Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: Mare CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activiti pe domenii expereniale - D DENUMIREA ACTIVITII: Matematic; TEMA: Rezolvam probleme; TIPUL ACTIVITII: consolidare; OBIECTIVE GENERALE: Consolidarea deprinderii de a rezolva probleme de adunare si scadere si de a folosi in mod corect simbolurile matematice; OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 s raporteze constient numarul la cantitate, cantitatea la numarul exprimat verbal si la cifra corespunzatoare; O2 s efectueze exercitii de adunare si scadere cu una sau mai multe unitati, folosind pe langa obiecte si cifre si simboluri matematice; STRATEGIE DIDACTICA: metode i procedee: conversatia, explicaia, exerciiul. materiale didactice: flori de carton, flori din hartie creponata, vaze pentru flori, fluturi, albine, gargarite, planse ilustrate cu probleme, cifrele de la 1 la 10, jetoane cu simbolurile matematice (+, -, = ). LOCUL DESFURRII: sala de grup; DURATA: 20 minute BIBLIOGRAFIE: * Curriculum pentru nvmnt precolar (3-7 ani), MedCT, 2008

OB. MOMENTELE OP. ACTIVITII

CONINUT TIINIFIC
Asigurarea condiiilor optime pentru buna desfurare a activitii: * aerisirea slii de grup; * pregtirea materialului didactic. Educatoarea va prezenta fluturasul Colorici care viziteaza din nou grupa mare si care a adus cu el si o multime de surprize care vor fi dezvaluite pe parcursul activitatii. Educatoarea anunta copiii ca in cadrul activitatii matematice se vor juca impreuna cu Colorici un joc didactic: Rezolvam probleme Explicarea si demonstrarea regulilor jocului : copilul desemnat de educatoare va asculta cu atentie enuntul problemei si va afisa pe panou elementele ce apar in cadrul acestuia, iar apoi va reda enuntul problemei si printr-o operatie matematica folosind cifrele si simbolurile matematice, raspunsurile corecte fiind rasplatite cu aplauze. Educatoarea va afisa o operatie matematica si va pune la dispozitia copiilor obiecte si jetoane cu ajutorul carora acestia sa transpuna problema in imagine. Educatoarea va imparti jetoane cu cifre copiilor si va enunta o problema. Copiii care au pe jeton cifra ce corespunde rezultatului problemei vor veni la panou. Se vor face aprecieri generale i individuale asupra modului de rezolvare a sarcinilor i asupra participrii copiilor la activitate.

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Moment organizatoric Captarea ateniei Anunarea temei i a obiectivelor

Conversaia Conversaia Conversaia

Frontal Frontal

Frontal Explicaia Exerciiul Frontal i individual

O2

Prezentarea optim a coninutului

O1

ncheierea activitii

Frontal Evaluarea

S-ar putea să vă placă și