Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

GRDINIA GRUPA: Pregtitoare B EDUCATOARE: TEMA ANUAL DE STUDIU: Cum a fost/este i va fi aici pe Pmnt? SUBTEMA: Universul TEMA ZILEI: Sistemul solar ACTIVITI DE NVARE: 1. ALA - tiin; - Joc de mas; - Bibliotec - Joc motric. 2. ADE - Domeniul Om i Societate 3. ADP - ntlnirea de diminea - Rutine - Tranziii TIPUL ACTIVITII: Verificare, consolidare de cunotiine, priceperi i deprinderi FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat MIJLOACE DE REALIZARE: Jocul (joc liber, dirijat sau jocuri didactice (exerciiu)), activiti de nvare

SCOPUL: 1.Informativ - consolidarea cunotiinelor de cunoasterea mediului cu privire la sistemul solar; 2.Formativ - stimularea i dezvoltarea proceselor psihice, senzoriale i de cunoatere; 3.Educativ - stimularea interactivitii i cooperrii. OBIECTIVE DE REFERIN VIZATE S cunoasc i sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice; S identifice, s proiecteze i s gseasc soluii pentru realizarea temei propuse n cadrul activitilor practice; S efectueze operaii simple de lucru cu materialele. OBIECTIVE OPERAIONALE: Domeniul Om i Societate -s participe la crearea cadrului ambiental; -s utilizeze materialele de la sector pentru a realiza lucrarea; -s utilizeze corect uneltele necesare realizrii lucrrilor; -s execute corect racheta. STRATEGII DIDACTICE: Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, problematizarea Mijloace de nvmnt: carton colorat, stelue, forme geometrice, lipici, foarfec; recipiente cu ap (foarte rece, rece, cald, foarte cald), fi pentru educarea limbajului, puzzle. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici; LOCUL DESFURRII: sala de grup.

CENTRE DE INTERES

Bibliotec Cte silabe are? - fi

Joc de mas Puzzle

ADE Domeniul om i societate Racheta printre stele confecie

tiin Joc senzorial Fierbineala sorelui

Joc motric Dansul stelelor

SCENARIUL ZILEI

Primul moment al zilei este ntlnirea de diminea.


Dup ce se face prezena i se completeaz calendarul naturii, educatoarea va purta o conversaie cu copiii despre sistemul solar i planete. Rutine i tranziii Al doilea moment al zilei este reprezentat de Activitile liber alese. n acest moment, copiii vor lucra pe centre de interes, pe grupuri mici: La centrul Bibliotec vor rezolva o fi. Pe fi sunt mai multe imagini iar ei vor trebui s le denumeasc, s despart n silabe cuvntul, s deseneze tot attea linii verticale cte silabe are cuvntul i s ncercuiasc litera corespunztoare sunetului cu care ncepe cuvntul. La al doilea item, fiecare copil va trebui s deseneze un obiect a crui denumire ncepe cu sunetul P i unul cu sunetul T. La centrul Joc de mas copii vor asambla mai multe imagini din piese de puzzle. La centrul tiin copiii vor deosebi doar cu ajutorul simului tactil lichide cu temperaturi diferite. n cadrul acestor activiti se va integra o activitate pe domeniu experenial. La centrul de interes Om i societate, copiii vor confeciona o racheta n zbor prin decupare i lipire. Rutine i tranziii Al treilea moment al zilei este dat de Jocul motric-Dansul stelelor Acest joc se va desfura n momentul n care copiii de la fiecare centru de interes i-au terminat lucrrile. Dansul se va desfura n sala de grup. Un copil va reprezenta Pmntul, unul soarele, unul luna iar ceilali vor reprezenta stelele. Dansul se va desfura dup o coregrafie prestabilit.

NTLNIREA DE DIMINEA PREZENA Dup ce grupa s-a reunit, copiii vor fi aezai n semicerc, n poziia eznd cu picioarele ncruciate. Educatoare va striga catalogul grupei, iar fiecare copil se va prezenta i va saluta. Educatoarea va prezenta culorile reprezentative pentru fiecare centru de interes: centrul Bibliotec va avea culoarea albastr, centrul Joc de mas va avea culoarea roz, centrul tiin va fi reprezentat de culoarea portocalie iar centrul Om i societate va avea culoarea verde. DISCUTAREA I COMPLETAREA CALENDARULUI NATURII Calendarul naturii se completeaz mpreun cu copiii, inndu-se cont de anotimp, lun, dat, zi, vreme, evenimente. CONVERSAIE PENTRU DEZVOLTAREA ABILITILOR DE COMUNICARE Copiii vor purta o conversaie pe baza imaginilor vizionate n crile de la centrul tematic. Tema Misteriosul univers Activitatea va fi condus de ctre educatoare. ntrebri posibile: - Ce corpuri cereti cuprinde universul? - Ce tii despre ele? - Care sunt cele mai apropiate planete? - Ce este soarele? - Cum este clima pe alte planete i de ce? n cadrul conversaiei va avea loc i momentul de nviorare Ne nvrtim n jurul soarelui Srim spre stele. RUTINE I TRANZIII Se vor desfura pe fragmente muzicale adecvate: Hai s ne jucm, S ne echipm, Tot mai sus s ne-avntm Curioi i noi Sus spre cer zburm!

ACTIVITI PE CENTRE DE INTERES 1. BIBLIOTEC - Sarcini de lucru: - s identifice materialele puse la dispoziie; - s denumeasc obiectul din imagine; - s identifice sunetul cu care ncepe cuvntul ce denumete obiectul din imagine; - s despart corect n silabe cuvintele de pe fi; - s deseneze tot attea linii verticale cte silabe are cuvntul. 2. JOC DE MAS Sarcini de lucru s identifice obiectul prezentat n imagine; - s asambleze corect din piesele de puzzle imaginea. 3. JOC SENZORIAL Sarcini de lucru s atribuie corect termenii foarte cald, cald, rece, foarte rece. - s recunoasc folosind simul tactil foarte cald, cald, rece i foarte rece. 4. OM I SOCIETATE - Confecionm racheta n zbor printre stele. Sarcini de lucru: -s identifice materialele puse la dispoziie; -s lucreze curat; -s decupeze dup contur elementele necesare; -s asambleze corect racheta. Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia. Material didactic: fie de lucru, penare, recipiente cu ap de diferite temperaturi, hrtie colorat, foarfece, lipici, stelue, puzzle.

DESCRIEREA ACTIVITILOR

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONINUTUL TIINIFIC

STRATEGII DIDACTICE Metode i Materiale Mijloace procedee didactice de realizare Conversaia

EVALUARE

Momentul organizatoric

Pentru o bun desfurare a activitii, se iau n considerare urmtoarele aspecte: - aerisirea slii de grup - pregtirea materialului didactic - intrarea ordonat a copiilor

Captarea ateniei

Captarea ateniei se realizeaz printr-o ghicitoare: Luminoasa si ochioasa, Straja noptii la fereastra. (luna) Se face prezena i se salut. Are loc ntlnirea de diminea. Se completeaz calendarul naturii, apoi se poart o discuie pe tema Misteriosul Univers. Vor fi anunai c vor juca un joc care se numete Al ctelea? Se va intui materialul afiat pe panou (planete, Comunicarea rachete, cosmonauti), se vor numra cu ajutorul temei activitii i numeralului ordinal si apoi se va desfura jocul. a obiectivelor La sfritul jocului vor rezolva o fi.

Conversaia Expunerea

Ghicitoare

Frontal

Observarea sistematic a copiilor

Explicaia Problematiz area

Frontal Individual Rachete, cosmonaui, planete. Frontal

Numirea corect a obiectului care a disprut.

Copiii sunt anunai c pentru a recapitula toate informaiile nvate pn acum despre univers, vor rezolva o fi, vor lipi o rachet n zbor, vor asambla puzzle i vor juca un joc. Li se prezint centrele i se intuiesc materialele: BIBLIOTEC: fie de lucru; TIIN: recipiente cu ap de diferite temperaturi; JOC DE MAS: piese de puzzle;

Frontal Explicaia Conversaia Material intuitiv

Asocierea culorii cu centrul de interes.