontal

Stimularea interesului pentru activitate.

4. O3 Dirijarea nvrii prin abordarea integrat a coninutului 40 min.

ALA1 voi preciza copiilor comportamentul dezirabil n cadrul acestor activiti Explicaia La sectorul Bibliotec Conversaia vom repeta poezia Colinde colinde de Mihai Eminescu Colinde, colinde! E vremea colindelor, Caci gheaa se-ntinde Asemeni oglinzilor i tremur brazii Micnd rmurelele, Cci noaptea de azi-i Cnd scnteie stelele. Se bucur copiii, Copiii i fetele, De dragul Mariei i piaptn pletele. De dragul Mariei i-a Mntuitorului Lucete pe ceruri O stea cltorului. Pe grupuri Individual Aprecieri asupra modului n care recit poezia.

O4

Textul poeziei Imagini cu colindtori

Evaluare oral

O5

O6

O7

La sectorul Joc de rol ne vom juca de-a colindtorii unde avem Conversaia copii care vor fi gazde i Jocul de rol copii care vor fi colindtori. Gazdele vor trebui s pregteasc casa n aa fel nct s le poat oferi cte ceva colindtorilor care vin pe rnd sau n grup. Acetia din urm, trebuie s interpreteze o colind sau sa recite o poezie din aceeai sfer tematic. Le voi reaminti copiilor c trebuie s fie politicoi unii cu alii i s interpreteze aa cum se cuvine fiecare rol pentru ca spiriduul Snowball s poat nva cte ceva de la ei. La sectorul Art va trebui s realizm globuri pentru brad iar mai apoi Explicaia s-l mpodobim aa cum credem noi c ar fi mai frumos. Dup ce copiii si-au ales sectoarele, vom face cteva exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii: elasticul, batistua, pianul.

Pe grupuri

Sorcov, Individual pluguor, clopoel, stea, mere, nuci, jucrii

Aprecierea modului de cooperare cu ceilali copii pentru a finaliza sarcina dat.

O8

O9

Hrtie creponat, vat, lipici, fia cu bradul, Individual foarfec, creioane colorate;

Aprecieri individuale.

Pe tot parcursul activitii voi oferi sprijin celor care au nevoie. La sfritul activitii, mpreun cu copiii de la sectorul Bibliotec mergem n vizit la sectorul Art i mai apoi cu acetia din urm vizitm sectorul Joc de rol. Tranziia palme ADE Bat din Aprecieri colective.

O10

O12

O13

O14

DS la activitatea matematic trebuie s Explicaia desenm n spaiile date tot attea stelue sau tot Demonstraia attea liniue cte elemente are mulimea dat. Astfel l ajutm pe Mo Crciun s mpart darurile n cizmulie. Pe msue am pregtit nite fie, dar nainte de a le rezolva vom face o mic demonstraie. Pentru aceasta am nevoie de un copil care s mi formeze mulimea cadourilor pe panou. Mai apoi vreau s vin altcineva care s mpart elementele mulimii in cizmulie i s ne spun dac avem tot attea elemente n ambele cizmulie mai multe elemente sau mai puine elemente. Acest lucru l vor afla realiznd

Mulimea cadourilor

Fontal

Aprecierea respectrii sarcinii date i folosirii limbajului matematic adecvat.

corespondena ntre elementele celor dou mulimi nou formate. Am s complic puin aciunea i o s adaug un element la cea de-a doua mulime i o s i rog s Problematiza mi explice ce s-a rea ntmplat. Se compar cele dou mulimi i se precizeaz c noua mulime are mai multe elemente. 5. Asigurarea O11 reteniei i a transferului de cunotine i obinerea performanei 10min. nainte de a complete fiele ne nclzim muchii minii: facem bulgrele de zpad, dup care le recitesc sarcinile de lucru. Fie lucru Creioane Individual de Evaluare individual.

Stimularea interesului pentru activitate.

6.ncheierea activitii matematice

Copiii sunt solicitai s aprecieze dac s-au jucat, au muncit, i au nvat n aceast activitate. De asemenea sunt solicitai s-i aprecieze corect fia de lucru. Voi face aprecieri colective i individuale, dup caz.

Aprecieri colective.

Tranziie: Mna mea-i ca un cuvnt (mic degetele de la o man) Mna bate, mna tace (bat n mas cu pumniorii, ascult pumnul) Mna floare se desface (desfac pumnii iar degetele sunt rsfirate) Dac vrei n sus s zbori F-i degetele pocnitori i pocnete de trei ori! (pocnim din degete)

PROIECT DE ACTIVITATE PENTRU DOMENIUL PSIHOMOTRIC

Moment organizatori c

Coninutul leciei

Durata

Formaia de lucru

Comanda

Indicaii organizatorice i metodice

I. Organizarea colectivului de copii

Aerisirea slii de grupa, adunarea copiilor, controlul inutei, salutul, exerciii pentru captarea ateniei ( ntoarceri stnga dreapta)

2 min.

xxxxxxxxxx Atenie, drepi! V Buna ziua!

Se urmrete poziia corect a corpului n poziia de drepi. ntoarcerile se Atenie, efectueaz n 2 mna stnga timpi. sus! La stn-ga! Atenie, dreap-ta! la

II. Anunarea Astzi vom nva 30 sec temei sritura n nlime cu elan iar mai apoi ne vom juca un joc atinge stelua unde trebuie s aplicm ceea ce am nvat. III. Influienarea selectiv a aparatului loco-motor Variante de mers i 5 min. alergare: mers n caden, mers pe vrfuri, pe clci, mersul piticului, mersul uriaului; Alergare uoar, alergare cu genunchii sus, alergare uoara;

xxxxxxxxxx V

X X X X X V

Atenie, ca sportivii, mergem! Atenie, mers pe vrfuri braele sus, ncepem!

Se insist asupra exersrii corecte a deprinderilor motrice de baz, a poziiei corecte a corpului n poziii statice i n micare. Alergarea Atenie, ca se desfoar cu corpul uor aplecat piticii, nainte mergem!...

Exerciii de respiraie.

Formarea coloanei de gimnastica: din coloana cate unul in coloana cate doi, din coloana cate doi in coloana cate patru.

XX XX XX V XXXX XXXX V

IV.

1. Ceasul deprtat Pregtirea stnd, braele pe old: organismului ndoiri ale capului pentru efort stnga dreapta; fa spate. 2. Clopotul deprtat stnd cu braele pe lng corp ndoirea trunchiului stngadreapta, genunchii ntini, spatele drept. 3. Avioanele deprtat stand, trunchiul aplecat la 90*, braele ntinse lateral: 1-2 rsucirea trunchiului spre stnga cu ducerea braului drept la piciorul stng; 3-4 aceleai micri spre piciorul drept. 4. morica Poziia iniial stnd deprtat cu braele ncruciate la piept; 5. Hip hop - stand cu braele pe olduri: 1 sritur pe loc cu deprtarea picioarelor; 2 sritur cu apropierea picioarelor. Exerciii de respiraie.

30 sec.

Atenie, ncepem!

30 sec

Atenie, ncepem!

Se fac corectri ale micrilor la nevoie. Exerciiile se pot executa cu onomatopee;

1 min XXXX XXXX V 4><4

Atenie, rndul 1 si rndul 2 fata in fata; ncepem!

Atenie, ncepem! Atenie, respirm! 4><8 Atenie,cte unul pe marginea salii, pornim!

1 min

Desfacerea coloanei de 1 min gimnastica. V. Exersarea deprinderilor prin exerciiu Formm coloana de 5 min gimnastic n form de semicerc. Le voi demonstra copiilor cum se realizeaz sritura n nlime cu elan: din poziia de drepi ducem braele ntinse la spate aplecnd n fa uor corpul i ndoind genunchii. n timp ce aducem minile cu for n fa, srim pentru a ne desprinde ct mai mult de sol. Joc: Atinge stelua ca orice joc i acesta are un set de reguli: nu avem voie s ne mpingem i trebuie s pstram ordinea i rndul fiecrui coleg. Copiii sunt n rnd cte unul, ateptnd comanda pentru a putea sri. 10 min. XXXX X X X X V Atenie, ncepem! Se insist asupra executrii corecte a micrii.

X X X X X X V

Atenie,sari!

Se va urmri corectitudinea executrii deprinderilor, precum si respectarea regulii jocului.

VII.

Revenirea organismului Alergare uoar, mers obinuit nsoit de dup efort exerciii de respiraie.

Joc linititor Globul 5 min. mictor

XXXXX X X X X XXXXX

Atenie, ncepem!

VIII. ncheierea activitii

Adunarea copiilor in 2min. linie pe un rnd. Se fac aprecieri asupra participrii tuturor copiilor la activitate. Se ofer copiilor recompense.

Atenie, Drepi! Pe repaus! loc

DESFURAREA ACTIVITII OB Coninutul tiinific OP O19 Metode procedee Strategii didactice i Mijloace de Forma de nvmnt organizare Colinde Poezii specifice Frontal Pe grupuri Aprecierea modului de cooperare cu ceilali copii pentru a finaliza sarcina dat. Evaluare

Evenimentul didactic

ALA 2 15min.

O20

O21

Prin tranziia Bulgrele de zpad se face trecerea la ALA2, unde Jocul copiii vor participa la Cntecul concursul de colinde Mo Crciun cu plete dalbe.

ncheierea activitii

La finalul activitii, copiii vor fi rspltii de ctre spiriduul Snowball care se arat mulumit de ceea ce a nvat.

S-ar putea să vă placă și