Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

DATA : 03.12.2012 CLASA: a III a PROPUNATOR : invatator , Antonie Rodica ARIA CURRICULARA :Matematica si stiinte OBIECTUL: Matematica SUBIECTUL : Ordinea efectuarii operatiilor TIPUL LECTIEI : consolidarea cunostintelor SCOPUL LECTIEI : *consolidarea deprinderii de-a rezolva exercitii probleme respectand ordinea efectuarii operatiilor ; *consolidarea deprinderii de calcul oral si scris ; *consolidarea deprinderii de munca independnta ; *dezvoltarea atentiei si a gandirii logico-matematice ; * largirea orizontului de cunoastere ; OBIECTIVE OPERATIONALE : O1 *sa opereze cu terminologia matematica specifica ( produs , factor , predecesor , succesor , dublul , triplul unui nr. ,rasturnatul unui numar); si

O2 *sa efectueze inmultiri , adunari si scaderi cu numere naturale pana la 1000 in exercitii si probleme ; O3 *sa completeze un rebus matematic prin rezolvarea de exercitii si probleme pe tabla si in mod independent pe fisa de lucru ; O4*sa compuna oral o problema dupa un exercitiu sau un numar de exercitii date; O5*sa participle la lectie activ si cu interes; O6*sa ia pozitie corecta de scriere in banca : METODE SI PROCEDEE: conversatia , explicatia , exercitiul , munca independent , problematizarea , jocul ; MATERIAL DIDACTIC : plansa , fise de lucru ; DEMERSUL DIDACTIC 1.MOMENT ORGANIZATORIC Se pregatesc cele necesare pentru lectie. Se asigura linistea . 2.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR Se face verificarea terminologiei matematice si tabla inmultirii prin exercitii orale de genul: 9x8= este 4x7= este 5x6= 4x9= ?x3= 9x?= Dublul lui 9 Intreitul lui 8

3.CAPTAREA ATENTIEI Se prezinta elevilor o plansa cu un rebus matematic .Acest rebus trebuie completat pe orizontala si verticala cu rezultatele obtinute la exercitiile si problemele din fisa de lucru pe care o primeste fiecare elev.( Anexa 2 ) Prin urmare ,se anunta elevilor ca invatam si ne jucam in acelasi timp. 4.DIRIJAREA INVATARII Prin scriere pe tabla , pe rand , se rezolva cerintele jocului de pe orizontala si se completeaza plansa cu rebusul ( anexa 1 )
ORIZONTAL: 1.Adunati numarul 21 cu produsul numerelor 6 si 9; Din 75 scadeti triplul numarului 8 ; 2.Aflati dublul lui 3 minus 3 ; Aflati suma dintre produsul numerelor 10 si 7 si produsul numerelor 4 si 6 ; 3.Care e produsul dintre predecesorul lui 7 si succesorul lui 7 ; Care este intreitul lui 3 ; 4. 3 x 9 + 12 = ; 9x47x5= ;

5. 9 x 0 x 7 = ;Aflati numerelor 8 si 9 ,suma numerelor numerelo 196 si 79 ;

suma dintre produsul 96 si 83 si diferenta

Cerintele jocului de pe verticala se rezolva independent si diferentiat,dupa cum urmeaza: * elevii de nota 9 si 10 rezolva punctele 1 si 4 din rebus , de pe verticala;
1.Adaugati rasturnatul lui 13 la produsul dintre 6 si 7; La dublul lui 8 adauga succesorul lui 13 ;

4. Alin face schimb de vederi cu prietenii sai din Europa.Cei 5 prieteni din Franta i-au trimis cate 6 vederi fiecare , iar 2 prietenii din Anglia i-au trimis cate 10 vederi.Cate vederi a primit Alin ? Scrieti rezolvarea problemei printr-un exercitiu . * elevii de nota 7 si 8 rezolva punctele 2 , 3 de pe verticala; 2. 3. 15 + 3 13 = 3x2x3= ; ; Produsul dintre 7 si 7 ; 127 +3 127 = ;

*elevii de nota 5 si 6 rezolva punctul 5 de pe verticala ,eventual si punctual 2de mai sus ; 5. Scrie rasturnatul numarului 961 ; Care e produsul dintre 8 si 1 ; Rezolvarea corecta a cerintelor de pe verticala verifica rezultatele obtinute pe orizontala ,scrise pe plansa mare de la tabla. 5.VERIFICAREA FISELOR DE LUCRU Rezultatele obtinute in fisele de lucru se confrunta cu datele scrise anterior in rebus .Exercitiile rezolvate se scriu pe tabla. 6.ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI Se formuleaza oral probleme dupa exercitiile: 7x5= x5= 95 9x 5 = 7 x 10 + 2

Se rezolva la tabla exercitiul : Afla suma a + b + c daca a =9 x 9 ; b = 195+7x9 ; c = 624 8x7; 7. INCHEIEREA ACTIVITATII * Se fac aprecieri asupra lectiei . * Se noteaza elevii . * Tema pentru acasa .

REBUS MATEMATIC

1 5

REBUS MATEMATIC
ORIZONTAL:

1.Adunati numarul 21 cu produsul numerelor 6 si 9; Din 75 scadeti triplul numarului 8 ; 2.Aflati dublul lui 3 minus 3 ; Aflati suma dintre produsul numerelor 10 si 7 si produsul numerelor 4 si 6 ; 3.Care e produsul dintre predecesorul lui 7 si succesorul lui 7 ; Care este intreitul lui 3 ; 4. 3 x 9 + 12 = ; 9x47x5= ;

5. 9 x 0 x 7 = ;Aflati numerelor 8 si 9 ,suma numerelor numerelo 196 si 79 ; VERTICAL :

suma dintre produsul 96 si 83 si diferenta

1.Adaugati rasturnatul lui 13 la produsul dintre 6 si 7; La dublul lui 8 adauga succesorul lui 13 ;

2. 3.

15 + 3 13 = 3x2x3=

; ;

Produsul dintre 7 si 7 ; 127 +3 127 = ;

4. Alin face schimb de vederi cu prietenii sai din Europa.Cei 5 prieteni din Franta i-au trimis cate 6 vederi fiecare , iar 2 prieteni din Anglia i-au trimis cate 10 vederi.Cate vederi a primit Alin ? Scrieti rezolvarea problemei printr-un exercitiu .

Afla produsul dintre 4 si 4 ;

5. Scrie rasturnatul numarului 961 ; Care e produsul dintre 8 si 1;

SUCCES !

S-ar putea să vă placă și