Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

UNITATEA: GRDINIA VOINICEL, TOPLIA EDUCATOARE: VOD ANA- ADRIANA DATA: 16.03.2011 GRUPA: Pregtitoare A TEMA DE STUDIU: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? SUBTEMA: n lumea povetilor TEMA ACTIVITATII: O zi cu Scufia Roie MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat FORMA DE REALIZARE: frontal, pe grupuri, individual TIPUL ACTIVITII: fixare i consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi DURATA: 1 zi ACTIVITI DE NVARE I. Activitate de dezvoltare personal (ADP) ntlnirea de diminea: Bun dimineaa piticilor. Tranziie: joc cu text i cnt La pdure, cntec: Scufia Roie II. Activiti liber alese (ALA) Construcii: Couleul Scufiei Roii Art: - Flori decupare, lipire, asamblare Joc de rol: De-a cofetarii III. Activiti pe domenii experieniale (ADE) Domeniul tiin: Formm bucheele- joc didactic Domeniul Om i Societate: Tablou pentru bunica IV. Activiti Liber Alese (Activitate complementar) Petrecem cu Scufia Roie- euritmie SCOPUL: Sistematizarea, consolidarea i fixarea cunotinelor i deprinderilor dobndite de copii cu privire la numeraia n limitele 1- 10; cultivarea operaiilor i calitilor gndirii; dezvoltarea simului estetic i consolidarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare.

OBIECTIVE OPERAIONALE: a) cognitiv- informaionale: - s confecioneze couleul respectnd tehnica i etapele de lucru; s confecioneze flori prin decupare, lipire i asamblare; s pregteasc prjituri urmrind paii din reet; s numere contient n limitele 1- 10; s raporteze cantitatea la numr i numrul la cantitate; s rezolve oral exerciii de adunare sau scdere cu 1-2 uniti n limitele 1-10; s recunoasc semnificaia simbolurilor matematice + i - ; s verbalizeze corect aciunile efectuate folosind un limbaj matematic adecvat; s gseasc soluii pentru finalizarea temei propuse folosind materialul pus la dispoziie; s decupeze i s lipeasc dup indicaii ,n vederea realizrii temei; s lucreze curat i ordonat utiliznd materialele adecvate. s mnuiasc lejer i corect instrumentele de lucru (beioare, foarfece), cu respectarea

b) psihomotorii: normelor de protecia muncii; - s respecte regulile jocului de micare. c) afectiv- atitudinale: s-i cultive spiritul de echip; s comunice i s rezolve sarcinile prin lucrul n perechi; s colaboreze n cadrul grupului pentru realizarea i finalizarea unor sarcini date;

STRATEGII DIDACTICE: a) Metode i procedee: conversaia, expunerea, explicaia, exerciiul, observaia, jocul, problematizarea, Brainstorming, metoda Schimb perechea, Turul galeriei, procedeul Mna oarb b) Mijloace didactice: flori naturale, beioare, hrtie glasat, lipici, foarfece, hrtie creponat, sfoar, panglic, polistiren, fie de lucru, brdui, silueta Scufiei Roii, casa bunicuei, carioci, jetoane cu flori, ecusoane cu personaje din poveti , CD cu muzic pentru copii. BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru nvmntul precolar 3- 6/7 ani, 2008 Revista nvmntului precolar nr. 3-4 2008, 1-2 2009, 3-4 2009. Caietul profesional al educatoarei, Ed. Omfal Esential, Bucureti, 2006 Culea, L., Sesovici, A.,
Bucureti. (2008), Activitatea integrat din grdini, Didactica Publishing House,

SCENARIUL ZILEI
Dup ce sosesc toi copiii, intonnd cntecul Unul dup altul , vom face cercul prieteniei pentru a desfura ntlnirea noastr obinuit de diminea. Le voi propune ca i azi salutul nostru s fie legat de tema sptmnii i s ne salutm folosind formulele: Bun dimineaa piticule.... i ndemn pe copii s fac schimb de impresii prin aducerea n prim plan a experienelor proprii, preri despre o ntmplare, un eveniment pe care l-au trit ieri sau chiar n aceast diminea. Avnd n vedere tema sptmnii i faptul c au avut ca sarcini s-i roage pe prini s le citeasc sau s le spun o poveste, mprtirea cu ceilali se va axa pe schimbul de poveti. Prin metoda Brainstorming copiii vor enumera personaje din poveti. Acest moment solicit ntregul colectiv al grupei i contribuie la realizarea unei intercunoateri, la exprimarea liber n faa celorlali, nvnd s asculte, s-i exprime tririle, fie verbal, fie non-verbal (mimic i gestic). Vom completa mpreun prezena, calendarul naturii i vom stabili Omul zilei. Noutatea zilei const n faptul c i face apariia Scufia Roie care i roag pe copii s o ajute s ajung la bunicua. Copiii trebuie s o ajute s treac peste obstacolele puse pe traseu de lupul cel ru. Pentru fiecare sarcin ndeplinit vor obine cte o pies din puzzle, ca la final s obin cheia cu care vor descuia ua csuei bunicii. Copiii se vor deplasa la centrele de interes intonnd cntecul La pdure, unde vor ndeplini sarcinile, dup care vor culege flori i vor face bucheele pentru Scufia Roie i vor obine la final piese din puzzle. Pentru a obine cheia vor rezolva o fi matematic i vor realiza un tablou pe care l vor drui bunicuei. La finalul zilei va intra o feti costumat n Scufia Roie pentru a le mulumi i vor da mpreun o petrecere.

EVENIMENTUL DIDACTIC
Momentul organizatoric

CONINUT
Se asigur condiiile unei bune desfurri a activitii. Copiii se ndreapt spre locul unde are loc ntlnirea de diminea intonnd cntecul Unul dup altul. ntlnirea de diminea debuteaz cu gimnastica de nviorare: Dac vreau s fiu voinic Fac gimnastic de mic. Unu, doi,unu, doi, Facei toi la fel ca noi. ntind braele s zbor, Sar apoi ntr- un picior, M opresc respir uor. i- acum pe covor s ne- aezm Pe nume s ne salutm. Se realizeaz salutul, prezena, se completeaz calendarul naturii,au loc discuii referitoare la tema abordat n aceast sptmn, se alege omul zilei, dup care va avea loc o discuie despre personajele preferate din poveti. Se anun faptul c vor pi pe trm de poveste mpreun cu Scufia Roie, se va prezenta traseul i noutatea zilei.

STRATEGII DIDACTICE
Conversaia Exerciiul

EVALUARE

Evaluare oral a modului de exprimare

Brainstorming

Captarea ateniei

Conversaia Observaia

Stimularea interesului pentru activiti

Anunarea temei i a obiectivelor

Reactualizarea cunotinelor

Prezentarea optim a coninutului i

Se anun tema zilei : O zi cu Scufia Roie Conversaia i se aduce la cunotin copiilor c au de Expunerea ndeplinit anumite sarcini pentru a o ajuta pe Scufia Roie s treac de obstacolele ce le- a pus n cale lupul cel ru. Pentru fiecare sarcin ndeplinit vor primi o pies dintr- un puzzle, la final vor obine o cheie cu care se va putea descuia ua bunicuei. Tranziie: cntec- La pdure Se prezint zonele de activitate cu materialele i sarcinile specifice. Copiii intuiesc materialele de la fiecare zon, ascult sarcinile specifice fiecreia, i n funcie de locurile la mas se aeaz la centrele de lucru. Construcii: copiii vor obine din carton, panglic sau sfoar couleul Scufiei Roii. Art: copiii vor realiza flori prin decupare, lipire i asamblare. Joc de rol: vor obine din ingredientele puse Turul galeriei la dispoziie prjiturele. Lucrrile finalizate vor fi expuse i se vor face aprecieri, iar dac sarcina a fost ndeplinit vor obine o pies din puzzle.

Evaluarea modului de exprimare, a nivelului de cunotine dobndite n activitile anterioare.

dirijarea nvrii

Obinerea performanei

Asigurarea reteniei i a transferului

ncheierea activitii

Copiii formeaz perechi, feti- biat i vor merge s se spele pe mini. La ntoarcere, se vor aeza pe scunele pentru a realiza jocul Formm bucheele, cu flori realizate de ei, reprezentnd urmtoarea sarcin pe care o au de ndeplinit. Copiii vor culege flori i vor forma buchete n funcie de rezultatul operaiei de pe frunza extras, rspunsurile corecte ale acestora vor fi aplaudate de colegi, iar n cazul unui rspuns greit se va lovi cu piciorul podeaua. Copilul care realizeaz corect sarcina are dreptul de a oferi buchetul altui copil ce va veni n fa i va forma un alt buchet. Se desfoar jocul de prob pentru a sesiza dac sarcina precizat a fost neleas de copii, dup care se trece la executarea jocului. Munca lor va fi rspltit cu o nou pies din puzzle. Un copil va aduce plicul aflat pe traseu i se va citi de ctre educatoare sarcina dat de lup i anume rezolvarea unei fie. Datorit faptului c s- au descurcat att de bine la realizarea buchetelor de flori, vor putea realiza tabloul pentru bunica. Se intuiete materialul de la mese, dup care copiii se mpart, n funcie de jetonul ales, n trei grupe. Se explic sarcinile de lucru i anume c vor aeza attea elemente pe tablou cte arat cifra de pe fia primit de fiecare grup. La terminarea lucrului, vor expune materialele, vor fi solicitai s observe lucrrile i s- i spun prerea despre felul n care au lucrat. Dac rezultatul muncii este satisfctor vor primi ultima pies din puzzle i vor obine cheia. Tranziie: cntec- Scufia Roie n csu vor gsi un bileel prin care se anun c vor avea un invitat surpriz. i face apariia Scufia Roie care le mulumete pentru ajutor i le propune s dea o petrecere. n coule le aduce un CD cu muzic, cozonac i suc. Se va fixa tema activitii, se vor face aprecieri asupra modului de desfurare a activitii.

Trierea aseriunilor Prblematizarea

Metoda Schimb perechea Conversaia Explicaia Procedeul Mna oarb

Jocul Exerciiul

Conversaia

Evaluare oral a modului de desfurare a activitii.

S-ar putea să vă placă și